Candy 100 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Candy 100 l

Odoslaťod Candy » 15 Jún 2010 10:55 am

Hurá, hurá... Zariadila som akvárium pre potešenie mojej rodiny a splnenie môjho dlho pretrvávajúceho želania. Predchádzalo tomu čítanie tohto fóra a iných materiálov, s nikým živým – skúseným v tejto oblasti, som bohužiaľ nič nekonzultovala – nebolo s kým :( ... Napriek tomu dúfam, že som snáď nezačala zle, no i tak mám akýsi pocit trémy a obavy o všetko živé, za čo som zrealizovaním tejto svojej túžby prevzala zodpovednosť. Nemám žiadne veľké ambície, žiadne rozmnožovanie rýb, ani väčšie akvárium... Jediným mojim želaním je, aby bolo toto akvárium zdravé.

Dátum založenia: 8.6.2010
Rozmer: 80 x (27 až 35) x 40 – ohýbané predné sklo
Celkový objem 100 litrov
Čistý objem vody: 80 litrov
Dno: kremičitý štrk 3 – 5 mm (cca 15 litrov)
Dekorácie: koreň z akvaristiky a kamene z rieky
Osvetlenie: v kryte, 2 x18 W + vlepená zrkadlová fólia (svietim 14 hodín)
Vonkajší filter: Eheim 2032 ecco pro 130

Rastlinky:
Anubias afzelii
Anubias congensis
Ceratopteris siliquosa
Echinodorus Indian red
Cryptocoryne wendtii
Egeria najas
Ludwigia peruensis
Vallisneria torta
Echinodorus tenellus
Cryptocoryne parva
Limnophila sesiliflora
Cladophora aegagropila

Živočíchy:
5 krevetiek a 1 slimák – prejav nedočkavosti.

Akvárko je založené týždeň a rastlinky zatiaľ rastú. Limnophila sesiliflora má niektoré stonky už skoro po hladinu – rastie priam pred mojim zrakom. Očividne sa chytil i Echinodorus Indian red a Ludwigia peruensis. Horšie je to s Vallisneriou. Rastliny som objednávala z profiaquarium.sk – všetky prišli krásne, ale vallisnerky boli nahnité. Na rozdiel od iných rastlín mali kratučké (skoro žiadne) hnedé korienky, ani listy neboli pekné. Skúsila som ich zasadiť, ale po pár dňoch som ich nahradila novými z predajne v našom meste. Podľa reakcií v tomto fóre som pochopila, že moje svetlo je slabé. Neočakávam, že všetky rastliny sa ujmú, skúšam, pre ktoré by bolo toto akvárium vyhovujúce a podľa toho sa zariadim. Máte nejaké typy, ktorým z mojich rastliniek by sa u mňa mohlo dariť? Poprípade, ktoré opustia akvárium medzi prvými? Chémii sa nerozumiem a bojím sa jej, preto by som sa jej rada vyhla a nechala to na prírodu.
Za prípadné rady a komentáre budem vďačná.
Prílohy
3. deň po založení.JPG
Obrázok používateľa
Candy
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 22 Mar 2010 18:32 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: Candy 100 l

Odoslaťod eminence » 15 Jún 2010 10:59 am

čo sa týka tých rastlín, niekedy trvá aj zopár mesiacov, keď začnú rásť tak treba trpezlivosť.
čo sa týka myslím že tej výpusti filtra, neviem ako to máš prichytené, ale skús tam dať rozstrekovaciu rampu radšej, a riadne to prichytiť.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Candy 100 l

Odoslaťod thorncrown » 15 Jún 2010 11:51 am

pekne pekne mas esteticke citenie :) ked mas malo svetla tak by som s hnojenim bol opatrny, ale CO2 by som urcite skusil
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Candy 100 l

Odoslaťod kaktus80 » 15 Jún 2010 13:03 pm

to, ze je tvoje prve.. je velmi pekne. :) .. drzim palce
kaktus80
 
Príspevky: 113
Obrázky: 70
Založený: 27 Feb 2009 22:37 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Candy 100 l

Odoslaťod Candy » 22 Jún 2010 13:26 pm

Ďakujem za predchádzajúce komentáre.

Výtok z filtra som upevnila o niečo lepšie. Nerobí sa to však vďaka krytu dobre, je tam málo miesta. Za tých pár dní, čo mi akvárium „beží“ som pochopila pár nevýhod krytu, jednou z nich je málo miesta na hadice a druhou zamedzený pohľad do akvárka zhora. To mi dosť chýba... Na výtokovú trubku som ešte nasunula kúsok hadičky, narezanej tak, aby upravila rozptyl vody (videla som to kdesi tu na fóre – tuším od salika).

Rastlinky nehynú, zdá sa, že väčšina z nich už rastie. Niektoré až príliš, napr. Limnophila sesiliflora – podchvíľou ju musím prestrihávať. CO2 som zatiaľ neskúšala.

Trošičku sa začali objavovať riasy – také, aké mal Astro na tejto fotke: download/file.php?id=774&mode=view zatiaľ je to len na listoch, ktoré sú najbližšie ku svetlu – tesne pod hladinou. Z týchto listov sa to dá ľahko zotrieť, uvidíme, ako to bude pokračovať.

Viac ma znepokojujú malé biele potvorky (krpaté červíčky?), ktoré sú rozptýlené vo vode a niekedy aj na skle. Vyzerá to ako milimetrové biele čiarky. Postrehla som to asi 10. deň od založenia akva. Myslím, že mám to isté, čo mala Janska tu (nálevník): post93162.html#p93162 Fotiť som to neskúšala, ak by sa mi to podarilo, pridám foto. UV nemám, tak mi zostáva len veriť, že to zmizne tak, ako sa to objavilo.
Obrázok používateľa
Candy
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 22 Mar 2010 18:32 pm
Bydlisko: Senica

Re: Candy 100 l

Odoslaťod Candy » 23 Jún 2010 10:49 am

Prikladám fotku, na ktorej je jeden z tých červíkov (reálna veľkosť 1-2 mm).
Prílohy
cerv.JPG
Obrázok používateľa
Candy
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 22 Mar 2010 18:32 pm
Bydlisko: Senica

Re: Candy 100 l

Odoslaťod Candy » 23 Jún 2010 11:04 am

Každých 5 dní vymieňam cca 20 % vody. Vždy po výmene vody začnú rastliny (hlavne Limnophila sesiliflora) bláznivo vypúšťať bublinky. Čo sa s rastlinkami vtedy deje? Je to znakom toho, že čerstvá voda im je na osoh, alebo naopak, spamätúvajú sa zo zmeny zloženia vody?
Prílohy
akva 22.6.10.JPG
Akva 2 týždne po založení a zostrihaní Limnophila sesiliflora (už bola po hladinu a mala vyblednuté vrcholce)
Obrázok používateľa
Candy
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 22 Mar 2010 18:32 pm
Bydlisko: Senica

Re: Candy 100 l

Odoslaťod thorncrown » 23 Jún 2010 11:39 am

Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Candy 100 l

Odoslaťod Candy » 29 Jún 2010 09:17 am

Žiadne veselé správy :(

Ludwigia peruensis zhodila listy – zostali len najnovšie na vrcholčeku. Škoda. Moje svetlo jej asi nestačí.

Zmizli mi dve krevetky.

Napriek tomu, že do akvária som zatiaľ rybičky nevpustila, je v ňom viac živo, než by som si priala. Okrem spomínaných červíčkov mám ďalšieho nezvaného hosťa – nezmara. Objavila som ho na prednom skle, vyzeral ako malý biely pavúčik. Kozmetickým vatovým tampónom som ho pritlačila o sklo a ťahaním som to dostala von z vody. Dúfam, že som si ho týmto likvidačným zákrokom nenamnožila... Ak hej, tak asi v živote nenájdem odvahu kúpiť rybky a budem chovať slimáky, červíky a nezmary.
Obrázok používateľa
Candy
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 22 Mar 2010 18:32 pm
Bydlisko: Senica


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.