Novozalozene akvarium hrozne smrdi



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod amy187677 » 07 Jan 2008 13:00 pm

Prosim poraďte mi niekto mam cisto nove akvarko, rybky sa v nom maju fajn ale hrozne to smrdi :x pls poradte
amy187677
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jan 2008 12:50 pm

Reklama

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod xDodox » 07 Jan 2008 13:09 pm

Veľa si toho neprezradil/a. Takže ani odpovede sa asi nedočkáš. Chce to viac informácii. Veľkosť akva, zloženie osádky, ako dlho je akvárium založené, filtrácia, rastliny, osvetlenie, je to iba zápach, alebo i zákal? ......
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod amy187677 » 07 Jan 2008 14:41 pm

Mam 60 litrove akva, 12 neoniek,4 gupky, 2 platy, 2 mecovky a 2 mrenky.Zalozila som ho minuly tyzden v utorok, rybky som don dala tuto sobotu. Rybky sa spravaju normalne ale voda zapacha. Voda neni zakalena, je cista.
amy187677
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jan 2008 12:50 pm

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod xDodox » 07 Jan 2008 14:42 pm

Aký tam máš filter? Beží nonstop?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod amy187677 » 07 Jan 2008 14:43 pm

vcera som ho dala na nonstop
amy187677
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jan 2008 12:50 pm

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod xDodox » 07 Jan 2008 15:08 pm

amy187677 napísal:vcera som ho dala na nonstop

Takže akvárium fungovalo skoro týždeň s filtrom, ktorý nebežal nonstop? I to môže byť príčina toho zápachu. Po založení akvária si mala filter nechať bežať nonstop a o 2-3 týždne "osadiť" toto akvárium rybkami. Neviem ako si na tom s rastlinkami, ale do nezabehnutého akvária (novozaloženého) si pre začiatok dala veľa rýb.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod VLADY » 07 Jan 2008 19:40 pm

Už je to tu...Vianoční akvaristi.... :x Načo najprv dačo prečítať o zakladaní nového akva :shock:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod xDodox » 07 Jan 2008 19:49 pm

VLADY napísal:Už je to tu...Vianoční akvaristi.... :x Načo najprv dačo prečítať o zakladaní nového akva :shock:

Nechcem sa nikoho zastávať, ale každí sme dáko začínali. Aj keď je horšie sa učiť na vlastných chybách. Teraz "pôjde" o to, či si dá poradiť, alebo .....
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Jan 2008 21:27 pm

Podle indicii, ktere mame, neda.
Amy, vyfot akvarium (celkove foto i detaily) a uloz do albumu.
Pripadne dej na sebe cislo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod VLADY » 07 Jan 2008 21:35 pm

Nemyslel som to v zlom...ja len že v dnešnej dobe internetu (a vidím že konkrétny človek ho má) sa dá pomerne lahko a rýchlo prísť k info... nie jak volakedy pred 20-25 rokmi. Ale jasné každý sa nejak do toho dostane. A tak isto asi nikto nieje imúnny voči vlastnej ako by som to slušne nazval.....? . Viď môj príspevok v rubrike recenzie. Ale aj tak zastávam názor ak nejde o život , tak ide o h..o.Pekný večer všetkým. 8) aby som napísal aj k veci tak podla mňa je to bežný začiatok nedočkavého akvaristu a nezabehnutý filter a vela rýb v malom akva. ja by som na jej mieste menil častejšie vodu a iba slabo kŕmil. Možno pomôže nejaký preparát biofilter a pod. aspoň ja som ho pridával a zatial všetko OK a tiež som mal v akva po týždni rybky nasadené.Akurát že mám cca dvakrát viac vody a zatial len 10 rybiek.
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Novozalozene akvarium - problem

Odoslaťod xDodox » 08 Jan 2008 08:06 am

VLADY napísal:.... tiež som mal v akva po týždni rybky nasadené.Akurát že mám cca dvakrát viac vody a zatial len 10 rybiek.

Veď ide práve o to, to akvárium bolo skoro osadené veľkým počtom rýb. Taktiež, keď filter nešiel nonstop veľa baktérii sa v ňom asi ťažko vytvorilo. Baktérie bez prísunu kyslíka zomierajú, takže ten filter je ešte stále "iba" mechanický, nie biologický.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

smrdi mi akvarium

Odoslaťod cacana888 » 14 Júl 2010 11:41 am

mam len dva dni zalozene akvarium, a uz mi smrdi voda na celu miestnost, preco? ako sa toho zbavit? dakujem
cacana888
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Júl 2010 11:36 am

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod BarbarOSA » 14 Júl 2010 11:44 am

napis ake velke..
kolko a akych tam mas ryb, kolko a akych rastlin /zive, umele/, aky strk alebo piesok, aky filter, ake svetlo, nejake hodnoty /teplota, ak poznas aj ine napis/, dekoracie /ake/, a najlepsie by bolo aj pridat foto..
vymen vodu cca 30% na zaciatok..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod ASUSKO » 14 Júl 2010 11:47 am

dodatok .. cvakni i kryt na akvarium ci pouzivas len kricie skla?
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod cacana888 » 14 Júl 2010 11:48 am

ma iba 37l, tyby mi najprv vydochli, teraz su tam len 2 prisavniky a jedna gupka doziva, 3 zive rastliny, kamienky, filter to neviem, mal by stacit, svetlo zatial nemam, ale bude, teplota okolo 23 - 24, vodu som menila celu po 2 dnoch, bo uz smedela a teraz neviem co robit s tym.
cacana888
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Júl 2010 11:36 am

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod cacana888 » 14 Júl 2010 11:48 am

kryt som dala dnes skleneny skoro cele je to zakryte, lebo teraz to menej smrdi, ked som to zakryla, naco to mam fotit?
cacana888
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Júl 2010 11:36 am

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod ASUSKO » 14 Júl 2010 11:53 am

no ono potrebuje ai iba odvetrat ,, ... nadvihni trohchu sklo tak aby bola medzera medzi akva a krycim sklom a sa to odvetra tim,ze vzduch bude prudit medzi sklom a vodou ... po case voda as tak nebude smrdiet ...
Naposledy upravil ASUSKO dňa 14 Júl 2010 11:56 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod BarbarOSA » 14 Júl 2010 11:55 am

aby sme videli ako u teba vyzera, lepsia predstava a skorsia pomoc - preto foto..
no svetlo tam daj hocijake, aj ked stolnu lampu zatial..
mozno preto aj rastliny uz zahnivaju a preto voda smrdi..

voda sa nikdy nemeni vsetka teda ako pises cela..len urcitu cast, vymen hned aj 50%, ale viac nie..
malo by sa to zlepsit a foto by fakt pomohlo..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod martin_s » 14 Júl 2010 12:31 pm

pomohlo by aj vymenit vodu za vodu zo zabehnuteho akva, kedze si to akva ani nenechala zabehnut nez si tam dala ryby...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod MAUceu » 14 Júl 2010 12:39 pm

Cim tie rybky krmis? Neostava na dne potrava?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod trinitysk » 14 Júl 2010 13:14 pm

cacana888: ak to smrdi neprijemnym stiplavym zapachom (nechcem to prirovnavat k zumpe...) tak je to amoniak ktory sa ti v ramci N cyklu v akva prirodzene rozbehol, zvysilo sa NO2 a bohuzial aj amoniak, predpokladam, ze vodu mas zasaditu. Nakolko je malo info co si dala k dispozicii (ako to vlastne smrdi, foto akva, atd.). Moju teoriu podporuje fakt ze ti stihli vykapat rybky, akva je novo zalozene, smrdi tak ze uz ho musis aj prikryvat....Inu pricinu takeho pachu si neviem vysvetlit.
A teraz co s tym. Zvys prudenie vody cez filter ci vzduch. kamen, odstran krycie skla aby sa voda " vetrala", udrzuj teplotu do 25st., menit 50-60% vody kazdy druhy den, ked uz teraz voda pachne kludne vymenit tak ako pisem hore. Na odstranenie kalamity kedze tam uz mas ryby by som doporucil SERA Nitrivec aplikovat podla navodu (aj ked som proti chemii ale toto naozaj funguje v takychto pripadoch). Filter nechat bezat 24h 7 dni v tyzdni. Sleduj rybky, amoniak je prudko jedovaty, preto ti vymreli chudata...Nove rybky minimalne 6 tyzdnov nekupovat! Dokup si radsej rastlinky...sa stavium ze tam mas nejaky kamen/drevo a par emerznych rastlin (si nastuduj o com hovorim) a to je vsetko..:-(
Do buducna: Prestuduj si kolobeh dusika v akvariu, na nete je toho kopec + precitaj si temy o zakladani akva. Dufam, ze som sa trafil do diagnozy...a ze som aspon trochu pomohol...drzim palce aby sa darilo a aby si sa dostala z tejto slamastiky ktoru si si sama vyrobila...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod trinitysk » 14 Júl 2010 13:22 pm

Jasne, teraz som si vsimol ze 3 zive rastliny....:-) az budes kupovat ten nitrivec tak si kup rovno aj rastliny...na take akva aspon 10ks Vallisneria, nejaky maly echinodorus (je kopec variant...), egeria densa/najas, hygrophila (akakolvek), sagittaria, ceratophyllum....najdi si na nete co sa ti ako paci ale z toho co som napisal...su nenarocne a pomozu so zabehnutim akva pomerne rychlo...Minimalne 50% plochy akva z podorysu (ked sapozres zhora do akva) aby si mala zasadene rastliny, ak to bude aj 70% bude este lepsie...neskor rastlinky upravis,postrihas/preriedis a urobis si finalnu upravu...Vela zdaru!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: smrdi mi akvarium

Odoslaťod Mariok » 14 Júl 2010 18:35 pm

cacana888 napísal:mam len dva dni zalozene akvarium, a uz mi smrdi voda na celu miestnost, preco? ako sa toho zbavit? dakujem

cacana888 napísal:ma iba 37l, tyby mi najprv vydochli, teraz su tam len 2 prisavniky a jedna gupka doziva, 3 zive rastliny, kamienky, filter to neviem, mal by stacit, svetlo zatial nemam, ale bude, teplota okolo 23 - 24, vodu som menila celu po 2 dnoch, bo uz smedela a teraz neviem co robit s tym.


Takže novozaložené akva po katastrofe? S vysokou pravdepodobnosťou hnije dno, treba začať od nuly: Vypustiť vodu, vybrať substrát,poriadne ho preprať vodou a potom vydenzifikovať hypermangánom alebo savom, nechať aspoň hodinu pôsobiť, poriadne preprať niekoľkokrát vodou na odstránenie dezinfekcie, to isté spraviť s nádržou... Potom založiť znovu a počítať s dusíkovým cyklom - inetový časopis Akvárium č.4 http://klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Novozalozene akvarium hrozne smrdi

Odoslaťod trinitysk » 14 Júl 2010 22:19 pm

Si dovolim tvrdit ze s velmi nizkou pravdepodobnostou hnije dno...aspon ja som sa s tym nestretol pri akva zalozenom iba naozaj par dni...Pri starom akva osadenom rastlinami ako napr. echin. kde nema kyslik pristup ku korenom (az vyzrate dno od korenov rastlin) a je zla cirkulacia vody v dne sa nieco take stava. Taktiez nie je vobec potreba take drasticke opatrenia ako pises. Staci poriadne odkalit a odstranit pricinu o ktorej som hore pisal ...(nebudem uz ale rozpisovat, je to mimo tuto temu...).
Nicmenej cacana888 az budes menit vodu tak jemne skontroluj odsavacim zvonom dno (mozem sa mylit samozrejme a Mariok bude mat pravdu) tak aby sa ti zbytocne nevyrilo, ci tam budes mat "cierny strk" na niektorych miestach...Ak ano ma Mariok pravdu, potom ti poviem ako dalej, bez sava a hypermarganu. Tipujem ale, ze ti len budu unikat "bublinky" z dna ked budes jemne odkalovat a nic take tam nenajdes...potom postupuj ako som uz pisal vyssie.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.