Záhadné hynutie...



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 09:06 am

mystka napísal:Ja si myslim, ze akvarko jednoducho nie je zabehnute a rybky sa otravili odpadovymi latkami. Teraz by som menila castejsie cast vody a po case by som presla na tyzdnovy interval - cca 1/4 - 1/3. Bud si ju nechaj odstat, alebo mozes dat aj priamo z vodovodu. Nemiesaj vsak teplu a studenu. Vzdy napustaj len z kohutika so studenou vodou. Teraz by som tam tiez nic neliala, nedokupuj nove rybky aspon mesiac.



Nemám v pláne kupovať ďalšie rybky :( , Ak niečo prežije tak sa budem o to starať, no ak nie, budem mať aqua s rastlinkami :(
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Reklama

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod PETER+ » 26 Aug 2010 09:07 am

Je do dosť zložitá situácia častejšie meniť odstátu vodu čiastočne to bude robiť stres rybkám. Nehnije ti tam niečo? Kúp tie rýchlorastúce rastlinky a nenahováram ťa skús tú SERU NITRIVEC A AQUATAN možno to pomôže už si asi prišla o dosť rýb drahších ako tieto prípravky. Druhá možnosť popros v predajni nech ti do nejakého vedra (bandasky) alebo čo zoženieš naberú vodu od rybičiek a vyžmýkajú tam zopár zabehnutých filtrov. Ide mi o to aby sa dobré baktérie dostali do vody tú si donesieš domov. Vyžmýkaj filter potom ho daj do zabehnujej vody z predajne riadne postláčaj aby sa nasal novou vodou a baktériami. Odober vodu z akvária a vlej tam donesenú vodu z predajne. Čím viac vody si donesieš tým lepšie neboj sa keď bude špinavá. Kúp si aj FMC liečivo je dobré keď je doma ak by si si nejakú chorobu dovliekla ale aj do budúcna. Myslím že táto varianta by mala úspech keď im to vysvetlíš určiťe budú mať pochopenie.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 09:14 am

PETER+ napísal:Je do dosť zložitá situácia častejšie meniť odstátu vodu čiastočne to bude robiť stres rybkám. Nehnije ti tam niečo? Kúp tie rýchlorastúce rastlinky a nenahováram ťa skús tú SERU NITRIVEC A AQUATAN možno to pomôže už si asi prišla o dosť rýb drahších ako tieto prípravky. Druhá možnosť popros v predajni nech ti do nejakého vedra (bandasky) alebo čo zoženieš naberú vodu od rybičiek a vyžmýkajú tam zopár zabehnutých filtrov. Ide mi o to aby sa dobré baktérie dostali do vody tú si donesieš domov. Vyžmýkaj filter potom ho daj do zabehnujej vody z predajne riadne postláčaj aby sa nasal novou vodou a baktériami. Odober vodu z akvária a vlej tam donesenú vodu z predajne. Čím viac vody si donesieš tým lepšie neboj sa keď bude špinavá. Kúp si aj FMC liečivo je dobré keď je doma ak by si si nejakú chorobu dovliekla ale aj do budúcna. Myslím že táto varianta by mala úspech keď im to vysvetlíš určiťe budú mať pochopenie.


Určite sa pokúsim o tú vodu... aj o to ostatné.
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod mystka » 26 Aug 2010 09:58 am

Radsej od nejakeho akvaristu ako z akvaristiky. Tam maju dovozene ryby bohvie z kade, v bohvie akom stave. Ale to je len moj nazor..
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod PETER+ » 26 Aug 2010 10:11 am

Ja len preto z akvaristiky keď písala že tam ide od kolegu akvaristu by to bolo najideálnejšia ale obecne ako riešenie by to pomohlo. U nás sú tri akvaristiky a v každej sú asi po dve prezentačné nádrže odkial sa rybky ani rastlinky nevyberajú proste hotové spoločenské akvária tab by prostredie mohlo byť stabilné ak u nich niečo také majú.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Mariok » 26 Aug 2010 12:30 pm

PETER+ - Výmena vody ryby nikdy nebude stresovať viac, ako pobyt v otrávenom prostredí - ideálna by bola kontinuálna výmena vody, na to však má máloktorý akvarista zdroje, inak by to robil každý (rozumný).
tessee: Ako napísala Mystka - vodu LEN STUDENÚ, nikdy nevieš, či teplá neobsahuje Cu - jed pre ryby.
Pokiaľ meníš 20% vody, netreba ju nechať ani odstáť, môžeš liať rovno do akva, pokles teploty nie je kritický (v takomto prípade je to max o 3-4 stupne) aj keď pri oslabených rybách, ako tu, je istejšie počkať na vyrovnanie teploty (chlóru je teraz v pitnej vode minimálne množstvo, takže to vôbec nie je kritická záležitosť pre 99% druhov rýb), skôr pôsobí ako dobrá čiastočná dezinfekcia).
Nemám skúsenosti, ale myslím, že v tomto prípade by mohla pomôcť aj filtrácia cez aktívne uhlie, ak sa dá dať do filtra, alebo rovno vložiť pár vrecušok aktívneho uhlia priamo do volnej vody.
V tejto fáze ti správna častejšia výmena tých 20% vody spraví viac osohu, ako pranie filtrov z neznámych akvárii - do mesiaca sa užitočné baktérie vytvoria tak, či tak, a neriskuješ prípadne možný prenos choroby.

P.S. : Treba si nájsť čas a poštudovať Cyklus dusíka v akváriu v i-netovom klubovom časopise Akvárium:
http://klub.akva.sk/akvarium.php č.4 - je to ťažké čítanie, ale stojí za to! (nestačí raz čítať, treba viackrát - ja som to čítal už asi 5x a ešte som určite neskončil...)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod PETER+ » 26 Aug 2010 12:54 pm

S výmenou vody máš pravdu ja tiež nenechávam vodu dlho odstáť, aktívne uhlie by som použil pri čistení vody od roznych liečiv, v prípade prehnojenia,... ale skúsiť to môžeš. Riešime problém že ryby kapú aj pri výmene vody a už dosť dlho takže čakať kým sa prirodzenou cestou nevytvoria baktérie v filtry je zbytočné potrebuje zachrániť ostávajúce rybičky hneď. Buď ich udržovať pri kazdodennej výmene vody, skúsiť nejakú chémiu, zohnať vodu z iného akvária alebo podla mňa asi najlepšie riešenie dať rybky naspäť do predajne alebo nejakému akvaristovi do karantény a začať znovu a poriadne.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Mariok » 26 Aug 2010 14:32 pm

V podstate sme sa zhodli, čakať ale, že baktérie tam nie sú je scestné, tie sa vytvárajú tak, či tak, ale s otravou ťažkými kovmi si jednoducho neporadia. Preto to poviem na doplnenie jasne - Treba zaručiť, že vymieňaná voda je nezávadná - ako, to nech si majiteľka zabezpečí v prvom poradí dopĺňaním len pitnej vody (teda výhradne zo studeného kohútika) alebo drahšia alternatíva ošetriť každú "novú vodu" niektorým z prípravkov na úpravu vody - tam by mne osobne vadilo, že vlastne neviem, čo riešim, a ak tú vodu aj pijem, tak by ma to malo eminentne zaujímať, čo vlastne pijem a dal by som si spraviť rozbor PITNEJ vody!
Na 99% ale tvrdím, že používanie studenej (PITNEJ-odstátej/temperovanej) vody zo "štátneho" vodovodu je ZÁKLADNÉ riešenie tohto problému.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 15:26 pm

PETER+ napísal:S výmenou vody máš pravdu ja tiež nenechávam vodu dlho odstáť, aktívne uhlie by som použil pri čistení vody od roznych liečiv, v prípade prehnojenia,... ale skúsiť to môžeš. Riešime problém že ryby kapú aj pri výmene vody a už dosť dlho takže čakať kým sa prirodzenou cestou nevytvoria baktérie v filtry je zbytočné potrebuje zachrániť ostávajúce rybičky hneď. Buď ich udržovať pri kazdodennej výmene vody, skúsiť nejakú chémiu, zohnať vodu z iného akvária alebo podla mňa asi najlepšie riešenie dať rybky naspäť do predajne alebo nejakému akvaristovi do karantény a začať znovu a poriadne.



Len že kde zoženiem akvaristu ktorý by bol ochotný mať u seba v karanténe moje rybky? Inak doniesla som vodu z akvaristiky, tak idem rozobrať filter a urobím čo mi bolo poradené!
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 26 Aug 2010 15:41 pm

Sorry že sa pýtam ale teraz keď mám ten nitrivec, odstatú vodu a ďalšie rastlinky... čo mám vlastne robiť? Som už zmätená, koľko vody mám odstrániť a mám do tej vody ešte vo vedre zmiešať ten nitrivec alebo až v aqua. Ja viem že ma už zrejme chcete zarezať, nečudujem sa, no napíše mi niekto ako mám teraz postupovať? a keď opláchnem filter vo vode z akvaristiky, môžem zbytok vody naliať do aqua? pls píšte! pekne prosím
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Mariok » 26 Aug 2010 16:14 pm

Ja tu končím, poradil som čo som vedel, mala si na výber... Ak máš záujem, tak ďalej cez ss.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Aquanaut » 26 Aug 2010 18:31 pm

už sa ti to lepšilo či nie? mala by si dať akvu na pár dni pokoj a len sledovať čo sa v ňom deje,
odstráň polovicu vody z nádrže - pridaj rastlinky(ošklb žlé lístky, skráť korienky na 5cm), premiešaj do vedra studenú vodovodnú ( ak máš odstatú vodu ) s vodou čo si doniesla, vlej do nádrže, filter prepláchni vo vode čo si si doniesla, vytiahni molitan/penu a asi 10x ju v tej vode ponor a stisni - preplachni, filter vsaď do akva, po doliati hladiny filter zapni, nechaj stále bežať, nešúp do dna ani do ničoho, krm normálne, radšej menej 2 x denne rano večer čo spapajú za tri minúty, pozri každú druhú tretiu hodinku do akva, v noci k nemu vstávať nemusíš :mrgreen:
ak máš podozrenie, žiješ v staršom dome, bytovke, že má staré vodovodné potrubie?§? je možné že s olovenými trubkami, alebo inou pliagou, daj si urobiť rozbor vody či to nie je z nej, nie je nejak znečistená? farba, chuť, pozri cez sklo oproti svetlu..niekde na nete nájdeš ako aspoň základne určiť či nie je vadná, nesmrdí? nenecháva mastné flaky..? rozmýšlam..
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 27 Aug 2010 00:35 am

Aquanaut napísal:už sa ti to lepšilo či nie? mala by si dať akvu na pár dni pokoj a len sledovať čo sa v ňom deje,
odstráň polovicu vody z nádrže - pridaj rastlinky(ošklb žlé lístky, skráť korienky na 5cm), premiešaj do vedra studenú vodovodnú ( .......... oproti svetlu..niekde na nete nájdeš ako aspoň základne určiť či nie je vadná, nesmrdí? nenecháva mastné flaky..? rozmýšlam..



Použila som ne nitrivec, ako sa pozerám na rybky po nasadení do aqua... Po prvý krát mám pocit že rybičky sú spokojné. Teraz už iba budem čakať ako to celé dopadne?! Inak keď som vyberala prísavníkov aby som mohla použiť nitrivec, zistila som že niektorá z gubiek mala mladé, veľmi ma to potešilo vzhľadom k celej situácií. Mám 5 malých piďi-gubiek :D :D o veľkosti asi 3-4mm!!!!
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod tessee » 27 Aug 2010 11:34 am

Chcem sa vám všetkým z celého srdiečka poďakovať (snáď ešte nie je skoro na radosť, no predsa) za všetky rady ktorým ste ma zasypali... Po úprave vody nitrivcom, nasadení ďalších 10ks rastlín, vyzerá byť voda omnoho lepšia a rybičky sú živé a vyzerajú byť aj teraz zdravšie... Neviem to napísať no teraz keď sa na ne pozerám mám pocit že to bude v poriadku, konečne! Tak že dík za všetko :D
tessee
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Júl 2010 13:00 pm

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod Aquanaut » 27 Aug 2010 17:23 pm

ok, nato je táto stránka a fórum :roll:
veľa pekných chvíľ pri akva
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Záhadné hynutie...

Odoslaťod schw1 » 10 Okt 2010 13:20 pm

Má niekto skúsenosti s chovom Poecilia Velifera ? Pred týždňom som si kúpil 6 ks. 2 samcov a 4 samice. Dnes mám už lem jednu samičku. Boli v spoločenskom akva kde sú skaláre, mečúne, šťuky a prísavky. Už si ani nepamätám kedy u mňa zahynula rybka a teraz toto. Bude to zlím nákupom, alebo vyžadujú špeciálnu starostlivosť?
Obrázok používateľa
schw1
 
Príspevky: 28
Obrázky: 13
Založený: 20 Dec 2007 12:58 pm
Bydlisko: Trstice

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.