Pestré akva



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Pestré akva

Odoslaťod mh » 05 Máj 2003 13:16 pm

Ahojte,
mojim planom je spravit z akva "dzunglu". Chcel by som ho spestrit hlavne farebne. Chcel by som nejake "ine" rastliny. Ci uz cervene alebo ine. Mate s nimi niekto skusenosti. Skusal som Althernanthera rubra, ale ako som neskor zistil, tato je skor emerzna. Existovala cca 2 mesiace a potom uhynula.
mh
 
Príspevky: 34
Obrázky: 3
Založený: 14 Apr 2003 12:44 pm

Reklama

Re: Pestré akva

Odoslaťod nino_q » 05 Máj 2003 13:25 pm

skus cryptocoryna affinis, ked ma dost svetla je cervena (alebo bordova)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pestré akva

Odoslaťod azet » 05 Máj 2003 14:53 pm

peknu cervenu farbu ma napr. alternanthera rosaefolia, lahsie sa pestuje vsak ludwigia arcuata, do cervena alebo oranzova moze byt ladena aj rotala rotundifolia (zavisi od svetla a zivin), krasnu cervenu farbu ma aj rotala macrandra alebo cabomba piauhyensis. pre vsetky rastliny vsak plati, ze cervenu farbu najkrajsie ukazu len pri silnom osvetleni a optime zivin, svetlo by malo mat dostatok modreho spektra, vacsinou vsak intenzivne cervenu farbu ma len vrch rastlinky.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Pestré akva

Odoslaťod dlhy » 05 Máj 2003 15:22 pm

Pekná je aj Ludwigia glandulosa ("perennis"), ale mne sa ju nejako nedarí zohnať. :cry: Zohnal som len Ludwigiu peruensis (od Rataja), ale ťažko sa dá zistiť podľa obrázku, či to je alebo nie je to isté.

Obrázok
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Pestré akva

Odoslaťod salik » 05 Máj 2003 19:47 pm

krasna v "trse" je rotala rotundifolia, napr. v Biotope ju maju po 15,- korun

:arrow: http://www.tropica.com/productcard_1_popup.asp?id=033&mode=close
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Pestré akva

Odoslaťod Ludo » 20 Júl 2003 13:54 pm

Nedavno som zasadil do akvarka so skalarmi alternantheru spielders(tak nejak sa to píše),mala fijalovú farbu, a nejak sa jej nedarý.Stále bledne a listy jej opadajú :cry:
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pestré akva

Odoslaťod kyslík » 21 Júl 2003 08:24 am

Viktor napísal:Nedavno som zasadil do akvarka so skalarmi alternantheru spielders(tak nejak sa to píše),mala fijalovú farbu, a nejak sa jej nedarý.Stále bledne a listy jej opadajú :cry:


Ahoj , jedná sa o Althernateru splendidu , aj ja ju mám a je naozaj problém ju udržať pri živote, potrebuje veľa Fe a svetlo , možno by pomohlo pri sadení pod korene dať tabletkové hnojivo.Mne sa drží ale chabo a to dosť pravidelne hnojím Bioflórom a robím test na Fe.
Ináč , keď sa jej darí , je nádherne červená až fialová.A možno máme málo svetla .. mám 2x 40 W Power Glo - 14.000 K vhodné aj pre morské akva, objem 200l akva.Ostatné rastliny sú O.K. napr. darí sa mi Cabomba Aquatica , ktorá mi doteraz nikdy nešla. Voda je z R.O. teplota 28 C /terčovce /.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Pestré akva

Odoslaťod Ludo » 26 Júl 2003 20:48 pm

Kyslík napísal:jedná sa o Althernateru splendidu , aj ja ju mám a je naozaj problém ju udržať pri živote, potrebuje veľa Fe a svetlo , možno by pomohlo pri sadení pod korene dať tabletkové hnojivo.Mne sa drží ale chabo a to dosť pravidelne hnojím Bioflórom a robím test na Fe.
Ináč , keď sa jej darí , je nádherne červená až fialová.A možno máme málo svetla .. mám 2x 40 W Power Glo - 14.000 K vhodné aj pre morské akva, objem 200l akva.Ostatné rastliny sú O.K. napr. darí sa mi Cabomba Aquatica , ktorá mi doteraz nikdy nešla. Voda je z R.O. teplota 28 C /terčovce /.


Niesom si istý či sa volá splendida, neviem koľko mám Fe v mojom akva, pri sadení som dal pod koreň tabletku od firmy JBL s názvom ferrotabs.
Test na Fe nerobím.Svetlo mám 18w Sylwania aguastar , akva 72litrov.
Moje rastliny sú tiež v pohodeee. Cabomba (pravdepodobne Californiana)
rastie super, echinodor tiež, mám aj niečo ako rotala rotundifolia. Voda je mestská, teplota 26-24 v zime. Ryby Pterophylum scalare(skaláry)4ks tetra neónová 3 ks

Kyslík napísal:Voda je z R.O.

Len hádam:R.O. = rozvod obce? pošli ss
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pestré akva

Odoslaťod Astrid » 26 Júl 2003 22:20 pm

R.O. je reverzna osmoza
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pestré akva

Odoslaťod kyslík » 28 Júl 2003 09:05 am

Astrid Ti už odpovedala a správne, som si istý , že je to "splendida " a toho svetla pre ňu je naozaj málo, má iné požiadavky ako ostatné rastliny, aj ja mám málo svetla, chystám sa to napraviť, totiž , čo ostatným zeleným rastlinám vyhovuje , nemusí tým červeným. Čím je červená farba sýtejšia, treba viac
svetla a Fe ,na Tvojom mieste by som skúsil 36 W alebo 4O W. Neviem akú máš výšku vodného stĺpca , to tiež nie je zanedbateľné.Test na Fe nie je drahý , schválne skús si zmerať ako si na tom.Môže na to vplývať aj tvrdosť vody , čím je tvrdšia tým je to horšie. Ja mám z vodovodu viac ako 25 nemeckých , preto používam Reverznú osmózu, ale to je drahé riešenie, ja to mám preto , lebo chcem si spraviť morské akva.

Zdraví , kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Pestré akva

Odoslaťod kyslík » 28 Júl 2003 09:19 am

Ešte krátke vysvetlenie : k tej tvrdej vode : to samozrejme nesúvisí s Fe ,
ale s prestupom svetla cez vodný stĺpec , čím tvrdšia voda , tým je horší prestup svetla.
Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Pestré akva

Odoslaťod Ludo » 28 Júl 2003 09:34 am

Astrid napísal:R.O. je reverzna osmoza

Neskôr mi to došlo, ale aj tak vďaka Astrid.

Kislík napísal:Ešte krátke vysvetlenie : k tej tvrdej vode : to samozrejme nesúvisí s Fe, ale s prestupom svetla cez vodný stĺpec , čím tvrdšia voda , tým je horší prestup svetla.


Vodný stĺpec mám asi 35 cm.
Test na Fe a tvrdosť vody si kúpim pri najbližšej príležitosti.

Ak budem robiť kryt, tak tam dám tých 36-40W ale zatial je to len blízka budúcnosť.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pestré akva

Odoslaťod Vai » 28 Júl 2003 10:26 am

kyslík napísal:Ešte krátke vysvetlenie : k tej tvrdej vode : to samozrejme nesúvisí s Fe ,
ale s prestupom svetla cez vodný stĺpec , čím tvrdšia voda , tým je horší prestup svetla.
Kyslík


Zdravím,
hmm to je zajímavé, mohl by jsi uvést, kde jsi k tomu přišel, případně to nějak rozepsat, proč by tomu tak bylo.
Tvrdost vody samozřejmě ovlivňuje růst rostlin, některé rostou velmi dobře i ve velmi tvrdé vodě, jiné naopak ve tvrdé nerostou vůbec, ale souvisí to hlavně s příjmem živin, CO2, využitím uhličitanů apod.
Jediné co mě napadá v souvislosti s tvrdou vodou, která u nás teče z vodovodu a kterou používám (tvrdost 3,5 mmol), je znečištění krycích skel od vodního kamene a tím menší množství dopadajícího světla :) (musím je týdně čistit - pak je to OK).
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Pestré akva

Odoslaťod Jozef » 28 Júl 2003 12:30 pm

mh napísal:Ahojte,
mojim planom je spravit z akva "dzunglu". Chcel by som ho spestrit hlavne farebne. Chcel by som nejake "ine" rastliny. Ci uz cervene alebo ine. Mate s nimi niekto skusenosti. Skusal som Althernanthera rubra, ale ako som neskor zistil, tato je skor emerzna. Existovala cca 2 mesiace a potom uhynula.


Althernanthera rubra Ti neporastie. Mne sa celkom darí Althernanthera lilacina. Vyžaduje však dostatok svetla.
Obrázok používateľa
Jozef
 
Príspevky: 28
Obrázky: 8
Založený: 02 Júl 2003 07:41 am
Bydlisko: Košice

Re: Pestré akva

Odoslaťod kyslík » 28 Júl 2003 12:52 pm

No, nie som si istý , niekde som to čítal ,že prechod svetla v tvrdej a vmäkkej vode je rozdielny , ale či do takej miery, aby to ovplyvnilo rast rastlín, neviem. Skúsim sa doma pozrieť , kde to bolo, mám tých knižiek veľa.

Zdraví kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Pestré akva

Odoslaťod kyslík » 29 Júl 2003 07:02 am

Ahojte, pre Vai Takže musím uviesť môj príspevok na pravú mieru :

Tvrdá voda naozaj vyžaduje väčšiu intenzitu svetla ako mäkká , ale nie z toho dôvodu ako som uviedol.
V tvrdej vode je problém dosiahnuť rovnováhu uhličitanová tvrdosť - pH.
Znížene pH pomocou minerálnych kyselín je neúčinné resp. dočasné a pridávanie CO2, taktiež, ak predpokladáme , že tvrdá voda má pH väčšie ako 7. Z týchto dôvodov rastliny využívajú viac hydrogénuhličitany ako voľné CO2, ktorého je málo.Využívanie hydrogénuhličitanov je však podstatne energeticky náročnejšie a z tohto dôvodu sa doporučuje zvýšená intezita svetla u tvrdej vody.Takže som mal pravdu len z polovice, za čo sa účastníkom diskusie ospravedlňujem. Zdroj :
K.Rataj : Akvárium a Rostliny, strana 13.

Zdraví kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Pestré akva

Odoslaťod Vai » 29 Júl 2003 12:11 pm

Zdravím,
ještě bych to trošku více upřesnil.
Ve tvrdé vodě naopak žádný problém nevidím, pokud použijeme vhodné rostliny, které buď přímo vyžadují tvrdou vodu nebo jim vyšší tvrdost nijak nevadí (Vallisneria, Egeria, Najas, Ceratophyllum, Myriophyllum, Echinodorus i další). Tyto rostliny dokáží využívat, ale až po zužitkování zásob volného CO2, bez problémů a nějaké energetické náročnosti i CO2 vázaný v hydrogenuhličitanech a podmínkou ani není silné osvětlení. Některé rostliny však CO2 z hydrogenuhličitanů využít nedokážou a ve tvrdé vodě nerostou např. Cabomba. Využití CO2 z hydrogenuhličitanů má však za následek zvyšování hodnoty pH a snižuje se uhličitanová tvrdost vody, při velmi silném osvětlení může nastat prudký nárust hodnoty pH (o 1-2 stupně) a dochází k vysrážení nerozpustného uhličitanu vápenatého CaCO3 na osvětlené straně listů ve formě tvrdého bílého povlaku jakoby prášku - tento jev se nazývá biogenní odvápnění. V noci, kdy rostliny naopak CO2 vylučují dochází pak opět ke snížení pH atd. V přirozených vodách je kolísání pH mezi dnem i nocí běžné, při vysoké intenzitě světla a navíc při měkké vodě jsou pak rozdíly dosti velké. Měkká voda na rozdíl od tvrdší má nižšší pufrační schopnost způsobenou nižší uhličitanovou tvrdostí, takže kolísání pH zde hrozí více a to jak jeho pokles tak nárust. Ve tvrdší vodě je pH stabilnější a k tak velkým výkyvům nahoru i dolů nedochází.
Takže s vysokou intenzitou světla pozor ! Ne vše co uvádí Rataj přejímat bez rozmyslu, viz jeho některá stará tvrzení (snižování pH, kyslík jako jed ad.) , která pak popře a obrátí naopak.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Pestré akva

Odoslaťod Ludo » 05 Aug 2003 20:25 pm

kyslík napísal:jedná sa o Althernateru splendidu , aj ja ju mám a je naozaj problém ju udržať pri živote, potrebuje veľa Fe a svetlo , možno by pomohlo pri sadení pod korene dať tabletkové hnojivo.Mne sa drží ale chabo a to dosť pravidelne hnojím Bioflórom a robím test na Fe.
Ináč , keď sa jej darí , je nádherne červená až fialová.A možno máme málo svetla .. mám 2x 40 W Power Glo - 14.000 K vhodné aj pre morské akva, objem 200l akva.


Ja som napísal:Vodný stĺpec mám asi 35 cm.
Test na Fe a tvrdosť vody si kúpim pri najbližšej príležitosti.

Ak budem robiť kryt, tak tam dám tých 36-40W ale zatial je to len blízka budúcnosť.


Test na Fe som kúpil dnes, odmeral som obsah železa testom od Rataja-FERRIN,
Obrázok
vyšlo mi 1,5 mg/l.
Chyba asi nebude v železe a hnojení, ale v nedostatku svetla. Silno uvažujem o novom kryte.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pestré akva

Odoslaťod rybka » 30 Apr 2006 19:26 pm

Mam rastlinku, ktoru som od Rataja kupila pod nazvom Rotala rotundifolia submers. Kedze mam dost silne svetlo, je u mna ruzova az cervena. V Ratajovom katalogu je vsak aj rastlina pod nazvom Rotala rotundifolia green. Nema s tym niekto skusenost, ci tato je zelena vzdy, alebo jej farba tiez zavisi od toho ake ma svetlo? Vdaka
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pestré akva

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2006 09:49 am

lubo viem ze tato tema sa tyka rastlin ale mna zaujala tvoja osadka v 72l akvarku a 35 cm vodnom stlpci mat skalare je tyranie oni potrbuju vysoky vodny stlpec, moji maju iba na vysku cca 15 cm a aj toakva je pre nich male skus porozmyslat ze ich niekomu darujes alebo ich v akvaristike skus vymenit za vhodnejsie ryby
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pestré akva

Odoslaťod caloghero » 01 Máj 2006 20:01 pm

rybka napísal:Mam rastlinku, ktoru som od Rataja kupila pod nazvom Rotala rotundifolia submers. Kedze mam dost silne svetlo, je u mna ruzova az cervena. V Ratajovom katalogu je vsak aj rastlina pod nazvom Rotala rotundifolia green. Nema s tym niekto skusenost, ci tato je zelena vzdy, alebo jej farba tiez zavisi od toho ake ma svetlo? Vdaka


cau rybka,

ja, no vlastne moja sesternica ju ma, myslim si, ze tuto, lebo co vidim ostatne rotala rotundifolia su vsetky cervene a maju aj podlhovaste listy, no tato jej je stale zelena a ma okruhle listocky, dari sa jej, lahko sa mnozi, myslim si, ze je aj nenarocna z tohto dovodu... :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Pestré akva

Odoslaťod rybka » 06 Máj 2006 16:36 pm

piranha napísal:ja, no vlastne moja sesternica ju ma, myslim si, ze tuto, lebo co vidim ostatne rotala rotundifolia su vsetky cervene a maju aj podlhovaste listy, no tato jej je stale zelena a ma okruhle listocky, dari sa jej, lahko sa mnozi, myslim si, ze je aj nenarocna z tohto dovodu... :roll:

Vdaka za odpoved, a sestrernica ju ma pod akym silnym svetlom?
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pestré akva

Odoslaťod caloghero » 07 Máj 2006 10:45 am

slabych 0,25 W/l a ja ju skusam aj v 0,6 W/l a vobec nemeni tvar listkov, takze...
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Pestré akva

Odoslaťod vysluzil2 » 07 Máj 2006 12:09 pm

kED JU BUDES PESTOVAT EMERZNE, tak bude mat krasne sytozelene listy.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.