Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?



Všetko okolo akvarijných rýb

Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?

Odoslaťod Lacik » 01 Apr 2003 17:15 pm

Maju prisavky (po latinsky neviem ) v akvariu nejaku cistiacu funkciu? (myslim ci zeru riasy a tak) Alebo to pri ich velkosti v porovnami s akvariom nema ziaden vpliv?
Naposledy upravil Lacik dňa 06 Apr 2003 19:03 pm, celkovo upravené 2 krát.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Reklama

Re: Prisavky

Odoslaťod azet » 01 Apr 2003 20:45 pm

a co mas na mysli pod "prisavkou". myslis klasickeho "prisavnika" rodu ancistrus, alebo pribuzne rybky celade loricariidae, alebo "prisavku thajsku" (gyrinocheilus aymonieri)?

vsetky menovane mozu plnit uzitocnu ulohu pozieracov rias v akvariu, treba vsak dat pozor, do akeho akvaria, s akymi rybami a ktore konkretne druhy su vhodne resp. nevhodne.

tak napr. ancistrus a gyrinocheilus sa stavaju vekom agresivni, ancistrus zo starobou zacne rad okusovat rastlinky a brani si teritorium, prisavka thajska zase terorizuje pokojnejsie rybky atd...

poobhliadni sa teda po dobrej literature a pozri aj toto forum, najdes tu kopu uzitocnych linkov.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Prisavky

Odoslaťod Lacik » 01 Apr 2003 21:00 pm

Myslel som klasickeho "prisavnika" rodu ancistrus
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Prisavky

Odoslaťod Astrid » 01 Apr 2003 21:41 pm

azet napísal:... ancistrus zo starobou zacne rad okusovat rastlinky a brani si teritorium....

No ja myslim, ze to samozrejme zalezi aj od velkosti akvarka, nakolko budu ancistrusovia ucinni, avsak ja mam s nimi len pozitivne skusenosti. V mojom 60 l akvarku mam dvoch dospelych samcov a odkedy trochu "vyrastli z plienok" skutocne nemam problemy so ziadnymi riasami. Skoro cele akvarko je zarastene nejakymi Cryptocorynami, ale nezda sa mi, ze by prisavnikom nejak chutili.
Co sa tyka toho teritorialneho spravania- u mna v akvarku ma jednoznacnu prevahu ten väcsi samec, ked im dam tabletu a je tam nahodou ten mensi, tak ten väcsi ho odozenie. Inak nejake velke bitky medzi nimi rozhodne nie su. A okrem toho v tom istom akvarku chovam molinezie a tie sa mi mnozia ako dive a ti malicki cernoskovia mu mozu pomaly vliest aj do huby, aj tak im nic nespravi (pokial nezacnu ohrozovat, "jeho" tabletu, potom ich mierne odozenie)
Inak tieto rybky maju radi rozne ukryty, takze im je dobre zaobstarat nejaky keramicky kamen s dutinou, pripadne skrupinu z kokosoveho orecha alebo kvetinac s otvorom, aby sa tam mal ako dostat...
No a maju radi rastlinnu potravu- mnohi ich krmia listami salatu, pripadne spenatu alebo niecim podobnym.

To by bolo asi vsetko o mojich skusenostiach s ancistrusmi, ktore mam velmi rada a nedavno som zakupila dalsich mensich a dufam, ze je medzi nimi aj samica.... no ved uvidim.... Inak zdielam nazor mojho otca, ktory si mysli, ze su taki skaredi, ze su az pekni...

P.S. viac o chove ancistrusov by ti asi vedel povedat Marlo, on aj nejake rozmnozil...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Prisavky

Odoslaťod keso » 02 Apr 2003 09:25 am

Ahoj,

mam akvarium ktore je (resp. bolo) cisto ako afrika - malawi - mbunas, t.j. bez rastlin. Po case sa mi na kamenoch a zadnom skle jemny riasovy koberec, ktory menil svoju farbu na zaklade prirodzenych svetelnych podmienok od zelenej do cierno-hnedej.
Najdes tu aj jeho fotky (kesove akvarium). Pred 10 dnami mi Marlo daroval na skusku 4 ks ancistrusov. Dnes vecer odfotim to akvarium a uvidis tu zmenu. ancistusi pekne poobzierali riasu z kamenov a su pomaly cistejsie ako ked som ich tam dal.
Takze cast rias pozrali, ako sto percentnu prevenciu pred riasami ich brat nemozes.
Obrázok používateľa
keso
 
Príspevky: 31
Založený: 17 Mar 2003 12:44 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Prisavky

Odoslaťod Atilla » 02 Apr 2003 12:41 pm

ich hlad po riasach sa straca v momente ked maju dost potravy na dne cize ak dobre krmis ako napr. ja tak mas aj riasy :((
u mna mam este idealne podmienky pre tvorbu rias :(( vela svetla
a mam iba 2-och ancistrusov :( na 45l akvarko
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prisavky

Odoslaťod keso » 02 Apr 2003 12:45 pm

A krmis niecim specialnym tie prisavniky, alebo im staci aj strava pre afriku, u mna sera flora, sera sun, mrazena cyklop
Obrázok používateľa
keso
 
Príspevky: 31
Založený: 17 Mar 2003 12:44 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Prisavky

Odoslaťod Lacik » 06 Apr 2003 19:03 pm

No kupil som si dvoch prisavnikov a mozem povedat, ze to proti tym riasam dost pomohlo. 8) Urcite to nie je 100%-tne, ale ovela lepsie ako predtym. Tym prisavnikom pomahaju aj dvaja slimaci. Mam iba 30 l akvarko, tak neviem ako by to bolo vo vecsom.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Prisavky

Odoslaťod keso » 07 Apr 2003 08:49 am

Ja mam 400l akvarium, mam ich tam styroch a takisto mi to pomohlo.
Obrázok používateľa
keso
 
Príspevky: 31
Založený: 17 Mar 2003 12:44 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Prisavky

Odoslaťod Martin » 08 Apr 2003 09:50 am

Ja mam v 100l akvariu 2 prisavnickov a som s jej pracou spokojny az na to ze niekedy si lubia na rastlinkach tak pochutit ze ich cele prederu a nepekne to vyzera
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Prisavky

Odoslaťod Mcmac » 08 Apr 2003 10:46 am

Ja mam tiez na 96L akvarko 2 prisavnickov, a tiez sa pekne "staraju" aj o rastlinky...
Obrázok používateľa
Mcmac
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Mar 2003 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?

Odoslaťod Danka » 10 Sep 2010 15:44 pm

ja som mala bieleho prisavnika (albin) ale neviem co to bolo za druh. stala sa mi taka vec ze mi zahadne zmizol a neviem co by mohlo byt pricinou.. akva mam 40l complet capri s filtrom bluwave3 a ohrievacom vody..osadenstvo
1ks gurama modra
2kusy labeo
3ks endlerka
6ks krevety - 4japonske a 2 red cherry

(labea a guramu dnes berem prec kedze vyrastli a vymenim ich za vohdnejsie rybky do mojho akva)
Danka
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Sep 2010 14:55 pm

Re: Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?

Odoslaťod Aquanaut » 10 Sep 2010 18:41 pm

dúfam, že máš krycie sklo a nešiel na "zájazd k moru" :)
ak nebude niekde ukrytý, zapchatý - napchatý, nestráži potomstvo tak by sa mal objaviť
keď si ho nevidela dlhšie stane sa že uhynie,ale 40tka nie je miesto kde by sa ti schoval, ak ju nemas zarastenú hmm :|
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?

Odoslaťod vlada » 15 Sep 2010 19:57 pm

Ancistrusi čistí akvárium od řas hlavně mláďata. Ty velké tak moc ne. V menších akváriích jsou lepšími čističi řas krevetky a neritiny.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Maju prisavniky v akvariu nejaku cistiacu funkciu?

Odoslaťod Dedo » 15 Sep 2010 21:48 pm

Funkcia ancistrusov ako čističov v akváriu je zanedbateľná. Ide skôr o rybky podobne ako corydoras, ktorá sa doporučuje na prácu na dne akvária, tzv. rytieri dna. Pokiaľ ale chceš z rastlín vytvoriť koberček, tak ancistrus to veľmi rýchlo zlikviduje. Corydoras nie, ten nie je taký "buldozér".
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.