Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod Bunny » 10 Sep 2010 20:31 pm

Dobrý deň,

približne 5-7 rokov som mal korytnačku v menšom akvárku, v studenej vode, kŕmil som ju kedy mi prišlo ( vtedy ešte ako malé, hlúpe dieťa, ktoré nechápe.. ), vodu som jej nemenil často.. Po nazbieraní financií som jej konečne zaobstaral život aký by mala mať. Kúpil som 60x35x30 akvárko. Vo vrchnom kryte je výhrevná / osvetlujúca trubica. Dal som jej tak štrk, väčšie kamene na odpočinok, drevo, teplomer a malinký filter a okysličovač v jednom. Štrk som premyl, prefiltroval, prevaril v horúcej vode. V prvé dni bola veľmi šťastná, chodila po súši, vo vode, všade sa pohybovala svižne a ladne. Okysličovač / filter bežal približne 15 h / deň, lampa tak isto. Teplota vody v čase zapnutého svetla dosahovala 25°C, v noci 24-23°C ( vzhľadom na izbovú teplotu ). Keď som ju presúval do nového akvária, všimol som si, že pod zadnými nohami má akési červené fľaky, tak ma napadlo že mohla dostať infekciu alebo zápal zo špinavej vody z predošlého akvária, alebo niečo podobné. Predvčerom som si všimol, že korytnačku ako keby "napínalo na zvracanie". Pohybovala sa pod vodou, vyťahovala a naťahovala krk a potom "vypľula" vzduch, resp. vzduchové bublinky. Dnes ráno som ju našiel nehybnú, klesnutú na dne.

Po zistení podrobnejších informácii by som si rád zaobstaral párik malých korytnačiek. Potrebujem však nájsť príčinu, aby náhodou nebola chyba v mojom zaobchádzaní a nespôsobil tak smrť ďalšieho zvieratka.

Napadlo ma, že možno nezvládla podmienky, resp. nebola prispôsobená na také podmienky a jednoducho to jej organizmus nezvládol.

Ďakujem za akékoľvek rady.
Bunny
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Sep 2010 20:16 pm

Reklama

Re: Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod jiri sajar » 10 Sep 2010 20:53 pm

z popisu ako reagovala by som usudzoval, že možno prehltla niečo s čím mala problém, alebo niečo vdýchla ... podľa mňa sa zadusila ...
no ak si si všimol, toto je portál, ktorý sa venuje akvaristike, nie plazom či teraristike, takže tuná asi kvalifikovanú odpoveď na tvoj dotaz nedostaneš....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod Bunny » 10 Sep 2010 21:03 pm

Pardon, nevedel som, kam sa obrátiť. Pohľadám iné fóra. Ďakujem za odpoveď
Bunny
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Sep 2010 20:16 pm

Re: Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod štefan » 10 Sep 2010 22:55 pm

Na tvojom mieste by som nechal vykonat pitvu u veterinara, najlepsie odbornika na plazy.
Precital som si pozorne tvoj prispevok, ale zajali ma tie spomenute cervene flaky...takto na dialku a bez dalsich podrobnosti i snimok sa ale velmi tazko diagnostikuje kde sa mohla stat chyba.



**************************************
:arrow: AKVARISTICKÁ - TERARISTICKÁ BURZA TRNAVA - TERRANO FAUNA UŽ 19.9.2010!
Obrázok používateľa
štefan
 
Príspevky: 204
Obrázky: 24
Založený: 10 Sep 2005 09:39 am

Re: Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod Aquanaut » 10 Sep 2010 23:56 pm

korytnačky - chrysemis scripta elegans - považované už za škodnú a zanesenú do jazierok aj u nás som choval veľmi dávno, keď to tu na sk - čssr prišlo :roll:
ak ti môžem poradiť ako aj bývalý terarista, tak vodné korytnačky vo všeobecnosti sú citlivé na očné spojivky a infekcie, uvádzaš, že si nemal v starej nádrži ani svetlo ani ohrievač, priame svetlo - lampa jej na oči nerobia dobre, zápal očných spojiviek som mal často, korytnačka chradla a nepomáhala borová masť ani antibiotiká,
ale tie červené fľaky na končatinách vyzerajú skôr na poranenie v novej nádži a zanesenie infekcie, nato treba dávať pozor, dá sa to u nich natierať masťou s protiplesňovými a protizápalovými účinkami, rovnako podávaj v strave veľa vitamínov a nekrm často len jednym druhom ako granule alebo srdcia, striedaj a pridávaj živú potravu, sú pahltné :? no treba im dávať striedmo
pozor kde si dal ohrievač, nepáli sa oň? všetko si skontroluj, a ak si dobrý pozorovateľ tak prídeš na problém.
Aby sme neodbočili veľmi od akva - veľa akvaristov chová tieto vodné korytnačky ak su malé ako 2 eur. mince aj v akva a pekne to spestruje spoločenskú nádrž, treba ale odhadnúť kedy je už načase korytnačky premiestniť do akvaterárka. :pivo: inak bude s rybkami amen :dead:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Po presune do nového akvárka mi umrela korytnačka

Odoslaťod RadoA » 11 Sep 2010 06:45 am

Skús "nahodiť" otázku do Diskusie na tomto webe: http://trachemys.wz.cz/index.php. Prípadne aj tu http://www.korytnacky.sk/sk/Forum.alej (ale tu to časom dosť upadlo).
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.