Problem s rastlinkami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod mystka » 05 Máj 2010 20:24 pm

Nie. Si myslím...
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 29 Máj 2010 11:01 am

Zdravím. Chcel by som sa spýtať ako správne strihať rastliny konkrétne Alternanthera Roseafoliu a Ludwigia peruensis . Pred istým časom som si ich zohnal, začalo sa im veľmi dobre dariť a pomaly ale isto mi budu vytrčať z akvrka . Nechcem im dákym neodborným skrátením ublížiť a rovnako nechcem mať z nich potom dáke hajzlové kefy, bo by ma asi šlak trafil. Pýtam sa preto, lebo už o jednu Alternantheru som neodborným osrihávaním takto prišiel . Okrem toho by ma zaujímalo ako by sa mali ostrihávať všetky stonkové rastliny, či vrcholky treba cvaknúť, alebo čo ? A keď cvakne vrcholok začnú sa tlačit postranné vyhonky a s tými potom čo?


Ďakujem za každú radu....
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod trinitysk » 29 Máj 2010 16:41 pm

Tomas120: je to vcelku jednoduche. Asi v 2/3 dlzky/vysky rastliny prestrihnes hlavnu stonku medzi internodiami cca 0,5-1cm nad spodnym uzlom. Nedoporucujem strihat na dlzku mensiu ako 2/3. Odstrihnuta rastlinka by mala mat minimalne 3, idealne viacej uzlov. Ak je potreba spodne listy jemne odstran (zvacsa u Alternanthery netreba) a rastlinky zasad pinzetou do substratu. Strihaj iba ostrymi noznicami. Taketo odrezky sa samozrejme daju robit aj z postrannych vyhonov, pri dodrzani pravidiel ako pisem hore. Povodna materska rastlinka zacne po takomto zasahu vyhanat nove vyrastky v oblati uzlov a zacne sa zahustovat (specialne Alternanthera). Trochu neskor zacne rast znovu do vysky, castokrat ale uz v inom mieste ako v tom kde si prvykrat strihal..moze to byt bocny vyhon ktory porastie ale vertikalne....Niekedy zvykne rastlinka po prvom strihu vyhanat korene v oblasti spodnych uzlov..(specialne Alternanthera)...
Internodia -> cast stonku medzi jednotlivymi uzlinami
Uzlina -> miesto z ktoreho vyrastaju listy, pripadne dalsie vetvicky/sekundarne stonky rastlinky
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 29 Máj 2010 17:42 pm

Dobre, dakujem .... pojdem sa s tým pobaviť....A este nieco ...Po dorastení ,keď začne znova rasť , je treba nechať jeden vedúci výhonok , alebo všetky čo na mieste odrezania vyrastú? Mam na mysli tie vrcholkové , nove výhony, ktoré zas pojdu do výšky...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod trinitysk » 30 Máj 2010 10:15 am

Ano nechaj vsetko co zacne na materskej rastline rast tak ako je. Maximalne si iba udrzuj, ak potrebujes nejaky zvoleny tvar...Nie je vobec potrebne mensie a slabsie vyhonky vystipavat tak ako je to bezne u napr. ovocnych stromov, aj tie slabsie casom spevnaju a daju s apouzita ko nove rastlinky (po odstrihnuti).
Vela zdaru!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 12:00 pm

ďakujem... dúfam že krásna červená farba oboch rastlín zostane aj teraz po zostrihaní...
Prikladám staršie foto...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 12:15 pm

neviem sem dať foto , dosť je to tu problémovo spravené škoda...mám ju v albume...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod trinitysk » 30 Máj 2010 13:39 pm

tomas120 napísal:ďakujem... dúfam že krásna červená farba oboch rastlín zostane aj teraz po zostrihaní...
Prikladám staršie foto...

Nevidim dovod preco by nemala, nikdy som s tym nemal problem...rataj ze sity kratky cas budu trochu rastlinky stagnovat. Ako prva by sa mala prebrat ta maticna a neskor po jemnom zakoreneni aj nova rastlinka...takto to zvykne byt aj ked v prirode nie je nic podla vzorca ci sablony.. :)
K foto, voda sa mi nepaci, je nejaka zelena alebo sa mi to iba zda? Taktiez nejaku riasu na listoch tam vidim. Rastlinka ma inak malo svetla, uz teraz ide do zelena a ma dlhsie internodia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 14:07 pm

Zelená je vzadu stena , nemam tam tapetu ani pozadie to preto - brat si požičal a nechce vratiť :(
Zelene sú spodné listy asi kvôli emerznému pestovaniu, také boli všetky vrátane tých vrcholových stoniek, až po čase sa začali vyfarbovať do červena.Svetla sa mi vidí že majú dosť na cca100lit. majú 60Watov. Dokonca aj ammania sa mi pod týmto svetlom prebrala, tam na kúsku ju je vidno. Nedával som jej veľkú nádej. Jeden kolega, tu na fóre mi poradil okrem iného pridať Fe, tak ešte to by som chcel dať do akva. U nás v dedine je bývalé kupalisko, už nefunguje , ale voda tam stále tečie , pričom vytvára také oranžové, železité usadeniny, tak s tej vody by som tam chcel trochu pridať.
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Poly » 30 Máj 2010 14:38 pm

S tou hrdzavou vodou radsej nespekuluj. Ak nechces otravit ryby, kup si akvaristicke hnojivo.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 15:33 pm

Poly napísal:S tou hrdzavou vodou radsej nespekuluj. Ak nechces otravit ryby, kup si akvaristicke hnojivo.




Bol som to pozrieť ale po týchto dažďoch, je voda akási kalná, tak z toho nič nebude.Tej vode prakticky nič nieje len obsahuje veľa Fe. Nechcem tam dávať hnojivá akvarium je zabehnuté, rastlinky rastú aj riasy mám ako tak pod kontrolou, zbytočne tam pridávať niečo čo tam už je nechcem. Akurát to železo by som vyskúšal dať, kvôli tej ammanií ...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod trinitysk » 30 Máj 2010 15:45 pm

tomas120 nedavaj tam ziadnu vodu z kupaliska...:-) Poly ma pravdu...K tej zelenej, aj ked je emerz tak je vacsinou cervena, uvidis sam postupom casu, mne sa zdali aj ti evrchne listy malo cervene...ved uvidis...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 16:13 pm

ok. Keď som ich kúpil tak boli omnoho zelenšie, dokonca som sa pýtal predavača, že či je to fakt L.peruensis z Alternantherou som si bol istý...dnes sú krásne do červena. Len tej ammanii by som chcel ešte pomôcť, keď mi už "vstala z mŕtvych"...Tú strihať radšej ani nebudem, nech rastie ako chce hlavné, že mi vôbec rastie...:)Aj tá bola pôvodne uplne iná - to je ten druhý obrázok v albume, pre porovnanie...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod trinitysk » 30 Máj 2010 16:34 pm

Ammanii nedavam velke sance..:-( Moze rast (ak vobec) ale neukaze svoju krasu naplno...Ale ved uvidis..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod tomas120 » 30 Máj 2010 16:38 pm

No napriek tomu to vyskúšam potom vystavím foto, až zistím ako....
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod m.matqo » 06 Aug 2010 10:59 am

Vie mi niekto poradiť prečo v mojom akva nechce rásť nič čo by sa hodilo dopredu, niečo nízke tvoriace koberček? Mám 60x30x30 - 54l akva hrubý objem. Svietim 2 x Philips master TL-D 90 De Luxe 18W/965 teda tak 0,75 W/l. Pri takom osvetlení by mi teda teoreticky mohli rásť aj náročnejšie rastlinky nie len limnophila sessiliflora. Skúšal som už ale HC, HM, lilaeopsis brasiliensis, l. mauritania, glossostigma a nič z toho mi nerástlo :cry:. Najdlhšie vydržali živoriť hc, hm a l. brasil., glossostigma za týždeň komplet zhnila.
Ešte voda:
NO3 10 mg/l
NO2 0
GH 7
KH 6
pH 6,8
Fe 0,3
P 0,5
Hnojím momentálne V30 Complete od Dennerle, predtým som dával PMDD. Myslel som si že to bude osvetlením, tak som jednu trubicu vymenil za 840 no to mám pocit že pomohlo tak akurát riasam, ktoré sa neskutočne premnožili, plus sa k tomu pridala ešte sinica, teda hotová katastrofa. Tak prosím poraďte ak viete. :angel:
Obrázok používateľa
m.matqo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 13
Založený: 11 Aug 2009 08:40 am
Bydlisko: Košice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pha » 06 Aug 2010 14:41 pm

m.matqo: mas CO2? a aky mas filter? Podla mna aj malo NO3, P a Fe. tie ,,koberce,, su pazrave, skus to riadne hnojit, no bez toho CO2 pri tak akoze dost silnom osvetleni neviem, neviem.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod m.matqo » 06 Aug 2010 16:02 pm

CO2 mám z kvasníc, filter je eheim vnútorný, neviem teraz presne, ale to bolo kupované ako set, čiže nič-moc. Svetlo tam bolo len 15 W, nič nešlo okrem čiernej štetky, tak som zvýšil na 18 a potom na 2 x 18 W. Potom to už aj šlo, ale len menej náročnejšie rastliny. Tak ja som myslel či to nie je tým, že som tam mal len iba 965 trubice, keď som ale jednu vymenil za 840 tak začali riasy a rastliny prestali rásť celkom. Práve preto som sa teraz bál nejak extra hnojiť. Tak ja už neviem
Obrázok používateľa
m.matqo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 13
Založený: 11 Aug 2009 08:40 am
Bydlisko: Košice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pha » 06 Aug 2010 17:42 pm

m.matqo: nicoho sa neboj, postupne pridavaj PMDD vratane P + to V30. CO2 mas vsade rovnako? Mas pekne akvarko, teda aspom bolo, ked teraz zevraj katastrofa, a bola by ho skoda. Povatsine plati ked Vela svetla tak aj hnoja, ak ho nemas v dne.
S tym 965 ci 840 to nebude, kludne nechaj co sa ti viac paci. A naozaj sa neboj prihnojit. Sinicu znic hned ako prvu, tma abo lieky
je na tebe. No a ak mozes vsak daj fotku, je tu vela machrov co ti helfnu
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod m.matqo » 07 Aug 2010 17:01 pm

No PMDD mám ale len bez P. Tu druhú otázku akosi nechápem. Akva bolo celkom pekné, katastrofa je v štádiu riešenia, už je to tak o 90 % lepšie, len ma štve prečo nechce u mňa rásť nič z toho čo som napísal napr. Fotku teraz bohužiaľ nemôžem dať, nemám doma foťák.
Obrázok používateľa
m.matqo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 13
Založený: 11 Aug 2009 08:40 am
Bydlisko: Košice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pha » 07 Aug 2010 17:45 pm

Zozen si aj P. No a ci mas vsade rovnako v akvarku rozpustene CO2.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod jankoo » 10 Aug 2010 18:01 pm

no MÁM PROBLÉM :D moje Hygrophili odchádzajú listy a odpadávajú denne.

Je problém keď nesvietim pravidelne??? nemám časovač a niekedy zapalujem svetlo o 7.00 a zhasinam 23.00 inokedy zapnem o 10.00 vypnem o 20.00 inokedy zapnem 8.00 vypnem 22.00.

Možu kvoli tomu odchádzať rastliny?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pha » 11 Aug 2010 09:42 am

janko: preco nemas casovac? stoji 3 evry a nemusis sa potom pytat a zbytocne spekulovat. No svietis dost dlho, a nepravidelne, na to ci Ti koli tomu odchadzaju listy si das sam odpoved, ked kupis abo corknes niekde casovac a nastavis si, aby Ti svetlo svietilo 8hodin.
Sranda vcera ma napadlo, ze uz dlho si nic nezadrel. Tak nezabudni, casovac!
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod jankoo » 11 Aug 2010 22:37 pm

casovac mám ten starsi typ co sa pouziva v elektrickej skrini ten oranzový mechanický co má aj akumulátor v sebe len nemám tú zelenú umelú hmotu co zapína. ale uz nieco zhánam.

nezadrel som nic lebo som vymenil substrát kúpil rastliny neaké hygrophili vodu mením 20 % týždenne aj odkalujem.Takže je akva na 60 % OK a chodím do práce takže moc času ani neni vŕtať sa do akva.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.