neónová UV trubica- experiment



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod stibo » 30 Máj 2006 18:56 pm

Mám v akva bielo - zelený zákal (akva 25 l,2 x danio malabarské , 4 x gupka,3 x prísavník ) molitanový filter ,vzduchovací kameň,akva má 3 mesiace.Vodu som mal krásnu čistú ale teraz je to stále horšie. Prečítal som si tu kopu článkov a tak som si od kamoša požičal UV neonovú trubicu(používa ju na diskotékach) dal som ju miesto originálnej osvetlovacej tubice (18 w) na vrchné sklo akvária a čakám.......
je tento postup spravny ???? :shock:
nestane sa rybám a rastlinám nič ??
Ďakujem za každý názor
stibo
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Apr 2006 19:08 pm

Reklama

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod salik » 30 Máj 2006 19:54 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod pierro » 30 Máj 2006 20:39 pm

rastlinám sa nestane nič. ale bojím sa, že ani zákalu :wink:
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod Roman » 31 Máj 2006 08:56 am

ale budes mat v akvarku bohovo dobru diskoteku
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod stibo » 31 Máj 2006 18:15 pm

disko bolo v akvarku aj v obyvačke ,ale nepomohlo...... :oops:
tak som ho dnes zatemnil a počkám tak 2-3 dni ......
ale tá trubica je bohovskáááá asi mu ju už nevrátim :o :o :o :o :o :o :o
stibo
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Apr 2006 19:08 pm

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod Dušan » 25 Júl 2010 08:34 am

Zdravím experimenta. Som asi taký typ ako ty. Tiež mi bolo povedané, že tú čiernu UV trubicu 40 W mám dať nad akva k ostatným svetlám, že to pomôže a pozabíja rôzne mikróby. Ak si to skúšal, tak mi prosím ťa napíš výsledok experimentu, lebo ja som si ju už totižto objednal a zajtra mi príde. Takže neviem, či som urobil dobre, alebo zle.

Ďakujem : Dušan
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod MAUceu » 25 Júl 2010 09:49 am

Dušan - myslim ze odpoved uz bola napisana. Preco si najprv o tom nieco neprecitas a objednavas? Ako mne je jedno, su to tvoje peniaze, len mi ten postup pride trosku nelogicky.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod Dušan » 25 Júl 2010 10:00 am

MAUceu napísal:Dušan - myslim ze odpoved uz bola napisana. Preco si najprv o tom nieco neprecitas a objednavas? Ako mne je jedno, su to tvoje peniaze, len mi ten postup pride trosku nelogicky.


Bohužial na túto stránku som sa zaregistroval len včera, lebo som začiatoný akvarista a neónku som objednal v piatok. Odpoveď tam síce bola že to nepomohlo, ale neónkou podľa času , kde sa pýtal zhruba na to načo ja a konečným jeho vyjadrením uplynul iba jeden deň a nemyslím ani ja, že za takúto dobu by sa mu mohla voda pod tým svetlom vyčistiť. Ja vodu špinavú nemám, len som mal nejaký úhyn rýb a chcem vedieť, či tá neónka zabíja nejaké choroboplodné baktérie alebo nie , nakoľko mi bolo povedané, že áno, či nejako neškodí rybám a rastlinám.
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod Ajven » 25 Júl 2010 10:20 am

Nastuduj si nieco o UV sterilizatoroch, napr. uv-sterilizator-t718-72.html
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod eugosk » 25 Júl 2010 16:57 pm

STIBO a DUŠAN - UV lampa co sa pouziva na diskotekach nema germicidny ucinok a preto to nemoze fungovat. Na to by ste museli pouzit UVC lampu ale pokial ju date do osvetlenia ratajte s tym ze vam to zlikviduje vsetko zive v akvariu to znamena aj rastlinky, rybky, slimaky, atd. A este jeden detal pokial medzi vodou a svetlom bude kricie sklo tak to nebude mat ziaden ucinok a pozor na experiment tohoto druhu lebo medzi to zive patrite aj Vy. UVC lampa ma ucinok hned po rosvieteni !!! Odporucam vam skor ako s tym zacnete experimentovat zistit si o tom co najviac informacii ako vam to tu odporucaju.
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod MAUceu » 25 Júl 2010 20:08 pm

eugosk - A kto mu to TU odporucal??
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod ocotuide » 25 Júl 2010 20:33 pm

Dobre som sa pobavil ako tu ludia chcu zabijat zakal UV trubicou :) co sa pouziva na disco :) to by boli disco smrtelne keby tammali UV-C :)

Ako bolo povedane, v UV sterilizatoroch sa pouziva UV-C ziarenie,ktore je destruktivne pre zive bunky,naviac ak keby ste taku zohnali :) myslim ze ich pouzivaju v labakoch na dezinfekciu miestnosti(samozrejme ked tamnik nieje) tak UV-C je pohlcovane vodou, takze prenikne len kusok do vody:) preto UV sterilizatory by mali mat co najmensiu hrubku stlpca vody, pretekajuceho okolo :) Dalsi problem je, ze UV-C neposobi len na zive organizmi, ale pri dlhodobomposobeni poskodzuje siroky rad materialov :)

Ja som zakal zatial nezazil, ale mal som asi 2 mesiace vyhodenu jednu trubicu a troska sa mi rozmohla cierna stetinkova riasa :)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod eugosk » 26 Júl 2010 10:58 am

MAUceu - neviem ci som to zle ja napisal alebo si Ty zle pochopil. Myslel som odporucania ako zistit si o tom co najviac v clankoch ktore to tu preberaju.
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod eugosk » 26 Júl 2010 11:07 am

ocotuide - no v podstate mas pravdu az na jeden detail to ziarenie prejde az 20cm pod vodu a to je moja osobna skusenost takze viem o com pisem. Ze znici aj rozny material okolo seba mozem tiez potvrdit nakolko som to nejaky cas pouzival v salone na sterilizaciu priestorov. Len pre predstavu znicene linoleum normalne ako roztavena guma ktora nikdy neztvrdne, taktiez kozeny potah na lehatku, atd. Co sa tyka len UV ziarenia tak to ma zly ucinok maximalne na plexisklo, narusi jeho strukturu tak ze zacne praskat tiez vlastna skusenost pri osvetlovani vytrin zo sperkami.
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod martin_s » 26 Júl 2010 13:15 pm

eugosk napísal:ocotuide - no v podstate mas pravdu az na jeden detail to ziarenie prejde az 20cm pod vodu a to je moja osobna skusenost takze viem o com pisem. Ze znici aj rozny material okolo seba mozem tiez potvrdit nakolko som to nejaky cas pouzival v salone na sterilizaciu priestorov. Len pre predstavu znicene linoleum normalne ako roztavena guma ktora nikdy neztvrdne, taktiez kozeny potah na lehatku, atd. Co sa tyka len UV ziarenia tak to ma zly ucinok maximalne na plexisklo, narusi jeho strukturu tak ze zacne praskat tiez vlastna skusenost pri osvetlovani vytrin zo sperkami.
Na jednej strane pises o znicenej kozenke, linoleu a potom zas ze ma negativny vplyv maximalne iba na plexisklo... Treba rozlisovat UV-A, UV-B a UV-C (nie je "len UV ziarenie" a UV-C) pripadne ziarivky obsahujuce zmes tychto ziareni. A,B,C oznacuju rozsahy vlnovych dlzok - UV-A 315-400nm, UV-B 280-315nm a UV-C 100-280nm.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod eugosk » 26 Júl 2010 18:26 pm

martin_s - Vidim ze ma mas v zaludku a mam pocit ze zacinas stopovat moje prispevky. Kludne mozes aj tieto vymazat. UV-B sa ako ziarivka tusim ani nevyraba takze asi je jasne o com pisem pokial nenapisem priamo UV-C, ze? Mysli ze trubice do solariek obsahuju aj UV-B ziarenie ale to je uspesne filtrovane ochrannym kritom a vobec sa na ucel discotek nepouziva!!!
eugosk
 
Príspevky: 86
Obrázky: 4
Založený: 04 Jan 2010 15:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod ocotuide » 26 Júl 2010 18:35 pm

eugosk napísal:martin_s - Vidim ze ma mas v zaludku a mam pocit ze zacinas stopovat moje prispevky. Kludne mozes aj tieto vymazat. UV-B sa ako ziarivka tusim ani nevyraba takze asi je jasne o com pisem pokial nenapisem priamo UV-C, ze? Mysli ze trubice do solariek obsahuju aj UV-B ziarenie ale to je uspesne filtrovane ochrannym kritom a vobec sa na ucel discotek nepouziva!!!

suhlasim :) ze bolo jasne o com hovoris, tak ale aspon sa tu ludia dozvedeli vlnove dlzky Uv ziarenia :lol:

myslim ze podstatne je ze sme dospeli k tomu, ze vodu UV lampu pre disco nevysterilizujete :) osobne by som to tu uz zamkol,nieto co riesit :)

existuje aj UV-C trubica :) akurat ze to nie je ta nazyvana cierne svetlo z disco :)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: neónová UV trubica- experiment

Odoslaťod martin_s » 26 Júl 2010 21:08 pm

eugosk napísal:martin_s - Vidim ze ma mas v zaludku a mam pocit ze zacinas stopovat moje prispevky. Kludne mozes aj tieto vymazat. UV-B sa ako ziarivka tusim ani nevyraba takze asi je jasne o com pisem pokial nenapisem priamo UV-C, ze? Mysli ze trubice do solariek obsahuju aj UV-B ziarenie ale to je uspesne filtrovane ochrannym kritom a vobec sa na ucel discotek nepouziva!!!
Mozem ta ubezpecit ze tvoje prispevky nijak nestopujem a neviem ani podla coho tak sudis, alebo podla coho sudis ze by som ta mal mat v zaludku... Ziarivky s UV-B ziarenim sa vyrabaju. Ziarivky s UV-A spolu s UV-B sa pouzivaju aj v teraristike.

Edit: Zrejme sudis podla toho ze som ti odstranil tvoju inzerciu z fora, na ktoru je urcena burza. Musel som si dobre popozerat vsetko kym som na to prisiel, pretoze som si tvoj nick ani nepamätal.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.