Neonky



Všetko okolo akvarijných rýb

Neonky

Odoslaťod sesty » 19 Nov 2004 12:46 pm

Zdravim vsechny,

da se dat mensi hejno neonek (asi 10ks) do akvaria 63l kde jsou dva antenovci barevni (pimelodus pictus) a 4x danio pruhate? Chtel bych ty neonky ale zase nechci v akvariu nikoho stresovat, stesnavat nebo vystavovat nebezpeci.
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Reklama

Re: Neonky

Odoslaťod vest » 19 Nov 2004 15:52 pm

Tych 10 neoniek sa tam este zmesti,pri dobrom filtrovani,vzduchovani alebo dobrom osadeni rastlinkami,dania by problem robit nemali a ten zbytok osadenstva tiez.O Antenovcoch si precitaj tu: http://www.catfish.cz/popisy/pimel/anten/pictus.htm
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Neonky

Odoslaťod sesty » 19 Nov 2004 16:15 pm

Jo jo tak se uvidi :-)

Jeste bych se rad zeptal na jednu vec ktera mi ted zamotala hlavu.

Na internetu jsem nasel:
Paracheirodon Innesi = Tetra Neonova
Paracheirodon Innesi = Neonka Obecna
-------------
Paracheirodon Axelrodi = Neonka Cervena

Znamena to ze Tetra Neonova je Neonka Obecna? A proc se Neonka Cervena nejmenuje Tetra Cervena?

A to jeste tohle:
Hyphessobrycon Herbertaxelrodi = Neonka Cerna

Jakto ze ma jiny nazev?


Vim, asi se ptam jakmale dite, ale budu vdecny kazdymu kdo mi vysvetli jak to s tim nazvoslovim je.

S pozdravem Vlasta
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Re: Neonky

Odoslaťod affinis » 19 Nov 2004 17:16 pm

tetra neonova=neonka obecna

neonka cervena je trosku ina rybka ako tetra neonova, ma cerveny pruh pozdl celeho tela

tetra cervena je zase ina rybka ako neonka cervena

neonka cierna, cerna je len slovensky a cesky preklad...latinsky nazov ma taky ako ma je to ina celad, rod, druh...su si podobne telom a aj druhom sfarbenia, samozrejme tato ma ine farby


existuje aj neonka zelena a tusim aj neonka modra aby si ten zmetok mal poriadny:-)) mozno ich je este viac..
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod Peter » 20 Nov 2004 07:12 am

Joj sesti to si dal velmi tazku otazku, na ktoru ti odpovie skutocne len odbornik. Slovenske a ceske nazvy castejsie vychadzaju zo vzhladu ryb, kedy nie su viditelne ine odlisnosti ryb. No a to je aj dovod, preco sa aj ceske nazvy ryb odlisuju od slovenskych. Na nasej urovni amaterov staci napr. S.Frank: Sladkovodni akvaristika, ktory popisuje popularnym sposobom rozdiely medzi jednotlivymi rodmi Tetrovitych ryb (Characidae) t.j. aj rozdiely medzi rodmi rodmi Cheirodon (Lamprocheirodon), Paracheirodon a Hyphessobrycon. Navyse aj zaradovanie do rodov sa medzi odbornikmi lisi a to co uvadza Frank uz nemusi byt aktualne. Resp. iny fachman to moze popisovat a zaradovat uplne inak. Aktualny stav uvadza napr. internetova stranka myslim, ze Fishbase.

Frank uvadza napr. ze rozdiel medzi Cheirodon (neonka cervena alebo ludovo neonka prava - cerveny pasik po celej spodnej casti tela) a Paracheirodon (tetra neonova alebo neonka neprava - cerveny pasik len do polovicky bruska) takto. Paracheirodon: neosupena baza chvostovej plutvy, pretiahnutejsi tvar tela, telo z dvoch stran silno splostene, cele celuste pokryte zubami s tromi spickami, ina kostra hlavy. Cheirodon: Chrbat a brucho rovnomerne vyklenute, zuby jednoradove, bocna ciara neuplna. Hyphessobrycon: odlisne ozubenie, odlisne spravanie a sposob rozmnozovania.
Ako vidis ide naozaj o take rozdiely, ktore sa volnym okom nedaju spozorovat a nam laikom neostava nic ine, len panom odbornikom verit a mlcky sledovat ako sa dohaduju, proste brat to ako fakt.

Neda mi spomenut, ze napr. Frank uvadza rod Paracheirodon ako monotypicky t.j. ze sem patri len jedna rybka - Paracheirodon innesi a Kahl W., Kahl B, Vogt D. v Atlase akvarijnych ryb uvadza v rode Paracheirodon: P. innesi, P. simulans a P. axelrodi.

Takze sa radsej touto problematikou ani nezaoberaj....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neonky

Odoslaťod sesty » 21 Nov 2004 15:34 pm

Uff, tak to je skutecne zajimave, asi mate pravdu, ze je lepsi se tim nezaobirat. Koukal jsem u nas v jedne akvaristice kde je meli ve dvou akvarijich s oznaceni "Neonka obycejna" podle vzhledu Paracheirodon innesi a neonka cervena. Ale prislo mi ze je maji stejne pomichane. V tom akva s neonkou cervenou byla vecinaa rybicek s cervenym prouzkem po celelm tele a sem tam par neonek s prozkem jen u ocasku. Pak clovek pride chce Paracheirodon innesi, nebo axelrodi a prodavacka na Vas kouka jak na blazna a proda vam rybicku u ktery je na skle v akvariu napsano neonka aniz by valstne vedela jaka. :-(

Tak diky za objasneni.
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Re: Neonky

Odoslaťod skala » 24 Nov 2004 15:55 pm

sesty, oni maju aj trochu ine naroky a ziju v dost odlisnych podmienkach. myslim, ani v prirode ani nestretavaju.

NEONKA

Zaužívaný je aj názov pravé neónky. Dožívajú sa nízkeho veku - 2 - 3 rokov. V prírode žijú v tzv. čiernej vode pochádzajúcej z lesných oblastí, plnej humínových kyselín, výluhov z dreva, pôdy, substrátu. Vyžadujú veľmi nízky obsah hydrogenuhličitanov, vápnika a horčíka - vodu veľmi mäkkú, ale pomerne bohatú na ióny. Darí sa jej vo vode chladnejšej aká vyhovuje tetra neónová. S tetrou neónovou - Paracheirodon innesi sa práve neónky často mýlia, v skutočnosti sa tieto dva druhy v prírode nestretávajú, žijú v dosť rozdielnych podmienkach.

Obrázok

TETRA

Tetra neónova - zaužívaný je aj názov nepravé neónky. Dožívajú sa nízkeho veku - 2 - 3 rokov. V prírode žijú v riečnych oblastiach Amazonu. Nevyžadjú tak extrémne mäkkú vodu ako P. axelrodi. Ich optimálna teplota je v porovnaní s pravými neónkami vyššia.

Obrázok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod johhhny » 24 Nov 2004 21:36 pm

Nepomylil si si nahodou tie teploty? Podla mna je to opacne.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Neonky

Odoslaťod sesty » 25 Nov 2004 09:31 am

Je mi to jasne. Ze jsou to zcela jine druhy jsem vedel, ze se v prirode nestretavaji, jsem nevedel ale neprakvapuje me to. Jenom jsem mel gulas v ceskych ci slovenskych nazvech ale jak jsem psal uz je mi to jasne. Radeji se vsak budu drzet latiny. Ta je jasna.

A jak je to tedy prosim s tou teplotou?
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Re: Neonky

Odoslaťod xDodox » 25 Nov 2004 09:55 am

Pozri si toto:
Paracheirodon axelrodi - Neónka
Paracheirodon innesi - Tetra neónová
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod sesty » 26 Nov 2004 09:43 am

Pekna stranka skoda ze je v nemcine kterou nemam rad :-(

Ale co ty teploty?
P. axelrodi -------- 24 - 30°C
p. innesi -------- 20 - 28°C

viz.: P.axelrodi Darí sa jej vo vode chladnejšej aká vyhovuje tetra neónová.
P.innesi Ich optimálna teplota je v porovnaní s pravými neónkami vyššia.

A "nekde" tady jsem cetl ze teplota trvale vyssi nez 24 neonkam skodi.
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Re: Neonky

Odoslaťod skala » 26 Nov 2004 11:57 am

neonka zije v hlbsich lesoch, tetra neonova zije vo veltoku, kde je viac slnecneho svitu, cize pre neonku pravu je lepsia chladnejsia voda. tetra neonova znesie aj vyssiu teplotu lepsie

a to co si "nekde" cital je viacmenej asi v poriadku. ja by som 24 mozno nedal ako taku hranicu, asi o nieco viac, ale mozno je to spravne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod kujoon » 20 Mar 2005 01:37 am

Skala tu mam pocit, že si sa dost sekol.
Lebo tetra neónová pri teplote 28°C už umiera ( to nieje z knihy ale z vlastnej skúsenosti ).. Začne rýchlo dýchať ( aj pri dostatočnom vzduchovaní ), zdržiava sa pri dne, neprijíma potravu a po niekoľkých dňoch zomiera...
Teraz chovám tetry neónové pri teplote 20 - 22°C normálne si žijú, samice sa zapĺňajú ikrami, žiadny problém - mám ich už dva roky..
Naopak neónka červená vyžaduje teplotu od 24°C viac, lebo pri nižších teplotách sú dosť náchylné na ochorenia...
Neónka červená potrebuje pre neres vodu s teplotou až 28°C...
A ešte tak mimo, čítal som jednu štúdiu o tertách neónových, ktoré boli chované pri konštantnej teplote 24°C... Zo začiatku mali veľkú chuť sa rozmnožovať, lenže pri teplote 24° samiciam rýchlo dozrievali ikry - teda až prezrievalia a začali zo samíc samovoľne vypadávať a samice stratili chuť sa rozmnožovať a začali sa správať ako samce a obháňali iné samice aj samcov.. Neviem co je na tom pravda - nezazil som to....Ale " uvarenie " tetier neónových som zažil a som si na milión percent istý, že potrebujú nižšiu teplotu ako neonky červené..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Neonky

Odoslaťod Ceco » 20 Mar 2005 09:33 am

Kujoon, potom je zaujimave, ako je mozne, ze moje tetry neonove bez problemov prezivaju kazde leto, ked mam v akvarku konstantne 29, niekedy az 30 stupnov.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Neonky

Odoslaťod Kulko » 20 Mar 2005 16:57 pm

to skala: mne sa tiež zdá, že s tými teplotami je to naopak. ( Frank, Zukal, Mills, Mylard)
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA

Re: Neonky

Odoslaťod skala » 21 Mar 2005 12:15 pm

tak, nacrel som do FishBase. Je tam velke rozpatie najma pre prave neonky. podla toho by ste Kulko, kujoon mali pravdu. ina vec, ktora toto komplikuje, je adaptacia na ine podmienky ako v domovine. Nie je vacsi problem pre chovatela mat ci uz prave, alebo neprave neonky aj pri 30°C. Je to mozne, najme diskusari to poznaju. a potom teplota nie je jediny faktor, ktory urcuje, ci ryba profituje, alebo nie.

kujoon, to ze ti pri 28 °C umierali ti celkom verim, samozrejme.

nuz, ale vyzyvam denisa, ktory neonky chova naozaj viac, nech sa vyjadri.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod pepo311 » 21 Mar 2005 17:15 pm

Ahoj!Ja chovam neonky prave spolu s diskusmi pri 28-30st a obycajne pri zhruba 24-podla teploty v byte.
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Neonky

Odoslaťod denis » 22 Mar 2005 08:19 am

skala www.akva.sk/viewtopic.php?t=1183
uz ma nebavi pisat stale to iste
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Neonky

Odoslaťod skala » 22 Mar 2005 09:00 am

denis poslal odkaz skor na odchov, ale dobre. beriem.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Neonky

Odoslaťod Hubik » 17 Jún 2010 18:27 pm

nechcel som zakladat novu temu tak sa spytam tu :) mam 12 noniek a krmim ich granulkami, alebo tabletkami co padaju na dno, alebo sa vznasaju vo vode, a dnes som im kupil dafnie susene a tie plavaju na hladine, lenze tie potvory na hladinu nechodia, skor sa stale zdrzuju v ndolnej casti akva, co s tym? mam to tam nechat nech si to najdu alebo ich mam vybrat (tie dafnie)
Hubik
 
Príspevky: 59
Obrázky: 2
Založený: 10 Máj 2010 20:07 pm
Bydlisko: Bratitslava - Dubravka

Re: Neonky

Odoslaťod mrazo » 21 Jún 2010 14:39 pm

Hudobnik -> dlho tam tie dafnie nenechavaj, lebo sa ti pokazia, ale v prvom rade sa vykasli na susenu potravu a pouzivaj zivu a mrazenu!
mrazo
 
Príspevky: 1
Založený: 21 Jún 2010 13:34 pm

Re: Neonky

Odoslaťod dominika116 » 17 Júl 2010 19:52 pm

prosim vas ako dlho asi vydrzia neonky bez filtra?
dominika116
 
Príspevky: 8
Založený: 04 Júl 2010 16:26 pm

Re: Neonky

Odoslaťod tuleník » 17 Júl 2010 22:48 pm

Naveky. Ale nie v prerybnenom akváriu s umelými rastlinami, pri kŕmení 3x denne.
tuleník
 
Príspevky: 30
Založený: 19 Jún 2010 23:11 pm

Re: Neonky

Odoslaťod dominika116 » 20 Okt 2010 17:45 pm

prosim vas co mam robit ked najmensia neonka z hufu nehce zrat a zvacsa sa pohybuje pomaly a pri dne
dakujem
dominika116
 
Príspevky: 8
Založený: 04 Júl 2010 16:26 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.