Založenie 119 l akvária



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 27 Júl 2010 19:26 pm

Tak Vás zdravím,
rozhodol som sa založiť 119 l akvárium (hrubý objem) d96xh31xv40. :)
Techniku mám už viac menej premyslenú, ale neviem sa rozhodnúť v obsahu akvária. :?: :!:
Bude sa jednať o akvárium Holandského typu s čistým objemom okolo 100 l. :D

Technika: Filter - Fluval 205 - zrejme priškrtený
Osvetlenie - Glomat 2, 2 x 30W - asi 0,6W/l 8)
Ohrievač - zatiaľ nie, uvidím či bude treba
CO2 - bude burčák :pivo:

Osadenstvo: Chcel by som chovať krevety asi Cheriny a po zabehnutí akva asi počet 10 - 15.
A potom premýšľam nad rybkami žijúcimi v húfe a to buď jeden väčší húf alebo 2 menšie.
Samozrejme mám na mysli aj prerybnenie a stav rastlín podľa toho sa aj zariadím. :angel:
Uvažujem nad Tetrami Medenými, Tetrami Žiarivými, Razborami Klinoškvrnými a podobnými druhmi.

Rastliny: Nemám vybrané, ale budem sa riadiť podľa požiadaviek na svetlo (stredne a málo).
Určite chcem ale skúsiť niečo kobercovitého typu.

Dekorácie: lávové kamene zo 2 zo 3
korene zo 2 zo 3

No a radu by som chcel ohľadom substrátu. Neviem sa rozhodnúť a v mojom predošlom 54 l akva som mal Staré dno a AquaClay.
Tu však naň dosť frflú a tak som zmätený a neviem čo si vybrať. Ale určite nejaké tmavšie. Tak isto som rozmýšľal či vôbec dávať obohatený substrát na spodok. Alebo ak či len trochu resp. ostali mi guličky ku koreňom či ich nerozdrviť a použiť.

Hádam ste z toho celého pochopili, že akva sa ešte len bude zakladať. Ak by ste mali nejaké doporučenia, rady, skúsenosti ohľadom dna, rýb či rastlín, budem rád ak sa ozvete. Dosť som toho v posledných dňoch počítal a začínam mať v tom aj trochu guláš sa priznám. A prosím neodkazujte ma na tému tu na akva názvu cca: substraty, alternativy .... - bol som tam. To, že som mal predtým akva neznamená, že viem neviem koľko, ale ani úplný amatér nie som. Avšak naskytla sa mi možnosť zariadiť väčšie akva po ktorom som túžil a tento krát by som chcel zariadiť aby šlo všetko ako má.
Vopred vďaka za odozvu :lol:
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Reklama

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod thorncrown » 27 Júl 2010 19:46 pm

Vsetko si napisal pekne, a urcite ti rad poradim aj ja aj ostatny, ale na fore je urcity poriadok a preto su tu temy ako substraty a preto ak chces poradit so substratom napis priamo do tej temy. Tuto temu si nehaj priamo uz na prezentaciu svojho akvaria.

Aby som ale nepisal len odveci, skus sa pozriet na ciernu cadicovu drt Filtus 2-4 mm. Je dostupna aj cenovo aj vhodna do tvojho akva. Ak chces mat naozaj holandske akvarium ako sa patri, vyzivny substrat urcite nie je odveci, aky uz adresuj presne do danej temy.

Nech sa ti dari
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 27 Júl 2010 21:27 pm

No tak to si ma pekne sundal :o , už sem asi nik nenapíše :mrgreen: . Ale tak ok skúsim to rozobrať v špeciálnych témach aj keď otázky boli myslené skôr ohľadom komplexnosti medzi rastlinami, rybami a substrátom dokopy, preto sa to volá založenie akva. A tu farbu substrátu som myslel tmavú všeobecne, nie tmavšiu ako AC, ale možno si to pochopil správne (ja len aby sa to ujasnilo keby niekto iný ešte napísal). Čo sa týka hnojenia: je treba hnojiť prvých pár dní po založení alebo si rastliny potrebnú dávku živín nájdu?
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod martin_s » 27 Júl 2010 21:51 pm

Na vsetky tieto otazky tu uz su vo fore odpovede, ako uz napisal thorncrown...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 03 Aug 2010 08:27 am

Tak som sa nakoniec rozhodol opäť pre AC Staré dno a AC naň . . . v týchto dňoch sa pracuje na výrobe krytu osvetlenia. :kiss:
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod yatess55 » 19 Okt 2010 00:46 am

Zakladam uz dlhu dobu akvarko (rok), momentalne som vo faze citania fora akva.sk uz dlhu dobu. Skacem z jednej temy do druhej. Chcem sladkovodne akva s beznymi rastlinkami a nejakym hufikom ryb, zacal by som s duhovkami.
Filter: vnutorny "nejaky stary" ma to molytan obaleny v plastovej nadobke, neskor jbl 700
Ohrievanie: mam novy ohrievac nejaky polsky, v zime bude treba
Svetlo: T5 trubice 24W rozne typy865, 840, 835, 880, reflektory asi dokupim. zatial, alobal. krycie sklo nad hladinou
Okyslicovnie: membranovy motor napojeny momentalne na 12L akva ako vzd filter
CO2: mam moznost na stlaceny, ale zatial bez
Dno: stare dnoRTJ, strk 2-3mm.
Objem cisty asi 90L
Lavove kamene mozno, mam koren nejky lacny, treba odmocit
Momentalne mam otazky na prvotne napustenie vody.
Je treba vodu pri prvom napusteni a aj pri dalsich vymenach vody nejako upravovat prisadami ktore su v ponuke inet shopov? Mam tvrdu vodu podla lacneho testu. tj vsetko co viem o mojej vode. Chcel by som tam hned dat vacsie mnozstvo rastliniek aby to zacalo zit. Ale naskyta sami otazka ze rastlinky budu potrebovat tiez z neicoho zit.
Je vela hnojiv a ja neviem co skor objednat. Prosim o radu.
Tiez som kupil Limnophila aromatica, a Ludwigia arcuata ale zdalo sa mi to malo rastliniek, tak som ich dal na zaciatok do 12L so spominanym substratom, mam ich druhy den takze este niem ako su natom ale chcel by som k nim; Vallisneria spiralis, Echinodorus subalatus, Cryptocoryne retrospiralis atd. nevyznam sa v rastlinkach a chcel by som poradit ze co by som mohol na zaciatok roznorode a esteticke zasadit. Spolieham sa na kamenne predajne co sarastliniek tyka, lebo neviem kde inde zohnat. necitim sa na obj cez net. V kamennych obchodoch ale maju vzdy len obmedzeny vyber takze neviem. Problemik je v tom ze moja fantzia co sa tyka kamenov a rastlin prip korenov je slaba. takze by som sa rad drzal skusenosti inych, co kto poradi co sa tyka tejto osadky.
PS: viem ze neradi odpovedate na otazky zaciatocnikov, ja som tutoho precital naozaj vela ale tazko sa hladaju odpovede na otazky ked vacsinou podla mena temy sa neda zistit co sa tam riesi, prosim kto nechce odpovedat nech neodpoveda.
Dakujem Vam za pochopenie
yatess55
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 13 Jan 2009 12:21 pm
Bydlisko: Dechtice, okr Trnava

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod boss941 » 19 Okt 2010 07:01 am

tie rybky niesu duhovky ale su to danio tieto ryby su hufove takze ic musismat viac...
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod martin_s » 19 Okt 2010 09:54 am

boss941 pokial spravne citam tak pise o hufiku, cize nie o pocte 1,2,3... ryby. Podla coho sudis ze mal na mysli danio? Su totiz aj ryby s nazvom duhovka (napr. Duhovka diamantova - Melanotaenia praecox). Netreba davat prispevky za kazdu cenu, "len aby som nieco napisal..."

yatess55 napísal:...viem ze neradi odpovedate na otazky zaciatocnikov, ja som tutoho precital naozaj vela ale tazko sa hladaju odpovede na otazky ked vacsinou podla mena temy sa neda zistit co sa tam riesi...
Nie na otazky zaciatocnikov, ale na otazky ktore su tu uz niekolko krat dokola zodpovedane a napriek tomu sa tu stale opakuju, pretoze je tu velmi vela takych, co su lenivy pouzit vyhladavanie (nemyslim nikoho konkretneho).
Ano, podla nazvu temy je to casto tazke zistit, kedze sa tu objavuje dost vela tem s "velavravnym nazvom". Ale pri pouziti vyhladavania vyhladavas podla klucoveho slova a mozes si navolit ci sa maju prehladavat nazvy prispevkov (tem) alebo ich texty alebo oboje. Rovnako ci sa maju zobrazit iba temy, alebo konkretne prispevky, kde sa dane klucove slovo vyskytuje. Rovnako pri otvoreni temy z vysledkov vyhladavania budes mat tebou zadane klucove slova v danej teme zvyraznene, cize taky problem v tom vyhladat informacie nevidim.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod yatess55 » 19 Okt 2010 10:28 am

prosim kto nechce odpovedat nech neodpoveda
yatess55
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 13 Jan 2009 12:21 pm
Bydlisko: Dechtice, okr Trnava

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod trinitysk » 19 Okt 2010 10:53 am

martin_s ja tychto ludi chapem a chapem aj tvoj postoj. Mozno by bolo fajn v ramci FAQ ktore tu uz je a dotyka sa 'len" technickeho obsluhovania portalu pre uzivatela, zaradit aj jednu obsiahlejsie spracovanu temu typu: "Zakladanie akvaria, ako na to?". Dalsie temy by mohli byt vseobecne rady pri chorobach rybiek a pod. Boli by to samostatne spracovane temy/clanky napr. v kolonke FAQ ak mi rozumies. Mam na mysli nejaky taky "start up" pre uplnych zaciatocnikov.
Castokrat ludia tym, ze su zaciatocnici ani netusia co si maju vlastne vyhladat...mal by to byt proste taky "odrazovy mostik", ktory im umozni davat aj konkretnejsie otazky. Ber to prosim ako napad na zamyslenie, nie ako kritiku. Myslim, ze by to do buducna zlahcilo situaciu aj tebe ako moderatorovi ale aj samotnym uzivatelom.
yates55 - daj tu prosim v bodoch konkretne otazky co vsetko potrebujes poradit, ten text je obsiahli ale je to jedno cez druhe...skusim/e ti poradit..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Aquanaut » 19 Okt 2010 20:23 pm

súhlasím s kolegom, aj keď je moderátorová trpezlivosť obdivuhodná...občas treba odísť od monitora aby som to predýchal..čo tu prečítam..idem sa poliečiť k akva :roll:

myslím, že veľý rozdiel v zariadení pre 100, 120, 130...150L akva nebude..opravte ma ak nepíšem pravdu..

taktiež neodborné rady uberajú chuť niečo riešiť, každý chvíľku ťahá pílku :mrgreen: a tečie krv..sorry o.t.
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod yatess55 » 19 Okt 2010 22:00 pm

Inak presne toto som cakal, Ja tiez chapem postoj vsetych co nemaju uz chut odpovedat na stupidne otazky. Uz necakam ze mi tu vobec niekto niekedy na nieco odpovie.
To ako sa tu ale vsetci skuseny rozculuju na zaciatocnikov v kazdej druhej teme je ale trapne. Neni to tu nijako rozdelene.
Aspon keby to podla litraze akva niekto rozdeli, stretaju sa tu 20Litrove akvarka s 500 kami.
Kazdy akvarista ktory sa citi na radenie tym ostatnym by aspon mohol mat v profile s akym akva ma skusenosti. Je tu strasne vela mudrych radcov ale kazdy radi nieco ine. Jednemu to funguje a druhy mu to na celej ciare zmetie zo skla.

to: martin_s >vdaka za podporu voci "boss941", co sa tyka vyhladavaca, je pravda ze ho moc nepouzivam ale to len preto, ze ked som sa nieco aj pokusal najst, naslo mi to kopec tem ktore ma zaviedli uplne k necomu inemu nez co som chcel najst. a cital som a cital a nic nedozvedel.
Citat temu od polovice kde na zaciatku je uplne ine tema nez na konci je unavne a k nicomu to nevedie.
Podla mna by ste to tu mali zavriet /zastavit vsetky prispevky/ a cervenym napisat hladajte a najdete.

to: trinitysk >skutocne dakjem za ochotu, ten text je aky je lebo som pisal to co narychlo napadlo. Ale v podstate tam boli dve otazky. Musim si dat dohromady co sa chcem vlastne spytat. skusil by som to cez SS na teba ked budem nieco chciet. este raz dakujem
a dakujem aj ostatnym co sa vyjadrili na moj dotaz, ale poradim si radsej sam, pokus/omyl
yatess55
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 13 Jan 2009 12:21 pm
Bydlisko: Dechtice, okr Trnava

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod trinitysk » 20 Okt 2010 09:02 am

OK posli SS v nejakej rozumnej strukture a v bodoch, kludne aj "hluposti" len nech je to v bodoch, denne mam niekolko SS, tak aby tie odpovede odsypali...;-) Nech sa ti dari...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 15 Mar 2011 20:44 pm

Ja som sem po negatívnych príspevkoch ani nechodil, ale pozerám, že sa našli nejaký príjemný ľudia. Čo sa týka tejto založenej témy: všetko som mal na akva pripravené až na rastlinky a po pol roku sa mi naskytá možnosť v podobe výstavy akvajar :o a akvárium bude cez víkend založené :kiss: . Potom prihodím nejaké prvotné fotky a ak chcete aj z toho ako som vyrábal kryt. Tak akváriu zdar !
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 21 Mar 2011 20:35 pm

Akvárium založené ! ! !
Už len počkať kým opadne substrát z hladiny a prídu prve foto ;)
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Juro22 » 22 Mar 2011 10:10 am

Založil som si akva juwel rio 125 s rastlinkami z burzy v BA. Môj úmysel je osadiť ho rybkami a krevetkami. Nechcel by som, aby rybky zožrali krevetky. Uvažujem o skladbe mierumilovnych rybiek, prísavníky, neonky červene, tetry neonove atd. Viete mi poradiť, ktoré dalsie ryby budú vhodné ku krevetkám, koľko rýb a krevetiek akva znesie a kolko dni sa musi akva zabehnut spolu s rastlinami, aby som tam dal rybky? Poraďte mi dobrý zdroj, prípadne napíšte na e-mail. Rád by som to nakúpil od jedného zdroja naraz.
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

Re: Založenie 119 l akvária

Odoslaťod Hajmon » 22 Mar 2011 12:48 pm

Presne nad týmto premýšľam aj ja, keďže som akva založil viac menej pre krevetky. Plánujem chovať 2 druhy kreviet, nie príbuzné druhy aby sa neskrížili. A ako rybyčku k nim premýšľam napr. Tetru žiarivú alebo Tetra červenohlavú a spol. a ako iste aj teba napadlo nie veľké druhy. Lebo napr. už bojovnice rady do nich dzobú sem tam a to ju nepokladám za až tak veľkú rybu. A čo sa tohoto týka tak ma napadlo, že naj by asi bolo zohnať rybky, ktoré sa zdržiavajú vo vrchnej a strednej časti, ale nemusí byť zákonom, že po nich nepojdu. Ale samozrejme čím menšia ryb tým lepšie asi a hlavne aby mali dosť úkrytov aby sa mali kde skovať keď sa vyvlečú z kože. Ale budem rád ak sa k tomu vyjadrí niekto, kto už má skúsenosť. ;)
Obrázok používateľa
Hajmon
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 17 Aug 2008 20:25 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.