Mikropropagácia rastlín



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 08:23 am

Máte nejaké skúsenosti s mikropropagáciou rastlín?
Aký agar používate a koncentrácia, aké hnojivové zložky a koľko doň dávate? A čo stimulátory?
Ja som včera nasadil Anubias barteri nana - namiesto agaru som použil potravinársku želatínu, ako hnojivo som ,,šupol pár miligramov PMDD, a ako antibiotikum - penicilín na zabránenie kontaminácie - našiel som nedobratý penicilín. Ako rastový stimulátor som dal štipku ,,Stimulaxu alebo tak nejak sa to volá,, - používam to na buxus - množenie, a ešte prevreté kvasnice sušené ako ďalší stimulátor a k tomu B-komplex. Večer hodím hoto. Som zvedavý či to porastie - sterilitu som dodržal - chloramínom. Plus samozrejme sacharóza(repný cukor).
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Reklama

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 08:29 am

Večer šmiknem foto ,,kompótov,, :-) :-) :-)

Viem bol v časopise článoček, ale človek je tvor zvedavý a škúša, či mu to výjde aj tak povediac na kolene.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Kubo » 02 Júl 2010 08:50 am

Janci trosku mi to pripada ako monolog :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 08:53 am

ale nie ja som len nahodil tému - nestihal som napísať všetko naraz - to možno preto
sa zdá no uvidíme či niekto skomentuje alebo dá postreh
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 08:55 am

Kubo napísal:Janci trosku mi to pripada ako monolog :)

Skúšal si niečo také?
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Kubo » 02 Júl 2010 09:12 am

Nie az takto som to neskusal. Pokusam sa v zasklenom balkone o mnozenie mikrosorka na cadicovej vate , no zatial sa nedari vobec a hlavne posledne tyzdne boli chladne , no pocasie sa konecne zlepsilo. Chce to zistit finty hnojenia asi o nic ine ani nejde. S rastlinami pod vodou uz mam skusenosti dost , no problematika hnojenia emerzov je uplne niekde inde. Mozno by stacilo kupit klasicke NPK na polnohospodarske ucely a snad by bolo vymalovane. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod barky » 02 Júl 2010 10:24 am

Hmmm zaujimave, ale nemyslim, ze na fore najdes niekoho kto to skusal :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 11:24 am

:( :( :( :( :( :( :( to som asi nemal s touto témou žačínať budem ........ :(
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod martin_s » 02 Júl 2010 12:39 pm

barky nikdy nevies...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 13:03 pm

s tým microsorkom - mal si ho prevedené na emerz? ak hej problem podľa mňa je v teplote a takisto vo vlhkosti - kdesi na nete som sa dopracoval k prezentačným videám z jednej nemenovanej dánskej firmi :roll: a tam mali trópy slušné mne zatiaľ nad vodu išla B.moniera a mám ju v emerze tak 2-3 mesiace a až teraz to beží keď je horúco ide ako šalát xiiiiii no k tej mikropropagácii podľa mňa je dobré tam šmiknúť ATB - na zab. kontaminácie - si ma navnadil - zarobím želatínu a vyskúšam to tvoje microsorko - je to takpovediac emerz keďže to rastie von zo substrátu a až niečo budem mať tak ti nejaké posuniem to snáď pojde lepšie - napr. takto 200 litres akva 2 cm vody . košíčky s čadičovou vatou - vodu občas meniť plus silne zriedené PMDD plus na listy strikať tenso koktail . a mať to prikryté tak aby tam bola nejaké štrbina na ,,vetranie,, - to by mohlo ísť čo povieš
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 02 Júl 2010 13:08 pm

Skúsim teda odobrať list microsoria s dcérskymi rastlinkami a uvidíme ako to vypáli inak ja mám len klasiku M. pter.inak ak si skúšal windelov alebo narow pošli ss dohodneme dáš mi nejaký ten lístok Kubo a vyskúšame ak teda súhlasíš čo to spraví.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Aaron » 02 Júl 2010 14:54 pm

skusal pomocou mikropropagacie microsorium a cryptocorine affinis. z cryptocoriny nic nebolo a microsorium vypustilo korienky. zial obidve skumavky mi chytila plesen. potom som uz neskusal. takisto som pouzil potravinarsku zelatinu, NPK hmojivo a B komplex. podla mna je v klasickych domacich podmienkach dost problem udrzat sterilitu. ale ak mas podmienky tak skusaj ;-) inac ak mozes vyberaj tvrdsie listy lebo ja som pouzil cryptocorinu s dost tenkymi listami a casom zhnili v tej zelatine
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod arowana » 02 Júl 2010 15:02 pm

Jan Blanar napísal:Máte nejaké skúsenosti s mikropropagáciou rastlín?
...
Ja som včera nasadil Anubias barteri nana ...


Si si istý, že píšeš o micropropagácii ? Aspoň to dedukujem z toho, že " si včera zasadil ".

Jan Blanar napísal:... namiesto agaru som použil potravinársku želatínu...


Potravinárska želatína nie je práve najpoužiteľnejšia, nakoľko obsahuje aj vedľajšie produkty. Na dôvažok sa pripravuje zo živočíšnych produktov, nakoľko je lacnejší a len niektoré cukrárenské želatíny sú z agaru.

Jan Blanar napísal:...sterilitu som dodržal - chloramínom...


Pokial naozaj píšeš o micropropagácii, kde sa jedná o otvorenú pletivovú štruktúru, tak chloramínom, najskôr môžeš poškodiť bunečnú štruktúru tkaniva rastlín.

Táto téma je na rozsah jedného príspevku tohto fóra dosť obšírna, aby sa na ňu dalo komlexne odpovedať niekoľkými vetami.

P.S. Nie je často ani tak problém rastliny meristémovo rozmnožiť, ako ich preniesť z in vitro, do ex vitro prostredia / vlasná skúsenosť /.
Držím palce každému experimentátorovi. :pivo:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 16 Júl 2010 08:29 am

Možno nie je najvhodnejšia ale.... tak uvidíme v podstate to je len nosné médium :roll: tak všetko ukaže čas
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Kubo » 16 Júl 2010 08:45 am

U mna sa zatial vobec nedari. Neviem ci som to neprehnal s hnojivami a s prelievanim. Skusim teraz opak , teda menej vody a menej hnojiv.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 16 Júl 2010 09:44 am

MOžno by sme niečo pošpekulovali keby som to videl na živo :pivo: 8)
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Kubo » 16 Júl 2010 10:34 am

Jan Blanar napísal:MOžno by sme niečo pošpekulovali keby som to videl na živo :pivo: 8)
Teraz to uz vyzera jak kompost :lol: Normalne som vzal tabulu cadicovej vaty , vlozil ju do nadoby (stary suflik) , narezal do nej mriezky do ktorych som vkladal mlade rhizomy mikrosoria. :wink: No a zalievam to vodou , tak aby to stale malo vlhkost. Predtym ta vata az plavala a robila sa aj sinica. No a ked som poriadne prihnojil , tak normalne az spalilo listy. :mrgreen:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 16 Júl 2010 11:50 am

Ty Kubo, nemáš ty náhodou ,,precitlivelé mikrosorká,,? To je ako so mnou 2 pivká a si spievam :-) po 5-6 si sám seba nechcem predstaviť :-)))))))))))))))))))))))))))))))))) Asi nabudúce troška menej hnojiva alebo v nižšej koncentrácii.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod arowana » 16 Júl 2010 11:54 am

Kubo napísal:... No a ked som poriadne prihnojil , tak normalne az spalilo listy. :mrgreen:

Menej znamená v praxi vždy viac ... :pivo:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Kubo » 16 Júl 2010 12:29 pm

Tak teraz si to zacinam mysliet aj ja , ze menej je viac.

Janci ved niekedy mozme dohodnut a prides kuknut ak sa ti bude chciet. Neviem ci dovtedy nieco z toho ostane uvidime. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mikropropagácia rastlín

Odoslaťod Jan Blanar » 16 Júl 2010 13:42 pm

Keby aj neostalo tak nevadi v Stropkove mi v nádrži ,,pláve,, pár microsorií :wink: ta až bude čas niečo vyšpekulujeme :o :pivo:
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.