Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod mystka » 18 Aug 2010 19:09 pm

Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)
Ahojte. Nechcem zakladat zbytocne temy. Ale... má niekto skúsenosť s touto chorobou v akváriu a jej liečbou? Čo na ňu najlepšie zaberá? Našla som na nete rôzne spôsoby liečenia: liečba soľou, hypermanganom, antibiotikami atď. Ďakujem.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 18 Aug 2010 19:33 pm

Furanace P - 4mg/l, liecba cca 3-5 dni, zaberie takmer vzdy ked to nie je uplne pokrocile stadium. Hypermangan, modra skalica a pod. je na skorsie stadia. Samotna choroba sa dost casto diagnostikuje beznym akvaristom od oka, castokrat sa zamiena za pliesnove ochorenia, je dobre to mat v oku alebo radsej urobit vysetrenie. Cim skor zacnes liecit tym vacsia sanca na uspech, tu to plati dvojnasob...
Odporucam konzultaciu s http://fishdoc.euweb.cz/index.php, je to velmi prijemny,mily a fundovany clovek.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 18 Aug 2010 19:42 pm

Dik...no choroba sa mi taha v akvarku uz cez 2 mesiace. Dospela som k zaveru, ze je to bud columnaris alebo paraziti nejaky. Zo zufalstva som napisala aj Doc. MVDr. Stanislavovi Navratilovi CSc., ichtyopatologovi z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a on odpisal :lol: . Ale bez blizsieho vysetrenia rybky sa diagnoza stanovi neda. Tak by som chcela skusit liecit par rybiek v karantenke, s tym ze sa priklonam k tomu, ze je to columnaris.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 18 Aug 2010 20:08 pm

Ak mas dobre foto tak posli (ale vopred sa dohodni) s tym panom co som ti poslal link. Ked som svojho casu mal ja nejaky problem tak mi vzdy aj na zaklade foto povedal diagnozu s navrhom na liecenie a vzdy sa trafil. Samozrejme nebudes mat 100% istotu ale to su ludia co to uz maju v oku a vedia ti s velkou pravdepodobnostou povedat co a ako aj bez blizsieho vysetrenia (aj ked to neradi robia taketo rady na dialku..) Hlavne popis v bodoch symtomy spravania rybky a zakladne parametre vody v akva + krmenie a samozrejme co najlepsie foto (akje mozne tak aj detail) ako aj pripadnu liecbu ak si uz nejaku robila.
Liecba na columnaris od brucha je dost nezodpovedna a pre rybky mimoriadne vycerpavajuca, je to naozaj velke svinstvo. Preto neschvalujem ten navrh skusit liecbu na par rybkach...A ak sa potvrdi tvoja domnienka tak sa priprav na prestavanie celeho akva...ale ved p.Novotny ti uz povie co a ako.
Az budes mat foto, poprosim keby si ich tu niekde zavesila, rad by som to videl, mozno ked to uvidim tak ti hned poviem ano/nie, ide o to v akom je to stadiu...(inak ak to mas bud na nejakych zivorodkach alebo sumcoch (L-kach) tak sanca bakterky je naozaj dost vysoka...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 18 Aug 2010 20:34 pm

Endlerky...ancistrusi dvaja su OK.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 19 Aug 2010 10:26 am

Mystka daj tu prosim co najlepsie fotky a kontaktuj toho pana. Priebeh u flexibacter moze byt niekedy aj chronicky, byva to skor ale rarita (vtedy trva ale aj liecba dlhsie, sekundarne je ryba napadnuta este bakteriami aeromonas a paradoxne nema poskodene/napadnute ziabre, co byva v pripade akutneho priebehu vzdy...). Castejsie teda byva ale nahly uhyn do 48 - 72h po napadnuti. Preto si skor myslim (a dufam), ze to Flexibacter nebude aj ked ine bakterialne ochorenie zrejme ano.
Dovod vzniku je podobne ako aj u ostatnych chorob, zanedbana hygiena akva/org.znecistenie, stress, manipulacia s rybami (prenos, nespravna karantena),nespravna strava, malo rozpustene O2 vo vode a tvrdsia voda ktora F.c. vyhovuje. U vody pod 1dGH (<10 ppm) je zivotaschopnost tychto bakterii silne potlacena a su oslabene.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 19 Aug 2010 10:44 am

Fakt neviem, co to je. Dnes odlovim vsetky napadnute ryby do karanteny a pokusim sa ich odfotit. Hygiena v akvariu je dodrzana, ziadne zyvsene hodnoty NO2 a NH3/NH4. Jedine co ma trapi je vysoke pH, viac ako 8 a mierne kolisanie teploty 27 °C cez den, v noci klesne na cca. 25 °C (toto je v štádiu riešenia, ventilator je prichystany). Aj strava je pestra, donedavna som krmila aj marezenym. Akva husto zarastene. Viac menej som rozhodnuta, že bud akvarko zalozim na novo. Vsetky ryby odlovim do karantenneho akva, pockam mesiac kym sa opat zabehne a vratim len zdrave jedince, alebo skusim bez osadky pouzit chloramin-T. Uz sa to taha dlho a prestava ma to bavit :( .
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod astro » 19 Aug 2010 11:04 am

mystka chloramin T bez obáv aj s plne osadeným akváriom, 1,5-2 g na 100 litrov a neoplatí sa to poddávkovať. v pohode to znášajú aj citlivejšie ryby (overené). niektoré druhy slimákov s tým majú chvíľku problém ale rozchodia to, krevety s tým problém nemajú. a napadnuté ryby - klepnúť a spláchnuť, pri endlerkách sa ti to neoplatí
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 19 Aug 2010 11:04 am

Liecba Chloraminom T v takomto pripade, s tym so sa nestretol (pamatam si hlavne na liecbu ziabrohlistov u diskov), ale nie som vseveduci...:-)
K Chloraminu T len kratku poznamku, pozor na pH nizsie ako 7,5 a tvrdost musi byt > 10 dGH, inak si odpravis rybky. Silne vzduchuj...
Ale ako vravim, ja by som sa najprv co najrychlejsie poradil s tym veterinarom ci je takyto postup spravny a nech sa na tie foto aspon pozre..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 19 Aug 2010 11:11 am

Lenze v akvarku mam aj krevetky. Neviem ako by na to reagovali tie... pH pod 7,5 asi neklesne...mam ho dost vysoke.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2010 11:21 am

http://www.fishdoc.co.uk/treatments/chloramine-T.htm

Je tam aj efektivne davkovanie podla toho ake mas pH a tvrdost vody, aby nedoslo k odpraveniu ryb. Ale ako mystka pisala, chce skusit chloramin na akva bez ryb.

I. ALTINOK. 2004. Toxicity and therapeutic effects of chloramine-T for treating Flavobacterium columnare infection of goldfish. In Aquaculture Volume 239, Issues 1-4, Pages 47-56
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 19 Aug 2010 11:22 am

astro napísal:mystka chloramin T bez obáv aj s plne osadeným akváriom, 1,5-2 g na 100 litrov a neoplatí sa to poddávkovať. v pohode to znášajú aj citlivejšie ryby (overené). niektoré druhy slimákov s tým majú chvíľku problém ale rozchodia to, krevety s tým problém nemajú. a napadnuté ryby - klepnúť a spláchnuť, pri endlerkách sa ti to neoplatí

No niektore druhy slimakov to ani nerozchodia a to iste plati aj o krevetach, ale kedze nemam osobne odskusane ale viem len od znamych akvaristov, tak hadat sa kvoli tomu nebudem..:-)
K tomu splachnutiu si snad robis nemiestnu srandu, pan kolega "akvarista" :evil: . Netreba sa na vsetko pozerat len cez peniaze. Ak sa im neda naozaj pomoct tak suhlasim, ale ked to este ani neskusila a moznost skusit to je, tak nevidim najmensi dovod nieco splachovat a zabijat :twisted: Nakoniec ked sa podari preliecit tak je to dobra skusenost pre mystku samu a vie ako na to do buducna ak sa to znovu pripadne objavi...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 19 Aug 2010 11:26 am

martin_s napísal:http://www.fishdoc.co.uk/treatments/chloramine-T.htm

Je tam aj efektivne davkovanie podla toho ake mas pH a tvrdost vody, aby nedoslo k odpraveniu ryb. Ale ako mystka pisala, chce skusit chloramin na akva bez ryb....

Dobre stranky (hlavne ta prva) ale tie davkovania su naozaj :shock: ...s tym som sa fakt teda nestretol...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2010 11:32 am

Ono niekde som videl aj odborny clanok kde to davkovanie testovali pri roznych pH a tvrdostiach.
edit: Zial uz neviem kde. A ako som uz pisal v inej teme, chloramin T bol testovany na liecbu krupicky na razborach a este inych rybach (zial opät si ich nazov nepamätam).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 19 Aug 2010 11:36 am

Ja si odniekadial pamatam ze pri nizsom pH sa tam hromadne uvolnuje chlor a ten je vlastne tym zabijakom pre rybky a fakt nedoporucovali ist pod pH 7,5, takze pre mna su toto kazdopadne nove info..dufam ze iba pre zaujimavost a ze nebudem nikdy potrebovat :| .
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod astro » 19 Aug 2010 11:37 am

trinitysk napísal:No niektore druhy slimakov to ani nerozchodia a to iste plati aj o krevetach, ale kedze nemam osobne odskusane ale viem len od znamych akvaristov, tak hadat sa kvoli tomu nebudem..:-)

krevety s tým nemajú žiadny problém, odskúšané. niektoré druhy slimákov áno, s tým môžem súhlasiť.
k ph - podľa rád, ktoré som dostal ja od chovateľov je hraničnou hodnotou 6,8, u mňa sa pohybuje okolo 7,5, chloramin nespôsobuje žiadne problémy
edit martin to testovanie je v tom prvom linku čo si dal
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2010 11:41 am

trinitysk napísal:Ja si odniekadial pamatam ze pri nizsom pH sa tam hromadne uvolnuje chlor a ten je vlastne tym zabijakom pre rybky a fakt nedoporucovali ist pod pH 7,5, takze pre mna su toto kazdopadne nove info..dufam ze iba pre zaujimavost a ze nebudem nikdy potrebovat :| .
To si pamätas naozaj dobre. Preto sa ani neodporuca pri pouziti chloraminu ani v domacnosti aby prisiel do styku s kyselinami. A ak si vsimnes aj v tej tabulke su velke rozdiely pri davkovani pri vyssom a pri nizsom (prave pri pH 7,5 je slusny skok v davkovani), zrejmä pri takomto davkovani sa chloru neuvolni az tolko aby bol nebezpecny, ale pritom zaroven ostane dostatok aktivneho chloru, aby to bolo efektivne (aj ked urcite menej ako pri vyssom pH).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2010 11:44 am

astro napísal:edit martin to testovanie je v tom prvom linku čo si dal

To ale nie je to co som mal na mysli. Myslel som podrobnejsie popisane testovanie.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod astro » 19 Aug 2010 11:46 am

martin_s napísal: A ak si vsimnes aj v tej tabulke su velke rozdiely pri davkovani pri vyssom a pri nizsom (prave pri pH 7,5 je slusny skok v davkovani)

maťo ten skok je výrazný pri mäkkej vode práve pri 7,5 ako píšeš ale pri tvrdej vode vo vedľajšom stĺpci je skok najmarkantnejší medzi 6,5 - 7,0 hoci o čosi menej výrazný ako pri mäkkej medzi 7,0 - 7,5
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 19 Aug 2010 21:06 pm

Tak 3 rybky som dala do karantenky, dve dospele samicky, na ktorych pekne vidno ochorenie sa mi nepodarilo odlovit. Hodinu som tie rybky stresovala sietkou a nic. Pekne som si zanadavala na Vallisneriu, ktora ma aspon meter a taha sa po hladine. V akvarku plava nenormalne vela malych endleriek...je to katastrofa, nieco tam odlovit, lebo s chorou rybkou mam v sietke aj milion drobcov. 90% ryb vyzera OK. Ten veterinar odpisal, ze aby diagnostikoval ochorenie treba mu poslat choru, ale zivu rybu...Takze neviem, co budem robit. A nezmizne ta choroba sama od seba? :roll: :?: :angel:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 19 Aug 2010 23:01 pm

neviem ako odlovujete ale ja to skúsim na chvíľočku vypnúť osvetlenie..rybaky sa na par minut ponoria do tmy, cvak..a šup von :roll:
inak ja by som si dal tip..že ee :(
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 20 Aug 2010 10:33 am

Mystka ak je to naozaj nejaka bakterialna choroba tak nie. Postupne sa to navlece aj na ostatne ryby a bude sa to tahat v celom akva dlhu dobu a postupne alebo aj naraz ti to vsetko odide. Skoda, ze stale nie je foto, naozaj tazko diagnostikovat takto cez net ked ani neviem/e ako to vyzera. Mozno to nie je ani nic vazne. Pokial by to bol flexibacter, tak uz by to mali viditelne vsetky ryby v akva, je to vysoko nakazliva choroba.
Pokial ide o to poslanie ryb, je to na tebe. Zivu chce preto, lebo na mrtvej vydrzi to svinstvo pomerne kratku dobu (zavisi od druhu choroby), nastava rozklad a nezisti nic (resp. sanca je mala), len nejake bakterie z rozkladu...Ja ked som mal problem svojho casu este s diskusmi tak som poslal, ten clovek mi velmi dobre poradil co s tym do buducna a aku prevenciu a odvtedy nic. Sice to nieco stoji (neviem ake mas fin. moznosti), ale do buducna hlavne pre teba je to skusenost k nezaplateniu, aby si vedela co to vlastne bolo a ako na to. Inak teraz mi napada, ze tu v Prahe je Statny veter. ustav kde robia pitvy a diagnostikovanie aj u ryb (Suchdol, chodia tam obcas kolegovia co chovaju disky). Ja som nasiel toto v BA, tak sa tam skus informovat, na strankach sa pise, ze diagnostikuju pricinu ochoreni a hynutia zvierat http://www.svuba.sk/
K tomu svetlu od Aquanauta, robim to podobne ako popisuje, rybka je prispata a chyti sa lahsie, musis sa ale aj tak poponahlat lebo do 1 min. su hore vsetky (hlavne ak tam behas so sietkou....).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 20 Aug 2010 10:40 am

Este som tam trochu hrabal na tej stranke a robia cit. :"Špeciálne bakteriologické vyšetrenia na bakteriálne ochorenia rýb" ako aj "Vyšetrenie parazitárnych ochorení rýb (vrátane akváriových rýb): ektoparazity, endoparazity". Sidlia pri Botanickej zahrade v BA.
Pozri tu: http://www.svuba.sk/bakteriologia.php
Takze tam zavolaj (je tam meno veducej oddelenia ako aj jej e-mail) a som si isty na 99,9% ze sa nieco bude dat urobit bud priamo u nich, alebo ta nasmeruju niekde inde v BA...ja neverim tomu, ze hlavne mesto SR nema nieco k "dipozicii pre ryby."
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Raviolka » 20 Aug 2010 18:08 pm

Zajímavé téma, určitě bych zkusila to, co navrhuje trinitysk.

Dodávám ještě další pramen ke studiu: http://www.aquar.cz/radce/nakazlive-nem ... akteriozy/

Máte někdo zkušenosti s léčbou podávanou v tabletách (např. nifurpirinol v Sera Bakto Tabs)?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.