Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Dušan » 27 Júl 2010 09:10 am

Zdravím vás.
Vedel by mi niekto poradiť o akú chorobu sa jedná, keď skalárom priebežne zachrtnú spodné predné plutvy a následne na to uhynú, pričom prestanú prijímať potravu. Stalo sa mi to u šiestich kusov a popri nich uhynuli aj tri guramy modré, ktoré tiež prestali prijímať potravu, následne na to ťahali za sebou asi 30 cm výkal a asi do 10 hod. uhynuli. Toto všetko sa udialo v priebehu troch dní. Potom som vymenil 1/3 vody a už tri dni som úhyn nezaznamenal, ale jeden skalár má tie plutvy tiež na 50% zachrtlé, nepríjma potravu, pláva veľmi málo a to zväčša pri vrchu. Po výmene vody na druhý deň som odmeral hodnotu NO2 mg/l (ppm) , kde je hodnota pod 0,01.

Ďakujem za rady - podotýkam, že som začiatočník, akva má 375 l a založené je asi tri mesiace.

Dušan
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Reklama

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Mariok » 27 Júl 2010 14:41 pm

Pravdpodobne máš v akváriu pekný "bordel". Skús si zmerať NO3. Bez ohľadu na to treba vymeniť aspoň polovicu vody a hlavne si naštudovať Dusíkový cyklus v časopise akvárium (a aspoň sčasti mu porozumieť). Posledná možnosť je závadná potrava, ale to je veľmi malá pravdepodobnosť.
P.S. : "bordel" nemusí vôbec znamenať špinavú vodu. Prípadné choroby som neriešil, súvisia priamo s kvalitou vody.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Dušan » 27 Júl 2010 15:09 pm

No neviem, či som to s tým čistením aj nepreháňal. Asi po mesiaci založenia som 1/3, niekedy aj 1/2 vody vymieňal, pričom som vodu udkaloval odkalovačom a to minimálne raz za týždeň a zároveň vyutieral sklá. Môže to byť aj tým ? V akva mám aj okrem iných rybičiek 40 neóniek a všetky sú v poriadku od začiatku, pričom mi bolo povedané, že sú viac náchylné na kvalitu vody ako skaláre .
Takže neviem kde je chyba.
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Mariok » 27 Júl 2010 18:29 pm

Zmeraj si NO3 (aj NO2, ale PRED výmenou) a uvidíš... A to, že neónky sú viac náročné na kvalitu vody (pri chove, nie pri odchove) ako skaláre je len takto všeobecne povedané nezmysel.
P.S.: Predpokladám, že k tým 40 neonkam ešte priznáš ďalšie ryby a nakoniec z toho bude prerybnené a nezabehnuté akvárko - týždenne umývať sklá, je fakt sila. Ak k tomu ešte týždenne aj perieš filtračné náplne, tak tomu príliš nepomáhaš...
P.S.2: Teraz som si uvedomil, že si nedal žiadne konkrétne info o vstupnej vode, filtrácii, spôsobe výmeny vody, rastlinách, osvetlení, takže je to všetko len o hádaní.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Dušan » 28 Júl 2010 09:56 am

Mariok napísal:Zmeraj si NO3 (aj NO2, ale PRED výmenou) a uvidíš... A to, že neónky sú viac náročné na kvalitu vody (pri chove, nie pri odchove) ako skaláre je len takto všeobecne povedané nezmysel.
P.S.: Predpokladám, že k tým 40 neonkam ešte priznáš ďalšie ryby a nakoniec z toho bude prerybnené a nezabehnuté akvárko - týždenne umývať sklá, je fakt sila. Ak k tomu ešte týždenne aj perieš filtračné náplne, tak tomu príliš nepomáhaš...
P.S.2: Teraz som si uvedomil, že si nedal žiadne konkrétne info o vstupnej vode, filtrácii, spôsobe výmeny vody, rastlinách, osvetlení, takže je to všetko len o hádaní.


Takže niečo o akva. Rozmery 150 X 50 X 50. Momentálne osadenstvo : 4 skaláre, včera ich bolo ešte 5, bohužial toho chorého som našiel ráno na dne, 40 neóniek, 10 tetier červených, 2 prísavníky, 3 lábeá, 3 sumčeky žraločie a dva mečúne. Rybi, ktoré uhynuli : 7 skalárov a 3 guramy modré. Filtrujem vonkajším filtrom Atman 3337, prietok 1000 l / hod. Teplomer s termostatom 300 W, v tých horúčavách bola teplota 28 st, teraz ju udržiavam na 26 st. Kŕmenie Tetra Min, mrazené nitenky, za tými za idú zabiť. Osvetlenie do pondelku 2 krát Akva Glo 40 W, T8, v pondelok som pridal ešte jednu takú istú. Trubice sú nad akva, bez krycieho skla akva. Osvetlujem od 07.00 hod. do 21.30 hod. Filtrujem a vzduchujem nonstop. Filter som čistil asi pred dvomi mesiacmi, pričom som preplachoval pod tečúcou vodou filtračné peny. Vo filtry sú ešte aj také biele valčeky, ktoré som tiež preumýval bez saponátov. Vodu som dával z vodovodu, neodstátu, kde som dal chlorstop a prihnojil som plamtaminom. Skús sa mi prosím ťa k tomu vyjadriť.
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod tuleník » 28 Júl 2010 14:11 pm

Teda boys, tuleň má 2 doktoráty, ale čo je to, do paže, "zachrtlý"?
Ani veľký slovník slovenského jazyka, ani slovenský jazykový korpus toto slovo neobsahujú.
Myslím, že používať, ehm, reálne existujúce a presne definované slová by prospelo aj strane, ktorá informácie chce, aj strane, ktorá sa v tom slovnom guláši má vysomáriť, ak chce pomôcť.
tuleník
 
Príspevky: 30
Založený: 19 Jún 2010 23:11 pm

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Dušan » 28 Júl 2010 14:36 pm

tuleník napísal:Teda boys, tuleň má 2 doktoráty, ale čo je to, do paže, "zachrtlý"?
Ani veľký slovník slovenského jazyka, ani slovenský jazykový korpus toto slovo neobsahujú.
Myslím, že používať, ehm, reálne existujúce a presne definované slová by prospelo aj strane, ktorá informácie chce, aj strane, ktorá sa v tom slovnom guláši má vysomáriť, ak chce pomôcť.


Ak som sa nevyjadril spisovne, tak sa omlúvam, ale slovo zachrtlý sa bežne používa, pričom je to porovnanie so stavbou tela chrta, teda psa, ktorých je viacej plemien, ale každé plemeno je na pohľad vyziabnuté a skrčené, aj keď je to u týchto plemien štandart. Ale aj tak ďakujem za reakciu na moju otázku.
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Mariok » 28 Júl 2010 15:37 pm

to Dušan: Akvárium ešte nemusí byť stabilné (zabehnuté), zmeraj si to NO2 a NO3 pred výmenou vody. Ako vplýva to hnojivo to netuším, ale bol by som v tejto fáze opatrný, ak nevieš presne ako ovplyvňuje vodu, tak by som ho nepoužíval. Mrazené nitenky sú vždy s veľkým otáznikom, treba mať spoľahlivého dodávateľa, často bývajú príčinou tráviacich potiaží. Skoro by som sa stavil, že skaláre a guramy ich "sfutrujú" najviac a potom to môže dopadať aj takto (nahnité nesprávnou technológiou zmrazovania, alebo skladovania, prípadne obsah škodlivín (ťažkých kovov, ktoré v sebe nitenky dokážu naakumulovať)! Môže, ale tvrdiť to si v tomto prípade nedovolím. Každopádne dlhé výkaly svečia vždy o problémoch s trávením a Tetraminom, pokiaľ nieje plesnivý, to na 100% nebude. Filter aspoň zatiaľ, pokiaľ sú problémy per len vo vode z akvária - ak to už musí byť.
A na okraj: Nemal som ich, ale tie labeá a sumčeky žraločie podľa mňa tiež na dlhoplutvé ryby nemajú ukľudňujúci účinok...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Skalár-zachrtnutie spodných plutiev, následný úhyn

Odoslaťod Dušan » 28 Júl 2010 16:35 pm

Mariok napísal:to Dušan: Akvárium ešte nemusí byť stabilné (zabehnuté), zmeraj si to NO2 a NO3 pred výmenou vody. Ako vplýva to hnojivo to netuším, ale bol by som v tejto fáze opatrný, ak nevieš presne ako ovplyvňuje vodu, tak by som ho nepoužíval. Mrazené nitenky sú vždy s veľkým otáznikom, treba mať spoľahlivého dodávateľa, často bývajú príčinou tráviacich potiaží. Skoro by som sa stavil, že skaláre a guramy ich "sfutrujú" najviac a potom to môže dopadať aj takto (nahnité nesprávnou technológiou zmrazovania, alebo skladovania, prípadne obsah škodlivín (ťažkých kovov, ktoré v sebe nitenky dokážu naakumulovať)! Môže, ale tvrdiť to si v tomto prípade nedovolím. Každopádne dlhé výkaly svečia vždy o problémoch s trávením a Tetraminom, pokiaľ nieje plesnivý, to na 100% nebude. Filter aspoň zatiaľ, pokiaľ sú problémy per len vo vode z akvária - ak to už musí byť.
A na okraj: Nemal som ich, ale tie labeá a sumčeky žraločie podľa mňa tiež na dlhoplutvé ryby nemajú ukľudňujúci účinok...


Ďakujem ti za tvoje odpovede a názory. Zatiaľ si sám čo sa konkrétne k veci najakým spôsobom vyjadril. Ako začiatočníkovi si myslím, že nie je fér dávať pociťovať neskúsenosť a hneď sa odvolávať na nejaké stránky aby som si ich naštudoval, lebo v určitých otázkach sa určite dá odpovedať na fóre konkrétne, samozrejme pokiaľ niekto sa chce so svojimi skúsenosťami podeliť, ak ich vôbec nejaké má a tak isto si myslím, že by som začiatočníka dokázal pochopiť, aj keby som mal dva doktoráty.

Ďakujem : Dušan
Dušan
 
Príspevky: 14
Založený: 24 Júl 2010 11:22 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.