Prerabka akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Prerabka akva

Odoslaťod janka2012 » 24 Apr 2010 19:44 pm

Ahojte, chcem sa opytat ako postupovat pri (radikalnej)prerabke akvaria? treba ho nanovo zakladat alebo staci len vyliat vodu, premiestnit na chvilku niekam vsetko zive (myslim ryby, krevetky, slimaky atd...)poriadne odkalit dno, porobit zmeny v dizajne a opat napustit vodu? dakujem... :)
ak je tato tema duplicitna vopred sa ospravedlnujem :angel: , hladala som ale nic som nenasla
janka2012
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 16 Júl 2009 20:31 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Ajven » 24 Apr 2010 19:56 pm

Ja to robim aj bez vyberania ryb, postupne po castiach, vyberiem rastliny, dekoracie z jednej tretiny, odkalim, zariadim. O tyzden dalsiu tretinu ...
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Angi:D » 01 Jún 2010 19:14 pm

Ja by som volila skôr rybičky vybrať zažívajú tak šok ..... pri prvej uprave akva som ich tam nechala a tetra neonova plavala dole buškom... :(
Obrázok používateľa
Angi:D
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Apr 2010 13:54 pm

Re: Prerabka akva

Odoslaťod gabrielkoo » 01 Jún 2010 19:20 pm

gabrielkoo
 
Príspevky: 177
Obrázky: 3
Založený: 07 Feb 2010 21:26 pm

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Johny18 » 02 Jún 2010 13:15 pm

Angi:D napísal:Ja by som volila skôr rybičky vybrať zažívajú tak šok ..... pri prvej uprave akva som ich tam nechala a tetra neonova plavala dole buškom... :(

Akoze vybrat ryby, vymenit 100% vody a hodit ich tam? Naco sa potom nechava akva zabiehat? To rovno ked si ho kupim tam mozem naliat ryby, nie? Ja suhlasim z Ajven...
Obrázok používateľa
Johny18
 
Príspevky: 41
Obrázky: 4
Založený: 14 Okt 2009 17:41 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Prerabka akva

Odoslaťod StanleyPWL » 02 Jún 2010 13:36 pm

keby prerabam akva, tak si aspon cast starej vody urcite necham, ryby prelovim niekam inam, z dna by som zobral vrchnych par cm a tie premyl (cisto len z dovodu aby sa pri napustani tolkej vody moc nekalila), vratil premyte dno, zadekoroval, nasadil, vratil vodu, vratil ryby ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Angi:D » 02 Jún 2010 14:07 pm

JA polovicu vody v akva nechavam ...!!!!
Obrázok používateľa
Angi:D
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Apr 2010 13:54 pm

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Johny18 » 02 Jún 2010 14:08 pm

Myslis ze je mensi stres odlovit ryby a dat ich do nejakeho vedra ako robit to postupne, v akva?
Obrázok používateľa
Johny18
 
Príspevky: 41
Obrázky: 4
Založený: 14 Okt 2009 17:41 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Angi:D » 02 Jún 2010 14:13 pm

hej...
Obrázok používateľa
Angi:D
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Apr 2010 13:54 pm

Re: Prerabka akva

Odoslaťod thorncrown » 02 Jún 2010 14:37 pm

tak isto odlovujem rybky ked prerabam niak radikalne akva..... Samozrejme ze je to pre nich mensi stres... Ked ich prelovis do tej istej vody v akej boli tak jedine to prehadzovanie, rybky hned zabudnu (samozrejme ze to musis robit sikovne a nie nahanat jednu rybku pol hodinu do sietky, sak to by som sa s prepacenim uz od strachu dosral aj ja) .... ale ked ich nechas v tej zakalenej vode v ktorej je kopec detritu tak sa zmenia parametre tej vody dost rychlo a z toho mozmu mat rybky vacsi stres, dokonca chorobu.
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Prerabka akva

Odoslaťod PETER+ » 02 Jún 2010 15:23 pm

Podobne odobral som asi polovicu vody do nádob všetky ryby von. Riadne prečistiť dno ale iba odkalovačom nevyberám skalky a nepreplachujem vodou a potom postupne dekoráciu vlejem trochu vody asi tak 5cm potom rastlinky, techniku nakoniec ostatnú vodu zapnem filtrovanie vyhrievanie nech sa voda trochu ustáli a potom rybky zatial som to robil iba raz a bez straty osadenstva akvaria. Myslým že je to lepšie keď sú rybky mimo a neplaším ich samozrejme menšie úpravy sa robia za pochodu aj s rybamy.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Angi:D » 02 Jún 2010 16:32 pm

thorncrown napísal:tak isto odlovujem rybky ked prerabam niak radikalne akva..... Samozrejme ze je to pre nich mensi stres... Ked ich prelovis do tej istej vody v akej boli tak jedine to prehadzovanie, rybky hned zabudnu (samozrejme ze to musis robit sikovne a nie nahanat jednu rybku pol hodinu do sietky, sak to by som sa s prepacenim uz od strachu dosral aj ja) .... ale ked ich nechas v tej zakalenej vode v ktorej je kopec detritu tak sa zmenia parametre tej vody dost rychlo a z toho mozmu mat rybky vacsi stres, dokonca chorobu.



Mas pravdu a niekto ma to ide presviečať že rabky v akva nechat v nadrži počas čitenia..... to iste napisal si to presne a vystižne dufam že už sa nebudeme o tom hadať!!!!! :D :D :D 8)
Obrázok používateľa
Angi:D
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Apr 2010 13:54 pm

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Barbora =) » 02 Jún 2010 19:16 pm

Čistenie a prerábka nie je to isté. Pri bežnej údržbe nie je dôvod rybky prelovovať.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Mariok » 02 Jún 2010 20:25 pm

Asi vám unikol malý detail. Nikto totiž nepísal o akom veľkom akva sa hovorí. Pri prerábke 200, 300l (a viac) akva málokedy bude majiteľ vyberať všetky ryby a všetky rastliny už len z priestorových dôvodov. Málokto má doma dve detské vaničky, alebo aspoň 10ks 10l vedier. V takom prípade je Aivenov postup najviac prijatelný, robím to rovnako. Samozrejme, pokiaľ sa jedná aj o komletnú výmenu subsrátu za iný druh (z rôznych dôvodov), tam niet inej cesty ako všetky ryby odloviť aj za cenu obsadenia kúpelne. :angel:
Ale potom sa vlastne začína zábeh akva takmer od nuly. :x Predpokladám, že toto ste na mysli nemali pri zakladaní témy...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prerabka akva

Odoslaťod thorncrown » 02 Jún 2010 21:26 pm

samozrejme treba to upresnit. Ja som sa chytil za slovo RADIKALNOST. dik za pripomienku Mariok
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Ajven » 02 Jún 2010 21:40 pm

OK jasne, tak upresnim aj ja.
Miniakvarium s celym dnom husto zarastnenym. Prakticky neodkalitelne pocas prevadzky. Ak by som to chcel odkalit pri prerabke kompletne, tak by som na to nemal na jedenkrat dost vody. Alebo odkalenu vodu liat spatne po prefiltrovani mimo akva do akvaria. Vsetko operacie, kde sa dost manipuluje s vodou a hrozi zatecenie do nabytku, podstavca(na toho som expert - napr. klavesnici Microsoft Reclusa vobec nevadi zatecenie akvarijnou vodou:) ). Tomuto sa snazim v poslednom case vyvarovat. Preto som to urobil na viac-krat, ryby - borarasky, galaxy a krevetky heteropoda bez problemov, v akva postupujem opatrne ako to len ide, ale jasne, ze bez zakalenej vody to hadam ani nejde.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Mariok » 03 Jún 2010 00:34 am

Ajven časovo síce náročnejšie, ale filtrovať nie je potrebné ak máš čas. Odkalím 2/3 minička do vedra, po 5 minútach stiahnem/zlejem opatrne vodu späť samozrejme okrem dna, kde sa mi za ten čas dostatočne usadil kal. A možem odkaľovať ďalej. Samozrejme, že je voda ešte trocha kalná, ale ako si napísal - bez toho to jednoducho nejde, takže to kritické nieje a na druhý deň je voda už krásne čistá. (12l miničko bez filtrácie)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Ajven » 03 Jún 2010 05:49 am

ano, samozrejme, toto som myslel pod tou filtraciou
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerabka akva

Odoslaťod adika » 05 Jún 2010 21:42 pm

ja som prerabala 30l akva a raz som tam zabudla prisavnika a nic sa mu nestalo :)
Obrázok používateľa
adika
 
Príspevky: 175
Obrázky: 7
Založený: 04 Jún 2010 15:27 pm
Bydlisko: okolie NR

Re: Prerabka akva

Odoslaťod janka2012 » 13 Jún 2010 22:09 pm

sry ze sa az teraz ozyvam...jedna sa cca o 50 litrove akvarium. Je v nom vela rastlin, aj plavajucich na hladine a hlavne zivych tvorov ako slimaky krevetky a rozne zivorodky. Ak by som ich mala vsetky prelovovat tak to asi odznova stihnem zalozit a zabehnut nove akva :D. ja len planujem kompletne premiestnit rastlinky a tak...
janka2012
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 16 Júl 2009 20:31 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Hryzo » 29 Júl 2014 12:55 pm

asi sa to hodi sem -

idem prerabat 54L akva ale dost radikalne - najprv sa potrebujem zbavit slimacikov co chcem algicidom (rybky ani nic ine tam nebude) potom strk poriadne precistit (chcel by som aj prevarit) a podlozit substratom, nahodit strk nas5, nasadit uplne nove ine rastlinky, doladit akva, nahodit nas5 uz zabehnuty filter, doliat odpustenu vodu z akva a dat nas5 rybky

myslite ze po prevareni dna bude zabehnutost akvaria zla a musim cakat? filter nebudem cistit ten je uz zabehnuty a pojde tam cast zo starej vody.

nesiel by som tak radikalne s tym strkom ale teraz mam jedinecnu sancu sa tych slimacikov zbavit inak skrachovali vsetky moje predchadzajuce pokusy (ide o slimaka clunka pravohrota uz som o tom v inej teme pisal)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Jozef I. » 29 Júl 2014 17:50 pm

To len kôli tomuto slimačikovy chceš prerabať komplet akva? lebo ak by to malo byť len kôli nim, tak to by bolo podla mňa pekne blaznovstvo. podla mňa ti to zabeh moc neurychli aj napriek starej vode a zabehnutemu filtru. Dno bude prevarene, sterilne a budu sa tam nanovo tvoriť bakterie takže NO2 Nh4 a cely zabeh bude štandartny, aspoň tak by som k tomu postupoval ja. Nehovoriac o ďalších okolnosťiach.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Prerabka akva

Odoslaťod Hryzo » 29 Júl 2014 19:13 pm

prerabam ho kvoli tomu ze to bolo prve akva a bolo spravene zle ... bolo vela rybiek a tak. rybky uz odisli a chcem ho dat do poriadku preto prerabka. otazne je prave to prevaranie ... asi to skusim najpr len s algicidom a ked sa do 2 dni neobjavia tak by som neprevaral. ver mi ale mat posiate vsetky skla malymi bodkami (slimacikmi) nieje moc pekny pohlad ... botia sa do takeho maleho nehodi, molucid nepomahal, pucenie slimakov nefunguje ... takze tak
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prerabka akva

Odoslaťod cezar.milan » 29 Júl 2014 20:18 pm

Nerob tak, prevarením urobíš ako píše Jozef I. a použitím algicidu zabiješ baktérie, ktoré sú práve výsledkom zábehu. Nerieš. Meň 1/3 vody, filtruj a kúp si slimáky, viď článok
http://zverimex.kvalitne.cz/2013/12/Sur ... elena.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.