Záhadné hynutie...



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 09:13 am

Na obrazku vyzera byt rybka v poriadku, naozaj nic nevidim. Teplota aj ked zvysena je o.k. a nevadi rybkam. Myslim, ze sol im nepomoze. Ak ste do akva dali nieco nove v blizkej minulosti tak to hned vyber. Urob velku vymenu vody, precisti filter, silnejsie vzduchuj. Nekrm. Tlmene svetlo alebo ho vypni uplne, rybky pozoruj. Ak mas CO2 tak vypni. Ten Aqua Bon je dufam este v zaruke...Predpokladam, ze ste do akva nedavali nic proti riasam a pod. ziadne "vodicky" okrem Aqua Bon a ze ste nikdy takyto problem nemali. Pri vymene vody pouzi iba vodu studenu, daj si do kyblov a nechaj odstat na tych cca 23-25st., az potom dolej opatrne do akva.
Otrava to moze byt aj ked by som cakal vacsie uhyny a naraz. Vacsinou ale rybka umiera postupne, ku koncu nekoordinovan e plave.. a nie ze chvilu pred smrtou sa chce este parit. Pozri si nakoniec jednu prehladnu orientacnu tabulku co som ti nasiel aby som nemusel rozpisovat, mozno Ti nieco napadne.
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#bakterie
V pripade, ze budu rybky aj nadalej (po tych opatreniach co som napisal) umierat tak nieco maju, co presne netusim. Je jasne ze ektoparaziti a ani pliesne to zrejme nebudu (podla foto ako aj ty si ziadne zmeny na kozi nezbadala), mozu to byt endoparaziti (tam ale priebeh nebyva takyto rychly, rybka zvykne byt vychudnuta, je to skor chronicke ochorenie) alebo bakterie (to sa mi tiez ale nezda)...a privlecene to bolo tou poslednou rybou (kedze predtym si nemala problem). Taktiez rybky nelapaju po vzduchu, nezdrzuju sa pri hladine ani filtry....Urob ako som napisal a az to nepomoze budeme spekulovat dalej...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 09:46 am

Aquanaut napísal:inak teraz som si všimol poriadne to akva, mušlu by som dal von, ak má niečo v sebe a bola strieknutá lakom je prúser, nepatrí ani do sladkovodného akva, tie červenšie kamene? aky majú pôvod, ak sú z potoka rieky ok ak zo stavby tak ee..mohli byť kontaminované niečim a niečo púšťajú, máš ich dlho v akva? len nahlas rozmýšlam, rybky pri otrave plávu nekoordinovane, šikmo, narážajú do stien, akoby nevideli, často sa točia do kruhu, sú menej plaché, nepríjmajú neskor potravu, ale to je od kusu rozne, moje napadnuté parazitom len stálo v stlpci vody, rýchlo dýchali, nevnímali potravu..ráno koniec po 24h. ale to bol parazit, už je preč, otrava je možná z hocičoho čo do akva nepatrí, skús sa opýtať detí, či niečim neprikrmili rybky alebo tam niečo nehodili, nenaliali..aj keď snáď vedia že to tam nepatrí



Tá mušľa je originál, nie je strieknutá ničím. Tie červené kamene sú lávové z akvaristiky, a pred uložením do aqua som ho niekoľkokrát prevarila... Samé dno v aqua tvorí zmes Sera Fluoradepot, na to je tenká vrstva riečneho štrku z Modry a potom to ostatné je štrk (okruhliak) čiastočne z akvaristky a niečo vlastná zásoba od kaktusov, ale všetko je niekoľko krát prevarené!!! Dokonca ten koreň som tiež pár krát prevarila, kým som pochopila že farbu bude púšťať zakaždým preváraním :P .
Rybky boli a sú menej plaché ale myslela som že možno sú také ak si už zvyknú a tak... Potravu vnímali, aj vnímajú, ako náhle je na hladine potrava preháňajú sa jedna radosť. Do kruhu neplávali a ani šikmo, iba pár minút pred umretím, ale ani vtedy nenarážali do skla. Deti vylučujem, mali by problémy ak by tam niečo hodili, ešte na začiatku tam nahádzali sklenené guličky, ale vysvetlila som že ak to urobia znova alebo urobia niečo iné, rybičky umrú... teraz je to doma iba samý plač, za každou rybkou ktorú hodím do wc sú slzičky, už to berie aj mňa :cry:
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 10:25 am

trinitysk napísal:Na obrazku vyzera byt rybka v poriadku, naozaj nic nevidim. Teplota aj ked zvysena je o.k. a nevadi rybkam. Myslim, ze sol im nepomoze. Ak ste do akva dali nieco nove v blizkej minulosti tak to hned vyber. Urob velku vymenu vody, precisti filter, silnejsie vzduchuj. Nekrm. Tlmene svetlo alebo ho vypni uplne, rybky pozoruj. Ak mas CO2 tak vypni. Ten Aqua Bon je dufam este v zaruke...Predpokladam, ze ste do akva nedavali nic proti riasam a pod. ziadne "vodicky" okrem Aqua Bon a ze ste nikdy takyto problem nemali. Pri vymene vody pouzi iba vodu studenu, daj si do kyblov a nechaj odstat na tych cca 23-25st., az potom dolej opatrne do akva.
Otrava to moze byt aj ked by som cakal vacsie uhyny a naraz. Vacsinou ale rybka umiera postupne, ku koncu nekoordinovan e plave.. a nie ze chvilu pred smrtou sa chce este parit. Pozri si nakoniec jednu prehladnu orientacnu tabulku co som ti nasiel aby som nemusel rozpisovat, mozno Ti nieco napadne.
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#bakterie
V pripade, ze budu rybky aj nadalej (po tych opatreniach co som napisal) umierat tak nieco maju, co presne netusim. Je jasne ze ektoparaziti a ani pliesne to zrejme nebudu (podla foto ako aj ty si ziadne zmeny na kozi nezbadala), mozu to byt endoparaziti (tam ale priebeh nebyva takyto rychly, rybka zvykne byt vychudnuta, je to skor chronicke ochorenie) alebo bakterie (to sa mi tiez ale nezda)...a privlecene to bolo tou poslednou rybou (kedze predtym si nemala problem). Taktiez rybky nelapaju po vzduchu, nezdrzuju sa pri hladine ani filtry....Urob ako som napisal a az to nepomoze budeme spekulovat dalej...




Ako čítam, som zhrozená... A zároveň aj vytešená že nič z toho čo som prečítala sa u nás neprejavuje... Zježené šupinky, vypuklé oči, belavé papuľky... proste nič z toho. Najviac reálne a najbližšie k ich správaniu sa mi zdá byť otrava s NO2. Aj keď príznaky ktoré sa opisujú sa u rybiek prejavuje iba pár minút pred ukážkou "hore-brucho". Dnes ráno som vyhodila zase jednu gubku a pre zmenu už aj Black molly, ešte k tomu najkrajšiu z trojky! Viem mám to prerybnené, aj keď za posledné dni som už toľko toho vyhodila, iba včera to bolo cez 10 rybiek. V akvaristke som dostala vzorku Toxivec zn. SERA. V nádeji že to niečo aspoň snáď pomôže?! Na rybky pozerám z vrchu, z boku aj z prednej časti aqua. Nič nevidím.... Aj tú poslednú mollu som v rýchlosti vyhodila von oknom, lebo decká spozorneli a nemala som chuť aby hneď plakali, čo len otvorili oči. Bez tak ich majú zpuchnuté po včerajšku... Inak to že by aqua bolo zanedbané nehrozí, skôr opak je u mňa pravdou. Snažim sa ho udržiavať, keď odkalujem čo je tak raz za takých 5-6 dní, tak beriem aj takých 70-80% vody. Teraz už viem že nesmiem, ale v aquaristike mi povedali že ak budem odkalovať, mám meniť aj veľkú časť vody v aqua. Aqua je založené teraz už asi mesiac, celé to dno som pred necelími dvoma týždňami menila a prerývala, lebo keď som odkalovala, videla som tam červa. Tak som sa bála o rybky a deti že som celé aqua doslova prehrabala cm po cm-tri aby som to niečo našla, čo sa aj stalo. Rozpučila som to legom. Možno to niečo sa schovalo v predošlom dreve ktoré som doniesla z vonku, lenže hneď potom som všetko okrem floradepot sterilizovala. Ten som ale celí prešla kúsok po kúsku či tam nenájdem niečo čo tam nemá čo robiť. Som trpezlivá v pátraní, no iba ak mi pri tom niečo nekape... Žiadne prípravky okrem tej vodičky na úpravu vody nepoužívam. Žiadne zmeny na tele nebadám, nevyzerajú byť vychudnuté a ani zdeformované. Pri posledných gubkách čo som dostala do daru som mala pár jedincov zdeformovaných no tie sú živé a vyzerajú byť zdravé... Rozmýšľam čo znamená zdržiavanie pri hladine?! lenže tie naše sú roztrúsené po celom aqua, a ak aj sú pri hladine tak je to cca 10-15cm pod hladinou - to je zdržiavanie pri hladine???? zas som jednu vyhodila. Ak to pôjde tak ďalej, tak neviem... Prísavníci vyzerajú byť v poriadku ako keby sa to ich ani netýkalo! Na teraz už končím radšej. Už ani neviem čo mám písať?!
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 11:43 am

Z toho co citam si myslim, ze ste si doma vyrobili pekny gulas a doplatili/doplacaju na to rybky. Ak je akva naozaj zalozene len mesiac (co by ma ani nenapadlo!!!), tak ryby tam este stale nemaju vobec co hladat, nedajboze este dokupovat (a to nevravim, co ste tam dokupili). Neustalim zasahovanim do akva, nachadzanim cervov (tomu nerozumiem ako sa tam dostal, ak si vsetko tak dokladne vycistila, ale to je teraz jedno...), rypanim sa v nom, vsetko zle od zaciatku do konca! Precitaj si toto:
http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7
http://issuu.com/salik/docs/akvarium04 (clanok Dusik v akvariu)
Je velka pravdepodobnost ze vsetko to, co si doteraz urobila tym rybkam uskodilo + stres z neustaleho zasahovania do vody ako aj dusikovy cyklus v akva. Malo rastlin v nom (okamzite si dokup ako som pisal a nespekuluj co sa ti paci a co nie!!!!!!), predpokladam ze pH nad 7 a zrejme aj amoniak...Vodu men kazdy den 40% za vodu odstatu az kym neprestanu ryby umierat. Do akva uz nezasahuj, max. vysad tie rastliny.
Pristup ktory ste zvolili, prepac mi za uprimnost, je absolutne nezodpovedny a len nechapavo krutim hlavou ze dospeli ludia sa spravaju ako male deti. A pritom si staci kupit jednu knihu, stravit par hodin za netom a vsetky info co a ako si dokazes najst a pochopit aj laickym rozumom. Verim, ze to je pre Teba dostatocna skusenost, uz nemam k tomu celemu co dodat. Nech sa dari!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 12:31 pm

trinitysk napísal:Z toho co citam si myslim, ze ste si doma vyrobili pekny gulas a doplatili/doplacaju na to rybky. Ak je akva naozaj zalozene len mesiac (co by ma ani nenapadlo!!!), tak ryby tam este stale nemaju vobec co hladat, nedajboze este dokupovat (a to nevravim, co ste tam dokupili). Neustalim zasahovanim do akva, nachadzanim cervov (tomu nerozumiem ako sa tam dostal, ak si vsetko tak dokladne vycistila, ale to je teraz jedno...), rypanim sa v nom, vsetko zle od zaciatku do konca! Precitaj si toto:
http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7
http://issuu.com/salik/docs/akvarium04 (clanok Dusik v akvariu)
Je velka pravdepodobnost ze vsetko to, co si doteraz urobila tym rybkam uskodilo + stres z neustaleho zasahovania do vody ako aj dusikovy cyklus v akva. Malo rastlin v nom (okamzite si dokup ako som pisal a nespekuluj co sa ti paci a co nie!!!!!!), predpokladam ze pH nad 7 a zrejme aj amoniak...Vodu men kazdy den 40% za vodu odstatu az kym neprestanu ryby umierat. Do akva uz nezasahuj, max. vysad tie rastliny.
Pristup ktory ste zvolili, prepac mi za uprimnost, je absolutne nezodpovedny a len nechapavo krutim hlavou ze dospeli ludia sa spravaju ako male deti. A pritom si staci kupit jednu knihu, stravit par hodin za netom a vsetky info co a ako si dokazes najst a pochopit aj laickym rozumom. Verim, ze to je pre Teba dostatocna skusenost, uz nemam k tomu celemu co dodat. Nech sa dari!


Prepáč, no nemala som v pláne kupovať a starať sa o rybky... Pred dvoma mesiacmi som iba bola niečo kupovať do baumaxu a deti ma ukecali na rybičku. Kúpila som. Vyčistila som svoje aqua po kaktusoch (som pestovateľka kaktusov) kúpila som si aj prípravok Sera pH-minus na jeho umytie... Len že ako dno som použila pre 4 gubky slenené guličky a umelé rastlinky... Potom čo sa mi jedna rybka skoro zakliesnila som teda začala chodiť po akvaristických obchodoch, informovala som sa, dokúpila plno vecí a pred mesiacom som teda založila normálne aqua. S normálnym dnom, so živými rastlinkami, kúpila som slimákov, a teraz aj nových - ktorých ani nevidím , hnojivá pre rastliny (lebo aj keď mám ten základ potrebujem vraj dopĺňať hnojivo aj skrz listov nielen od koreňov... Jediné čo nemám je poriadne originál osvetlenie, lebo mi povedali že mi na tak malé aqua stačí aj lampička zo stolíka. Budiš! Jeden neznámy známy pi povedal že on má koreň z dunaja ( polemizovala som v akvaristike nad vysokými cenami za kus dreva a on sa prihovoril - no bože, nechala som si poradiť, čo je na tom? ) mala som teda pekný koreň ako dekoráciu v miske s mušľami z dunaja, tak som ho teda poriadne aspoň vydrhla a vložila do akva. Ten pán mi povedal že on svoj koreň nevyváral, vraj sú tam potrebné veci potom pre prísavníkou. Aqua fungovalo už cca 2 týždne, odkalovala som,ň vtedy raz za 3 dni, on mi povedal že stačí raz za 5-6 dní! Len že pri najbližšom odkalovaní som teda našla nejakého červíka, ktorého mi tu nik nevedel ani pomenovať (čo nezazlievam, veď som nemala ani fotku!) Trvalo mi skoro celú noc vypátrať ho (prezerala som kamienok po kamienku!) a keď som ho našla bol to obyčajný mini hadík či čo?! Na tú dobu som mala rybky v inom aqua, no len bez rastlín. Medzi tým som prevárala štrk, ktorý som lopatkou do pieskoviska jemne odstraňovala aby som nezmiešala vrstvy! S celím auqa a zo všetkým okolo toho som skončila až nad ránom a pred akvaristikou som trčala ráno od 8 mej len preto aby som dokúpila rastliny ktoré mali dostať v ten deň. Všetci sa snažíte získať rastlinky ktoré sa vám hodia a ktoré sa vám páčia do aqua! Sorry že som nenakúpila iba 20cm vysoké rastliny určené do pozadia a že som neurobila džungľu z našej aqua. Mimochodom aj tie slimáky (ešte úplne prvé), chcela som neškodné a pohodové slimáky, ktoré nerobia nič zlé akváriu, predavač mi predal "vraj" také. No po 4 dňoch som skoro každú rastlinu mala škaredo ohlodanú, na povrchu vody mi plávali kusy listou, proste pohroma. Okamžite som ich odstránila a aj keď som šetrná k prírode, leteli zo 4 poschodia von oknom! Tak že, z toho čo som postrehla: " Koľko ľudí, toľko názorov!" Každému sadne niečo iné... A vie niečo iné... Ako sa tu dočítavam sú tu aj taký ktorý šupnú rybičky do 7,12,20L akvárka rybičky. (Aj keď som sa za posledný mesiac iba nababrala a robila stresy tým rybkám) nemyslím že skapíňajú práve preto. Aj keď som čítala že to môže byť jeden z dôvodov, no nie v takom množstve.... Mimochodom keď som v baumaxe kupovala rybky, pýtala som sa koľko rýb na liter? Predavač mi povedal a citujem: " Na jeden liter, 1 rybka!" Až tu som sa dozvedela že na 1 liter je iba cm rybky... No to už bolo neskoro. Čo mám teda urobiť? Zbytok vyhodiť alebo spláchnuť? To čo vidím ja ako negatívne na tej mojej ceste akvaristky je to že som stretla zlých radcov na začiatku...
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 12:42 pm

Mas robit to co som ti uz napisal najma v poslednom prispevku, myslim ze jasne a zrozumitelne. Chybu hladaj vzdy najprv v sebe a nie v inych. Vyhovorky na druhych (predavaci), porovnavanie sa s inymi (vid. "supnu rybicky do 7,12 a pod.") ako aj vrtanie sa v tom co sa stalo uz nepomoze. Rob ako som napisal, lebo ako sama vidis tvoje vedomosti a rozum Ti zatial velmi nepomohli, skor naopak... (aj ked verim, ze si to myslela dobre...)
P.S. Vyhadzovat z okna mrtve rybky ako aj slimaky (predpokladam, este zive)...si myslis, ze to je uplne normalne???!!!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 13:06 pm

trinitysk napísal:Mas robit to co som ti uz napisal najma v poslednom prispevku, myslim ze jasne a zrozumitelne. Chybu hladaj vzdy najprv v sebe a nie v inych. Vyhovorky na druhych (predavaci), porovnavanie sa s inymi (vid. "supnu rybicky do 7,12 a pod.") ako aj vrtanie sa v tom co sa stalo uz nepomoze. Rob ako som napisal, lebo ako sama vidis tvoje vedomosti a rozum Ti zatial velmi nepomohli, skor naopak... (aj ked verim, ze si to myslela dobre...)
P.S. Vyhadzovat z okna mrtve rybky ako aj slimaky (predpokladam, este zive)...si myslis, ze to je uplne normalne???!!!



Viem že nie je normálne vyhodiť mŕtvu rybku von oknom (No zjavne ty buď nemáš deti, alebo nemáš ich tak precitlivené ako ich máme mi) a čo sa týka tých slimákov?! Do koša ich nedám, rozliezli by sa. A rozpučiť? To tiež nie, nenávidím zvuk zašliapnutého slimáka na chodníku... SORRY. Moje vedomosti ohľadom aqua sú biedne, za to sa ani nehanbím. (Mimochodom od 10:25 som ešte nevyhodila žiadnu rybku, že by zabrala tá sera toxivec?) Veď aj preto som tu, na tomto webe. Nechcem aby naše rybky iba prežívali... Ale aby žili!
"Medzi kaktusármi koluje taká múdrosť: Kaktusárom nie je ten ktorý po uhynutí pár jedincov zo zbierky nahradí skapané rastlinky živými len preto aby si udržal počet. Kaktusárom je ten ktorý udrží v zdravý, v kvete a vitalite tie čo má aj počas nasledujúcich rokou!"
Nuž nepísala som to od-slova doslova.... Predsa mi to bolo povedané už dobre dávno, ale kaktusárčenie mi ide, je to môj koníček. Len že tejto myšlienky čo my bola predaná sa držím, a snažím sa ju aplikovať aj na tú akvaristiku. Ďalšie rybky? Samozrejme nebudú, no to pangio kuhlii... Veľmi sa mi páčil a keď som ho uvidela v obchode, nedokázala som ho tam nechať. Myslela som že takú rybku u nás ani nekúpim... (Neviem prečo, zrejme sa mi zdala moc exotická). Tak či onak... Samozrejme nechcem aby mi ďalšie rybky odišli. Tak ma teraz napadlo, niekde v nejakom príspevku som čítala (bolo o nejakom prípravku do vody) že bol tam zlý preklad dávkovania. Môže sa stať že by sa teda predávkovali rybičky tou tekutinou do vody? Myslím s tým AquaBon? Dodržiavam to dávkovanie, aj keď pri predošlích dávkovaniach sa nikdy nič nepreukázalo?!
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 15:46 pm

No moje deti dostali taku vychovu, ze by nic bezdovodne nezabili (Tvoj "dovod" nie je dovod na zabitie) ani nevyhodili von oknom...
Slimaky si mohla predsa odniest do obchodu naspat, nie je nutne ich zabijat ani vyhadzovat von z okna, ved je to zivy tvor a nemoze za to, ze ti predavac zle poradil. Zije si prirodzene len svoj zivot ako ho priroda stvorila...Vzdy sa da najst predsa riesenie, zabit je najjednoduchsie... Tymto definitivne koncim svoje "ucinkovanie" v tejto konkretnej teme, som z toho celeho cim dalej tym viac rozladeny a nemam chut v tom dalej pokracovat.

P.S. Predavkovanim AquaBonu to cele nie je, je to tym co som Ti uz pisal...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Aquanaut » 25 Aug 2010 15:54 pm

:shock: Akva odyssea
milá tessee, som rád, že máš s akva toľko trpezlivosti a aj keď som tu krátko, skúsenosti nejaké mám
veľmi dobre ti tu radí aj kolega, chce to trpezlivosť a isť na vec postupne, keď zakladáš akva samozrejme všetko premiješ, prípadne z prírodného zdroja, hlavne kde je voda určite prevariť!!! čo ten červ? to ma úplne dorazilo, znamená že to doliezlo z vonku!!! fuj, nehnevaj sa ja by som už len v tom prípade, rozobral celé akva, ten koreň a drevo čo máš z prírody prevaril na dva krát, nie len vydrhol kefkou, červ a parazit ostane zalezený v dreve, tie slimáky si mohla dať do sklenky, inak neodporúčam ti stále prikupovať do akva nových obyvateľov aj keď ťa to láka ako zákusok v cukrárni - vieš že to nie je dobré hoc chutí :mrgreen: rybky ktoré prišli prvé si vytvoria v akva svoju vlastnú mikrobiálnu rovnováhu a iná rybka alebo slimáky im ju rozhádžu zase pretvoria, ako jing a jang, narušená rovnováha a ak je mikro rybky, čo došla silnejšia a húževnatejšia, prevládne a nakazí akva komplet, alebo dobije slabé jedince, potom silnejšie a silnejšie, :| takže aj keď ti tam ostanú len rybky tri nedokupuj ďalšie, pokial nemáš karanténku - 20L akva a v nej preventívne liečivo, je mi ľúto aj rybiek aj detí že to vidia takto ale úprimne, za každú cenu??? deťom to treba jemne šetrne vysvetliť
takže nám teraz podrobne napíš ako to mieniš riešiť, červ?- prerobíš akva? ja odporúčam a všetko prevariť opakovane, nové rybky? - KOĽKO ICH TERAZ PO ÚHYNE JE? NA KOĽKO Litrov???doniesla asi silnejšiu chorobu, ona je asi len nosičom, je rezistentná. Rastlinky? - sadiť ale opatrne, nič nepreháňať, to čo leješ do vody nelej, može to byť po záruke, skús bez toho, niekedy neboli liečivá žiadne!!! ešte k tej vode, kúp si 2 - 3ks 10L vedierok, farbu necháma na teba :mrgreen: tam napustíš vodu a keď budeš po týždni po dvoch meniť budeš ju mať odstatú, vedierka prikry..nechaj odstáť aj dlhšie, alebo ako ja, keď dopiješ minerálku v 2L fľašiach umy a naplni..otvor ich nech uniká chlór preč
snážime sa ti pomocť aby si to nevzdala, držíme palce a informuj nás, inak sukulenty pestujem aj ja, do alba pridám foto
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 18:12 pm

Aquanaut napísal::shock: Akva odyssea
milá tessee, som rád, že máš s akva toľko trpezlivosti a aj keď som tu krátko, skúsenosti nejaké mám
veľmi dobre ti tu radí aj kolega, chce to trpezlivosť a isť na vec postupne, keď zakladáš akva samozrejme všetko premiješ, prípadne z prírodného zdroja, hlavne kde je voda určite prevariť!!! čo ten červ? to ma úplne dorazilo, znamená že to doliezlo z vonku!!! fuj, nehnevaj sa ja by som už len v tom prípade, rozobral celé akva, ten koreň a drevo čo máš z prírody prevaril na dva krát, nie len vydrhol kefkou, červ a parazit ostane zalezený v dreve, tie slimáky si mohla dať do sklenky, inak neodporúčam ti stále prikupovať do akva nových obyvateľov aj keď ťa to láka ako zákusok v cukrárni - vieš že to nie je dobré hoc chutí :mrgreen: rybky ktoré prišli prvé si vytvoria v akva svoju vlastnú mikrobiálnu rovnováhu a iná rybka alebo slimáky im ju rozhádžu zase pretvoria, ako jing a jang, narušená rovnováha a ak je mikro rybky, čo došla silnejšia a húževnatejšia, prevládne a nakazí akva komplet, alebo dobije slabé jedince, potom silnejšie a silnejšie, :| takže aj keď ti tam ostanú len rybky tri nedokupuj ďalšie, pokial nemáš karanténku - 20L akva a v nej preventívne liečivo, je mi ľúto aj rybiek aj detí že to vidia takto ale úprimne, za každú cenu??? deťom to treba jemne šetrne vysvetliť
takže nám teraz podrobne napíš ako to mieniš riešiť, červ?- prerobíš akva? ja odporúčam a všetko prevariť opakovane, nové rybky? - KOĽKO ICH TERAZ PO ÚHYNE JE? NA KOĽKO Litrov???doniesla asi silnejšiu chorobu, ona je asi len nosičom, je rezistentná. Rastlinky? - sadiť ale opatrne, nič nepreháňať, to čo leješ do vody nelej, može to byť po záruke, skús bez toho, niekedy neboli liečivá žiadne!!! ešte k tej vode, kúp si 2 - 3ks 10L vedierok, farbu necháma na teba :mrgreen: tam napustíš vodu a keď budeš po týždni po dvoch meniť budeš ju mať odstatú, vedierka prikry..nechaj odstáť aj dlhšie, alebo ako ja, keď dopiješ minerálku v 2L fľašiach umy a naplni..otvor ich nech uniká chlór preč
snážime sa ti pomocť aby si to nevzdala, držíme palce a informuj nás, inak sukulenty pestujem aj ja, do alba pridám foto



Tak ja ti teda napíšem všetko od začiatku, snáď si to prečítaš celé...
pred mesiacom a pól som bola v baumaxe a odniesla som si 4 gubky a prísavníka. Predavač mi predal k tomu potravu pre skaláre, vraj to zožerú tiež (podotýkam zastavila som sa nad tým, ryba ako ryba!) Dokúpila som teda tú vodičku na vymývanie aqua a svoje aqua v ktorom som práve mala klíčiace kaktusy (bez chémie alebo hnojiva!!!). Priniesla som to celé domou a začala som teda vymývať aqua, skontrolovala som či neprepúšťa vodu a pod. Všetko bolo v poriadku. Mám zbierku sklenených guličiek ešte z dectva, tak som si povedala že možno im to nebude prekážať a ako dno som teda použila to namiesto štrku. Lenže raz som si všimla že gubka sa z časti zakliesnila (je to tá žltá na fotke - už mŕtva) chvostíkom, okamžite som teda všetky guličky vybrala. Bol víkend a čas keď som nepredpokladala že by akvaristika mohla byť otvorená, tak som šla zase do baumaxu. Len že práve nemali štrk taký aký som podľa predavača potrebovala, vraj majú drť na ktorej by sa mohli iba poradiť, že je určená iným druhom. Vtedy mi povedal aj to že na jeden liter vody jedna rybka a že ak chcem môžem si dokúpiť ešte Black molly, bol taký pozorný a pohotový, ukecal ma... Potom som sa teda opýtala na to drevo, keď mi povedal cenu (no sorry, zháčila som sa) :shock: , spýtala som sa či sa to dá nejak nahradiť pre toho prísavníka?! Vtedy sa tam priplietol zákazník, on si bral nejaké žlté a modré tuším cichlidy či čo?!, to je jedno... proste on povedal že na to môžem použiť aj koreň z dunaja, a že to nemusím ani prevárať, že vraj to bude mať v sebe prírodné živiny pre tú rybu. Keď som prišla domou, vzala som teda svoj štrk o veľkosti asi tak 0,4-0,6cm a vyvárala som ho 3x aby som predišla chorobám a pod. Mala som doma zhodou okolností aj koreň ktorý som našla pri prechádzke pri dunaji ( chodím si tam zbierať štrk) asi tak 2-3 týždne do zadu. Vzala som ho teda z dekoračnej misky a šup s ním pod tečúcu teplú vodu, poriadne som ho vydrhla a vložila do aqua. Musela som ho ale zaťažiť lebo plávalo. Všetko vyzeralo byť v poriadku... Muž cestou domou dokúpil umelé rastlinky, ktoré som namočila na pár minút do vriacej vody a potom zahrabala v štrku. Hneď v pondelok som ale šla do normálnej aquaristiky lebo som si všimla že tú potravu čo som kúpila pre gubky, oni to proste nejedli... Nech mi poradia. Bola tam a je tam aj milá baba, chalan mi dal aj pár letákov od spoločnosti Sera, aby som si to preštudovala. Išla som tam dokúpiť aj umelé rastlinky ale oni mi to neodporúčali. Boli tiež prekvapený čo za žrádlo mi to dali v baumaxe, no iba sa tak pozerali, troška mi vysvetlili čo ktorá ryba žerie a ukázali mi pár rýb a každú mi čiastočne opísali (správanie, potreby a tak...). Išla som teda domou študovať letáky. Prvý bol: Ako si zariadiť svoje aqua... Už na začiatku som sa aspoň niečo dozvedela o tých gubkách a niektorých rybkách. Dočítala som sa ako vysadiť rastlinky a pod. Na druhý deň som teda šla do tej predajne a kúpila som si pár rastlín, ďalej floredepot od sera a menší vzduchovací kamienok. ten náš čo som kúpila v baumaxe bola ako pingpongová loptička, možno aj väčšia (už ju nemám, vyhodila som to). Tak teda podľa letáka som upravila dno (na úplný spodok Floredepot, štrk, pridala rastlinky, zahrabala vzduchovací kameň). Bolo mi povedané že ak budem vkladať rybičky, musí to mať primeranú teplotu (keď som totiž vkladala po prvý krát štrk, voda bola moc teplá a prvý prísavník umrel na prehriatie - teraz ma asi všetci čo to čítate preklínate :( ) Tak teda keď som videla že teplota je 25 stupňov, a že v akva nieje žiadna chlórová bublinka, nasadila som rybičky ako to je v letáku (sáčok plávajúci na hladine a prilievanie po troške vody z aqua.) Všetko fungovalo v poriadku. 30.7. som sa na tomto webe ktorý som našla iba náhodou, zaregistrovala a chcela som vedieť ako sa zbaviť zafarbenia vody od toho koreňa (ešte som totiž nemala filter, ten v baumaxe mi povedal že pre tak malé aqua je nepotrebné! A že na jeden liter vody je jedna rybka!!!). To bol víkend, vtedy mi to aqua fungovalo asi niečo cez týždeň. V tom čase som mala iba 40l aqua. Medzi tým som si podala inzerát " kto daruje rybičky?" Ozval sa mi jeden pán (to bolo okolo 10-ho teraz) a ten mi daroval aj aqua ktoré malo o 35l viac ako to moje... Nasadila som rybky a všetko prebiehalo v poriadku, až 15-ho keď som odkalovala som si všimla nejakého červa. Hneď som sem aj písala, každý chcel fotku ale môj foťák nielenže nefotí tak skvele ale ešte k tomu som ani nevedela ako to odfotiť?! Nikto nič nevedel poradiť, bez fotky.... Tak som ako jednu z možností uviedla že sterilizujem celé aqua. V kúpeľni som už bez tak lúhovala niekoľko krát prevarený úplne nový a priznávam drahý originál koreň z akvaristiky, predsa som ho len kúpila... Nebavilo ma stále zaťažovať ten z dunaja. Tak som teda odčerpala vodu, rybky podľa druhu roztriedila do 5l fliaš a išla na vec. lopatkou do pieskoviska som po odčerpaní vody jemne nabrala vrchnú vrstvu štrku a tak aby som to nezmiešala s floredepot. keď som to mala hotové, pozorne som to prešmejdila aby som mohla poskytnúť fotku sem na web. Vo vrchnej vrstve nič nebolo, a tak som pokračovala do zmesi floredepot. Medzi tým som štrk šupla do hrnca a prevárala. Vo floredepot som oddelila, alebo skôr vybrala tie guličky ktoré boli tým hnojivom, ostatné sa mi zdalo ako jemný pieskový štrk, tak že všetko okrem hnojiva som prevarila . V tom piesku keď som našla ten červík, bola som už taká unavená a rozladená že bez uváženia som ho rozpučila prvou vecou ktorú som mala po ruke (lego). Až potom mi trtklo že som potrebovala fotku... S vyváraním som skončila okolo 1-2hej v noci. Keď vychladol všetok štrk všetko som znova uložila vrstvu po vrstve, zasadila rastliny, umiestnila lávové kamene , vylúhovaný nový koreň a začala som napúšťať vodu. Len že vtedy som to ešte robila tak že som pustila vlažnú namiesto čisto studenej. (teraz keď odkalujem, už mám pripravenú 1-2 dní vopred čistú odstatú vodu v nových vedierkách určených iba pre to.) Tak som teda čakala na to aby sa mi vytratili tie bublinky, vodu som upravila AquaBon-om a ráno som nasadila prvé rybky čo bolo okolo tej 5:30h. Od vtedy sa nič zaujímavé v mojom aqua nedialo a vyzeralo byť všetko v poriadku. Muž ale medzi tým kúpil 3 mrenky žraločie, lebo jemu sa moc gubky nepáčili a vraj aj on sa chce na niečo pozerať už keď to je. Pred 4 dňami, asi, som kúpila to pangio kuhlii. Pred jeho vsadením sme ale teda odkalovali, vedela som že je to rybka ktorá je iba na dne, tak som ju nechela strašiť odkalovačom. To sme robili k večeru, a na druhý deň sme vložili to pangio do aqua, bez karantény. Do vtedy sme ho mali v tej 5l fľaši s vodou z aqua a jemným vzduchovacím kamienkom. Ráno sme ale na povrchu našli prvú rybku. Nezľakla som sa lebo mi bolo povedané že ak meníš 70-80% vody môže sa stať že ti 1-2 odídu. Len že od vtedy mi odišlo už hodne rybiek a viem že aj keď ma tu už zrejme pokladáte za tyrana vodných živočíchov, tak to konkrétne ma netrápi, hlavne ak ma bolí hlava kvôli niečomu inému :( . Bola som do akvaristiky, tam mi tiež nič moc neporadili, keď že nič okaté na rybkách nie je, dali mi vzorku Sera Toxivec aby som vyskúšala a že uvidíme... Vyzerá to tak že to zrejme zabralo, od kedy som tú vzorku naliala do aqua, nezdochla ani jedna, budem to teda musieť vymeniť namiesto AquaBon?!
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 18:14 pm

PS: neodsudzujte ma len preto že akvaristike som úplne nemožná (ZATIAĽ). Potrebujem len čas, ja sa učím rýchlo aj keď to tak nevyzerá :pivo:
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Aquanaut » 25 Aug 2010 18:31 pm

skús, poradené Ti bolo, musíš byť trochu aj trpezlivá, veci sa za pár hodín neporiešia, nik nečaká, že budeš mať akva hotové a ustálené za tri dni, aj mimo túto tému odporúčam čitať príspevky, poučil som sa aj ja, inak ak už založíš akva, veľa sa tam neprehrabuj, všetkeho veľa škodí, a tie rybky? je tu o nich popísané dosť, nik ťa neodsudzuje, ale ak nechceš chovať "kapra" na vianoce, tak sa riaď trošku aj vlastným citom pre rovnováhu, veď asi vieš že kaktusi polievať poriadne raz týždenne je blbosť, to by rástli asi aj v Anglicku :roll: , a to radia skoro všade v kvetinárstvach, nacapia tam umelý kvietok a hurú do pestovania..
dno nechaj dnom, len odkaľuj cca 1cm nad dnom, trošku pomuť vodu a stiahni, hadičku priškrcuj ohnutím aby si nesťahovala zbytočne vodu len kal, vykaly, odumrete listy a pod. dolievaj opatrne, na filter pomaličky, nie že tam vleješ vedro a všetko sa pomúti, ten koreň by si po čase sadol na dno, alebo ho oblepiš kameňom
nie je to tak hrozné ako sa zdá, len židnu paniku :mrgreen: všetko sa dá ak sa chce :pivo:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 21:05 pm

Aquanaut napísal:skús, poradené Ti bolo, musíš byť trochu aj trpezlivá, veci sa za pár hodín neporiešia, nik nečaká, že budeš mať akva hotové a ustálené za tri dni, aj mimo túto tému odporúčam čitať príspevky, poučil som sa aj ja, inak ak už založíš akva, veľa sa tam neprehrabuj, všetkeho veľa škodí, a tie rybky? je tu o nich popísané dosť, nik ťa neodsudzuje, ale ak nechceš chovať "kapra" na vianoce, tak sa riaď trošku aj vlastným citom pre rovnováhu, veď asi vieš že kaktusi polievať poriadne raz týždenne je blbosť, to by rástli asi aj v Anglicku :roll: , a to radia skoro všade v kvetinárstvach, nacapia tam umelý kvietok a hurú do pestovania..
dno nechaj dnom, len odkaľuj cca 1cm nad dnom, trošku pomuť vodu a stiahni, hadičku priškrcuj ohnutím aby si nesťahovala zbytočne vodu len kal, vykaly, odumrete listy a pod. dolievaj opatrne, na filter pomaličky, nie že tam vleješ vedro a všetko sa pomúti, ten koreň by si po čase sadol na dno, alebo ho oblepiš kameňom
nie je to tak hrozné ako sa zdá, len židnu paniku :mrgreen: všetko sa dá ak sa chce :pivo:


Dík za podporu... ten koreň (ten úplne prvý z dunaja) som vymenila za koreň z akvaristiky a nemusím ho vôbec zaťažovať, klesol na dno ako kameň! Inak ak to vôbec niekoho ešte zaujíma? Momentálne to vyzerá tak že rybky sa troška vzchopili a dnes od toho obeda žiadna neumrela :roll: či že to vyzerá tak že sa to zrejme zlepšuje?! Že ano? Ten sera toxivec zabral, mne sa to tak javí... Príspevky si čítam, je to zaujímavé čítanie. A všimla som si že aj iných nepriamo zdrbávajú, nielen mňa, tak mi aj odľahlo!
Chcem sa spýtať: Ako často čistíte Filter? Ja tak raz za 5-6 dní, ale asi je to málo že? A ešte jedna vec... Ako zabrániť tomu aby rybky nevytrhávali nezakorenené rastlinky. Mám ich zatiaľ v takom košíčku zaťaženými štrkom aby zakorenili, resp. pustili korene (Cabomba aquatica). Poradíte ešte v tomto??? PLS :angel:
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Mariok » 25 Aug 2010 21:18 pm

tessee:
Zabudni na odkaľovanie po kazdom kŕmení - kŕm len toľko, aby do 5min. ryby všetko vyzbierali.
Zabudni na preváranie všetkého čo dávaš do akva, pokiaľ so nieje zo zarybnenej vody - aj vtedy stačí max. dezinfekcia Savom, resp. Hypermangánom a dokonalé opláchnutie čistou vodou.
Zabudni na "hysáčenie"(sorry) keď zbádáš v akva ojedinelý prejav iného života ako je ryba, jeden červík nič neznamená.
Zabudni komplet na hygienu v akváriu akoby to boli choré malé decká.
Sústreď sa na to, aká je kvalita vstupnej vody - popísala si toho kvantum, ale nepopísala si, presný postup výmeny vody - ak miešaš studenú a teplú vodu dokopy, tak si zisti, či teplá nepochádza z výmneníka s Cu rúrkami - v tom prípade si systematicky otravuješ ryby, aj to pávie očko vyzerá byť otrávené - rybky umierajú pri otravách v intenzívnom vyfarbení.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Aquanaut » 25 Aug 2010 21:32 pm

filter maj stále zapnutý, čisti ho len v odstatej vode, prípadne vode z akva kde sa vyžmýkaním odstránia hrubé nečistoty, tak aby si nezničila baktérie, ktoré sa v ňom - molitane, inej náplni, usadili, pomáhajú čistiť vodu, nikdy nie pod vodovodnou, len ak prerábaš akva, niekedy je radikálne riešenie aj problém, pripúšťam, ja zarážajúce ale je fakt že červ je vlastne indikátorom čistoty vody ale myslím, že nie si stanica na meranie kvality vody, nemá tam čo hkľadať, obsahuje myslím dosť parazitov - veverička, ježko, tak to volám ja, majú blchy, kliešte, a pod.
keď vravíš, že sa to zlepšuje tak som rád, treba počkať, hovorí sa že kto nič nerobí - nič nepokazí :mrgreen:
počkaj uvidíš, nekrm veľa, stále si niečo nájdu :idea:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 25 Aug 2010 22:08 pm

" aj to pávie očko vyzerá byť otrávené - rybky umierajú pri otravách v intenzívnom vyfarbení."

Ak sa smiem spýtať, ako to myslíš s tým vyfarbením??? To akože čím sú pestrejšie... hynú???
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Mariok » 26 Aug 2010 01:30 am

tessee napísal:" aj to pávie očko vyzerá byť otrávené - rybky umierajú pri otravách v intenzívnom vyfarbení."

Ak sa smiem spýtať, ako to myslíš s tým vyfarbením??? To akože čím sú pestrejšie... hynú???

Pri iných "chorobách" hynú vyblednuté, pri otravách opačne, farby sú intenzívne.
Sústreďuješ sa ale na momentálne nepodstatné veci - ako je to s tou vstupnou vodou pri výmene?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod PETER+ » 26 Aug 2010 07:46 am

Trošku extrémny začiatok ale na rovinu viac ako 50% akvaristov začína takto ale aspoň vidia že čo sa píše o zabiehaní akvária nieje len mudrovanie ostatných. Doporučil by som rýchlorastúce rastlinky vzduchovať filter nečistiť až kým stratí na výkone (musí bežať stále) a keď čistiť odobrať vodu z akvária v nej ho vyžmýkať, musia sa vytvoriť nitrifikačné baktérie vodu meniť cca 1/4 až 1/3 povedzme každé dva týždne teraz môžeš aj častejšie ak tam máš otravu plynom môžeš si ju nahať odstáť ale ja len nalejem do vedra počkám chvílku porobím poriadky s rastlinkami pootrham listy a vlejem do akvarka nikdy nebol problém s chlórom. Doriešiť osvetlenie optimálne 0,5W/l vody zopár rastliniek nenáročných na svetlo a čakať. Mesiac dva nerob nič iné len meniť vodu odkalovať a tak. Potom môžeš dokúpiť nejaké rybky povedzme 2 malých prísavníčkov, 5 neonkov (možno nejaké tetry) keď chceš farebné akvárko a zopáž živorodiek (gupky, mečovky, platy), nejaké rybky na čistenie od rias (mrenka siamská, prísavka thajská stačí 1ks a čo najmenšie) niečo si vyberieš celkove by som asi nad 15 kusov rybiek nešiel ale na to je mnoho názorov. Pre urýchlenie zábehu akvária POZOR NEROBÍM REKLAMU mne to pomohlo bez strát jednej rybky SERA NITRIVEC na rozbehnutie baktérií vo filtri a SERA AQUATAN keď budeš dolievať vodu. Návod ako dávkovať je pri nich alebo ti poradia v akvaristike. Držím palce začiatky bývajú vždy trošku splašené povedzme si to všetci na rovinu ale časom sa to ustáli a bude to OK.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod mystka » 26 Aug 2010 07:46 am

Nie, ze tie rybky co su pestro vyfarbene uhynu, ale ze sa silnejsie vyfarbia pri otrave. Sa mi zdalo, ze ste sa Vy dvaja nepochopili :wink:
Ziadne vodicky netreba pouzivat. Kazdy zaciatocnik, by mal akvarko nechat zanehnut aspon mesiac bez rybiciek, rybky potom pridavat postupne a pri ciastocnej pravidelnej vymene vody tiez netreba pouzivat ziaden aquatan.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod PETER+ » 26 Aug 2010 08:16 am

Samozrejme súhlasím žiadne zázračné vodičky riadne zabehnúť akvarko ale čo teraz narobí keď nasypala do akvarka všetko naraz iba pomiešať. Mal som podobnú skúsenosť po asi troch týždňoch prišli rybky zopár rastliniek v akvarku bolo ale pre istotu (názor predavača) najmenšie balenie uvedených prípravkov potom prišla krupička takže sol + FMC Rybičky som kupoval z viacerých predajní niečo aj dostal takže som si asi niečo dovliekol. Momentálne asi pol roka po založení akvárka ide doň iba CO2 z TIBI kryštálov hnojivo PMDD, Bivoj ku korienkam. Filter prerobený aby mal čo najväčší objem a prietok je mierny vzduchujem len v noci kedže CO2 nevypínam aj to len jemne aby trošku čerilo hladinu a nerušilo pri spánku. takto fungujem asi 3-4 mesiace rastlinky bujnejú rozrastajú sa Echinodorus pustil kvetnú stonku takže budú ďalšie rastlinky a aj kvety rybky sú pekné zdravé boli aj nejaké prírastky živorodiek choroby sa mi vyhýbajú. Rád si posedím pri fungujúcom akvarku pozorovaním rybiek.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 08:28 am

Ja sa vám chcem všetkým veľmi krásne poďakovať :cry: , ja ani neviem ako začať? Teraz keď som sa zobudila... Mám tam už len prísavníkov tie tri mrenky a dve čierne molly, a to panngio kuhlii. Všetko ostatné odišlo :cry: . Akvaristika otváre o 9:30, čo je za hodinu, ja už nechcem prísť aj o tie posledné, nechcela som žiadnu chémiu no ak mi niečo poradia... Ja už z toho celého nie plačem ale revem.
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod mystka » 26 Aug 2010 08:41 am

Ak ide o otravu, tak men zo zaciatku kazdy den 1/3 vody (kludne aj viac), postupne to predlzuj na kazdy druhy den a tak. Akvarko nemas velke, tak vodu nechaj ju 24 hodin odstat. Samozerjme len studenu naberaj. V akvaristike Ti nepomozu, pokial sa jedna o otravu lieciva nepomozu, iba tomu akvarku uskodis, pretoze zabijes aj tych zopar uzitocnych bakterii, ktore tam mas. Stale si neodpovedala Marikovi, ako menis v akvarku vodu (ako casto, kolko, aku vodu tam napustas). Dufam, ze som nenapisala ziadnu sprostost, ak ano, tak ma opravte.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 08:57 am

mystka napísal:Ak ide o otravu, tak men zo zaciatku kazdy den 1/3 vody (kludne aj viac), postupne to predlzuj na kazdy druhy den a tak. Akvarko nemas velke, tak vodu nechaj ju 24 hodin odstat. Samozerjme len studenu naberaj. V akvaristike Ti nepomozu, pokial sa jedna o otravu lieciva nepomozu, iba tomu akvarku uskodis, pretoze zabijes aj tych zopar uzitocnych bakterii, ktore tam mas. Stale si neodpovedala Marikovi, ako menis v akvarku vodu (ako casto, kolko, aku vodu tam napustas). Dufam, ze som nenapisala ziadnu sprostost, ak ano, tak ma opravte.



Tak teda tá voda a jej výmena: Ja ti opíšem to posledné odkalovanie... Odkalovala som dno a stiahla som 70-80% vody. Rybky boli v aqua. Keď to bolo... V kúpeľni čakala pripravená voda, z veľkej časti odstata už vopred. Chýbalo mi necelých 20l, ktoré som teda napustila (trošku teplej a studenej, ako deckám na kúpanie...) Počkala som kým teplota klesla na 25 a už v ňom neboli žiadne chluorové bublinky. túto vodu som upravila Auqa Bonom. A naliala s teplotou 25°C do vody. Teraz je to už ale zrejme jedno... Tie posledné vyzerajú na veľmi odolné. Inak tak ma napadlo keď som to teraz oplakávala že vlastne odišli všetky gubky ktoré som mala z jedného zdroja (darovali mi ich) no a z mojich odišli len pár... Má to nejakú súvislosť? Ten pán sa mi ani neozval, pritom povedal že ak budem potrebovať poradiť, aby som neváhala a napísala, ale žiadna odpoveď mi od neho neprišla, mne sa zdá že sa na svoje bývalé ratolesti vyprdol :( . Pritom by som ich určite nechcela vrátiť, ak by sa bál práve toho. Je mi smutno :(
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod mystka » 26 Aug 2010 09:04 am

Ja si myslim, ze akvarko jednoducho nie je zabehnute a rybky sa otravili odpadovymi latkami. Teraz by som menila castejsie cast vody a po case by som presla na tyzdnovy interval - cca 1/4 - 1/3. Bud si ju nechaj odstat, alebo mozes dat aj priamo z vodovodu. Nemiesaj vsak teplu a studenu. Vzdy napustaj len z kohutika so studenou vodou. Teraz by som tam tiez nic neliala, nedokupuj nove rybky aspon mesiac.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.