Clea helena (Anentome helena)



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: Anentome helena

Odoslaťod kaktus80 » 20 Máj 2010 08:44 am

len info ... vcera v Hornbachu -KE som ioch nasiel po 0.82 eur...
kaktus80
 
Príspevky: 113
Obrázky: 70
Založený: 27 Feb 2009 22:37 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Anentome helena

Odoslaťod StanleyPWL » 20 Máj 2010 11:20 am

kaktus80 napísal:len info ... vcera v Hornbachu -KE som ioch nasiel po 0.82 eur...


tolko vody? neverim ...

teda som chcel napisat, lacnejsie nez na burze? neverim ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Anentome helena

Odoslaťod BarbarOSA » 21 Jún 2010 22:31 pm

Ahoj ludia..
Mam taku dilemu..
Mam v akva physy a kotulky ktorych je nespocetne mnozstvo, nejak extra mi to nevadi, neskodia rastlinam ani nicomu inemu, ale z estetickeho hladiska to neni bohvieco, kdekolvek pozrem je mensi ci vacsi slimak..
Dalej mam v dne zopar vezoviek, ktore sa trosku rozmnozili comu som len rad, lebo pomaly uz nemam miesto na odkalovanie, lebo rastliny vsetko zaberaju a tak je ,,bordel" spravne spracovany aspon dufam..Teda co ostane po rybach a co prehliadnu panciernickovia..
Mam este par kuskov neritin..

No a otazka - keby som kupil zopar tychto slimacikov teda heleniek ktore slimaky by znicili uplne lebo kotuliek a phys by som sa rad zbavil, tiez nie uplne, nakolko si myslim, ze pomahaju v cisteni akvarka a vezovky tiez si plnia svoju ulohu..
Dakujem pekne..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Anentome helena

Odoslaťod Tatoo » 21 Jún 2010 23:29 pm

tiež som o nich rozmýšlal ( helena ), ale u mna sú ampularie a neritiny, čo by bola pre ne drahá zranica :o , takže zatial ee, počkám na druhé menšie akva ( 100l ) kým sa riadne zabehne a tam šupnem kotulky a vežovky, neskor ked ich bude kopa skusim ku nim tohoto killera :wink:
- este otazocka, ak má niekto heleny ci mu neútočia na ryby alebo krevetky, teda hlavne počas noci-odpočinku :?:
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: Anentome helena

Odoslaťod MAUceu » 22 Jún 2010 00:21 am

Helenky neutocia na krevety a ani ine ryby. Ak aj nejaka krevetka pristane na Helene, tak ta sa schova do ulity a za chvilku vylezie.
Heleny maju radsej kotulky. Vezovky tiez mozu. Myslim ze si to striedaju, lebo v jednom akva mam aj kotulky, aj vezovky a aj physu. A videl som ich zrat vsetky 3 druhy. Myslim ze drzia populaciu slimakov na uzde. Alebo je to len tym ze ak je napr. kotuliek malo tak je ovela mensia sanca ze ju stretnu tak zeru napr. physu alebo vezovky.
Samozrejme zalezi aj kolko kusov heleniek si v akva kraluje...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Anentome helena

Odoslaťod martin_s » 22 Jún 2010 08:54 am

Ako tu uz bolo myslim aj niekde napisane, netreba cakat ze helena zozerie 20 slimakov za den. Zozerie jedneho a ma dost. Cize ten ubytok nie je az taky rapidny (zalezi na tom kolko helen je v akva). U mna davaju prednost skor kotulkam pred vezovkami, skor by som povedal ze vezoviek sa asi ani nedotknu (nenasielsom v akva kde su heleny este asi ani jednu prazdnu ulitu vezovky)... Ako je to s helenami a väcsimi druhmi slimakov (neritiny, ampullarie) som este neskusal...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Anentome helena

Odoslaťod Tatoo » 22 Jún 2010 09:21 am

martin_s napísal:Ako tu uz bolo myslim aj niekde napisane, netreba cakat ze helena zozerie 20 slimakov za den. Zozerie jedneho a ma dost. Cize ten ubytok nie je az taky rapidny (zalezi na tom kolko helen je v akva). U mna davaju prednost skor kotulkam pred vezovkami, skor by som povedal ze vezoviek sa asi ani nedotknu (nenasielsom v akva kde su heleny este asi ani jednu prazdnu ulitu vezovky)... Ako je to s helenami a väcsimi druhmi slimakov (neritiny, ampullarie) som este neskusal...


Hmm, ak niekto viete odpoved na poslednú vetu ( helena verzus väčšie druhy slimakov ako ampularie, neritiny ) prosím napíšte svoje skúsenosti, lebo na : http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_clea_helena , píšu že sú schopné sa vysporiadat aj s nimi :(
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: Anentome helena

Odoslaťod StanleyPWL » 22 Jún 2010 09:40 am

ja mam heleny ale neviem si predstavit akym sposobom by dokazali "dat dole" ampularie, to je jak F1 vs trojkolka co sa tyka rychlosti pohybu slimaka, aj neritiny sa pohybuju podstatne rychlejsie ako heleny ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Anentome helena

Odoslaťod Milan666 » 22 Jún 2010 09:44 am

Helenky spoľahlivo odstránia kotuľky, z vežoviek nechajú tie naozaj najväčšie. Krevetkám a rybkám neublížujú. Väčším slimákom ako napr. ampuláriam znepríjemňujú život a dokážu ich aj poriadne doráňať a mladé ampulárie nemajú šancu. Toto je z mojích skúseností
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Anentome helena

Odoslaťod BarbarOSA » 22 Jún 2010 15:24 pm

Je mi jasne ze nezozeru vsetko a hned..
Ale uvediem uplne vymysleny priklad skuste mi dat odpoved..

200L akva, 100 kotuliek, 50phys, 20 vezoviek, 10neritin..
Pridam do akva 6 heleniek..
Co sa stane??

Budu to drzat na uzde alebo znicia male slimaciky, ci znicia kotulky, physy a vezovky alebo??
Dakujem pekne..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Anentome helena

Odoslaťod MAUceu » 22 Jún 2010 16:00 pm

Na toto neexistuje rovnica... To mas ako keby som sa ta spytal kolko ks spagiet zjes za rok...
Supni tam Heleny a je. Tak ci tak ich tam chces dat. Ak bude ubudat pomalicky tak pridas dalsie kusy.
Naco si to komplikujes poctami?
Ale aby som ti dal odpoved... Dajme tomu ze 6 Helien zozerie 6 slimakov za den. Co mas za 67 dni by tam teoreticky nebol ziaden slimak.
Teraz sa ta spytam ja... Kolko slimakov sa ti za den narodi?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Anentome helena

Odoslaťod crypto231 » 22 Jún 2010 16:06 pm

Tatoo napísal:
martin_s napísal:Ako tu uz bolo myslim aj niekde napisane, netreba cakat ze helena zozerie 20 slimakov za den. Zozerie jedneho a ma dost. Cize ten ubytok nie je az taky rapidny (zalezi na tom kolko helen je v akva). U mna davaju prednost skor kotulkam pred vezovkami, skor by som povedal ze vezoviek sa asi ani nedotknu (nenasielsom v akva kde su heleny este asi ani jednu prazdnu ulitu vezovky)... Ako je to s helenami a väcsimi druhmi slimakov (neritiny, ampullarie) som este neskusal...


Hmm, ak niekto viete odpoved na poslednú vetu ( helena verzus väčšie druhy slimakov ako ampularie, neritiny ) prosím napíšte svoje skúsenosti, lebo na : http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_clea_helena , píšu že sú schopné sa vysporiadat aj s nimi :(


Na rybicky.net som pri jednej z nadrzi videl heleny a neritiny spolocne , chlapik sam pisal ze je to OK. Z vlastnej skusenosti to vsak tvrdit nemozem , nemam ani jeden z uvedenych druhov.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Anentome helena

Odoslaťod BarbarOSA » 22 Jún 2010 18:03 pm

Vsak prave to som chcel vediet, ci nehaju aspon zopar vezoviek a neritiny na pokoji, len to by som musel zistit sam..
Kotulky a physy tiez by nemuseli dat vsetky dole..
Jaaaaaaajha no uvidime teda, diky moc za radu..

Netusim kolko sa mi ich za den narodi, ale mam ich tam dost veru..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Anentome helena

Odoslaťod Tatoo » 22 Jún 2010 18:31 pm

BarbarOSA napísal:Vsak prave to som chcel vediet, ci nehaju aspon zopar vezoviek a neritiny na pokoji, len to by som musel zistit sam..
Kotulky a physy tiez by nemuseli dat vsetky dole..
Jaaaaaaajha no uvidime teda, diky moc za radu..

Netusim kolko sa mi ich za den narodi, ale mam ich tam dost veru..



z neritin ti asi nepribudne nic :wink: ( pokial nedokúpiš ) a dost by ma zaujímalo ako je úspešný odchov ( rozmnožovanie ) heleny, či v akva napokon nezostanú len ony :roll:
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: Anentome helena

Odoslaťod Amadeus » 28 Jún 2010 20:09 pm

už ich mám aj ja doma od p. Igora Nováka juj ake su len zlate a ty jejich trubice ale zo 4 som videl len 2 zatial
Obrázok používateľa
Amadeus
 
Príspevky: 241
Obrázky: 5
Založený: 26 Apr 2009 14:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Anentome helena

Odoslaťod MAUceu » 28 Jún 2010 20:31 pm

Amadeus - casto sa zaryju do dna a tam lovia (napr. vezovky). Malokedy sa mi tiez podari ze ich vidim vsetky. Castejsie ani jednu. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Anentome helena

Odoslaťod Amadeus » 28 Jún 2010 21:51 pm

:-D si tak aj umna no vežovky nemam iba kotulky a physi a to požehnane ale uz som dal aj niektore preč kotulky aby sa rozmnožovaly v druhej nadržke :-D a malsom tak potravu aj nadalej
Obrázok používateľa
Amadeus
 
Príspevky: 241
Obrázky: 5
Založený: 26 Apr 2009 14:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Anentome helena

Odoslaťod MAUceu » 28 Jún 2010 23:06 pm

Aj ked nemas vezovky tak skusaju lovit aj v substrate. Kotulky likviduju pekne. Physu mi perfektne zlikvidovala Botia Macracantha.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Anentome helena

Odoslaťod krto » 29 Jún 2010 07:20 am

Tatoo napísal: Hmm, ak niekto viete odpoved na poslednú vetu ( helena verzus väčšie druhy slimakov ako ampularie, neritiny ) prosím napíšte svoje skúsenosti, lebo na : http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_clea_helena , píšu že sú schopné sa vysporiadat aj s nimi :(


Moje cca 2ročné skúsenosti so spolužitia "heleniek a neritin" nepotvrdzujú tvrdenie z odkazu. Heleny majú u mňa cca 2cm v ulite a na neritiny sú netrúfajú. Na druhej strane majú v akva svoju ľahko dostupnú potravu (už v minimálnom počte) - kotúľky a sem-tam nájdem aj "vycucnutú" neopatrnú vežovku, ale neritiny ani škrabanec. Možno v nejakej 12l nádržke = 1neritina+12 heleniek a žiadna iná potrava, by sa neritina musela obávať o svoj kľudný spánok 8) .
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod Tinka77 » 17 Aug 2010 15:02 pm

Tak som sa vratila po tyzdni z dovolenky a co nevidim - z akvaria je dzungla a lozi mi tam asi 20 malych heleniek :D A to som si myslela, ze sa rozmnozovat nebudu, pripadne len tazko :angel: ved zachvilu ich bude plne akvarko ...
Tinka77
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Mar 2010 10:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod kaktus80 » 27 Aug 2010 08:54 am

potesi :)
kaktus80
 
Príspevky: 113
Obrázky: 70
Založený: 27 Feb 2009 22:37 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod MAUceu » 08 Sep 2010 07:50 am

Tak konecne sa aj mne (helenam) podarilo rozmnozit. Zatial som videl iba 5ks drobcov. No akosi mam nedostatok kotuliek a ostatnej potravy teraz.
Male asi nezeru slimaky, ci?
Cim ich teda prikrmovat? Tablety?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod candino » 08 Sep 2010 08:50 am

aj mne krásne vyčistili miniakva od kotuliek a teraz som tiež zbadal malé heleny, som si myslel, že je to zložitejšie s ich rozmnožovaním, ale niekedy je lepšie sa o nič nepokúšať a nechať to na prírodu...
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Clea helena (Anentome helena)

Odoslaťod kaktus80 » 08 Sep 2010 09:01 am

no niekedy je fakt nahoda "blbec" :).. kamos mal len 2ks heleny aj to sa zahadne trafili v predajni - samec a samica.. a tiez sa mu rozmnozili..a to v uplne normalnych podmienkach.
kaktus80
 
Príspevky: 113
Obrázky: 70
Založený: 27 Feb 2009 22:37 pm
Bydlisko: Kosice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.