Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod crypto231 » 22 Feb 2010 21:27 pm

Chcem sa spitat skusenejsich ci sa da pouzit vysusena gulka ilovytej pody priamo z dna lesneho potocika ako hnojivo pre rastlinky-hlavne pre kryptokorene.

PORADITE?
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Reklama

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod horský vlk » 22 Feb 2010 22:19 pm

treba vyskušať...LEBO:neni Crypto ako Crypto,neni íl ako íl,a neni potočik ako potočik.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod dmarian » 03 Jún 2010 19:18 pm

cryptocoryny potrebujú hlavne menej svetla čiže kratšie im svietiť a pôda pre nepriprav tak,že nasaď ku nim živorodky a po troch mesiacoch sa ti budú tak množiť,že ich budeš mať plno a nebudeš vedieť čo s nimi.ja som po ich zasadení dal do pôdy desať tabletky hnojiva na začiatok a o ostatné sa postarali potom živorodky.
Obrázok používateľa
dmarian
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2009 11:36 am
Bydlisko: Smižany

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Giftzahn » 07 Jún 2010 11:05 am

crypto231 napísal:Chcem sa spitat skusenejsich ci sa da pouzit vysusena gulka ilovytej pody priamo z dna lesneho potocika ako hnojivo pre rastlinky-hlavne pre kryptokorene. PORADITE?


jj, samozrejme ...mozes a nielen jednu chabu "gulku" ale kludne aj cele dno mat s ilu ... tu to typek realizoval v 63L akva a ocividne sa rastlinkam perfektne darilo :mrgreen:

Obrázok
http://www.segelflosser.de/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=26
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod crypto231 » 07 Jún 2010 19:39 pm

:) na tuto temu som uz zabudol. Vtedy som siel domov z hory a v potoku bol trochu nacervenaly il , tak ma hned napadlo ci sa to neda pouzit ako zasoba s niejakou zlozkou Fe. Ani som nevedel ako pridat foto k teme , mal som to aj na fotkach. Nakoniec som to pouzil v malom 1 l akva kde som mal sagittariu akože "emers" , ked som to zrusil za boha to nechcelo ist dolu , natlacil som to takisto na spodne sklo. Vacsie akva by som si s tym urcite nespinil. Jednoducho som tam chcel mat nieco pridne.

Na prdaku nas zas ucili ze il su len mikroskopicke castice hornin atd. s velmi nizkou vyzivnou hodnotou , neviem ci by to bol niejaky extra boom.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 08 Jún 2010 00:30 am

mna by zaujimalo aky je rozdiel medzi takymto ilom a lateritom? abo to, co sa predava v akva krabici ako laterit, je len obyc il?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod StanleyPWL » 08 Jún 2010 10:02 am

rozdiel mas minimalne v tom, ze trebarz duplarit G si mozes pozret zlozenie v akvaraku cislo 11 a nakopaneho ilu mozes len odhadovat a pevne dufat, ze je zelezity a nie hlinikovy ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 08 Jún 2010 10:14 am

papier vela znesie, ten laterit by mal byt asi taky nacervenasty, raz na dakej burze som hovoril s jednym panom, a on tvrdil ze v okoli Martiny by mal byt, takyto nacervenkasty il v potoku, podobny lateritu. Ze ho uz vela rokov pouziva, a je spokojny. No sklena roza, zabudol som kde to bolo. Mozno ludkovia z okolia Martina budu vediet.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod tomas120 » 08 Jún 2010 11:01 am

Nebojíte sa že, vám to bude pod ním hniť? Niekde som čítal že, íl je vhodný pre výstavbu rybníkov, pre svoju nepriepustnosť, perfektne drží vodu. S plynmi na dne by to bolo asi rovnako.
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 08 Jún 2010 11:55 am

tak veru, aj ja by som sa bal, pouzit to, ako na tych obrazkoch. Mal som na mysli to len zmiesat so strkom, podobne ako tusim ,,Florapol -JBL,,
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 08 Jún 2010 12:55 pm

ja ho idem vyskusat tiež pod korene cryptocorín a echináčov - len si nájsť čas a ísť ,,nejaký nazbierať,,

ved mnohe cryptocor. že vraj rastú v substrátoch s prímesou ílu. Vyskúšame uvidíme lebo v klasickom substráte mi cryp. moc nechcu ísť nerastú tak ako ked som ako decko s akvaristikou začínal - a to do akva nešahám skoro vôbec. len keby bol na experimenty tohto typu cas - ale asi si skôr privstanem a zbehnem pozrieť niečo - s ratajovými gulickami totiž išli cryptocoryny ako blázni - svieže farby, rýchlejší rast. len to niečo stojí
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod tomas120 » 08 Jún 2010 13:11 pm

KeĎ to zmiešaš budeš mať z toho iba riadnu mulinu...Ja som už takými experimentami prešiel dávnejšie , rašelina a pod. Najlepšie pre rastliny sú rybie šrač..., samozrejme že, netreba ryby kŕmiť ako svine na JRD, len aby si mal detrit pre rastliny. Jediné čo tým docieliš , bude vznik rias. Udržuj akva v normalnom chode a uvidíš že sa bude dariť aj rastlinam, ak nie tak chyba bude skôr vo svetle , alebo vo vode...
Ale vyskúšaj a uvidíš a ja som sa musel presvedčiť na vlastnej koži.... :)
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 08 Jún 2010 13:19 pm

rybky kŕmim striedmo - patentky, komárie larvy, spirulinové tablety - mám tieto rastlinky : Anubias barteri var. Nana
Aponogeton ulvaceu Cryptocoryne affinis Cryptocoryne beckettii Cryptocoryne lucens Cryptocoryne lutea Cryptocoryne pontederiifolia Cryptocoryne undulata-Cryptocoryne axelrodii Cryptocoryne wendtii 'Tropica' Cryptocoryne wendtii var.jahnelil Echinodorus bleherae Echinodorus quadricostatus Echinodorus tenellus Hygrophila angustifolia Hygrophila corymbosa Limnophila aquatica Limnophila sessiliflora Microsorum pteropus Nymphea zenkeri ,,Tiger lotus Red,, Riccia fluitans Singapore moss Hottonia inflata
k tomu tlačím burčiak :-) a svetlo je cca 0,75 watu na litres a nerastie to tak ako by som očakával (aj keď rastú) tak to risknem je tam rýb vela nemám a keď do toho nebudem veľmi ,,šahať,, uvidíme snáď to nebude tak tragické s tou ,,mulinou,,
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 08 Jún 2010 13:21 pm

inak svietim cca 14 hodín denne
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod tomas120 » 08 Jún 2010 13:24 pm

A keby si pridal ešte svetlo? Ty tam maš aj cryptocoryny s väčšími nárokmi na svetlo. Ja mám dva druhy cryp. Cryptocoryne wendtii a affinis a tie také nároky nepotrebujú.... alebo ešte skús Pmdd hnojenie, tiž niektorí si to chvália...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod StanleyPWL » 08 Jún 2010 13:26 pm

mulinu prekry vrstvou cisteho strku a mal by si byt v pohode ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 08 Jún 2010 13:30 pm

tak tak, mozno to treba dat trochu presusit, aby ta mulina nebola, a zasypat, skoda ze som zabudol nazov toho cerveneho potoka.
Jan: to nejak moc svietis? mas aj prestavku?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 08 Jún 2010 13:32 pm

nie je problem mam to síce len tak poskladané úsporky jedna trubica ale pridat nebude problem - v rodine je elektrikár - poviem mu nech mi namontuje ešte a tak som top myslel strk stare dno- íl- strk- a ked nebudem sahat do toho velmi malo by to ísť

prestávku? nemám a načo? šak na hladine je ricia - tá je dobré tienidlo - nie je v celku tak svetla do akva ide dosť

občas je to ale menej - nemám to na spínacie hodiny (mám ich doma), ale mám nepravidelný príchod z roboty domov aj odchod tak akva by som si neužil tak to ráno zapínam a vypínam večer pred spaním ,,ručne stručne,,- vypínačom. Hodiny by mi v miestnosti kde mám akva nevydržali -,,vlhko,, - neskúšam to teda ani. Rastlinky mi rastú aj keď nie moc rýchlo - chcel by som aby rástli rýchlejšie hlavne cryptocoryny - vid na burze dačo mám
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 08 Jún 2010 13:42 pm

no mám len obmedzené možnosti cca 200 litres, 75 litres, 2x38 litres tak uvidím kde prebehne na začiatok - experiment s ílom.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Pavuk » 08 Jún 2010 22:07 pm

Skus si narobit gulicky z toho ila, vstreknut striekackou a ihlou do toho tekute hnojivo a nechat to vysusit. Cital som v jednej knihe ze sa da tak vyrobit hnojivo pre rastliny. Mozem ti to cele opisat ak mas zaujem. Inak ja pestujem Cryptocoryne pri 0,3 W na 1 Liter. Pridavam CO a tekute hnojivo a v pohode. Oni nerastu tak rychlo ako stonkove rastliny.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 09 Jún 2010 07:53 am

Díky tak si idem vyrobiť hnojivo. Ps. dikes dáme za to pivo pošli ss s kontaktom - nemám sa s kým ,,nadrúzgať,,
Inak ohľadom toho že rastú pomalšie ako stonkovky to viem len u cryptocorín som bol zvyknutý na iný rast ale bude to čiastočne asi aj vodou no nie je to tragické.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 09 Jún 2010 08:38 am

Pavuk: parada, no a nemohol by si to tu zavesit? mna to tiez zaujima, abo aspom aka to bola kniha? dikes
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Pavuk » 10 Jún 2010 13:37 pm

Velká kniha o akvariu.
Autor: Thierry Matre-Allain
Na str.197 Hnojivá
Akvarista si pre svoje rastliny môže vyrobiť pevné hnojivo aj sám. Na to sa používa íl: premiesite ho a ušúlate gulôčky, ktoré napustíte tekutým hnojivom. Keď ich položíte ku koreňom rastlín, postupne budú uvoľňovať výživné látky.

Presne som to opisal. Tu ihlu som si domyslel, podla mna Rataj tie gulicky vyraba podobne ale ich este vysusi.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 10 Jún 2010 14:19 pm

Jasnacka, ma to logiku, Dakujem velmi pekne.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.