Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 15:52 pm

Cena je podla mna velmi prijatelna, ja verim ze vysledok ta sice nepotesi (ale s tym si do toho isla..), ale obohati do buducna o novu skusenost. Nakoniec, nie je zle spoznat aj osobne ludi/odbornikov aj do buducna, ked by sa pripadne nieco objavilo a konzultovat pripadny liecebny postup/medikamenty, pripadne ich predpis a pod. s nimi.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 03 Sep 2010 13:01 pm

Mystka su uz nejake vysledky z tej veteriny?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 03 Sep 2010 13:11 pm

Este nie, cakam...netrpezlivo.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 06 Sep 2010 16:29 pm

Ahojte
Takze uz mam vysledky a nie som z toho o nic mudra.

Tu je komentar pana zo Štátneho veterinarneho a potravinoveho ustavu:
Dobrý deň,
v prílohe Vám zasielam výsledok vyšetrenia. Aj keď by nás veľmi zaujímala príčina Vami popísaných zmien, nepodarilo sa nám potvrdiť jednoznačne pôvodcu. Pokiaľ ide o zistené psychrofilné baktérie - Pseudomonas fluorescens je saprofytický mikrób a prakticky je vo vode akvárií prítomný vždy, Aeromonas hydrophila sa vyskytuje často, aj keď je menej žiadúci. Voda v akváriach však nemôže byť sterilná, pretože by sa v nej mohli pomnožovať iné nežiadúce baktérie. kvasinky a plesne.
Liečenie klasickými antibiotikami je obmedzené a málo používané, prakticky iba flumequin, metronidazol a výnimočne oxytetracyklín. Problémy sú s ich aplikáciou vo vhodnej koncentrácii.
Chemoteraupetikum Nifurpirinol zo skupiny nitrofuránov má široké spektrum pôsobnosti a zaberá aj na niektoré kožné zmeny.

V knihe od Franka som k týmto dvom bakteriam nasla nasledovne:
Aeromonas liquefaciens
(syn. Ae. hydrophila, Ae. punctata) a
Pseudomonas fluorescens
Donedávna se soudilo, že tyto dvě baktérie způsobují infekční vodnatelnost u ryb. V současné době se zdá, že skutečným původcem je virová nákaza a že baktérie Ae. liquefaciens a P. fluorescens jsou pouze průvodní nákazou podporující a komplikující průběh virového onemocnění. Objevují se hlavně při tzv. kožní skvrnité formě, kdy se ložiska v kůži rozpadají v podobě vředů, zasahujících mnohdy hluboko do svaloviny. V případě, kdy dochází k hromadění tekutin (ascitu, exsudátu) v tělní dutině, hovoří se o smíšené formě. V místě zajizvených vředů zůstávají trvale tmavé, silně pigmentované skvrny. Dále je známa tzv. kachektická infekční forma vodnatelnosti, charakterizovaná celkovou vyhublostí, rozpadem
ploutví, často bez ascitu v dutině tělní a bez kožních vředů. U střevní formy se zánět omezuje na střední a zadní část střeva. Střevní sliznice je zarudlá, obsah střevní tvoří zakrvavený hlen. Zevně se tato forma projevuje pouze malátností ryb. Při prevenci je důležitá čistota a zamezení přenosu infekce do dalších akvárií. Veškeré nářadí (síťky, zvony atd.) je třeba dezinfikovat, nejlépe horkou vodou alespoň 80 °C teplou. Uhynulé nebo lépe už hynoucí ryby okamžitě odstraňovat a ničit, nejlépe spálením. Baktérie Ae. liquefaciens a P. fluorescens často způsobují i záněty úst ryb provázené druhotným zaplísněním, popřípadě nekrózu ploutví. Většinou působí úspěšně koupele v roztoku chloramfenikolu (200—500 mg na l litr vody) po dobu 10—24 hodin podle teploty vody. Při teplotě nad 25 °C stačí koupel trvající pouhých 10—11 hodin. Ještě lepší bývají výsledky s dlouhodobými koupelemi v tetracyklínu
a oxytetracyklínu (50 mg na l litr vody po dobu 7 dní). Kožní vředovitá a skvrnitá forma infekční vodnatelnosti se v akvarijních chovech objevuje především u ryb labyrintních (čichavců rodu Trichogaster a Colisa, popřípadě rájovců), hlavně v období zimním, krmíme-li dlouhodobě nevhodnou potravou např. nitěnkami (Tubifex).

Protokol:
Obrázok
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 06 Sep 2010 20:01 pm

Si myslim, ze je to jasny zaver: Pseudomonas a Aeromonas s citlivostou na Colistin a Oxytetracyklin. Urcite by som tam ale zavolal a spytal sa na ten Nifurpirinol (je v Sera baktopur direct) ci by to mohlo zabrat (to konstatovanie o sirokospektralnom antibiotiku je dost nekonkretne), pripadne preco to s nim neskusili. Cez papier dostanes "iba" tie zakladne info ale najviac sa dozvies rozhovorom...
Prekvapilo ma to s tym metronidazolom, podla mna to antibiotikum nie je...tiez by som sa na to spytal ako je to myslene. To ze nenasli nejake velke naleziska bakterii pripisujem tomu, ze rybky neboli este velmi "chytene"...
V kazdom pripade je to riadne svinstvo ...
Ako sa odvtedy dari ostatnym rybkam? Nejake uhyny alebo uz to ustalo?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 06 Sep 2010 20:07 pm

No praveze je teraz celkom klud..ziadnu dospelu rybku s priznakmi choroby nevidim. Uz som s niekym raz debatovala, ci metronidazol je antibiotikum a ono skutocne je, aj ked sa oznacuje a pouziva proti parazitom. ..Mne je strasne luto rozoberat celu nadrz..este musim nastudovat a popytat sa teda, ze co robit. Teda ako pisal, ze Pseudomonas fluorescens je prakticky vo vode akvárií prítomný vždy a Aeromonas hydrophila sa vyskytuje často, aj keď je menej žiadúci a este ako som sa bavila vtedy s tou pani, co rybky prevzala, tak vravela, ze problem bude v tom, preco to tie rybky chytia..preco su oslabene...z 99 % to chytia samicky..A ten Nifurpirinol spomina preto, lebo som mu to pisala, este predtym, ze by som s tym skusila preliecit.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 06 Sep 2010 20:20 pm

Rozumiem v kazdom pripade dalsi rozhovor s nimi nebude na skodu, sameho ma bude zaujimat co doporuci doktor. Mozno to suvisi aj s genetkou tych ryb, preslachtenie a pod. Oslabenie castymi porodmi...mozno nedostatok niecoho v strave co podpori napadnutie tymi bakteriami...treba rozobrat s nimi. Urcite ale dobra skusenost, nabuduce by som vyskusal Bakt.direct (ale dufam z enabuduc euz tak skoro nebude)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Raviolka » 07 Sep 2010 18:40 pm

Tohle téma mě aktuálně zajímá, i když jsem teď neměla čas ho sledovat. Mám podobný problém u Micropoecilia picta. V mém případě to je ale něco chronického (čas od času na jedné, dvou rybkách) - už přes rok! Poslední týdny katastrofa, jsou chycené skoro všechny ryby a objevily se horší formy napadení a ztráty jsou velké... může to být změnou podmínek po stěhování, ale můj kamarád co má ty ryby ode mě už rok zažívá úplně to samé :-(
Před 2 týdny jsem si nastudovala vše co šlo a díky tomu, že na rybách je teď bohužel vidět víc změn, došla jsem k závěru, že je to 100-procentně nějaká baktérie. Nasadila jsem Baktopur Direkt a k tomu Baktotabs. Výsledek? "Něco" se děje, různé ranky a bílé flíčky se bleskově rozšířily a pak zase pomaleji stáhly, ale zároveň se ryby drží lépe a jsou vitálnější. Jako by se to zhoršovalo a zlepšovalo zároveň. Zvýšila jsem dávkování, nezabírá to. Po 10 dnech nemá smysl v tom pokračovat.

Byla jsem odhodlaná najít cestu k veterinárnímu vyšetření, ale tyhle výsledky rozboru mě prozatím odradily. Protože (vzhledem k tomu chronickému průběhu) mám taky podezření na ty "běžné" bakterie, které jsou ve většině akvárií. Myslím, že problém není v baktériích, ale v rybách... jenže za celou tu dobu jsme nepřišli na to, jak je toho zbavit a co jim chybí k pohodě. Některým, protože jiné jsou evidentně v top kondici. Takže to zase naznačuje, že by účinná léčba mohla pomoci.

Nifurpirinol nezabírá. Metronidazol by se dal sehnat, ale zkusím raději hned těžší kalibr (ta tabulka rezistence ve výsledcích mě nemile překvapila, i když je mi jasné, že to nemusí pro "můj problém" platit). Dala bych ryby na rozbor, ale a) zas tolik jich nemám a o každou jednu bojuju b) o ničem v Ostravě nevím - tak ještě jeden pokus. Oxytetracyklin - předepíše mi to veterinář? Léčil jste s tím někdo ryby?


... jinak tyhle baktérie by neměly vůbec snášet vysokou teplotu (viz odkaz co jsem tu dávala před časem, myslím, že to bylo na stránkách aquar.cz). Já mám v akváriu trvale 29-30 stupňů... :idea: Asi to vyšetření bude nejlepší :?


P.S. Ještě jsem chtěla poděkovat všem, co se v tomhle tématu zapojují. Když někoho potkají podobné patálie, tak jsou tyhle informace (i když často jen v rovině teoretických úvah) k nezaplacení. Stránky toho "pana rybího doktora" jsem znala, ale přímá zkušenost Mystky mě překvapila, netušila jsem, že se to v Blavě takhle šikovně dá zařídit a za dobrou cenu. Škoda, že už tam nejsem, hned bych tam jednu rybku odnesla.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 07 Sep 2010 20:21 pm

Raviolka tak to ma mrzi....Najblizsi SVU mas cca 100km od Ostravy, v Olomouci...http://www.svuolomouc.cz/. Mozno by stalo za uvahu jednu obetovat a ist tam...skoda tej Blavy...
Oxytetracyklin - ja osobne s nim, chvalabohu nemam ziadnu skusenost. Od kolegov co poznam (uz sme to rozoberali s kolegami kedze aj mna tato tema dost zaujima) to pouzili iba dvaja, obaja uspesne, jeden na diskusoch, jeden na nejakych afrikach. Medikament mali od zverolekara priamo (ak by si mala s nim problem zohnat, posli mi SS s adresou). Je potrebne znizit teplotu na tych cca 28st, vzduchovanie, jemne kali vodu, inak vsetko ako u Baktopuru...Davkovanie 10mg/l vody, rovnako ako u tetracyklinu (klasika vymeny vody kazdy druhy den cca 35-50% atd), viem ale ze jeden to daval natvrdo do zradla (hov.maso), druhy to daval do vody a aj krmil...Vraj do 3 dni bolo vsetko o.k., po 5-6 dnoch presli klasicky na ukoncenie liecby vymenami vody + vitaminy + ich oblubena strava (to bola zaujimava debata tiez...5 diskusov z toho 3 maju najradsej nejaky domaci mix z masa a 2 najradsej granule...vsetky su z vlasneho chovu a rovnako odchovane...hold aj ryba ma svoju chut a je "individualitou"..:-)
Ak do tych 5 dni neprejde, myslim ze uz nie je velmi ako pomoct....
Co by som skusil ja, je uz teraz zalozil nove akva pre tie rybky (viem ze si sa stahovala a budes oponovat, no ja by som to skusil) toho druhu kde mas ten problem, urobit to tip top, klasika zabehnut a cast rybiek premiestnil (pokusne co to spravi).
No a na zaver bacha na tvoju hygienu! Bohvieco maju...Nech sa dari...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Raviolka » 07 Sep 2010 20:36 pm

trinitysk napísal:Co by som skusil ja, je uz teraz zalozil nove akva pre tie rybky (viem ze si sa stahovala a budes oponovat, no ja by som to skusil) toho druhu kde mas ten problem, urobit to tip top, klasika zabehnut a cast rybiek premiestnil (pokusne co to spravi).
Jo, tak na to přesně taky myslím. Protože ještě pořád mezi nimi jsou ryby v perfektní kondici a naprosto zdravé... sice by to byly maximálně dva páry, ale naděje to je. A děsím se chvíle, kdy něco najdu i na nich :? Plánovala jsem je protřídit a zkusit oddělit ty úplně zdravé v rámci dalšího stěhování (tentokrát jen do jiné místnosti), ale to se pořád oddaluje, tak možná na to vlítnu dřív. Když ale ony se strašně špatně loví :x
Zkusím sehnat oxytetracyklin, až bude něco nového, dám sem info.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod mystka » 07 Sep 2010 21:01 pm

Mna by zaujimalo, ci tie antibiotika aplikovat priamo v nadrzi, alebo v karantene. Neviem ako by nan zareagovali krevetky a slimacikovia. Ja mam tiez niektore rybky v super kondici, hlavne moju oblubenu samicku, ma uz vyse 1,5 roka, co je u endleriek velmi pekny vek. Skusim este napisat e-mail tomu panovi Navratilovi (ichtyopatologovi) z Veterinarnej univerzity v Brne. Asi pred mesiacom som mu pisala.Odporucil mi dat rybky niekam na rozbor ale na konci e-mailu uviedol, nieco v tom zmysle, ze je ochotny to dalej konzultovat. Tak ho skusim trosku pootravovat :angel: .
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 07 Sep 2010 21:15 pm

Vsetko bolo v karantene, liecili iba napadnute kusy tak, ako to videli/identifikovali iba pozorovanim okom...Choroba sa uz nevratila...Slimaci a krevetky netusim ci by prezili (ani jeden ich logicky nema s diskusmi a afrikami), ale radsej by som ich vybral, uz len kvoli tomu ze je to svinstvo a kazde antibiotikum trochu (a niektore viac) resetuju organizmus (bez ohladu na bakterie...)
Liecenie tetracyklinom alebo oxytetracyklinom uz je vraj asi ako bomba v hirosime, podla ich slov, ak uz to nepomoze tak uz zrejme nic...(aspon nam akvaristom dostupne..)
Prediskutovat s p.Navratilom pripadne p.Novotnym, nebolo by odveci aj s p.Sasikom (ved ten tie rybky vysetroval vlastne) si myslim je fajn napad, urcite lepsie ako nechat to len tak...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Raviolka » 10 Sep 2010 11:18 am

Tak oxytetracyklin už mám, i když zrovna ne ve formě, kterou bych si představovala. Čo už...
Včera večer jsem odlovila dvě rybky a dala je na zkoušku do malé nádoby, dávkování OTC cca 50 mg/l, teplota 28 °C, jemné vzduchování.
Jedna z nich je na tom hodně zle – odstávající šupiny, zvětšený objem těla… včera při pohledu do akvária jsem se docela vyděsila, všechny ryby jsou na tom o hodně hůř – v podstatě to teď teprve vypadá jako pořádná invaze baktérky. To jsem nikdy v akváriu neměla a netoužila jsem po tom… Zřejmě je to po tom Baktopuru, že se zhoršila kvalita vody (i když jsem průběžně měnila). Samozřejmě jsem hned včera vyměnila 50 procent.
Ráno ty dvě pořád plavaly (byla tma tak jsem víc neviděla) – bála jsem se, aby jim ta pomocná látka nějak neublížila, OTC by jinak neměl působit v téhle koncentraci žádné škody. Léčba má trvat 7 dní, tak to asi nebude hned vidět, jestli to zabírá. Jestli ale budou večer pořád živé, tak na nic nečekám a jdu léčit ostatní.
Otázka je jenom ta, jestli je odlovit, nebo přeléčit v akváriu. Jsou tam dva samci ve špičkové kondici + snad 1 samice + 1 mládě… ostatních asi 12-15 ryb jsou chycené. Tak či tak budu muset samotné akvárium a všechno jeho vybavení “vyčistit”.

Uvidíme večer. Vůbec se mi to nelíbí :? :( :oops: :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 10 Sep 2010 11:52 am

Raviolka az sa to zle cita!..:-( Ze je to bakterka nie je od zaciatku pochyb (este som myslel na Lymphocystis ale to by si si vsimla na kozi puchieriky), iba ma zaraza ze si si to vsimla az teraz. Je to u tych par rybiciek uz absolutne pokrocile stadium. Odstavajuce supiny a zvacsene brusko su priznakmi poskodenia obliciek a silnemu hromadeniu vody v tele rybky. Castokrat byva tento priznak kombinovany vypulenymi ocami a zapalnymi loziskami po tele. Nechcem ta strasit, a mozno sa aj mylim (a v to dufam), ale castokrat vysledok ktory popisujes nasleduje po chronickom prekonani (resp.chronickom prezivani) rybej tuberkulozy....tym par kusov co su uz nafuknute nepomozes...maju poskodene organy.
V kazdom pripade co viem ja tak hlavne priciny su 3...nedostatocne vyvazena strava (jednotvarna a hlavne malo energeticka), organicky znecistena voda a prerybnenie. Nakolko ale o tvojich akvaristickych kvalitach nepochybujem, nejde mi to do hlavy...bolo by dobre najst dovod preco sa tak stalo (mozno novymi rybami?rastlinami?)
Mimochodom to davkovanie je take ake je kvoli tomu ze to nie je "ciste" OTC predpokladam, inak by bolo podstatne nizsie, alebo sa mylim? S 50mg/l som sa nestretol este...a to aj u podstatne vacsich rybiek...
Ja by som preliecil vsetko a cim skor, maju to uz vsetky rybky, len to postupuje od najmensich, najslabsich po najvitalnejsie, je otazka casu kedy by odisli dalsie...
Moju prognozu ako to dopadne si necham pre seba...ale vzhladom na to, ze ako si pisala ti z casu na cas nieco poslo, teraz sa to zhorsilo a nakoniec je to take ake je, mam pocit ze to svinstvo je uz riadne zabyvane a zbavit sa toho bude fuska (a tu som pesimisticky, liecba mala prijst o dost skorej). V kazdom pripade bacha na ostatne akva, aj mala kvapka vody, sietka a pod. ti to moze (ale nemusi) preniest aj inde...Urcite by som na to daval velky pozor (a aj na seba sameho...)
Az to nahodou do tych cca 7 dni nezabere (je to stale otvorene, klucove su prve dni ako budu rybky reagovat) nema zmysel v tom pokracovat a rybky trapit, samotny OTC je uz velmi silny a ked nezabral ani nifurpirinol tak dtto. Vsetko treba zlikvidovat, poriadne vydezinfikovat a zalozit nanovo...Do buducna ak nieco take znovu "vyskoci" treba hned zacat liecitm, aj ked sa to moze zdat porehnane, je lepsie ako prepast vhodny okamih
Vela stastia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Raviolka » 10 Sep 2010 17:58 pm

trinitysk napísal:...iba ma zaraza ze si si to vsimla az teraz.
Ale já přece nikde nepíšu, že jsem si toho všimla až teď.
trinitysk napísal:Je to u tych par rybiciek uz absolutne pokrocile stadium. Odstavajuce supiny a zvacsene brusko su priznakmi poskodenia obliciek a silnemu hromadeniu vody v tele rybky.
No, to vím...
trinitysk napísal:Nechcem ta strasit, a mozno sa aj mylim (a v to dufam), ale castokrat vysledok ktory popisujes nasleduje po chronickom prekonani (resp.chronickom prezivani) rybej tuberkulozy....tym par kusov co su uz nafuknute nepomozes...maju poskodene organy.
Nestrašíš mě, o rybí tuberkulóze vím už od svých dětských let :wink: Že tohle může být TBC mě samozřejmě napadlo, ale řekněme, že se nejdřív snažím vyloučit ty "léčitelné" alternativy - protože zjistit, že je to TBC, mi nijak nepomůže. Nafouknutá je jen jedna ryba. Jen mírně, ale šupiny má jak ježeček :-(
trinitysk napísal:...bolo by dobre najst dovod preco sa tak stalo (mozno novymi rybami?rastlinami?)
Jak jsem už psala, snažili jsme se velmi dlouho přijít na to, jak to zastavit - a snesli bychom jim modré z nebe. Nepřišli jsme na to, co jim chybí, ale přerybnění/jednostranná výživa/špatná kvalita vody... to vylučuju. Samozřejmě pikty jsou náročné ryby a vzhledem k prostředí, kde žijí, není úplně snadné to napodobit a že bylo vše perfektní... no jak jsem psala, snažili jsme se. Nevím. Kdyby bylo tak snadné je chovat, tak jich jsou plná akvárka... S jinými rybami nikdy do styku nepřišly kromě jejich praprarodičů ve Venezuele. Jsou to odchytové ryby, momentálně F3-F5. Trápilo to všechny generace... takže jejich problém nemusí být "akvarijní".
trinitysk napísal:Mimochodom to davkovanie je take ake je kvoli tomu ze to nie je "ciste" OTC predpokladam, inak by bolo podstatne nizsie, alebo sa mylim? S 50mg/l som sa nestretol este...a to aj u podstatne vacsich rybiek...
50 mg/l mám na mysli OTC. A je to standardní dávka pro ryby :idea:.
trinitysk napísal:Ja by som preliecil vsetko a cim skor, maju to uz vsetky rybky, len to postupuje od najmensich, najslabsich po najvitalnejsie, je otazka casu kedy by odisli dalsie...
Ne, postupuje to od nejstarších. Že to mají všechny... ony to MĚLY všechny odjakživa, je to něco latentního - otázka je, proč to teď takhle propuklo. Může to být po stěhování, může to být z živého krmiva něco úplně jiného, co nesouvisí s původním problémem... nevím. A nečekám, že tady na to přijdeme - už jsem psala, že tyhle debaty považuju za teorii, která ale spoustě lidí může jednou pomoct se zorientovat. Mě momentálně pomáhá :wink:
trinitysk napísal:Moju prognozu ako to dopadne si necham pre seba...ale vzhladom na to, ze ako si pisala ti z casu na cas nieco poslo, teraz sa to zhorsilo a nakoniec je to take ake je, mam pocit ze to svinstvo je uz riadne zabyvane a zbavit sa toho bude fuska (a tu som pesimisticky, liecba mala prijst o dost skorej). V kazdom pripade bacha na ostatne akva, aj mala kvapka vody, sietka a pod. ti to moze (ale nemusi) preniest aj inde...Urcite by som na to daval velky pozor (a aj na seba sameho...)
Mám dvacet akvárií a v žádném nikde sebemenší problém. Síťka, kyblík, všechno jen jednou. Ten můj kamarád to má stejné. Problém mají jen pikty. A kdy dřív měla přijít léčba? Když máš ryby, o kterých víš, že jsou náročné a udržet je není jen tak... tak potom neřešíš, že ti z desítek ryb jednou za dva měsíce jedna umře. Ostatní byly v naprostém pořádku. (Ale pokaždé stejný průběh, proto jsme se tomu snažili přijít na kloub - ne nasadit léky. Většinou byl jediným příznakem exoftalmus. Což může ukazovat na cokoliv od nemoci přes nádor po nedostatek něčeho ve výživě. Občas drobné změny na kůži, ale ty se nezhoršovaly. Léčit... jak?) Rozjelo se to teď v létě s mnohem více příznaky, sehnala jsem Baktopur direkt a Baktotabs, nezabralo. Nevím, možná by někdo nasadil nějaké léky už předtím, ale nejsem zastánce "preventivního přeléčování" a čím taky v tomhle případě?

Jak jsem už tady psala: Myslím, že problém není v baktériích, ale v rybách... Zrovna teď z nějakého důvodu baktérie získaly převahu a ryby to bez pomoci nezvládají.

Mimochodem ty dvě v OTC jsou živé. Nechci být přílišný optimista, tomu Baktopuru jsem taky na 100 procent důvěřovala... tak zatím takhle.

P.S. Někdy později zkusím vyhledat nebo udělat fotky příznaků, třeba to někomu pomůže... i když si myslím, že ne tak docela, protože rezistenci na antibiotika zjistí jen v laborce a jestli zaberou různá chemoterapeutika...metoda pokus/omyl :| Každý si Baktopur chválí :x (na TBC by nezabral, to dává smysl... a nejen na ni, nečekala jsem zázrak, jen to byla slušná naděje)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 10 Sep 2010 20:07 pm

Pekne si to vyfiletovala ten moj prispevok..:-) V prvom rade nechcem, a to si vysvetlime hned na zaciatku, ti davat za vinu ze rybky su chore a ani nic podobne. Obcas som mal v tvojom poslednom texte pocit, ze sa trochu obhajujes...a to ty nemusis. Ako som pisal o tvojich akva kvalitach nepochybujem a o to viacej som z toho len prekvapeny, taketo "pandemie" sa predsa len nevyskytuju kazdy den a "len tak".

Raviolka napísal: trinitysk napísal:...iba ma zaraza ze si si to vsimla az teraz.
Ale já přece nikde nepíšu, že jsem si toho všimla až teď.

Moja poznamka suvisi s tym co si sama napisala..a sice ze z casu na cas nejaka rybka umrela (ty to neriesis, ja by som riesil, tu sa nezhodneme)...a k tomu ten exoftalmus, ktory by mna osobne znepokojoval velmi (nekvalitnu a jednostrannu stravu si vylucila). Je to predsa len nieco ine ako ked rybka ochorie a umre na nejaku pliesen ci ektoparazitov, exoftalmus takmer vzdy signalizuje vacsi problem. Tazko sudit co by som robil ja (bez ohladu na pocet ryb) ale nieco by som sa snazil zmenit, vylepsit...nespoliehal na to, ze to odznie same. Viem, lahko sa mi to vravi od PC teraz, ked ich ani nevidim (a ani nikdy ich nechoval) ...bolo to teda myslene v tomto kontexte (a v dobrom)...minimalne co by som ale urobil uz vtedy je dal tu rybku na rozbor (hlavne ked, ako sama pises, mali s tym problemy aj ine generacie a vies ze su "problemove")...mal som podobne problemy svojho casu s tercovcami F1 (tiez ich bolo dost vela a ako moje deti) a dodnes si myslim, ze ten rozbor mi ich zachranil...(inak, bola to bakterka...). Ak by som uplne fabuloval tak to moze byt nieco aj viroveho typu a'la jarna viremia (aj ked tu urcite nie), kde niektore jedince ak preziju tak su imunne po cely svoj zivot ale su nositelmi tohto viru a maju to proste do smrti v sebe...no neviem. Mozno ako sama vravis mali to stale v sebe a nieco to spustilo...
Raviolka napísal: trinitysk napísal:Mimochodom to davkovanie je take ake je kvoli tomu ze to nie je "ciste" OTC predpokladam, inak by bolo podstatne nizsie, alebo sa mylim? S 50mg/l som sa nestretol este...a to aj u podstatne vacsich rybiek...
50 mg/l mám na mysli OTC. A je to standardní dávka pro ryby :idea:.

Ja som sa stretol tak ako som ti pisal s 10mg/l, maximalne 20mg/l ale to bolo uz zo zufalstva. Ak mas zdroj tohto davkovania daj mi prosim link, alebo literaturu, bude to pre mna nieco nove, ja si to overim tiez cez jedneho znameho v SVU tu v Prahe ci mu je to zname, predpokladam, ze keby to bol naozaj standard tak o tom bude/mal by vediet... :) (to davkovanie mam od neho...)
K ostatnemu tazko nieco pisat boli by to iba fabulacie. Ci je "chyba" v rybach alebo "bakteriach" ktore nieco spustilo je tazko povedat ked ani nevieme co to je (a moze byt toho kludne viacej). Som zvedavy na tie foto, ak mas chut a cas tak nafot prosim aj tie uplne chore aj tie na ktore to lezie, ale aj tie zdrave, nech je aspon vidiet ten postup choroby....
A ako vravim urobil by som rozbor rybky, medzitym preliecil cele akva aspon tak ako su moznosti a chystal nove akva v zabehu kym nebudu vysledky od veterinara. Viacej asi neurobis...Inak tie foto by som rad ukazal aj par ludom nech aspon od oka skusia tipnut, mozno niekoho nieco napadne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 12 Sep 2010 09:30 am

:cry: tak som v smutnom klube :(

na rybke som si všimol niečo už predvčerom, ale správala sa normálne, pláve spolu v húfe, papá, pri výlove bojovala, nemá iné nekoordinované pohyby
popis: rybke sa zjavila na papulke biela bodka, výrastok? na druhý den začervenala žiabre, nafúklo sa viditeľnejšie bruško, dnes ráno som videl rozpadnutú chvostovú plutvu, okamžite von z akva :( dal som do nádobky a zatiaľ liečim costapurom ( biele svinstvo na papuľke)pravdepodobne parazit
sorry za ot, nedávam jej veľkú šancu. Rád príjmem návrhy a podnety ako bojovať ďalej, presne identifikovať páchateľa a príčinu, ďakujem za každú radu
Prílohy
choroba-neo1.jpg
začervenalé časti tela za žiabrami, bruško
choroba-neo2.jpg
viditeľné rozpadnutie chvostovej plutvy
choroba-neo3.jpg
rybka v karantenke s costapurom
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 12 Sep 2010 16:44 pm

Aquanaut napísal::cry: tak som v smutnom klube :(

na rybke som si všimol niečo už predvčerom, ale správala sa normálne, pláve spolu v húfe, papá, pri výlove bojovala, nemá iné nekoordinované pohyby
popis: rybke sa zjavila na papulke biela bodka, výrastok? na druhý den začervenala žiabre, nafúklo sa viditeľnejšie bruško, dnes ráno som videl rozpadnutú chvostovú plutvu, okamžite von z akva :( dal som do nádobky a zatiaľ liečim costapurom ( biele svinstvo na papuľke)pravdepodobne parazit
sorry za ot, nedávam jej veľkú šancu. Rád príjmem návrhy a podnety ako bojovať ďalej, presne identifikovať páchateľa a príčinu, ďakujem za každú radu

Ale ved to vobec nie je OT... :wink: Costapur, to nevylieci maximalne potlaci, to som si isty...U rybiek kde si zmeny este nespozoroval vymena 50% vody, hlbkovo odkalovat vsade kde je to mozne a to kazdy 3 den, za vodu rovnaku a temperovanu, opakovat minimalne 5x. Menej krmit, iba suchym, pozorovat, akonahle sa objavi novy pripad, prelovit do karanteny...
V karantene Bakt.direct podla navodu, dobre prevzdusnovat, nesvietit, karantena na nerusivom mieste.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 12 Sep 2010 16:57 pm

Dnes som bol kolegami upozorneny/informovany na JBL Furanol 2 (ta 2 je podstatna, Furanol ako taky nebol nic az tak velmi extra..)...je vraj perfektny, (kolega s tym liecil niekedy naposledy v Maji a tvrdil ze je to najlepsie co doteraz kedy mal, uz si s rybami nevedel velmi rady, predtym liecil aj SBD). Je to ale tazko zohnat.
Ked som pozeral na nete tak v DE by sa ani nemal predavat ale da sa kde tu najst (je to zakazane, a ked som pozeral na DE stranku JBL tak je tam napisane ze iba na export...a nic viac k tomu), v CR nie je vobec, ale v niektorych SK int. obchodoch som si uz vsimol ze za 10 EUR/20 tbl. (400l vody) sa da zohnat. Takze este jedna moznost ak vsetko zlyha...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 12 Sep 2010 17:23 pm

ďakujem, za radu, zaujímavé na tom je, že choroba "vystrelí"- ukáže sa často po prerábke akva, pri odkalení a čistení, mením pri tom aj každý týždeň 10-12L v 80tke..,pravdepodobne som podcenil gurami a ich znečisťovanie, mám ešte 66tku, ale tam mám viac rastlín-chov, skoro žiadne rybky, krmim Sera vzorkami ktorých mam dosť, striedam ich, ale najlepšie im chutia granulované, 2-3x do týždňa dám mixovanu mrazenú potravu , cyklop, dafnia, patentky, prísavníkovi špenat..chcel som ten týždeň prihodiť CO2, ale nejako nestíham, (oprava jadra v byte a pod:) zrutil sa mi comp..nejako sa to naraz všetko kaputí :x
Prílohy
krmivo-sera.jpg
krmivko od predajcu zadara
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 12 Sep 2010 18:59 pm

mrazenu by som nedaval teraz vobec a anoi najblizsie obdobie, treba sledovat kvalitu vody, vela ludi si mysli z ema vodu o.k. lebo odkaluju castejsie ale ani nevedia co tam naspat leju...Predpokladam, ze zakladne parametre vody ako akvarijnej tak vstupnej mas pod kontrolou...
Ak nejako drasticky necistis akva a voda co dodavas je o.k. (vratane teploty), tak priama suvislost s ochrenim mi vobec nenapada...moze ist len o zhodu nahod...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod Aquanaut » 12 Sep 2010 20:07 pm

tiež ma napadlo vynechať to mrazené a skrmovať len granule a pod.
mrazené sa dosť zle čistí, je dosť možné, že obsahuje, aspoň sem - tam, zárodok baktérie, parazita, ťažko to zistiť, neviem do akej mínusovej teploty ostáva cista parazita alebo samotná baktéria aktívna, ale riziko tu tuším je stále, krmivko je holandské, balené po tabuľkách ako čokoláda - mix, papier mi neostal..
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod martin_s » 13 Sep 2010 09:52 am

trinitysk napísal:Dnes som bol kolegami upozorneny/informovany na JBL Furanol 2 (ta 2 je podstatna, Furanol ako taky nebol nic az tak velmi extra..)...je vraj perfektny, (kolega s tym liecil niekedy naposledy v Maji a tvrdil ze je to najlepsie co doteraz kedy mal, uz si s rybami nevedel velmi rady, predtym liecil aj SBD).
Nevies nahodou aka je ucinna latka? Pripadne aj pomocne latky?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare (Flexibacter columnaris)

Odoslaťod trinitysk » 13 Sep 2010 10:13 am

martin_s napísal:
trinitysk napísal:Dnes som bol kolegami upozorneny/informovany na JBL Furanol 2 (ta 2 je podstatna, Furanol ako taky nebol nic az tak velmi extra..)...je vraj perfektny, (kolega s tym liecil niekedy naposledy v Maji a tvrdil ze je to najlepsie co doteraz kedy mal, uz si s rybami nevedel velmi rady, predtym liecil aj SBD).
Nevies nahodou aka je ucinna latka? Pripadne aj pomocne latky?


Bohuzial JBL link nepomoze....takze aspon takto...

* Für Süß- und Meerwasser entwickelt (ohne Kupfer).
* Wirkt gegen Bakterien der Gattungen Aeromonas, Pseudomonas, Columnaris, Flexibacter, Streptokokken und andere.
* Wirkt gegen geschwürartige, rot unterlaufene Aufbrüche und kraterartige Vertiefungen, Wunden, zerfressene Flossen, Schwellungen usw.
* Wirkstoff Natrium-Nifurstyrenat wirkt schneller und stärker als Antibiotika.
* Wird über die Kiemen schnell aufgenommen und ist bereits nach wenigen Minuten in allen Organen nachweisbar.
* Sehr gut verträglich, auch für die meisten Garnelen und Krebse.

Za zmienku este stoji ten posledny bod. Preparat je velmi dobre znasany aj krevetami (podla vyjadreni veduceho vyskumu JBL H.Blessina), co bolo potvrdene aj bratmi Logemannovcami -> uzko spolupracuju s JBL a robia im profi feedback na rozne lieciva, krmiva atd v suvislosti s krevetami...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.