problem s rybami



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 31 Máj 2010 09:49 am

Zdravicko:)
ZA poslednych 14 dni mi v akvariume skapali tri mecune a momentalne som spozoroval ze dalsie dva skalare nepriimaju potravu,len plavu,alebo su pri dne, ake kolvek zradlo im ponuknem, onic nemaju zaujem,vymenil som uz cast vody skusal som uz aj sera bactopur,aj malachytovu zelen,ale ziadna zmena,neviem co sa mi v akvariume zacalo diat,ale rad by som to mal zasa ako predtym,akvarium ma 200Litrov co myslim je dost na cca 40 ryb,prevazne mecune,molly black a asi 15 prisavnikov.Krmievam vlockamy,alebo mrazenou stravou,ak by vedel niekto poradit budem rad.
Vdaka.Peter
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Reklama

Re: problem s rybami

Odoslaťod Poly » 31 Máj 2010 10:15 am

Kedy si to akvarium zalozil? Aky mas filter? Nemas foto akvarka?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 31 Máj 2010 10:47 am

nemam foto,teda dalo by sa spravit,mam to akvarko zalozene od konca februara,filter mam tetra tec IN 1000
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod Raso » 31 Máj 2010 12:01 pm

skus pozriet tu
Obrázok používateľa
Raso
 
Príspevky: 21
Obrázky: 5
Založený: 23 Sep 2009 10:21 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod dmiba » 31 Máj 2010 14:17 pm

Pokial su pasivne a plutvy maju v poriadku bez bielych fliacikov, je dost mozne, ze chytili crevnych parazitov a tvoja doterajsia liecba bola skor oslabovanim imunitneho systemu. :x
S kadial si daval vodu? Mas ich z jedneho zdroja? :?:
Pozri sa akej farby maju vykal tie chore, pripadne aj ostatne. Pokial je biely alebo priesvitny, najskor mas problem prave s crevnymi parazitmi. Mne to vykynozilo polovicu mecunovitych :dead: , ostatnych sa to ani nedotklo.
Pokial su to paraziti, mne pomohla sera costapur improved. :pivo:
Na kazdy pad ale najprv zisti pricinu a potom to liec, lebo miesto pomoci im uskodis. Najprv odsleduj prejavy, potom sa pytaj, a ked si budes isty chorobou, tak to liec. Nerob chyby, ako robia nasi vseobecni lekari, ze na kazde zakaslanie ti predpisu ATB a pri tom, ti casto tym viac uskodia ako pomozu. :wink:
Obrázok používateľa
dmiba
 
Príspevky: 118
Založený: 25 Mar 2010 17:03 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: problem s rybami

Odoslaťod Mariok » 31 Máj 2010 14:49 pm

... a najprv vymeň 75% vody, lebo tie liečivá ich zabijú akoro isto, na vnútorné parazity by mohol pomôcť Entizol, účinkuje myslím na premnožené bičíkovce (ak majú biele výkaly), keď vysvetlíš v lekárni na čo to potrebuješ, predajú ti. aj keď je to určené prvoplánovo pre ľudí na pohlavné choroby.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 31 Máj 2010 14:55 pm

dmiba napísal:Pokial su pasivne a plutvy maju v poriadku bez bielych fliacikov, je dost mozne, ze chytili crevnych parazitov a tvoja doterajsia liecba bola skor oslabovanim imunitneho systemu. :x
S kadial si daval vodu? Mas ich z jedneho zdroja? :?:
Pozri sa akej farby maju vykal tie chore, pripadne aj ostatne. Pokial je biely alebo priesvitny, najskor mas problem prave s crevnymi parazitmi. Mne to vykynozilo polovicu mecunovitych :dead: , ostatnych sa to ani nedotklo.
Pokial su to paraziti, mne pomohla sera costapur improved. :pivo:
Na kazdy pad ale najprv zisti pricinu a potom to liec, lebo miesto pomoci im uskodis. Najprv odsleduj prejavy, potom sa pytaj, a ked si budes isty chorobou, tak to liec. Nerob chyby, ako robia nasi vseobecni lekari, ze na kazde zakaslanie ti predpisu ATB a pri tom, ti casto tym viac uskodia ako pomozu. :wink:

no vsetko zacalo odkedy som domov doniesol asi 30 prisavnikov od kamosa a asi 3 mecune,lebo rusil osadku.Vodu davam klasiku z vodovodu odstat cez noc´tam dam chlor stop a potom na druhy den ju menim v akvariu,uz som zabudovla do akvarka dva filtre.Inak pozoroval som tie vykaly u zdravych su hnede z bielymi casticamy,myslis ze by to mohli byt tie crevne parazity??inak nedavno som premmiestnila aj akvarium zo slnecnej strany do tiena zacali mi vo velkom hnit listy na rastlinach,predtym som mal na nic vela rias a pouzil som Agicid na riasi,len neviem ci mi to teraz nezabija aj rastliny:(
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod dmiba » 31 Máj 2010 16:16 pm

V prvom rade vymen min. 75% vody, kludne aj 80% ako sa doporucuje u vacsiny lieciv. Odsleduj vykaly u chorych, ak su biele, tak pouzi to liecivo bud to od Sera, alebo vyssie uvedeny Entizol. Aj ked neviem, ci nie je na recept. Niekde sa mi zda, ze pisali, ze je na recept. Inak, crevne parazity znamenaju aj poriadny ubytok na hmotnosti, samicke uplne zmizne brusko. U samceka sa to tazsie odsleduje.

Na kazdy pad by som tie chore jedince nejako izoloval. Mecune sice napchas do zavaraninovej flase vacsieho objemu, ale skalar, to uz bez akvarka je trapenie rybky :(

Vodu si netestoval na NO2, NO3, amoniak?

Este ma napada, zmena krmiva. Napriklad pre skalare maleho mecuna v ramci pokusu? :twisted: Je to sice krute, ale ak ti skalare zacnu nahanat mecunika, znamena to, ze im jednoducho nechuti strava, co im davas. Mozno su aj prezrate malymi mecunami, nevrhla ti teraz nejaka samica male? Mne minule skalar zozral mrtvu krevetku a dve hodky postil :mrgreen:
Obrázok používateľa
dmiba
 
Príspevky: 118
Založený: 25 Mar 2010 17:03 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: problem s rybami

Odoslaťod Mariok » 31 Máj 2010 16:30 pm

pedro22: Rozhasil si si všetko, čo fungovalo, tak sa nečuduj. Ku skalárom 60 prísavníkov??? Hnijúce rastliny? Otrava dusitanmi, alebo čpavkom pri nadmernom zaťažení akvária rybami a zároveň strata prirodzených "odbúravačov" týchto dusíkatých produktov. Čaká ťa vlastne reset akvária a zabehnutie bude znova určitý čas trvať. Treba zvýšiť frekvenciu výmeny vody aspoň na dvojnásobok, prehodnotiť filtráciu a sledovať, či sa ryby dostávajú späť do kondície. Hlavne vymeň tie 3/4 vody za čestvú (odstátu) a vyhadzuj hnijúce rastliny/listy hneď keď to zbadáš. Je možné, že rastliny zhodia všetky listy a začnú odznova. Liečivá tam NELEJ žiadne.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: problem s rybami

Odoslaťod dmiba » 31 Máj 2010 17:02 pm

Mariok napísal:pedro22: Rozhasil si si všetko, čo fungovalo, tak sa nečuduj. Ku skalárom 60 prísavníkov??? Hnijúce rastliny? Otrava dusitanmi, alebo čpavkom pri nadmernom zaťažení akvária rybami a zároveň strata prirodzených "odbúravačov" týchto dusíkatých produktov. Čaká ťa vlastne reset akvária a zabehnutie bude znova určitý čas trvať. Treba zvýšiť frekvenciu výmeny vody aspoň na dvojnásobok, prehodnotiť filtráciu a sledovať, či sa ryby dostávajú späť do kondície. Hlavne vymeň tie 3/4 vody za čestvú (odstátu) a vyhadzuj hnijúce rastliny/listy hneď keď to zbadáš. Je možné, že rastliny zhodia všetky listy a začnú odznova. Liečivá tam NELEJ žiadne.


Jo, vlastne som si neuvedomil, ze baktopur vykynozil nitrifikacne bakterie docista docista. Takze presne tak, Pedro pekne uplne od zaciatku:
1. Vybrat biomolitanove filtre a poriadne ich preprat (nie ze ich das do pracky! :shock: ). Ide o to, uvolnit z nich najviac tych lieciv. Pokial mas vo filtroch aktivne uhlie, tak ho hned vymen za nove a to potom po dvoch tyzdnoch uzivania vyhod a funguj bez neho, sluzi len na odstranovanie chemie a po case ju zacne, naopak, uvolnovat do vody.
Vyprane biomolitanove filtre das dnu az po bode 3.
2. Upratat rastliny, co hnije okamzite von
3. Vymenit vodu, ja osobne doporucujem 80%.
4. Na urychlenie regeneracie akva kupit nitrifikacne bakterie v nejakom akvashope.
5. Preriedit osadku akva, tu vo fore urcite najdes, kolko litrov na cm ryb potrebujes.
6. Kup si test na dusicnany. Ak si lenivy a netreba ti presne hodnoty tak napr. su testovacie pasiky s testami na NO2 NO3 Gh Kh Ph, najvyhodnejsie vyjdu JBL, je tam myslim min. 50 ks, kus ta vyjde lacnejsie ako od inych vyrobcov, ostatni davaju 25 ks.
7. Kym nemas vela rastlin, vymen tyzdenne 10-20% vody. Odkaluj dno pri vymene.
Obrázok používateľa
dmiba
 
Príspevky: 118
Založený: 25 Mar 2010 17:03 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 31 Máj 2010 17:16 pm

dmiba napísal:V prvom rade vymen min. 75% vody, kludne aj 80% ako sa doporucuje u vacsiny lieciv. Odsleduj vykaly u chorych, ak su biele, tak pouzi to liecivo bud to od Sera, alebo vyssie uvedeny Entizol. Aj ked neviem, ci nie je na recept. Niekde sa mi zda, ze pisali, ze je na recept. Inak, crevne parazity znamenaju aj poriadny ubytok na hmotnosti, samicke uplne zmizne brusko. U samceka sa to tazsie odsleduje.

Na kazdy pad by som tie chore jedince nejako izoloval. Mecune sice napchas do zavaraninovej flase vacsieho objemu, ale skalar, to uz bez akvarka je trapenie rybky :(

Vodu si netestoval na NO2, NO3, amoniak?

Este ma napada, zmena krmiva. Napriklad pre skalare maleho mecuna v ramci pokusu? :twisted: Je to sice krute, ale ak ti skalare zacnu nahanat mecunika, znamena to, ze im jednoducho nechuti strava, co im davas. Mozno su aj prezrate malymi mecunami, nevrhla ti teraz nejaka samica male? Mne minule skalar zozral mrtvu krevetku a dve hodky postil :mrgreen:

Praveze ryby neuberaju na hmotnost a este vposlednych dnoch sa mi jedna okotila a druha to budem at v plane v najblizsich hodinach,aj molly su riadne vypasene,takmer vsetky ryby zeru rovnako dravo ako vzdy a ake kolvek krmivo na hladine zmizne do par minut,inak davam sera vipan.tablety pre prisavniky,teraz som im kupila j nejaku vitaminovu zmes od firmy tropical,no a este im davam patentky mrazene.Co sa tyka tych vykalov su take nejake divne su tam biele castice,niektore ryby ju maju hustejsiu ine redsiu,dal som tam dneska ten Costapur od sery a uvidime??
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod Mariok » 31 Máj 2010 17:21 pm

Komu niet rady, tomu niet pomoci! Nech sa ti napriek tomu darí!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: problem s rybami

Odoslaťod dmiba » 31 Máj 2010 17:38 pm

Mariok napísal:Komu niet rady, tomu niet pomoci! Nech sa ti napriek tomu darí!


Presne tak!!! OMG... Uz ostava len na ne skusit SAVO na dorazenie :dead:

Precitaj si este pozorne, co sme ti tu pisali a ak ti ryby doziju rana, tak skus mnou uvedeny postup a uz pre Boha nedavaj ziadne dalsie lieky!!!!!
Obrázok používateľa
dmiba
 
Príspevky: 118
Založený: 25 Mar 2010 17:03 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 31 Máj 2010 17:44 pm

dmiba napísal:
Mariok napísal:Komu niet rady, tomu niet pomoci! Nech sa ti napriek tomu darí!


Presne tak!!! OMG... Uz ostava len na ne skusit SAVO na dorazenie :dead:

Precitaj si este pozorne, co sme ti tu pisali a ak ti ryby doziju rana, tak skus mnou uvedeny postup a uz pre Boha nedavaj ziadne dalsie lieky!!!!!

ok ZAjtra sa pustim do vsetkych vasich rad,dneska sa mi to uz nechce zacinat,ved hadam to tie ryby preziju:)
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 02 Jún 2010 07:48 am

dmiba napísal:
Mariok napísal:pedro22: Rozhasil si si všetko, čo fungovalo, tak sa nečuduj. Ku skalárom 60 prísavníkov??? Hnijúce rastliny? Otrava dusitanmi, alebo čpavkom pri nadmernom zaťažení akvária rybami a zároveň strata prirodzených "odbúravačov" týchto dusíkatých produktov. Čaká ťa vlastne reset akvária a zabehnutie bude znova určitý čas trvať. Treba zvýšiť frekvenciu výmeny vody aspoň na dvojnásobok, prehodnotiť filtráciu a sledovať, či sa ryby dostávajú späť do kondície. Hlavne vymeň tie 3/4 vody za čestvú (odstátu) a vyhadzuj hnijúce rastliny/listy hneď keď to zbadáš. Je možné, že rastliny zhodia všetky listy a začnú odznova. Liečivá tam NELEJ žiadne.


Jo, vlastne som si neuvedomil, ze baktopur vykynozil nitrifikacne bakterie docista docista. Takze presne tak, Pedro pekne uplne od zaciatku:
1. Vybrat biomolitanove filtre a poriadne ich preprat (nie ze ich das do pracky! :shock: ). Ide o to, uvolnit z nich najviac tych lieciv. Pokial mas vo filtroch aktivne uhlie, tak ho hned vymen za nove a to potom po dvoch tyzdnoch uzivania vyhod a funguj bez neho, sluzi len na odstranovanie chemie a po case ju zacne, naopak, uvolnovat do vody.
Vyprane biomolitanove filtre das dnu az po bode 3.
2. Upratat rastliny, co hnije okamzite von
3. Vymenit vodu, ja osobne doporucujem 80%.
4. Na urychlenie regeneracie akva kupit nitrifikacne bakterie v nejakom akvashope.
5. Preriedit osadku akva, tu vo fore urcite najdes, kolko litrov na cm ryb potrebujes.
6. Kup si test na dusicnany. Ak si lenivy a netreba ti presne hodnoty tak napr. su testovacie pasiky s testami na NO2 NO3 Gh Kh Ph, najvyhodnejsie vyjdu JBL, je tam myslim min. 50 ks, kus ta vyjde lacnejsie ako od inych vyrobcov, ostatni davaju 25 ks.
7. Kym nemas vela rastlin, vymen tyzdenne 10-20% vody. Odkaluj dno pri vymene.

Dobre spravil som to vsetko podla tvojich rad dal som cca 80% novej vody vytrhal rastliny a ocistel ich od zhnitych listov vycistel som dno od kalu,premyl riadne filter,ale co teraz ked je vsetko ako bolo,teda myslim ze tie dve ryby stale nezeru a aa vykaly maju biele,ba skoro az priesvitne,co by to mohlo znacit??Je tam nejaky zaludocny parazit??Co aa k hej co je vhodne pouzit??
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod dmiba » 02 Jún 2010 09:01 am

Pravdu povediac, po tom tvojom "lieceni" rybiek by som ich viac netrapil. Teraz neviem, ci si tymi dvoma rybkami myslel skalare, alebo mecovky. Na kazdy pad, ak je to druhe, ja by som to rovno utratil a vyhodil, lieky stoja 11Euro, ten entizol je mozno lacnejsi, ale mozno ma tu niekto nebude mat rad, no mecovky sa ti casom nakotia a vysledok liecby je nejasny. Mne pred liecbou zakapali tri, po liecbe cca tyzden este jeden samcek.

Okrem toho, liecil by som ich v inom - karantennom akva. Staci nejaky plastovy box 30l (pre skalare, ak su to tie dva chore) a tam by som ich preliecil a po dvoch tyzdnoch presunul spat.

Pravdou je, ze by bolo treba preliecit cele akva, lebo tie parazity budu aj v substrate, ale po tej davke "chemoterapie", co si ich potrapil, by som to neriskoval. To by si mal rybky z znicenou imunitou a to ti skor-neskor pokapu na cokolvek ine.

Skus este kupit Sera fishtamin, mozes celemu osadenstvu trosku pomoct pri regenracii po tej chemoterapii, co si im dal. Neviem, ci si tam dal tie nitrifikacne bakterie, co sa daju kupit, ako som ti radil, alebo nie, ale tiez by som ich tam dal, nech sa ti to rychlejsie zabehne a znormalizuje. Pomoze to rybkam.
Obrázok používateľa
dmiba
 
Príspevky: 118
Založený: 25 Mar 2010 17:03 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: problem s rybami

Odoslaťod Mariok » 02 Jún 2010 09:47 am

Kolega ti to popísal veľmi dobre, fishtamin môžeš nahradiť vývarom z jelšových šištíc, aôebo nejakým rašelinovým výluhom, nesledujem pod akým názvom sa teraz predávajú (skúsení akvaristi tvrdia, že neprekonaným ostáva Torumin od Tetry).
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: problem s rybami

Odoslaťod pedro22 » 02 Jún 2010 12:26 pm

dmiba napísal:Pravdu povediac, po tom tvojom "lieceni" rybiek by som ich viac netrapil. Teraz neviem, ci si tymi dvoma rybkami myslel skalare, alebo mecovky. Na kazdy pad, ak je to druhe, ja by som to rovno utratil a vyhodil, lieky stoja 11Euro, ten entizol je mozno lacnejsi, ale mozno ma tu niekto nebude mat rad, no mecovky sa ti casom nakotia a vysledok liecby je nejasny. Mne pred liecbou zakapali tri, po liecbe cca tyzden este jeden samcek.

Okrem toho, liecil by som ich v inom - karantennom akva. Staci nejaky plastovy box 30l (pre skalare, ak su to tie dva chore) a tam by som ich preliecil a po dvoch tyzdnoch presunul spat.

Pravdou je, ze by bolo treba preliecit cele akva, lebo tie parazity budu aj v substrate, ale po tej davke "chemoterapie", co si ich potrapil, by som to neriskoval. To by si mal rybky z znicenou imunitou a to ti skor-neskor pokapu na cokolvek ine.

Skus este kupit Sera fishtamin, mozes celemu osadenstvu trosku pomoct pri regenracii po tej chemoterapii, co si im dal. Neviem, ci si tam dal tie nitrifikacne bakterie, co sa daju kupit, ako som ti radil, alebo nie, ale tiez by som ich tam dal, nech sa ti to rychlejsie zabehne a znormalizuje. Pomoze to rybkam.

Mecune mam ok,len tie dva skalare su este divne,ale nemam ich kam inam dat,skoda bude ked skape hlavne ten jeden lebo som to mal parik a casto sa treli:(,.Inak dal som tam aj tie bakterie co si mi poradil a pre rastliny som dal hnojivo,kupil som si aj test na NO,ale budem ho skusat asi az po nejakom case,kedze voda je teraz cista a cerstva,hmm a tie lieky??NO necham to chvilu tak asi a dam im tie vitaminy ako si radil a casom sa ukaze,ako to prebieha dalej a ked bude problem isto sa ozvem,zatial vam tu fakt velmi dakujem za rady:)
pedro22
 
Príspevky: 13
Založený: 23 Apr 2010 11:30 am

Re: problem s rybami

Odoslaťod OlinQoo » 03 Jún 2010 17:31 pm

ja by som sa chcel spytat :mam v akvarku ..citujem:je to cierne ma to tri rohy a otvara sa to a
na ich strede ako v rovine s ich stredom vizera to ako makkys ...ale nic take som tam nedaval ...je mozne ze by to bola larva alebo zarodok niecoho ineho ::pripadne ineho slimaka ??
diki
OlinQoo
 
Príspevky: 17
Obrázky: 5
Založený: 16 Máj 2010 16:58 pm

Re: problem s rybami

Odoslaťod tomas120 » 03 Jún 2010 17:50 pm

skús sem vycapiť foto, ťažko si to vie človek predstaviť, ...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: problem s rybami

Odoslaťod crypto231 » 03 Jún 2010 18:00 pm

Ak sa to pohybuje rychlo moze to byt vodny chrobak alebo skor jeho larva , raz som ho videl aj ja ked som doniesol mach.
No ale ten cudak u mna sa neotvaral , to neviem ako myslis.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: problem s rybami

Odoslaťod tomas120 » 03 Jún 2010 18:10 pm

tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: problem s rybami

Odoslaťod OlinQoo » 03 Jún 2010 19:21 pm

nie
ta vec co myslim ja sa podoba na korytko riecne ale ma take tri pichliace
OlinQoo
 
Príspevky: 17
Obrázky: 5
Založený: 16 Máj 2010 16:58 pm

Re: problem s rybami

Odoslaťod OlinQoo » 05 Jún 2010 10:06 am

tu je ta fotka
Prílohy
Snímka137.jpg
OlinQoo
 
Príspevky: 17
Obrázky: 5
Založený: 16 Máj 2010 16:58 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.