ake svetlo??? neon/halogen



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod Mariok » 08 Jan 2009 01:33 am

Khanh napísal:Norman: Ja fakt nevim statistiky ani fakta, ale muj subjektivni pocit je, ze klasicky venkovni halogen, co se prodava v Hornbachu atd za par stovek, tak ten bych si nad akva nikdy nedal. :D A to protoze muzu porovnat HQI i ten halogen. Nad HQI udrzis nejakou dobu ruku od vybojky i 5 cm. Nad halogenem pul metru jen tak tak, nez to zacne pekne palit. :o A to nemluvim o tom osklivem svetle, co vydava halogen.


No veď práve to nám tu Norman vysvetľuje : OBA sú halogény, "len" každý má asi iné plnenie plynom (druh halogénu-zmes, množstvo), možno konštrukciu a materiál vlákna, sklenej banky. Preto aj stojí ten z Baumaxu pár stovák a ten HQI pár tisíc(?) :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Odoslaťod Khanh » 08 Jan 2009 01:46 am

Ja se neptal na rozdil. :o Ja mam doma obe ty svitidla a jen rikam, ze pouzivat halogen do akva je silenost.

Jinak HQI a halogen bude zrejme dost rozdil, protoze HQI potrebuje predradnik. Halogen zapojis primo do 220V...proste takova vykonnejsi klasicka zarovka.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Mariok » 08 Jan 2009 02:13 am

2 Khanh: Zle som sa vyjadril: Ja hovorím o zdroji svetla, t.j. sklenej banke. Priestor vnútri je po vyčerpaní vzduchu plnený okrem iného halogénom (halovým prvkom Ar, Ne, Xe ...), takže preto hovorím, že oba sú halogény. :wink: ... Ale máš pravdu, zmiešal som dokopy žiarovku (žeravené vlákno) s výbojkou (elektródy na koncoch a oblúkový výboj medzi nimi) :oops: , preto je pre HQI nutný predradník a žiarovku (aj keď halogénovú) dáš priamo na sieť. ...Teda nie vždy - u tých "kuchynských" sú obyč. transformátory na 12V - tiež to závisí od konštrukcie.
...Teda ak som správne pochopil Normana, že hovoril o žiarovkách a nie výbojkách, lebo som tie svietidlá a zdroje od Osramu, o ktorých píše ešte nemal čas pozrieť! :shock:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: ake svetlo??? neon/halogen

Odoslaťod Knižka Pavol » 11 Júl 2010 23:02 pm

tak by som momentalne po mojich skusenostiach povedal ze to netreba s tym svetlom zas tak prehanat a ze sa daju aj pri vyssej hladine akva použit linearne trubice. Pri mojej vyške 80cm strk hladina pestujem pri pouziti T5 a T8 osvetlovacich trubic aj tak na svetlo narocne rastiny ako je limnophila aquatica, heteranthe zosterifolia, alternathera roseafolia, dokonca sa mi pekne zacala rozrastat aj eleocharis vivipara. takze nie je to az taka pravda ze nad 50- 60cm je uz potrebne použiť ortuťove vybojky. Tiez som mal dilemu ci poutit to alebo ono pri montaži osvetlenia a som rad ze som sa rozhodol pre linearne trubice ku ktorym ma nepriamo dokopal uzivatel majko pri svojich popisom k jednotlivym temam za co mu takto nepriamo dakujem. Takze ak mate niekto dylemu co pouzit netreba sa chytat hned toho prveho ale treba sa rozcitat, je tu toho dost a urcite vas nieco z toho oslovy a rozhodnete sa pre to spravne osvetlenie pre vase akva. len tolko som chcel dodat.
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Re: ake svetlo??? neon/halogen

Odoslaťod trinitysk » 13 Júl 2010 16:55 pm

Knizka Pavol vsetko zavisi od toho co v akva chces mat a o tom to cele je. Pokial tam budes mat echace, crypto, vall. a podobne na svetlo nenarocne rastliny tak ti staci aj pri 60cm vodnom stlpci trubica/e....Pokial chces mat holandana alebo nature aquarium, mozem z vlastnej skusenosti odporucit HQI a to aj napriek vyssej pociatocnej investicii ako aj vyssim prevadzkovym nakladom. Sam som svietil vzdy trubicami, najprv T8, potom len T5 ale aj ked to rastlo, nebolo to upne ono....vyfarbenie rastlin a kompaktnost jednoducho neboli take ake som si (subjektivne) predstavoval...Mna presvedcila az navsteva akvaristov v Drazdanoch a nasledne Mnichove kde som videl na vlastne oci HQI a akvarka pod nimi..Nerobme teda nejake zavery v zmysle trubica lepsia ako HQI (ci naopak) je to subjektivne ....nakoniec kazdy si moze na nete najst cez rozne portaly (ci sutazne portaly) akvaria co sa mu pacia a pozret sa na pouzitu techniku a co tam rastie a pod akym svetlom...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.