Zaciatok...



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Zaciatok...

Odoslaťod frrn » 06 Apr 2004 18:24 pm

Pani vidim (a hlavne pevne verim) ze viaceri sa do akvaristiky vyznate... chcel by som zacat cosi chovat (samozrejme rybicky;)... tu sa dostavam do problemu ze co k tomu setko budem potrebovat a hlavne aky tip, velkost, prietok ....ved viete, asi pred tym kazdy z vas raz stal... Preto by som velmi ocenil kebyze sa so mnou podelite o skusenosti s potrebnou technikou a parametrami ktore sa na zaciatok hodia a zaroven aby som sa ich nexel o rok zbavit...
Dalo by sa to vsetko riesit systemom pokus omyl ale preco nevyuzit vasu pomoc... a ublizovat rybickam!

Za vsetky rady, postreby atd. predom dakujem....

frrn
Obrázok používateľa
frrn
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Apr 2004 18:11 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Zaciatok...

Odoslaťod marlo » 06 Apr 2004 18:30 pm

No v prvom rade by si mal asi napisat ake su asi tvoje predstavy o akvariu /rastlinne,cichlid/ alebo nejaky konkretny biotop..
a velmi dolezitu ..vec ...ake veke akvarium by si asi chcel mat... ?

No a potom taka mala nepodstatna vec kolko si do toho ochotny na zaciatku investovat .....

Ale v prvom rade je mat nejaku predstavu...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod canart » 06 Apr 2004 18:34 pm

...a prejst si cele toto forum. Sposobom pokus - omyl sme isli pred 20 rokmi, dnes existuje mnozstvo informacnych zdrojov. A ak Ti nieco z toho nebude jasne, potom sa treba spytat.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Maja » 06 Apr 2004 19:10 pm

Neda mi neozvat sa: preco len -Pani-? A co damy? Astrid, Anabela, Gabriela a moja malickost... a este niekolko dalsich...:-)?
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Rori » 06 Apr 2004 19:42 pm

canart napísal:...a prejst si cele toto forum. Sposobom pokus - omyl sme isli pred 20 rokmi, dnes existuje mnozstvo informacnych zdrojov. A ak Ti nieco z toho nebude jasne, potom sa treba spytat.

Trosku budem oponovat. Mas pravdu, ze treba prejst cele forum - ale pokope asi nie je nejaka globalna informacia. Ale urcite doporucujem precitat si oddelenie "clanky" - su tam dva clanky o zalozeni akvaria.

A ak budes chciet nejake ampullarie - tak mi napis :lol:
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Zaciatok...

Odoslaťod jack » 06 Apr 2004 19:50 pm

Mam otazku mam 160l akvarium a chcem v nom chovat malawijske cichlidy, aky filter by ste mi odporucili{vnutorny} a aky ohrievac aby mi to vyhrievalo optimalne 24 az 26 stupnov? dakujem
jack
 
Príspevky: 30
Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2004 21:19 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Zaciatok...

Odoslaťod canart » 06 Apr 2004 22:26 pm

Rori napísal: Mas pravdu, ze treba prejst cele forum - ale pokope asi nie je nejaka globalna informacia. Ale urcite doporucujem precitat si oddelenie "clanky" - su tam dva clanky o zalozeni akvaria.

Globalne clanky su v knihach a myslim, ze v takychto komunitach sa clovek dozvie omnoho viac a omnoho cerstvejsich a praktickejsich informacii. Len sa treba najskor do toho zahryznut a radsej vydrzat par tyzdnov a potom zakladat akva, ked uz clovek co to vie.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Zaciatok...

Odoslaťod duri » 07 Apr 2004 00:18 am

canart napísal:...a prejst si cele toto forum.
No hej, ale to je skoro 15 000 prispevkov. Ja ledva stiham citat nove, keby som to mal citat vsetko naraz, tak sa asi obesim. Navyse su tam informacie, ktore sa castokrat vylucuju a zorientuje sa v tom len skusenejsi clovek, urcite nie totalny novacik. Takze aj ja odporucam precitat si najprv tie dva clanky, dobry navod najdes aj na http://sweb.cz/mvai/zac.htm

canart napísal:Len sa treba najskor do toho zahryznut a radsej vydrzat par tyzdnov a potom zakladat akva, ked uz clovek co to vie.
S tymto vsak suhlasim, prinajmensom preto, ze urychlene nakupovanie a az potom rozmyslanie cele akva strasne predrazi. Clovek chce mat vsetko rychlo - rychlo, a potom za chvilu meni piesok, lebo ten jeho je prilis hruby; kupuje novy filter, lebo ten, co mu odporucil predavac, ma maly objem filtracnej hmoty; odklada do krabice ohrievac, lebo sa ukazal byt v panelaku zbytocny; kupuje nove osvetlenie, lebo treti Atman uz nie je kde polozit a drahe "specialne" 75 cm ziarovky svietia slabo... a tak by sa dalo pokracovat. Mozno by stalo za to urobit temu "Na aku najvacsiu somarinu som vyhodil peniaze" a posielat novacikov precitat si ju.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod marian » 07 Apr 2004 06:39 am

Tak, FRRN nebud HRRRRn. Rozhodni sa co chces chovat, zisti, ake podmienky potrebuju ryby, t.j teplotu, parametre vody atd. aby si nedal k sebe ryby ktore k sebe nepasuju a tiez aby si nedal k sebe lovca a potencionalnu korist. Nepises, ci zacinas bez akychkolvek skusenosti, alebo uz si do toho zabrdol v minulosti. Okrem hlavnej nadrze budes potrebovat aj karantenu nadrz, t.j. aj nahradne ohrievacie teleso a vzduchovanie a filter. Odporucam ti zacinat v tejto nadrzi. Je mensia a ked sa zabehnes v akvaristike, tak sa prestahujes do hlavnej nadrze , prehodis rastlinky, piesok ryby a budes .....sa mat rad a budes mat volnu malu nadrz na karantenu v pripade niejakych problemov. Tu nadrz proste musis mat, tak ju vyuzi na zaciatok. Ked sposobis niejaku katastrofu, tak bude aspon v malom. Nebud HRRRRRR-n, rozmyslaj.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Zaciatok...

Odoslaťod skala » 07 Apr 2004 06:59 am

Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Rori » 07 Apr 2004 07:45 am

canart napísal:Globalne clanky su v knihach a myslim, ze v takychto komunitach sa clovek dozvie omnoho viac a omnoho cerstvejsich a praktickejsich informacii. Len sa treba najskor do toho zahryznut a radsej vydrzat par tyzdnov a potom zakladat akva, ked uz clovek co to vie.

O knihach mas pravdu :) Len si nemyslim, ze zaciatocnikovy pomoze az tak ta halda informacii - povacsinou su tu prebrane konkretne moznosti a nie taktika co kedy zvolit (aj ked take informacie existuju, len sa tazsie hladaju - predsa je toho uz vela a novy clovek sa tak rychlo nezorientuje). Ale pokial frrn nespecifikuje presnejsie co chce, tak sa mu asi tazsie poradi...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Zaciatok...

Odoslaťod skala » 07 Apr 2004 07:48 am

frnn, ak mozes a chces dojdi na stretko - na buduci stvrtok a osobny kontakt bude lepsi. v kazdom pripade dostanes inspiraciu, za to ti rucim.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod frrn » 07 Apr 2004 11:41 am

Dakujem za vsetko co ste tu napisali ... skusim este raz.
Raz som choval korytnacku nadhernu - no s rybkami asi nemala nic moc spolocne.... leda ze jej chutili ;)
Pytal som sa hlavne na techniku .... to znamena ze ako filtrovat- co skor kupit externy alebo interny filter ? Ako zohrievat vodu staci jeden ohrievac ? Cim okyslicovat, je to vstavane vo filtry? Ako casto potom pri danom filtre treba menit samotny filter? Ako casto vodu? Viem ze to zavisi na velkosti nadrze (kebyze zacnem so 100l je to moc?), ale rybicky som nechoval a tak nechcem zacinat s niecim moc velkym ale zas sa mi ani nebude chiet za pol roka kupovat vacsiu... rozumiete co som mal na mysli ?
Viem ze na internete je vela informaci ... sak uz dva tyzdne dennodenne brazdim setko ... ale xel by som nieco komplexnejsie a objektivnejsie ako radu ze mam tento typ a je super alebo ze planujem kupit tento typ atd. :roll: cakaaaaam

PS: zdravim setky BABY RYBY ...
Obrázok používateľa
frrn
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Apr 2004 18:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Zaciatok...

Odoslaťod jacik » 07 Apr 2004 12:04 pm

frrn napísal:Viem ze na internete je vela informaci ... sak uz dva tyzdne dennodenne brazdim setko ... ale xel by som nieco komplexnejsie a objektivnejsie ako radu ze mam tento typ a je super alebo ze planujem kupit tento typ atd. :roll: cakaaaaam

frrn, nebud lenivy a pekne hladaj. na slovenskych a ceskych strankach a tiez v akva knihach najdes odpoved na takmer kazdu zaciatocnicku otazku.

a az potom sa pytaj na konkretne otazky. radi ti odpovieme.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Pštros » 07 Apr 2004 12:18 pm

Ja Ti veľa toho asi neporadím, lebo tiež len teraz začínam. K veľkosti nového akva: Ja som začal s 55 l a už plačem, že je malé. V pohode sa dá zvládnuť 100 - 150 l, čo vôbec nieje veľké. Dokonca v mnohých faktoroch je výhodnejšie väčšie ako menšie, lebo sa v ňom jednoduchšie udrží biologická a chemická rovnováha a aj nešikovný zásah z Tvojej strany sa viac stlmí a nemusí mať až také katastrofálne následky.
Ku knihám - študujem všetko, čo mi príde pod ruku a pomáha mi to rozbehmúť sa. Aj tu sa dozvieš strašne veľa. Takže čítaj :).
No a v neposlednom rade, ako tu už bolo spomenuté - money, prachy, lowe, groseše, dukáty,...;)
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Zaciatok...

Odoslaťod gabriela » 07 Apr 2004 12:19 pm

No skus si rozmysliet ake ryby chces chovat a od toho sa potom bude odvijat to ostatne.
Byt sa tiez kupuje a zariaduje az potom, ked vies kolko do nho chces (mozes) investovat, aky bude velky a kto v nom bude byvat.
Takze zacni od financii, velkosti a osadenstve akvaria.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zaciatok...

Odoslaťod marian » 07 Apr 2004 12:32 pm

Viem ze to zavisi na velkosti nadrze (kebyze zacnem so 100l je to moc?), ale rybicky som nechoval a tak nechcem zacinat s niecim moc velkym ale zas sa mi ani nebude chiet za pol roka kupovat vacsiu... rozumiete co som mal na mysli ?

Ano, ako karantena nadrz je to vela. Ale pomozem ti. Lozis po internete uz dlhsie, napis ake ryby sa ti pacia a niekto sa najde, co ti uz napise konkretne co mas robit. Alebo najdi si konkretne akvarium, v databaze a sutazi je ich mnozstvo, napis tomuto cloveku, co tam ma, ale nech nieje prva otazka "ake je akvarium velke", lebo to je vacsinou tam uz uvedene. Proste skopiruj niekoho so vsetkym co tam ma a mas po trapeni.
Spominam karantenu nadrz, ked sa chces venovat akvaristike, tak ju budes potrebovat, tak zacni v nej chovat. Je mensia a mozes sa z nej odrazit do buducnosti. Konecnu velkost si nechaj na neskor.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Raviolka » 07 Apr 2004 12:32 pm

jacik napísal:
frrn napísal:Viem ze na internete je vela informaci ... sak uz dva tyzdne dennodenne brazdim setko ... ale xel by som nieco komplexnejsie a objektivnejsie ako radu ze mam tento typ a je super alebo ze planujem kupit tento typ atd. :roll: cakaaaaam
frrn, nebud lenivy a pekne hladaj. na slovenskych a ceskych strankach a tiez v akva knihach najdes odpoved na takmer kazdu zaciatocnicku otazku.
a az potom sa pytaj na konkretne otazky. radi ti odpovieme.

Ale jacik, nebuď takový! :( Vždyť frrn se ptá na konkrétní věci, navíc je opravdu rozdíl přečíst si někde, že máš koupit filtr s takovým a takovým průtokem, objemem atd., a slyšet od konkrétního člověka mám tenhle typ a jsem spokojený. Navíc proto snad fórum existuje, ne? :wink:

frrn: nejdřív se musíš rozhodnout, jak velké akvárium. Tady ti moc neporadíme, 100l opravdu není tak veliké. Dokonce i těch 100l ti bude časem nejspíš připadat málo. Tohle rozhodnutí vychází z finančních možností - pokud věříš, že tě to brzo nepřestane bavit, kup si klidně to největší akvárium, na které máš místo a peníze. Ovšem počítej s tím, že zaplnit velké akvárium rostlinami tě bude stát spoustu peněz a pokud se vyskytnou problémy (a ty se vyskytnou - řasy apod.), může tě to pěkně rozladit.
Abych to shrnula: teď rozhodují peníze. Na větší akvárium nepotřebuješ víc znalostí, jen víc odvahy :?

Jen tak na okraj: ohřívač stačí jeden, pokud plánuješ akvárium v bytě, tak tam bývá tepla občas až moc. O okysličování vody se v běžném akváriu starat nemusíš. No a ten filtr - záleží na objemu akvária.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod affinis » 07 Apr 2004 13:08 pm

frrn napísal:Dakujem za vsetko co ste tu napisali ... skusim este raz.
Raz som choval korytnacku nadhernu - no s rybkami asi nemala nic moc spolocne.... leda ze jej chutili ;)
Pytal som sa hlavne na techniku .... to znamena ze ako filtrovat- co skor kupit externy alebo interny filter ? Ako zohrievat vodu staci jeden ohrievac ? Cim okyslicovat, je to vstavane vo filtry? Ako casto potom pri danom filtre treba menit samotny filter? Ako casto vodu? Viem ze to zavisi na velkosti nadrze (kebyze zacnem so 100l je to moc?), ale rybicky som nechoval a tak nechcem zacinat s niecim moc velkym ale zas sa mi ani nebude chiet za pol roka kupovat vacsiu... rozumiete co som mal na mysli ?
Viem ze na internete je vela informaci ... sak uz dva tyzdne dennodenne brazdim setko ... ale xel by som nieco komplexnejsie a objektivnejsie ako radu ze mam tento typ a je super alebo ze planujem kupit tento typ atd. :roll: cakaaaaam

PS: zdravim setky BABY RYBY ...

Skusim aj ja pomoct:
100 litrov je optimalny zaklad na zaciatok, je dolezite co sa ti paci, videl si nejake fotky akvarii a zalezi na tebe akym smerom sa chces dat. Ci je to cichlidove akvarium kde je hlavne zameranie na ryby alebo tzv. holandske a to je na rastlinky, alebo morske je zatial pre teba asi vzdialena buducnost :) alebo len nejake spolocenske s par rastlinami a par rybkami na sprijemnenie obydlia...dopurucoval by som zacat s tymto...tak podme postupne
-dno 1-4 mm kremicity strk (dostanes bezne v akvarstike)
-rastlinky zo zaciatku nenarocne,Valisnerie, Egerie, Hygrophily,machy,echinodorusy,Ludwigie
-rybky,nenarocne zivorodky-gupky,Black Molly, Platy
-Svetlo nekupuj original, radsej ak si trosku zrucny si sprav doma vlastne, pozri v tomto fore je viac navodov na taku stavbu svetla, vykon aspon 2 nenonove ziarivky 60cm 18W
-ohrievac,ak byvas v dobre vykorovanom dome,panelaku ani ho potrebovat nebudes, inak staci do 100W,ak by sa objavila nejaka choroba treba teplejsiu vodu inak staci tych 24 -+ stupnov
-filter, staci vnutorny,najlacnejsie riesenie je kocka molitanu aspon tak 1L objem a na to nejake cerpadlo s prietokom do 200L najlepsie aby malo regulovany prietok

ak mas este nejake otazky pytaj sa...
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Vladoo » 07 Apr 2004 14:28 pm

jack napísal:Mam otazku mam 160l akvarium a chcem v nom chovat malawijske cichlidy, aky filter by ste mi odporucili{vnutorny} a aky ohrievac aby mi to vyhrievalo optimalne 24 az 26 stupnov? dakujem

Ja osobne mam 350l cichlidove akva a pouzivam Atman AT-202 je to filtracna hlavica vsunuta v molitanovej kocke od rataja.Kupil som ho hlavne kvoli cene stal 700.-SK prietok ma okolo 1200l/h.Velkost molitanovej kocky si mozes zvolit sam podla uvazenia/su ocislovane podla litrov akvaria/.Teraz tam mam dve rovnake hlavice AT202 a som s nimi spokojny.Tebe by v pohode stacila jedna,a na vyvode je pripojka na pridavanie vzduchu pri tomto druhu akva velmi potrebna.
Obrázok používateľa
Vladoo
 
Príspevky: 24
Obrázky: 21
Založený: 28 Aug 2003 14:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zaciatok...

Odoslaťod Stuka » 07 Apr 2004 18:58 pm

Pštros napísal:Ja Ti veľa toho asi neporadím, lebo tiež len teraz začínam. K veľkosti nového akva: Ja som začal s 55 l a už plačem, že je malé.
Tak to sme dvaja :cry:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Zaciatok...

Odoslaťod emkac » 04 Mar 2005 13:07 pm

duri napísal:Mozno by stalo za to urobit temu "Na aku najvacsiu somarinu som vyhodil peniaze" a posielat novacikov precitat si ju.


len taka otazocka
existuje takato tema?
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.