Doplnenie stavu 54l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 03 Aug 2010 10:10 am

Zdravim,

na uvod: mam 54l akva kupene v hornbachu ako kompletny set. Zostavu tvori akva, kryt so zabudovanym osvetlenim (15 W), filter (ktory funguje zaroven aj ako vzduchovac) a vyhrevne teleso (aktualne napouzivane). Nepohyblivu zivu cast akvaria tvori niekolko rastlin (vzadu nejaka vyssia trava, ktora siaha az po hladinu), prostriedok nieco podobne papradiu a vpredu male rastlinky s velkymi listami (vsetko Hornbach). Zostavu doplna niekolko clenitych skal (Hornbach), a jeden koren (pre zmenu Hornbach).

Aktualne pohyblive osadenstvo je: 8x neonka, 2x bojovnica (samcek a samicka), 4x gupka (3x samec, 1x samica), 2x gold molly no a stado zavrsuje prisavnik.

Povodne boli v akva prisavnici 2, gupky boli pocetnejsie o 1 samicu (viem ze pomer bol aj tak zly, ale chybu predavaca som si vsimol az doma a uz som to neriesil) a parik mecunov + 2 slimaky. Bohuzial, v letnych horucavach ryby zacali postupne "odchadzat". Najskor umrela jedna gupka, nasledovala ju samica mecuna a potom to pomaly prichadzalo na jednu neonku. Vtedy som zasiahol a pouzil preventin (netusil som co sa deje), nastastie rybky to rozchodili... po nejakej dobe este odisiel aj samcek mecuna a doslova zmizol jeden prisavnik (neprehrabaval som to tam nejako extra, ale telo sa nikdy nenaslo - asi rybia mafia)...

Kedze neviem co umrtia sposobilo, pre istotu som vyhodil balicek niteniek a patentiek, ktore som pouzival na krmenie (ak by im nieco bolo) a krmim dalej len vlockami. Aktualne situacia vyzera stabilne, stale vsak pre istotu pouzivam preventin v minimalnom mnozstve ako prevenciu. Takze som si povedal ze by snad bol cas doplnit stav ryb, aby akva nevyzeralo prazdne. Chem sa teda spytat, co mi odporucate k sucasnej osadke dokupit (je mi jasne ze cca 2x gupka samica bude fajn, aby tu jednu ti 3 samci tolko netrapili), ale co dalsie? Mam kupit este 1 prisavnika? Zaoberat sa vobec slimakmi? (povodne bud umreli alebo si ich podala nejaka ryba - fakt netusim)... a tiez by ma zaujimalo, cim okrem vlociek krmit, aby to bolo bezpecne a zaroven pre ryby vyzivne..

dakujem za akukolvek radu :)...
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Reklama

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod martin_s » 03 Aug 2010 10:39 am

Pricinou mohla byt snad najcastejsia zaciatocnicka chyba - priliz vela ryb v nezabehnutom akva. Ale nie je nic zriedkave ze si z hornbachu prinesies do akva aj nejake ochorenie spolu s rybami.
Zlozenie ryb nie je zrovna najstastnejsie. Onedlho budu samce gupiek bez chvostov o co sa im postara samec bojovnice. Rastlin moze byt dost ale aj malo, z tvojho popisu rastlin sa to neda vobec urcit.
Nikde som nenasiel pred akou dobou boli tie umrtia ryb. Preventin liat do akva len tak preventivne tiez nie je moc stastne riesenie. Je to predsa len chemia... Treba v prvom rade odstranit pricinu preco ti ryby umierali. Najskor to bude otrava (nic nepises o priznakoch). Dalsie ryby by som este asi nekupoval, pokial to akva nebude naozaj stabilne fungovat.
O roznych druhoch krmiva a skusenostiach s nimi je toho vo fore uz dost vela popisane, treba si to len vyhladat a precitat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 03 Aug 2010 10:52 am

Takze postupne odpovede na otazky:

1. priznaky - gupka co umrela prva umrela vlastne este v porodnici, kam som ju prelozil, ked vyzerala ze uz uz budu mlade. Priznaky neboli ziadne, do poslednej chvile prijimala potravu aj plavala. A raz som sa vratil z tesca a lezala na dne a pri ziabrach mala akoby krvavu ranku. Na samici mecuna to uz bolo viditelnejsie, zacala sa drzat pri dne, mala evidentny problem vyplavat hore a aj pri krmeni vyplavala ku hladine naozaj s vypatim sil... to bolo rano a ked som sa vratil z prace uz bolo po nej (lezala na dne), ale nemala pri ziabrach ziadne ranky ako ta gupka... Jej partner (mecuni samcek) odisiel bez predchadzajuceho varovania podobne ako ta gupka, rano bol uplne v pohode a poobede lezal na dne. Prisavnik zmizol. Neonka, ktora ma vyprovokovala k preventinu zacala mat podobne priznaky ako samica mecuna, ale po aplikacii preventinu sa to vyriesilo a ryba bola do 2 dni opat cula a zaradila sa do hufu ostatnych....

2. Zlozenie ryb - viem, ze to asi nie je dostatocne ospravedlnenie, ale ryby som nevyberal tak celkom sam. Ryby ani nie su z hornbachu (akva bezalo skor ako som do neho dal ryby, ale o uplnom zabehnuti by som asi nehovoril). Pri prichode do predajne som predavacovi vysvetlil ake mam akva a pri vybere ryb som ho vyslovene poziadal, aby ma usmernil, ak sa nejake ryby k sebe nehodia, pretoze ja ako zaciatocnik si viem vybrat len minimalne. Takze kazdy druh som si od neho nechal odsuhlasit, rovnako ako aj pocet. Zjavne to teda asi nebol moc profik (comu zodpoveda aj pomer gubiek, co mi nalovil). Prave preto by som teraz zistil od Vas tu, co dokupit.

3. Umrtia ryb v akva - posledne bolo cca 3 tyzdne dozadu, odvtedy vyzera byt vsetko v poriadku. Vodu menim raz tyzdenne cca 10-12 litrov, pricom sa snazim pri vybere vody co najviac povysavat dno od zbytkov potravy a vykalov (netvrdim ze to robim dokonale)

4. rastlinky - skusim pripojit foto zo zaciatku akva (na fotke su ryby v povodnom zlozeni, ked boli este vsetky tam :)
Prílohy
akva.jpg
moje akva
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod sudd9 » 03 Aug 2010 11:16 am

no v prvom rade by som vybral tie kamene, ak su to vapence a dal tam ine ak tam nejake chces mat
inac posobi cele akva dost sympaticky ;)
kedy si tam dal ryby?, hned po napusteni?
prerybnene to nevyzera byt
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod martin_s » 03 Aug 2010 11:22 am

Na zaciatok to vobec nevyzera zle, ale...
- Kamene vyzeraju na vapence - nakvapkaj na ne ocot, ked zasumia (co podla mna ano) - von z akva.
- Anubias vpravo vytiahni zo strku tak, aby rhizom (ta zhrubnuta cast z ktorej idu korienky a listy) bola nad substratom, inak ti odhnije. Kludne ho mozes priviazat silonom na ten koren. Casom sa sam prichyti a silon mozes potom aj odstranit (vid. niektore fotky vo fotoalbume)
- Rastliny by si mohol doplnit, nie je ich vela.
- Preventin uz do akva nelej
- O dalsich rybach - pozri si fotoalbumy a nechaj sa inspirovat. Ak ta nejaka ryba zaujme, pozri si ake ma naroky a ci ich splnas. Ak ano, potom mozes skonzultovat jej kompatibilitu s tymi co mas uz v akva. Je to schodnejsie riesenie ako ked ti kazdy poradi X druhov ryb a ty ich tam das a jednak akvarium prerybnis a jednak tie druhy co ti poradia mozu byt sice s tymi co mas v akva teraz, ale moze sa stat ze naopak neznesu sa medzi sebou.

O predajcoch v akvaristikach vie uz asi kazdy svoje (cest vynimkam). Zial je dost vela takych co sa snazia len predat co najviac aj za cenu ze zaciatocnikovi nahovoria kadeco (ved pripadne uhny sa lahko odovodnia zaciatocnikovou chybou a ten si potom pride dokupit dalsie - dalsi business)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 03 Aug 2010 11:50 am

Ok, o teste s octom som tu uz cital, ale nikdy by ma nenapadlo, ze ak budu niekde v specializovanej predajni predavat nieco s oznacenim "do akvaria", tak to bude skodlive :)... vecer urobim test a urcite sem napisem vysledok.

dakujem za radu s rastlinami, urobim to s tym silonom, som zvedavy ako sa to byde rozvijat :). Inak, rastliny hnojim nejakou chemiou do vody (na spodnej hranici davkovania), snad to neublizuje.

Stav rastlin velmi rad doplnim, na zaciatok som to nevedel odhadnut a preplnit, ale akva s vacsim poctom rastlin sa mi dost pacia, takze po tejto informacii urcite stav rozsirim :)

Preventin zatvaram a ukladam na bezpecne miesto.

K odpovedi na otazku:
- ryby som bohuzial dal do akva 2 dni po zalozeni, teraz uz viem ze je to hovadina.

Kedze pisete ze to nie je prerybnene, ak sa spytam, kolko este myslite ze by sa tam zmestilo ryb? Ide mi v prvom rade o to, aby sa mali dobre, takze nie za kazdu cenu nasekat co najviac ryb a nech si poradia.... hlavne ma zaujima, ci je 1 prisavnik v akva ok, alebo by som mohol este jedneho supnut. V zasade ma to zaujima preto, lebo ten co tam bol ako cislo 2 povodne zmizol a nerad by som prvemu kupoval dalsie susto :)...

Co sa tyka druhov, tak ja osobne to vidim minimalne aspon na tie 2 gupky samicky (kvoli vyrovnaniu stavu v stade), no a zvazujem este kupit 2x gold molly, pretoze tie dve co mam v akva su asi najzivsie co tam je, vkuse sa nahanaju a super sa na ne pozera :)... ale to si este necham ulezat v hlave...
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod sudd9 » 03 Aug 2010 11:58 am

no tie skaly sa daju dat do morskeho akva, alebo do akvarka s africkymi cichidami... ale na to nemas velkost akva ;)
zatial nedavaj ziadne dalsie ryby,pockaj kym sa vsetko ustali
s prisavnikmi pockaj tiez, zavisi aky druh... podla velkosti
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 03 Aug 2010 12:02 pm

Ok, takze zatial aspon spravim test a ak tie skaly neprejdu (co teda asi neprejdu), cez vikend skocim niekam k rieke nazbierat nieco vhodnejsie (zoberiem si so sebou ocot :D....

zatial dakujem za vsetky rady...
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 04 Aug 2010 07:47 am

Ako som ocakaval mali ste pravdu. Pokusne som vybral jeden kamen, polial ho trochu octom a sumelo a sumelo... takze cez vikend beriem tester (citaj flaska s octom) a pojdem si ku rieke nazbierat nejake schopne kamene - mozno to bude nakoniec aj lepsie vyzerat - viac ako rieka :)... Inak, co sa tyka donesenych kamenov znvonku, predpokladam ze staci prevarit, ze? alebo je nutna este nejaka speci uprava aby som si bol isty ze ryby nebudu protestovat masivnym uhynom? :)
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod martin_s » 04 Aug 2010 09:57 am

Ja som kamene nikdy neprevaral a nemal som problem s nejakym zavlecenim choroby. Staci ich poriadne ocistit kefou a oplachnut horucou vodou. Ale ak ich chces prevarit tak samozrejme mozes.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 04 Aug 2010 11:14 am

jasne, spravim ako hovoris... inak, zabudol som napisat, ze som vcera nakupil aj dalsie rastlinky, rozmiestnil som ich zatial iba provizorne, pretoze so zmenou kamenov bude celkova zmena designu... :)... tak mi drzte palce, ked bude hotovo, skusim znovu nieco nafotit... aj ked fotenie akva je celkom sranda challenge :)
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod juniorrr » 26 Aug 2010 10:13 am

Kratsi report dalsieho priebehu: predvcerom som vymenil nevhodne "sumiace" kamene za zulove, ktore som pozbieral pri rieke... pobehoval som tam s flaskou octu a hladal :)... kazdy kamen, ktory mi ako-tak padol do oka vacsinou bohuzial sumel... nakoniec som teda ostal pri zule, ktora univerzalne nevydala ani hlaska :)....

Kamene som uz poukladal do akva a ked sa to trosku ustali, tak urobim nove foto... co je pomerne zaujimave, nove rastliny rastu ako dive a za necely mesiac co ich mam som uz 2x trhal vyhonky, ktore som zasadil a tie uz tiez veselo rastu... takze akva bude za chvilu absolutne zelene :)... rybam sa to zatial paci, tak uvidime..
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod steniatko236 » 26 Jan 2011 18:26 pm

toho prisavnika vam asi pravdepodobne zobral filter.[ked bol maly]!!! :D
steniatko236
 
Príspevky: 1
Založený: 26 Jan 2011 18:19 pm

Re: Doplnenie stavu 54l

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2011 10:25 am

steniatko236 to by musel byt riadne maly a to dost pochybujem...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.