Príprava rašelinového výluhu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Odoslaťod arowana » 26 Mar 2009 23:15 pm

Rašelina od AquaExotic nestojí za veľa, je to rašelina poväčšine z lokality Suchá Hora na Orave a kvalita je striedmá.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 27 Mar 2009 11:29 am

ale je ovela vyhodnejsie kupit zahradkarsku , kvetinarsku raselinu ako akvaristicku , a arowana ako ze neoverenu? ved na kazdej mas presne zlozenie..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod arowana » 27 Mar 2009 12:25 pm

hongi napísal:ved na kazdej mas presne zlozenie..


Papier znesie veľa...., nič však nehovorí o akvaristickej stránke. :D
V záhradkárstve sa rašelina používa len na skyprenie pôdy, pomáha udržovať jej vlhkosť a niektoré typy rašeliny sa používajú na jej okyslenie.
Zväčšia sa však ponúka nížinná tašelina tzv. slatinka, ktorá je neutrálnej, príp. mierne zásaditej reakcie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod horský vlk » 27 Mar 2009 12:31 pm

hongi..kukni tieto linky a porovnaj"raselinu" a raselinu http://bora.orava.sk/BORA%20raselina.html http://bora.orava.sk/BORA%20raselinabiela.html
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 27 Mar 2009 14:39 pm

no tak teda aku kupit tu raselinu? mate nejaku overenu ktorra sa da pouzit v akvaristike?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod horský vlk » 27 Mar 2009 14:50 pm

vyskusaj nejaku a drz sa tychto udajov aby bola:vrchoviskova,ph 3,5 az 5,obsah spalitelnych latok nad 80%,bez prisad,a aby mala certifikat.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 06 Apr 2009 14:59 pm

no konecne som nasiel. secko sedi len tie spalitelne latky som si nevsimol, co to vlastne je? a aky to ma vplyv? a ked spravim ten vyluh tak bude mat ake ph ked na raseline pisu 3-5 ? asi to treba zmerat co?
mimochodom nasiel som nieco od rataja, vraj raselinovy vyluh - 100 ml flasticka pricom 10 ml je na 20l.cize cele to je na 200l, len nerozumiem ako to vyratali, ked kazde akvarium na to zareaguje inak a konecne ph a dalsie parametre budu vzdy ine. inak to nebolo ani moc drahe tusim nejak okolo 2 eura. co si o tom myslite? mate to niekto odskusane?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod Raviolka » 06 Apr 2009 15:50 pm

Hongi, nevím, jaký konkrétní přípravek máš na mysli. Jen je dobré brát v potaz fakt, že spousta "rašelinných výluhů" typu Torumin apod. neovlivňují pH. Podstata v jejich působení je jinde a to, že nehýbou s pH, je často jejich výhoda.
Tím ale neříkám, že to platí o všech nebo o tomto konkrétním. Každopádně měření a opatrnost je základ, pokud si chceš zahrávat s pH :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod arowana » 06 Apr 2009 16:00 pm

Raviolka , to bola dobrá a vecná poznámka. :wink:
Je totiž rozdiel, či je zapotreby výterovú vodu obohatiť o obsah humínových kyselín a taninov, alebo je účelom použitia výluhu kôli zníženiu a stabilizácie hodnoty pH.
Obe faktory však sú podstatné len pri mäkkých vodách.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod dusik » 06 Apr 2009 19:15 pm

hongi napísal:mimochodom nasiel som nieco od rataja, vraj raselinovy vyluh - 100 ml flasticka pricom 10 ml je na 20l.cize cele to je na 200l, len nerozumiem ako to vyratali, ked kazde akvarium na to zareaguje inak a konecne ph a dalsie parametre budu vzdy ine. inak to nebolo ani moc drahe tusim nejak okolo 2 eura. co si o tom myslite? mate to niekto odskusane?


Presne ako píšeš, každe akvarko na to zareaguje inak. Neviem aký prípravok máš na mysli, Rataj má Antistres a Chelatin. Arowana napísal, že je to len na obohatenie vody o huminne kyseliny. Antistresom ph ani kh neznížiš. Chelatinom áno, ale nie o veľa. Ja keď nariedim asi 15ml na 10l vody tak kh klesne z 13 na 8-10 a ph z 8 na 7,5. Keď si to vyrátaš tak by si toho tam musel naliať pekne litre, aby to malo význam. Rašelinný výluh čo si spraviš doma z tej rašeliny bude mať lepší aj ekonomickejší efekt.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 08 Apr 2009 12:14 pm

ked mam 300 l akvarium , to asi budem potrebovat dost vela toho vyluhu co? a dalsi problem vidim v tom ze casto menim asi 30% objemu akva. asi 2krat tyzdenne. to nebudem robit nic ine len vyluh stale :) ci sa mi to vobec vyplati. co poviete?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod dusik » 08 Apr 2009 13:49 pm

Rašelinu do filtra.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 12 Apr 2009 11:29 am

co znamena obsah spalitelnych latok v raseline? teda co su to za latky a aky maju vplyv? ts. jethro, pises ze ich ma byt nad 80% . preco?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod Mariok » 12 Apr 2009 12:00 pm

hongi: Použime "sedliacky" rozum: Obsah spálitelných látok=obsah látok, ktoré zhoria - keď pozrieš na rašelinu, tak zhorieť musia na 99% vlákna, ktoré rašelina obsahuje. Na čo ich treba? Veľa krát sa tu rozoberalo, či je lepšie vyvariť, alebo vylúhovať... Čím viac vlákien, tým viac vylúhovatelnej plochy, takže treba, aby tam bolo viac vláknitej zložky. Potom dochádza k postupnému vylúhovaniu tak či tak. Práve vlákna sú nosiťeľom látok, pre ktoré sa rašelina používa, výhoda "studeného" vylúhovania je v tom, že sa látky uvolňujú postupne a po počiatočnom experimentovaní ti to umožní výmenou po overenom čase rovnakého objemu rašeliny udržovať "stabilné" podmienky v akva. Je to ale náročné na pravidelnosť, inak sa dočkáš nemilého prekvapenia, hlavne pokiaľ sa jedná o rastliny (špeciálne kryptokoríny to nemajú radi) pri zmene parametrov vody. Treba experimentovať, pre každé akva je to iné.
Odporúčam Raviolkinu stránku, špeciálne http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm . Pokiaľ je možnosť natlačiť rašelinu do filtra (ako napísal dusík vyššie), považujem to osobne za najlepšie riešenie.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Runcajz » 21 Feb 2010 19:20 pm

Zdravím.
Chcel som sa len opýtať ohladne výluhu. Urobím výluh z aqva rašeliny, zcedím a ostane mi rašelina. Čo so zbytkom? Dá sa to nejak znovu použiť? Alebo vyhodiť a urobiť nanovo. Poprípade ak by som potreboval dajme tomu za týždeň max 2 litre výluhu, odlejem z 5l pohára a potom iba dolejem vodou z RO? Alebo je výhodnejšie riešiť to vložením rašeliny na výstup do filtra.
Dakujem za odpovede.
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Mariok » 21 Feb 2010 19:47 pm

Na to presnú odpoveď ťažko dostaneš - ak sa niečo vylúhovalo, zbytok môže byť použitelný ako organický substrát - pokiaľ to nezačne hniť (vtedy len vyhodiť), obyčajne v spôločenských akváriách je to skôr estetická záležitosť a každý to radšej vyhodí, než aby sa mal tým balastom v akva zapodievať. Viem si ale predstaviť, že napr. pre Kaprozúbky by to mohla byť tá pravá "postieľka" :)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Runcajz » 21 Feb 2010 20:06 pm

OK, ale potom sa mi nechce veriť, že vyluhujem rašelinu dajme tomu 2-3 týždne v pohari a potom do koša. (ak sa teda bavíme aj o ekonomickej stránke). Na výluh treba asi tak 250g do 5l. Teda tak som to tu našiel. Cena za 500g sa pohybuje okolo 5€ a z jedného balenia urobíme 2nálevy... Dá sa to preberať hlbšie, ale ako som písal, nechce sa mi veriť že by tá rašelina nezvládla aj 2-3x luhovanie... Za ďalšie, ako dlho môžem mať rašelinu vo filtri? Tiež max 2-3 týždne???
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Mariok » 21 Feb 2010 20:37 pm

Za komfort sa platí! Ja používam/testujem AgroTorf 20l za 3€ a nedávam ju do filtra ale do punčochy (3-4 hrste) v 70l akvárku mením raz za dva mesiace. Orientačné meranie vodivosti po dvoch týždňoch mi napr. ukázalo 380mikrosiemens proti 620mikroS "zdrojovej" vodovodnej vody (výmena 2x týždenne po 10l). Nepoužívam ju pre zmäkčovanie vody, ale len pre huminové kyseliny, ktoré priaznivo pôsobia na ryby. Iné parametre vody nemeriam.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Runcajz » 22 Feb 2010 16:55 pm

No tak to vypadá, že by som mal trochu poexperimentovať. Tvrdosť nemám zlú, len Kh by som chcel dať ešte trochu dolu. Ph dávam dolu Co2 a drží sa celkom v pohode, ale mám akvarko zarastené (teda chcel by som) rastlinami a hlavne kôli tomu by som sa chcel zameriať na výluh z rašeliny a možno časom aj nejaké lepšie rybie osadenstvo. Díky za názory a poznatky. Iank ten AgroTorf 20l sa dá zohnať v zahradkárskych potrebach alebo???
Jo a ešte tá otázka toho vkladania do filtra, jak dlho tam môžem nehať luhovať rašelinu ? ? ? :roll:
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Mariok » 22 Feb 2010 18:47 pm

http://pmdd.mrp-cz.com/zmekcovani-vody- ... y-clanek-7 - asi som to prešvihol, je to "len" 10l balenie (alebo aj nie??? http://www.kutil.sk/product/raselina-ky ... itrov-148/, ja som to kúpil v poľnohospodárskych potrebách vlani, myslím, že to dovážajú z Čiech bežne :) . Ale možno by stála za vyskúšanie aj tá Litovská :idea: : napr. http://obchod.takacs.sk/default.aspx?co ... =kod_id;79 - chcelo by to ale dostať sa ku podrobnému chemickému rozboru, aby si človek neotrávil nejakým "pribaleným" svinstvom živočíchy v akváriu. :shock: :dead:
Čas lúhovania vo filtri sa nedá bez porovnávacích meraní (napr. KH) stanoviť, to si budeš musieť testovať sám. Určite to bude závisieť od prietoku filtra, asi aj teploty vody, takže len pokus-omyl (pre chov by to nemalo byť kritické, pre odchovy s veľkou pravdepodobnosťou áno. Ale je to len moja úvaha, môžem sa mýliť. :angel:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Runcajz » 22 Feb 2010 21:51 pm

Ešte raz dakujem. ;-)
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 23 Feb 2010 11:39 am

no ja som v zahradkarstve nasiel raselinu s obsahom spalitelnych latok min.85% , ph- 3,5 tusim. a bola cista prirodna bez pridanych svinstiev. a stala par korun. 10kg vrecko. ale to uz bolo davnejsie. este za cias starej dobrej Sk. :mrgreen:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod Runcajz » 04 Aug 2010 09:03 am

ešte taká otázočka, mám v pohári odstátu rašelinku asi 4 - 5 týždňov. Je to veľa?
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod arowana » 04 Aug 2010 10:44 am

Runcajz napísal:ešte taká otázočka, mám v pohári odstátu rašelinku asi 4 - 5 týždňov. Je to veľa?

Čím dlhšie, tým lepšie...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.