mechanická deriasácia rastlín



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod denis » 15 Mar 2004 09:30 am

uz sa tesim boyz :D
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Reklama

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Ig » 15 Mar 2004 10:10 am

to Salik

Aky mas nazor, v suvislosti s Tvojim navodom na odburanie rias, na raselinu ako napln filtra. Ma tam z pohladu riasy nejaky vyznam.

A este ako podla Teba suvisi pH pripadne KH s vyskytom zelenej a stetinkovej riasy.

Da sa povedat, ze mam podobne problemy ako Krizi, akurat ako bonus mam este tmavu stetinkovu riasu. Nastudoval som dost literatury, ale nikde som sa nedocital o suvislosti pH a rias.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod krIzi » 15 Mar 2004 12:18 pm

priebezne vam dakujem ze vase rady :), najma salikovi. pokusim sa podla nich postupovat.
Zacnem so slimakmi - prestanem s genocidou (moje nove heslo bude: 'aj slimak je len clovek' alebo 'slimak nie je nadavka' a specialne pre bratov z ciech a moravy 'chci mit slimaku jako maku' - tzv. 'nenuteny' humor :wink:).
S rybickami: Neviete kde by som prisiel k Crossocheilus siamensis?
Voda: reverzna osmoza je mi (aj cenovo) nedostupna, poradite mi ako? alebo ako inak?.
Obrázok používateľa
krIzi
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Okt 2003 12:31 pm
Bydlisko: BA, dlhe diely

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod skala » 15 Mar 2004 14:31 pm

krIzi napísal:takato vec ma napadla:
ze by som (alebo niekto) vytvoril temu, kde by ludia pisali svoju 'konfiguraciu' a 'maintenance' ...


Nie je to tema, a nie je uplne to iste, ale http://www.sozo.sk/mimo/zebra_klub.xls sa podobnymi vecami zaobera. Ake take vyhodnotenie je tu: http://www.sozo.sk/akva/zebra.php od vety Z prvej ruky
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod azet » 15 Mar 2004 19:03 pm

krizi, aj na mojej stranke najdes zopar informacii a fotografii zivocichov, ktore pouzivam na boj proti riasam. http://www.azet.akva.sk/index.php?pstr=faunaFlora-pomocnici
mrenku siamsku som kupoval v symbioze (uz davno a sporadicky sa tam objavuje), je mozne, ze ich v niektorych akvariach predsa len maju, mozno aj pomiesane s "nepravymi". dobre si pozri fotky a podla toho porovnaj...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 15 Mar 2004 22:45 pm

Ig napísal:to Salik
Aky mas nazor, v suvislosti s Tvojim navodom na odburanie rias, na raselinu ako napln filtra. Ma tam z pohladu riasy nejaky vyznam.

A este ako podla Teba suvisi pH pripadne KH s vyskytom zelenej a stetinkovej riasy.

Da sa povedat, ze mam podobne problemy ako Krizi, akurat ako bonus mam este tmavu stetinkovu riasu. Nastudoval som dost literatury, ale nikde som sa nedocital o suvislosti pH a rias.

- raselinu som skusil, nedaval som ju do filtra ale do pancuchy a zavesil na koren, raselina obohacuje vodu o huminove kyseliny - myslim ze mi dost pomohla ale ako jedine riesenie na potlacenie rias to bude malo, zalezi od "konfiguracie" kazdeho akvaria

pH pripadne KH - nizke pH a kH moze aj nemusi mat vplyv na riasu, niekde som k tomu cital pekny clanok..ale kde.. tu by ma celkom zaujimal nazor botanika - Raviolka..hm?

...je to tazke, ja ked som zalozil moju 180ku, pouzil som starsiu fitraciu z 55L akva (aqua clear 150, teraz ho mam v 25L akva...), + intreny filter eheim, rastlinky rastli ale riasy tiez, hneda stetinkova jednoznacne po prude z filtra (na jej eliminaciu odporucam pouzit rozstrekovaciu "rampu" - "hadicu"), zelena si nevyberala, po prestavbe a spusteni novej filtracie a pridanim raseliny sa akvarium zacalo spravat uplne inak (to iste osvetlenie, pocet ryb a rastlin, parametre vody), cize u mna filtracia/uv/raselina vyriesila problem s riasou nadobro, bude tomu rok, co som necistil bocne a zadne skla na kvariu - su take ako po napusteni vody do akvaria!!! (predne cistim 1x3mesiace), rocne 50cm listy echynodorus rubin su biele od vapnika ale riasu tam nenajdente, ak sa aj nejaky list zalomi a zacina umierat, az do uplneho rozpadu sa na nom ziadna riasa neobjavi, aj ked uz nema vlastne ziadne "obranne latky", uv je offline od septembra/03, reselina je prec od oktobra/03, bez akejkolvek odozvy, od novembra som menil cast trubic-akva si ide dalej, tento tyzden budem prerabat rozstrekovaciu rampu a konecne pri tej prilezitosti zmeram, ako rychlo ide filter, moj odhad je takych 30L vody za hodinu! (17L filter/cca 140L vody), takze pravdepodobne "zrusenie" rias ma na svedomi u mna vhodna filtracia (99%), ktora vyhovuje rastlinam aj rybam - to znamena nizke NO2/NO3/PO4, test to len potvrdil, vsetkym vam prajem aby ste dosiahli takyto idealny stav, ked je cele akvarium v rovnovahe a prakticky bezi bez akehokolvek zasahu (1x za 10dni odkalim cca10L vody), samozrejme nie kazdemu sa taketo akvarium paci, ryby ako "doplnok", vela rastlin..to uz je na kazdom z vas, aku mate predstavu o akvariu :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Ig » 16 Mar 2004 10:42 am

Salik dakujem za vycerpavajuci prispevok a samozrejme si este prebrowsim aj www sozo a azet.

Problem mojho akvarka je taky, ze v nom stale nieco prerabam a tym padom v nom narobim neporiadok, ktory "uprace" moj filter FLUVAL 304, Takze potom ho musim otvarat a umyvat, co asi vyrazne neprospieva bakteriam. Na druhej strane som uz parkrat meral NO3 aj pred aj po vymene vody (1x tyzden cca 10 - 20 %) a neprekracujem hranicu do 5mg/l. Najnovsie planujem kupit este PO4 a NO2 testery, ale pretoze ratajovim neverim budem kupovat od SERY. Bohuzial co test to 400,-SKK, takze este chvilu to potrva.

Raselina uz je vo filtry, akurat mi este viac zozltla voda ako od mojich korenov. To mi vsak problem nerobi.

Co sa tyka UV tak uvidime co povie Mr. paulovic, cez ktoreho by som mal mat trubicu. Potom staci uz len vyrobit :roll: a zaviest do technologickeho procesu filtracie.

Uz som sa pohraval aj s myslienkou na vyrobu externeho biofiltra. Islo by o pretlakovy filter v tvare uzavreteho (zalepeneho) akvaria a ako napln by bol obyc molitan. Viac akvaristou tu na fore pisalo, ze externy filter cistia raz za 3 mesiace az rok, takze by som si s cistym svedomim dovolil zalepit molitan do skla. Keby som potreboval vymenu naplne, tak staci pouzit ziletku a okrem ineho by som mal moznost sledovat aktualny stav zabordelovania.

Este vela skusenosti ma deli od idealneho stavu t.j. mat akvarko podla predstav. Je to to o co sa tu vsetci snazime, takze drzte mi palce.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod duri » 01 Apr 2004 16:38 pm

krIzi napísal:S rybickami: Neviete kde by som prisiel k Crossocheilus siamensis?

Prave ked som dnes ocumoval v Symbioze, tak ich (po dost dlhej dobe) doviezli. Su male, hadam 2,5 cm. Ale po predchadzajucich skusenostiach kolegov z fora by som pockal aspon par dni, lebo ten stres z cesty z Azie urobi "prirodzenu selekciu". Predsa len, je to 65 Sk/ks (napokon, v tej cene su zaratane aj tie straty, tak nech ich ma Symbioza a nie my).
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod salik » 03 Apr 2004 21:22 pm

Ig napísal:..Najnovsie planujem kupit este PO4 a NO2 testery, ale pretoze ratajovim neverim budem kupovat od SERY. Bohuzial co test to 400,-SKK, takze este chvilu to potrva...
nekupuj ich po 4-stovky kus, kup set a mas to okolo 200,- kus (set okrem Sery predava aj Tetra, JBL atd. len maju ine zlozenie testov v baleni, treba pozistovat)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod Sorer » 05 Apr 2004 15:32 pm

Podla mna sa zelenych rias len tazko da zbavit. Zelene riasy su totiz najpodobnejsim organizmom beznym rastlinam. Teda maju podobne naroky ako rastliny. Ak napriklad znizim intenzitu osvetlenie zacnu rast rastliny velmi pomaly, a riasy prestanu rast. Ak zvysim intenzitu osvetlenie rastliny rastu dost rychlo, ale starsie listy zacnu byt zahlcovane riasami, takze su pekne chlpate.
Slimaky by som moc neodporucal, kvoli ich rychlemu mnozeniu.
Takze podla mna si na zelene riasy treba zvyknut. Likvidacia jedine prirodzenou cestou, ako ste pisali prisavnikmi, krevetkami a ostatnymi zvieratkami a nastavenim vhodnej intenzity osvetlenia. Takto ich bude aspon menej, ale zbavit sa ich nepodari.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: mechanická deriasácia rastlín

Odoslaťod skala » 05 Apr 2004 16:32 pm

Da sa sorer, ale musia mat dost zivin rastliny, aj cez korene, aj vo vode, dostatok N, C, Fe, Mn, stopovych prvkov. vyssie rastliny, zhruba Magnoliophyta su na vyssej urovni ako riasy, preto za optimalnych podmienok pre ne vyhraju. Istotne. Nejake vzdy zostanu, ale nie tolko, aby sa niekto na to stazoval. Je problem to dosiahnut ale da sa to.

je pravda, co vravis, ale ked sa dari riasam (najma zelenym), dari sa aj rastlinam, ale ked sa dari rastlinam, nemusi sa darit riasam.

dam ti tip - upozornim ta na jednu dolezitu malickost - vodne rastliny obycajne nemiluju prudenie vody, nejake byt moze a casto aj musi, ale obycajne je silnejsie ako rastliny prave chcu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.