Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 20 Aug 2010 20:47 pm

Nedokazem tie ryby odchytit ani odfotit. Akvarko je tak zarastene, ze sa to neda :( . Svetlo zhasnem, zapnem, ale kym najdem tu choru rybu a zazeniem sa po nej zo sietkou je uz vzadu v akvarku a tam sa nedostanem.
Choroba sa zacne vzdy tak, ze najskor len z urciteho uhlu vidno, ze koza rybky nie je OK. Neligoce sa v tych miestach. Postupne sa to rozsituje dalej, tych "flakov" je viac. Su take bielo-sedave. Nasla som na nete obrazok, je to velmi podobne, ale u mojich ryb je to trosku slabsie. Obrázok
Jedna rybka to ma pri chrbtovej plutve a ta sa zda byt trosku poskodena.
Dnes som kupila Bactopur direct, pri columnaris odporucaju pouzit spolu s Baktopurom. Velmi postihnute ryby sa mozu dat na
30 min do 2 l vody s rozpustenou tabletou a potom naspat do akvaria s liecivom. Skusim to. Tie chore ryby umru tak ci tak. V pondelok si idem pozicat cca. 30 l akvarium, kde sa pokusim prelovit vsetky ryby. Chore dam inde do karantenky a skusim liecbu. Akvarko asi znovuzalozim.
V pondelok zavolam na tu ŠVÚ. Ale bude to drahy spas.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 21 Aug 2010 09:13 am

Raviolka napísal:Máte někdo zkušenosti s léčbou podávanou v tabletách (např. nifurpirinol v Sera Bakto Tabs)?

Zabera rychlejsie a je spolahlivy iba v skorych stadiach bakterioz, dost kali vodu a ryby sa za tym nejdu 2x potrhat. Treba krmit dlhodobejsie t.j. 7-10 dni. Vacsinou sa to robi tak, ze sa najprv rybka kratkodobo na cca 30 min ponori do silnejsieho roztoku Sera bakt. direct a nasledne krmi uz iba v cistej vode (obohatenej vitaminmi) Sera Bakto Tabs (pripadne bez vitaminov v slabsom roztoku S.b.d., podla situacie/ochorenia).
Mystka: Sera baktopur direct mozes skusit. Sera baktopur je slaby a neucinny, osobne nepoznam nikoho komu by to pomohlo pri bakterke. S.b.d. niekedy zaberie (a to dost casto), niekedy nie, podobne ako S.b.t. je ucinny ale hlavne v skorych stadiach. Kazdopadne navstiv toho veterinara, mas to aj tak pod nosom, nemyslim, ze by to malo byt nejako drasticky drahe, nakoniec mozes sa predtym spytat na predbeznu cenu. Ak to myslis s akvaristikou vazne, tak toto ta naozaj posunie iba dopredu a budes mat skusenost k nezaplateniu. Viem o com hovorim, presiel som si podobnymi vecami a nelutujem ani 1 Kc.
Skoda ze nie su tie foto. Kazdopadne si nemyslim ze by to bol F.c. ale nejaka ina bakterka ano (ak sa to naozaj podoba na tu gupku z obrazku, tak jednoznacne ano, o pliesni nemoze byt naozaj ani rec). Ocakaval by som ale aj jemne poskodenu najma chvostovu plutvu s viditelnejsimi lucmi akoby krehkejsiu, na niektorych miestach na konci plutvy jemne rozstrapkanu. Neverim ale, ze po 2 mesiacoch pri F.c. by rybka stihala zdrhat pred sietkou a ze by uz davno nemala napadnute najma ziabre co je u tejto choroby typicke.
Kazdopadne drzim palce, v tejto chvily uz nemam k tejto teme co dodat, budem len rad ked nam das vediet vysledok, sam som velmi zvedavy najma na tu veterinu.
Naposledy upravil trinitysk dňa 21 Aug 2010 09:19 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 21 Aug 2010 09:19 am

Taha sa to cez dva mesiace vseobecne. Cize raz jedna ryba, potom dalsie atd. Medzitym tie prve pomreli..Ziju s tym cca. 2 tyzdne, potom ich vacsinou odlovim (to uz su slabe) a ukoncim im to.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 21 Aug 2010 09:23 am

Aha, teraz je mi to jasne, som vychadzal z toho ze jedna rybka to ma uz 2 mesiace...Ale aj tak tipujem ze F.c. to nebude...
A este jedna kratka poznamka (poradila zena): pri manupulacii s tymi rybkami (ako aj vodou s akva!) opatrne a dodrzuj hygienu, je mozny prenos takychto bakterioz aj na cloveka za urcitych podmienok (aj ked nevieme stale co to je a su to skor dohady... ale taky aeromonas hydrophila je nie sice velmi casty, ale aj tak mozne vidiet aj u ludi...)
Naposledy upravil trinitysk dňa 21 Aug 2010 09:32 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 21 Aug 2010 09:32 am

no zakerné, niečo ako odumieranie tkaniva, gangréna, hniloba alebo leprička, ja by som jednoznačne zrušil akva, silno dezinfikoval, všetko nanovo, rybky skúsil "testovať" v karanténe ale do akva ich už nedával, nemenila si živú potravu alebo pred chorobou niečo nepridala, nedavala do akva? niečo tam nespadlo? nemohli tam niečo dať deti a pod?
keď sa nemôžeš dostať k rybkám dozadu, znamená, že akva nemáš pod kontrolou, to nie je dobré, musíš mať všade prístup :?
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 21 Aug 2010 09:59 am

Akvarko funguje od februara. Nic som nemenila, mrazenu potravu (cyklopa) som vysadila uz pred viac ako mesiacom. Jedine, co nie je uplne OK je vysoke pH cez 8 a dost vysoka teplota, cez den okolo 27°C. Ja uz posledne mesiace do akvarka idem jedine v rukaviciah..Kedze ma trapi ekzem. Aj vsetky pomocky potom cistim savom. :wink:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 21 Aug 2010 10:54 am

Tak rybkam som prilepila spirulinovu tabletku na sklo, takze sa k nej vsetky zbehli a cvakla som par obrazkov.

Ta rybka uplne napravo, momentalne je najviac postihnuta zo vetkych. Zatial je este aktivna:
Obrázok
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 21 Aug 2010 13:16 pm

Dakujem za foto! Tak som si to zvacsil a doostril a je to, bohuzial, bakterka. Na 99,9% som si isty, mala si pravdu. Budes musiet liecit cele akva, vsetky ryby tak ako to mas. Na tej veterine ti urcite poradia co s tym celym. Dostanes oficialny papier s peciatkou, podpisom, nalezom a citlivostou na viacere antibiotika. Cele to trva cca 7 dni (aspon teda tu V Phe).
K tejto celej veci este jedna poznamka. Aj ked sa ti to moze zdat ze sa to zbytocne prehana a ze sa to vylieci samo, netreba dezinfikovat a nanovo zakladat akva (to by si mala urobit urcite) tak ver, ze je to potrebne...Sam som asi 15 rokov dozadu urobil podobnu chybu a vratilo sa to do 3 mesiacov znovu. Ryby boli vyliecene, ale liecil som len tie s priznakmi ako aj akva som nechal tak ako bolo a vratilo sa to...a nasledna liecba uz nebola ani ucinna! Musel som zacat teda odznovu.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 21 Aug 2010 14:01 pm

asi to dať pod mikroskop, čo z pod toho vylezie, aj mne v začiatkoch ..roky..niečo napadlo akva, nepomohlo nič len radikálne riešenie, v dnešnej dobe, keď všetko všade so všetkým sa spája, rezistencia rýb slabne, imunita je oslabená a lieky už nezaberajú ako kedysi..to je asi ako s antibiotikami, po čase už nezaberú, ja sa obávam superbaktérie čo dotiahli do eu na ľuďoch z Pakistanu, proti nej nič nezaberá ani najsilnejšie antibiotiká :|
pozorovala si nejaké zmeny aj na rastlinách?
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 21 Aug 2010 19:26 pm

Tak dik, za pomoc...Este sa chcem spytat, ak budem akvarko znovuzakldat, staci rastlinky nechat na chvilku ponorene v roztoku hypermanganu? A co s filtracnymi vlozkami z externeho filtra?
PS: Rastlinky si rastu a ziju svoj zivot :)
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 22 Aug 2010 08:31 am

Filtracne vlozky vymenit za nove, jemny roztok hypermanganu (jemnucko ruzovy) rastlinkam neublizi.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 22 Aug 2010 10:13 am

Pripájam sa tiež, rastlinky jemne ponoriť do roztoku, asi aj do silnejšej koncentrácie soli to by im nemalo ublížiť
Ako spomínal kolega trinitysk filtračné vložky a všetko kde by sa mohlo držať ochorenie vymeniť, pokús sa pri zakladaní robiť to tak aby si mala prístup všade a všade videla, všade sa dostala, ak je to možné, choroba len nato čaká a tam sa usídli, kde nemôžeš a kde sa nedostaneš, musíš byť dobrá šerifka, svojho akvária a presadzovať v ňom zákon 8)
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 23 Aug 2010 09:45 am

martin_s napísal:I. ALTINOK. 2004. Toxicity and therapeutic effects of chloramine-T for treating Flavobacterium columnare infection of goldfish. In Aquaculture Volume 239, Issues 1-4, Pages 47-56

Zial nedostal som sa k fulltextu, ale k nemu sa mozno dostanem v praci buduci tyzden, kedze odtial mam plny pristup k niektorym databazam odbornych clankov.
Takze ako som dufal, dostal som sa aj k fulltextu toho clanku... V pripade zaujmu ho mozem poslat na mail (staci poslat ss).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 23 Aug 2010 10:36 am

Takze volala som na veterinarny ustav. Ten pán, ktoremu som volala sa vyjadril, ze by to mohla byt aj plesen. Ze by pri tej bakterialnej nakaze bolo nakazenych viac ryb, mozno take hromadnejsie uhyny...No to je jedno, kazdopadne odporucal aj mykologicke aj bakterialne vysetrenia. A stalo by to 23 €. Pokusim sa tie ryby odlovit a asi im to tam zanesiem..nech viem co to je.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 23 Aug 2010 11:24 am

Panko rozmysla presne ako ja (s tymi hromadnymi uhynmi), len ked som videl tu foto od teba, tak si myslim, ze pliesen to nebude, necham/e sa ale prekvapit.
Aby to cele malo pre teba do buducna zmysel, doporucujem rybky poriadne a niekolkokrat nafotit (pripadne sa spytat ci ti ich mozu nafotit aj oni pred pitvou) a napisat si priznaky, ktore si zbadala (+ parametre akvaria a vody, krmenie atd), toto vsetko co mozno najpodrobnejsie. Ide o to, aby ak sa to nabuduce znovu objavi vedela si si to niekde najst (ja to mam podobne) a podla toho konala/liecila. V takomto pripade je tych 23 EUR vyborne investovanych. Urcite lepsie ako kupovat rozne chemie a macat ryby hore dolu bez diagnozy.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 23 Aug 2010 17:31 pm

:| to nie je zlá cena
aj ja som zvedavý a budem rád keď sa s nami podelíš o diagnózu, postihnúť to môže hocikoho :(
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 24 Aug 2010 10:27 am

martin_s napísal:Takze ako som dufal, dostal som sa aj k fulltextu toho clanku... V pripade zaujmu ho mozem poslat na mail (staci poslat ss).
K dispozicii aj:
The association of Flavobacterium columnare strains of high and low virulence with gill tissue of black mollies (Poecilia sphenops).
Host specific association between Flavobacterium columnare genomovars and fish species.
Survival of cool and warm freshwater fish following chloramine T exposure.
Necropsy techniques for Fish.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 24 Aug 2010 22:07 pm

Dik za clanky Martin. Konecne sa mi podarilo vylovit dve chore ryby. Cumela som da akvarka minimalne hodinu. Ziadna ina dospela rybka nejavi znamky ochorenia - ostatne su fakt krasne, plutvy, koza, tucnucke. Iba tieto dve su momentalne chore. Jedna je uz viditelne slabsia, ta druha ma len jemny fliacik pri chrbtovej plutve. Neviem ci to bude stacit na rozbor. Snad ano. Zajtra to tam odnesiem. Je mi tych rybiek luto, dufam, ze ich setrne zabiju :( . Aj keď umreli by tak, ci tak. Takto aspon pomozu svojim kamosom a kamoskam.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 24 Aug 2010 23:13 pm

hm, táto obeť je potrebná ak sa to podarí určiť a poriešiť, teraz rozmýšlam, či to nie je charakteristické len pre tento druh rybiek, takže na iných si nesledovala nič? :|
hodinka pravdy..ale ja pri nej chytám pokoj a rozvahu, s udicou už nechodím ale akva je tiež dobré :wink:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 24 Aug 2010 23:21 pm

Chovam iba endlerky a dvoch prisavnikov + krevetky. Prisavnici su OK..
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 25 Aug 2010 13:34 pm

Tak, dnes som rybky odniesla na ten rozbor. Bola tam taka mila, mlada zena. Uz mi napisala e-mail, ze paraziti to nebudu...nenasla ich ani na kozi, ziabrach ani v truse. Ostatne vysledky budu cca. za tyzden.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 25 Aug 2010 15:24 pm

tak uvidíme, správna diagnóza - správny protiliek :)
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 15:35 pm

Takze ostava ta bakterka, teraz to budu tyzden kultivovat... (a ja dufam, ze si vybrala tie ozaj chore rybky..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 25 Aug 2010 15:41 pm

Jedna bola urcite ta chora...ta z toho obrazku. Ta druha, neviem...mala mensi flak po chrbtovou plutvou. Viac chorych som bohuzial, alebo nastastie nemala momentalne. Snad sa nieco podari zistit. Robia aj mykologicke aj bakterialne vysetrenie. Vyslo ma to 16 €.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.