Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod thorncrown » 10 Jún 2010 17:25 pm

tak toto by ma nikdy nenapadlo :) tiez to urcite vyskusam
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Reklama

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 11 Jún 2010 06:40 am

Hladinu mám tienenú ,,rýchlovkami - t.j. rýchlo rastúce rastlinky a riciou
Inak: Len problem je v tom, že nie je íl ako íl. A ani napustenie guliečiek nie je jedno ako sa robí, a čo sa do nich dáva. Pri nadmernom použití ílu (možný rozvoj anaeróbnych procesov v dne - to aj pri nevhodne volenom substráte celkovo) Idem vyskúšať (súľal som guličky - testujem momentálne len 24 hodín) - a otec mi ale zohnal dva druhy nové ílu - inú farba ( tak sa idem hrať na ,,alchymistu,,) - inak možno by nebolo zlé vyskúšať spraviť ,,sadbovač,, - niečo podobné ako črepník -veľkosť asi ako košíčkov, v ktorých sa rastlinky predávajú - ,,nadipovať - to nejakou špecialitkou - som aj rybár preto ten výraz,, doplniť vnútro substrátom - napr. a la Rataj alebo čosi podobné. Rastlinky mi pod jeho guličkami rástly viac ako slušne :D a taktzo by to mohlo byť ešte lepšie.
Cez víkend nejaké košíčky spravím - pomože otec spraviť na ne formu - nadipujem, zasadím a samozrejme aj odfotím.
Do dvoch týždňov vyhodím tuná foto
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 11 Jún 2010 06:49 am

Pavuk napísal:Velká kniha o akvariu.
Autor: Thierry Matre-Allain
Na str.197 Hnojivá
Akvarista si pre svoje rastliny môže vyrobiť pevné hnojivo aj sám. Na to sa používa íl: premiesite ho a ušúlate gulôčky, ktoré napustíte tekutým hnojivom. Keď ich položíte ku koreňom rastlín, postupne budú uvoľňovať výživné látky.

Presne som to opisal. Tu ihlu som si domyslel, podla mna Rataj tie gulicky vyraba podobne ale ich este vysusi.



Ja trdlo... tu knihu mám ale čo som ju čítal to bolo dávno :( díky za pripomenutie :pivo: teraz už len vyladiť obsah guličiek a zvoliť ten správny druh ílu . Inak ihla tam nejde - podľa mňa to Rataj robí síce so sušením, ale s ihlou by sa nehral ,podľa mňa aani to ,,nadipovanie,, nie je až také jednoduché a postup nikto nepovie
No ostáva už len niečo naštuhodať o vlastnostiach ílu a väzobnej kapacite atď a budeme machri
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 11 Jún 2010 16:34 pm

Jan: mna tak v rychlosti napadno, ze ci by sa to nedalo urobit s Tenso Coctail plus ostatne zlozky PMDD?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 12 Jún 2010 12:10 pm

Tenso Coctail urcite áno /mikroprvky/ a plus ostatne zlozky PMDD to ešte uvidím skúšam 3 druhy ílu ( podľa farby :-) som ich rozdelil ,,akože na tri druhy) skúšam tenso zvlášť, aj s ostatnými zložkami PMDD (vcera som si PMDD popriešil - dlhší čas som ho nevedel splašiť), ale to potrvá čo budú výsledky , lebo guličky som spravil včera dnes ich napúšťam, ale je tam pár ,,krokov v postupe, čo som si zvolil - kôly, ktorým to trvá cca dva dni pokiaľ sú guličky pripravané na pôžitie neubránim sa slovu laická alchýmia :-) :-) :-) aj keď podložené nejakou tou chemickou teóriou :-)

s klasickým ,,komerčným hnojivom,, už som čosi šupol do kvarka :-) tam uvidíme
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Pavuk » 12 Jún 2010 12:18 pm

Popíš potom postup ako si to robil. Som na to zvedavý.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod BarbarOSA » 12 Jún 2010 12:30 pm

A co tak namiesat PMDD vcelku ale trochu iny pomer zvolit..
Nenamiesat to do ja neviem 400, alebo 500ml, ale napriklad 150,. alebo 200 aby to malo vyssiu koncentraciu do toho nahadzat malinke gilucky ilu, nechat ich tam co najdhlsie, tipujem tak aj mesiac, aby to preslo poriadne, obcas tym potriast a potom tie male gulicky vkladat do vacsich guli ilu, aby uvolnovanie bolo fakt postupne atd..
Nebol by to az taky problem, ale ci je postup dobra netusim..
To len moje tiez laicke skusenosti..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 12 Jún 2010 22:30 pm

Ja som nazoru že ostatne zložky PMDD nie, len Tenso, veď kryptokor. su pomaly rastuce to nie je ,,nieco rýchle,, a ryby za ten cas ,,nieco naprodukujú,, a to by malo stacit aj pri pravidelnej výmene vody. Ja zajtra ,,dodipovane,, guličky komlet PMDD, ale aj iba Tenso v priebehu týžd. hodím foto guličiek a za 2-3 týždne foto rastlín - ako reagujú. A to obaľovanie je viď príspevok vyššie si myslím že je zbytočne zložité a aj to dipovanie príliš zdĺhavé
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod BarbarOSA » 12 Jún 2010 22:50 pm

ja som len skusal navrhnut..neviem je mnozstvo roznych druhov hnojiva..
ja som zakladal akva uplne nanovo, cize vsetko bolo nove nic nebolo stare, ani filter vyzmykany v zabehnutej vode, ani kusok zabehnutej vody, ani stare dno nic proste a rastlinam sa dari nadmieru by som povedal..
ziviny nejake su aj vo vstupnej vode to je jasne, prihnojovanim sa to len znasobuje..
dalej aj ryby nieco vyprodukuju, krmivo nespotrebovane atd..

riesi sa tu nieco nadmieru, podla mna pre toho komu nejdu rastliny a hlada lacnejsie riesenie..
lebo ked tak kupit gulicky, alebo stare dno, atd. je toho mnozstvo nie je ziadny problem..

nie ze by to bolo zle, ze sa tu nieco take riesi, mam tiez par druhov cryptocoryne a dari sa im vcelku vyborne by som povedal, vyhanaju bove listy, tahaju sa do stran teda nove vyhonky atd..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Jún 2010 05:35 am

Rozoberali sme tu ,,lacnejsie riesenie,, - mozno ciastocne. Napisal som ze mi cryptoco. idu len nie tak ako si predstavujem / hej hnojiv a moznosti je kopec / ja som si zvolil domacu vyrobu - s neistym vysledkom/guliciek/ / hej da sa kupit dno alebo gulicky / no kazdy akvarista je tak trochu experimentator / skusa, meni, tesi sa aj place ak ma, ci nema uspech a hlada priciny.
S tym rozoberanim ,,niecoho prilis,, - rozoberame lebosi radime davame napady atd. Mna by urcite potesilo ak by / moje hnojivove gulicky co som si sam pracne vyrobil ,,dosiahli pozadovany efekt rastu,, - ale ak to niekomu vadi nebudem sa zapajat do diskusii ved naco ,,je kopec iny rieseni,, / lenze aj mnoh. ludia z tohto portalu beru akvaristiku ako aktivny oddych a nielen kupim, vysypem, ci nalejem a cakam aky bude vysledok / t.j. nejde im o cenu preparatov, ale radi sa tesia z toho ze aj im sa nieco podarilo sammostatne a svojpomocne /vyrobit osvetlenie, rozmnozit nejaku rybku, ci urobit svojpomocne hnojivove gulicky alebo vyzivne dno - niektori takto aj usetria , ved vieme ze niekazdy ma peniazky nazvys/. Takze podla mna tato diskusia ma zmysel
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Jún 2010 06:22 am

Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Jún 2010 06:24 am

cely vikend som skusal a skusal a nakoniec som zarobil asi 150- ci dvesto kusov . asi sa bude rozdavat alebo ak budu uspesne v mojom akva vymenim /vacsinu/ za nieco.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 16 Jún 2010 07:49 am

No je ešte len streda ráno, ale vyzerá to, že cryptocoryne budú reagovať slušne - farebne ,,sýtejšie,, ako keby boli + plus zopár listov sa tlačí z každého koreňa niečo. Ale je pravda, že v nádrži sú cca 2 mesiace a sú to ,,matečáky,,. V sobotu nejakú cryptocorynu idem rozsadiť tak uvidím či reaguje aj koreňový systém, ale podľa mňa zatiaľ to zatiaľ nebude nejako výrazne až tak po 2-3 týždňoch pojde koreňovka po 4-5 by to mal byť brutál. Tá farebnosť listov je istá, že sa to lepší, no nové listy treba pozorovať dlhšiu dobu ich prírastky.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Jan Blanar » 22 Jún 2010 06:30 am

Rusim sice akvaria /vyrazne redukujem/ no vysledky posobenia hnojivovych guliciek /ilovych napustenych hnojivom/ su>
- mohutnejsi korenovy system
- viac listov
- ich sytejsia farba
- masivnejsie odnozovanie - viac poplazov na rastlinku
Napr. z matecnej C.wendtii tropica som oddelil 4 mlade rastliny a keby ostavala u mna do 3 tyzdnov mam dalsie rastlinky z nej
Bol to dobry napad pouzit il ako zaklad - ved aj v prirode nerastu vzdy len v cistom strku len napustanie a susenie je troska narocnejsie ako sa tu popisovalo
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod stanislavbg » 22 Jún 2010 19:13 pm

Vidim, ze ste rozbehli zaujimavu temu.
Uz dlho sa chystam urobit si take gulicky a rad by som sa podelil o informacie, ktore som precital ohladom tejto temy. Najprv spomeniem, ze som bulhar a nasledovne informacie o tom, ako sa tieto gulicky robia, som sa docital na bulharskych akvaristickych forach, a tiez vsetky vyrazy nemusia byt presne po slovensky povedane. Nehovorim, ze uvedeny sposob je spravny a neberiem zodpovednost za to, ze niekomu sa to nepodari.

Najrozsirenejsie druhy hliny su cervena, biela, zlta a modro-zelena. Najviac sa pouzivaju cervene a modro-zelene. Biela je trocha „postna“ a zlta zas sucha. Cervena je bohata na zelezo a modro-zelena neobsahuje vela organickych latok, ale je zas bohata na minerali a mikroprvky. Hlina musi byt co najmastnejsia a lepkava. Kazdy nech si zhodnoti, aku potrebuje.

K hline sa pridava hnojivo. Najviac pouzivany je Kristalon s NPK 20:5:10 alebo 17:6:18. Neviem, preco prave Kristalon – predpokladam, ze je dostupny a ma dobry pomer prvkov. Dalsi mozny zdroj makro a mikroprvkov, s ktorym by sme mohli dodat potrebne prvky a ktory je vam vsetkym dobre znamy, je PMDD. U nas (v Bulharsku) to nie je tolko znama (skor zastarala) metoda hnojenia, a preto sa nepredavaju male balenia. Nikomu sa nechce kupovat kilogramy jednotlivych zloziek PMDD a zjavne kvoli tomu sa skor priklanaju ku Kristalonu.

Dalsia vec, ktora sa pridava, je hnojivo od kalifornskych dazdoviek (vermekompost). Okrem toho, ze obsahuje vela zivin, je to aj cisto organicky produkt na rozdiel od vyssie spominanych.

Velmi dolezite je mnozstvo hnojiva – Kristalon alebo PMDD (zavisi od toho, ktore budete pouzivat) plus vermekompost nesmie prekrocit 5% celkoveho objemu masy na vyrobu guliciek. Spominane hnojiva su dost silne a moze sa stat, ze „spalia“ korene rastliniek. Taktiez, velky podiel hnojiva sposobuje, ze hlina nedrzi pokope a moze sa rozpadavat. Ak sa to stane, nic si z toho nerobte – zmes mozete pouzit ako vyzivu pre izbove rastliny. :wink:

Ked sa vsetko dobre premiesa, formuju sa gulicky s velkostou podla vlastneho vyberu – pre mensie/nizsie rastlinky ako HC alebo Glosostigma su vhodne mensie gulicky, ale hustejsie rozlozene. Pre vacsie/vyssie rastlinky naopak stacia 2-3 ks (priemer 2-3cm) pri zaklade korena. Gulicky sa drzia na tmavom, vetranom mieste kym nevyschnu cca 2-3 dni. Potom sa pecu v mierne vyhriatej rure cca 4-5 hodin (ako male prasiatko :mrgreen: ).

Aby ste si boli isti, ze sa gulicky nerozpadnu hned po vlozeni do akvaria, mozete ich najprv vyskusat v nadobe s vodou na 2-3 dni (napr. vo flasi od zavaraniny). Ak je hlina po vybrati mierne zmaknuta a pri slabom stisku sa nerozpadava, su gulicky dobre „upecene“ a mozete ich pouzit v akvariu. Takto pripravene gulicky vraj vydrzia az rok, kym sa uplne rozpadnu.

Samozrejme, netreba zabudat na dalsie podmienky dolezite pre dobry rast rastliniek – svetlo a CO2.

Dolezite: gulicky sa davaju/pouzivaju len v dobre „zalesnenych“ akvarkach, alebo naopak pri samom zaciatku zakladania akvarka, pricom vacsia cast dna musi byt ihned osadena rastlinkami, ktore ihned zacnu vyuzivat latky uvolnujuce sa z guliciek. Inymi slovami, nemozete osadit cele dno s gulickami a nasadit tam len par rastliniek s tym, ze postupne budete pridavat dalsie... Novo osadene rastlinky musia zaberat plochu min. 2/3 dna.
Ak ste sa doteraz nezaoberali hnojenim akvarijnych rastliniek, radsej si o gulickach precitajte viac, alebo sa poradte so skusenejsimi. Inac sa moze lahko stat, ze namiesto ocakavaneho bohateho rastu rastliniek sa vo vasom akvarku zacne darit riasam.
:mrgreen:
Obrázok používateľa
stanislavbg
 
Príspevky: 10
Založený: 27 Nov 2009 09:19 am
Bydlisko: Košice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod Pavuk » 23 Jún 2010 10:19 am

Najrozsirenejsie druhy hliny su cervena, biela, zlta a modro-zelena.

Je to podrobne popisane ale kde by som vedel najst v okoli Kosic tu cervenu hlinu.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 23 Jún 2010 10:50 am

Aky je potom rozdil medzi dakym tabletkovym komercnym hnojivom, a takymito gulickamy, okrem ceny?
stanislavbg: pekny clanok
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod thorncrown » 23 Jún 2010 11:23 am

minimalne v komercnom hnojive su presne navazene prvky, tu to mozes len odhadovat
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod martin_s » 23 Jún 2010 13:20 pm

stanislavbg pekny prispevok. Mozno by nebolo odveci urobit aj preklad nejakeho clanku z bulharciny aj s vysledkami, porovnaniami atd. (ak taky mas)
K tomu kristalonu: Je jedno ktory, alebo je iba vyslovene urcity, ktory sa da pouzit aj v akva? Existuje ich totiz viac druhov.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod StanleyPWL » 23 Jún 2010 15:34 pm

thorncrown napísal:minimalne v komercnom hnojive su presne navazene prvky, tu to mozes len odhadovat


no ... a o ktorych komercnych tablekovych hnojivach vies nejake presne informacie?

za vyhody by som povazoval cenu, vies ake prisady pouzijes, moznost pouzitia NP (K), ktore sa vacsinou do komercnych hnojiv nedavaju ...

nevyhoda, tazko odhadnut kvalitu hliny a pri miesani mozu vznikat odchylky v namieseni guliciek (niektorej sa ujde viac, inej menej atd)
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod thorncrown » 23 Jún 2010 17:21 pm

nehovorim o presnom recepte komercnych hnojiv, ale o tom ze su tam presne navazene prvky v kazdej tablete rovnako. Povedal si to iste len inymi slovami ;)

Tie ilove gulky maju nieco do seba, ale bez pravidelneho testovania vody by som mal strach zo zariasenia a pod.
Piste sem ti co testujete su to cenne rady :)
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod stanislavbg » 23 Jún 2010 21:13 pm

Pavuk napísal:Je to podrobne popisane ale kde by som vedel najst v okoli Kosic tu cervenu hlinu.

Presne to zaujima aj mna. Uprimne povedane, nehladal som intenzivne, a preto som si ich doteraz neurobil, ale bude mi ich treba, pretoze „restartujem“ akvarko. Narychlo som nasiel toto (dokonca je to blizko – Presov), ale nie som si isty druhom - Modelovacia hrnciarska hlina alebo Keramicka modelovacia hlina? Viem, ze u nas hlinu kupuju od babiciek na trhu, ktore predavaju hrnce – zjavne ide o cervenu hlinu. Tiez ju kupuju v papiernictvach. Najlepsie by bolo spytat sa priamo na mieste, aby si to mohol vidiet. Ja osobne velmi neoblubujem nakupovanie on-line, ked neviem, o co presne ide...

pha napísal:Aky je potom rozdil medzi dakym tabletkovym komercnym hnojivom, a takymito gulickamy, okrem ceny?
stanislavbg: pekny clanok

Dakujem. :)
Mozno dobry pocit z toho, ze si dokazal nieco urobit sam... Dost som cital diskusie v tomto fore a naozaj je to casta otazka. Nejde len o peniaze, je to aj o „vzruseni“. Dost ludi, hoci aj maju moznosti (financne), si radsej veci urobia sami. Preto je to hobby, nie? Co by sa stalo, keby sme niekomu platili za to, ze nam bude starat o akvarko? Stalo by sa len dalsou dekoraciou v izbe...

thorncrown napísal:minimalne v komercnom hnojive su presne navazene prvky, tu to mozes len odhadovat

Je to tak. Ale hnojivo, ktore sa pridava k hline, je len mala cast celkoveho objemu. Navyse sa neuvolnuje naraz (ako u tekutych hnojiv), ale minimalne rok. Aj ked hlina nie je dobre premiesana s hnojivom a vzniknu viac koncentrovane gulicky, nie je taka velka pravdepodobnost predavkovania, ako keby sme priamo priliali hnojivo. Preto sa rastlinka pozoruje a ak je treba, pridaju sa dalsie gulicky.

martin_s napísal:stanislavbg pekny prispevok. Mozno by nebolo odveci urobit aj preklad nejakeho clanku z bulharciny aj s vysledkami, porovnaniami atd. (ak taky mas)
K tomu kristalonu: Je jedno ktory, alebo je iba vyslovene urcity, ktory sa da pouzit aj v akva? Existuje ich totiz viac druhov.

Myslis pri pouzivani na vyrobu guliciek? Ak ano, este som sa nestretol s takou temou. Ako vies, neexistuju 2 rovnake akvarka a je tazko povedat, ake budu vysledky pri rozlicnych variantoch (akvarkach). V podstate veci sa maju takto: otvara sa jedna tema, kde sa diskutuje, kto co pouzil, ako to urobil, a potom niekto z moderatorov vyselektuje to dolezite do jedneho clanku (a to nepodstatne vynecha).
Bolo by tazke vybrat celistvu informaciu (desiatky stranok) s nazormi kazdeho jedneho clena. Inac nie je problem prelozit nejaky clanok ohladom veci, o ktoru sa zaujima dost ludi v tomto fore. Problem je, ze vsetko mi preklada a pise manzelka a musim cakat, kym na to ma cas (pozn. prekl.: a mna to otravuje a obera o moj volny cas... :) )

Co sa tyka Kristalonu: u nas sa nazov Kristalon pouziva len pre znackove hnojivo Kristalon. Nie vsetky hnojiva, ktore maju krystalikovu formu, sa volaju Kristalon. Inac nemyslim si, ze je problem pouzit akekolvek hnojivo v krystalikovej forme, dolezite je, aby pomer makroprvkov bol taky, ako som uviedol vyssie a mikroprvky boli vo forme EDTA, aby ich rastlinky mohli lahko absorbovat.

Inac vacsinou sa pouziva NPK 20:5:10, pretoze pokial viem (netvrdim na 100% ze je to tak), draslik lepsie absorbuju stebla a listy rastliniek, nez korene. Preto sa draslik podava oddelene v tekutej forme. Aj keby sa predavkoval, nehrozi sirenie rias na rozdiel od predavkovania ostatnymi prvkami. O to sa snazi aj Takasi Amano – substrat bohaty na ziviny a len ako dodatok tekuty draslik - BRIGHTY K
Obrázok používateľa
stanislavbg
 
Príspevky: 10
Založený: 27 Nov 2009 09:19 am
Bydlisko: Košice

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod martin_s » 23 Jún 2010 21:34 pm

stanislavbg napísal:Co sa tyka Kristalonu: u nas sa nazov Kristalon pouziva len pre znackove hnojivo Kristalon. Nie vsetky hnojiva, ktore maju krystalikovu formu, sa volaju Kristalon. Inac nemyslim si, ze je problem pouzit akekolvek hnojivo v krystalikovej forme, dolezite je, aby pomer makroprvkov bol taky, ako som uviedol vyssie a mikroprvky boli vo forme EDTA, aby ich rastlinky mohli lahko absorbovat.
Ja viem ze Kristalon je konkretna znacka hnojiv a nie vsetky krystalicke hnojiva. Ide o to ci je jedno ktore konkretne sa pouzije (http://www.kristalon.cz/produkty/). Ci niektore z nich neobsahuju latky ktore by v akva boli skodlive pre zivocichy.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pouzitie ílu ako hnojivo pre kryptokorene

Odoslaťod pha » 23 Jún 2010 22:38 pm

stanislavbg: presne tak, dnes aj mna pri potulkach po potoku a rieke napadol Amano, preto aj to K leje do vody zvlast. Hladal som tu hlinu, no nic cervene som nenasiel, samy zlty il. Inak cely potok sama tehla, daky magor to tam sype, a na kazdej tehle co sa tam vala dlhsiu dobu, je krasny mach, funguje asi ako spongia, je asi zasobaren vseho druhu, mozno aj toto by bola cesta, napustit daky material podobny tej tehle NPK ale aky to netusim. Inak kupil som tie tablety do dna, a vobec tam nieje zlozenie, pisu mix a hotovo, od Tetra. Na celom tomto gulickovani ma stve to, ze ako to bude vyzerat, ked to prilozim k rastlinkam, to asi nezvladnem.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.