Zrodenie noveho iwagumi



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zrodenie noveho iwagumi

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 14:52 pm

Uvolnilo sa mi miesto pre zvacsenie aktualnej 250tky.Cely komplet je uz predbezne predany takze sa pustam do planovania noveho akvaria.Vacsinu veci si budem robit DIY.Budem tu postupne rozpisovat postup vystavby aj s fotogaleriou,mozno niekoho inspiruje alebo pomoze...

predbezna idea
Obrázok

Akvarium bude 120cm dlzka x 60cm sirka.Povodne som chcel dlzku az 140 ale kedze mam aj teraz problem nasvietit kraje akvaria rozhodol som sa pre standardny rozmer.Nad vyskou stale vaham medzi 40-45-50.Vysledny objem 288L az 360L
Lakaju ma diskusy,asi zvolim kompromis 45cm s 8mm sklom lebo 50 by uz asi bolo lepsie 10mm sklo co uz dost dviha cenu samotneho akvaria.Mohli by mi znalci poradit co s tym :D

Stolik budem robit cely na mieru sam.Pouzijem klasicku konstrukciu z 18MDF ale pred akvarkom mam malo miesta takze potrebujem spravit na najpouzivanejsie veci (kyble,hadice,elektrika) pristup z boku
Obrázok

Obrázok
na druhom obrazku su rozkleslene zvisle dosky,zelene budu dvierka,cervene su pevne dosky.Mam trochu obavu z tej pravej strany.Bude tam na sirku rozostup takmer 60cm.Vydrzi,ci bude lepsie aspon zo spodnej strany vyztuzit vrchnu dosku hranolom?

Budem vdacny za vsetky rady :wink:
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod amy01 » 19 Sep 2010 15:12 pm

Ja mám výšku 40cm a je to dosť málo. Najradšej by som mala tých 60-70cm to je pre diskusy myslím najlepšie.
Keď dáš tých 45cm odpočítaj si štrk + lišty a bude to asi mále pre diskáče.
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 15:16 pm

40cm mam aj ja teraz,priorita su pre mna rastliny a nasvietit 50-60cm je uz horsie.Tie diskusy su len keby sa nahodou podarilo :)
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod amy01 » 19 Sep 2010 15:28 pm

Aha jasné :)
Inak držím palce, ja sa neviem dokopať obložiť si ani stojan, to je tak keď chcem masív.
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 15:41 pm

treba zohnat sikovneho stolara :) aktualny stolik som dal narezat v hornbachu,slubuju rozdiel do 1 milimetra ale pilia aj plus minus 3mm takze teraz idem urcite k nejakemu "domacemu" stolarovi...vacsinou su aj lacnejsi a dat to doma dokopy zvladne aj mlady kutil
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod MAUceu » 19 Sep 2010 16:54 pm

Vyska akva a tercovce ti uz objasnili. No nezabudaj na dalsiu vec pri tercoch a to je teplota. A kedze priorita pre teba su rastlinky tak to nie je najstastnejsia volba. Je vela rastlin ktore ti pri tej teplote budu rast, ale nebudu rast tak ako by si si asi predstavoval. O zfarbeni plati to iste. Dalsia vec pri holandanovi je co2. To terce tiez moc nemusia.
Takze bud by som si vybral holandana alebo terce.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod crypto231 » 19 Sep 2010 17:35 pm

ked uz to bude otvorene , nechcel by si spravit nieco na styl amana ? korene von z vody , machy , bolbitis... alebo si uz rozhodnuty ?
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 17:41 pm

Diskusy teda zatial necham tak,ked budem velky :)
Co sa tyka stylu akva mam zhruba predstavu,nieco medzi holandanom a aquascapingom.Uz som pisal Khanhovi ci nema nejake vacsie red moor korene ktore by vychadzali aj nad hladinu vody...vsetko sa ukaze asi az ked budem mat akva a nejake tie "dekoracie" doma.
Neviem ani ako budu vystuhy na skle takze v prvom rade musim poriesit skrinku,akva a potom svetlo
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod hitmanius » 19 Sep 2010 17:52 pm

Cez co si prosim Ta robil ten nacrt? Diky
Obrázok používateľa
hitmanius
 
Príspevky: 305
Obrázky: 0
Založený: 20 Okt 2009 00:23 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod jiri sajar » 19 Sep 2010 19:44 pm

ja by som pre kľud duše tu ľavú stranu vystužil vertikálnou vzperou v strede pravej hrany - drevený hranol 5x5 cm - tak budeš mať absolútnu istotu, že pravý okraj skrinky nebude mať tendenciu sa prehýbať, horizontálna výstuha by tu tendenciu mohla mať.
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 20:01 pm

nakres som robil v google SketchUp
jiri neviem ci som ta dobre pochopil,mam dat do stredu tych pravych dveri vertikalne hranol?Len tam by som potreboval volnu celu sirku aby sa mi tam zmestili aj vacsie vedra-kyble
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod aughostino » 19 Sep 2010 20:35 pm

a keby si tu stranu podoprel takymi pravouhlymi trojuholnikami ako sa pouzivaju na policky na stenu? vlastne by si to "zavetral" zozadu, spredu a aj zboku (na strane oproti dvierkam), usetril by si miesto a bolo by to asi lepsie, ako nechat to iba tak, ked mas obavy

snad sa chapeme, ked nie nakreslim :)
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod jiri sajar » 19 Sep 2010 22:42 pm

Caiman napísal:nakres som robil v google SketchUp
jiri neviem ci som ta dobre pochopil,mam dat do stredu tych pravych dveri vertikalne hranol?Len tam by som potreboval volnu celu sirku aby sa mi tam zmestili aj vacsie vedra-kyble


tak potom budeš musieť asi použiť ako horizontálnu výstuhu kovový profil - íčko alebo účko - s tým, že profil bude k hornej doske skrinky pripevnený minimálne na 5 miestach (vo vnútri skrinky), alebo ho zapustiť do prednej aj zadnej dosky skrinky (aby sa váha preniesla na "nosné " vertikálne dosky skrinky .... dúfam že som to vysvetlil tak aby to bolo pochopiteľné.....
alebo...
...jednoduchú a geniálnu vec - na skrinku prišrobovať ešte jednu dosku ( z rovnakého materiálu a rovnakej hrúbky), ktorá bude mať rozmer totožný s pôdorysným rozmerom skrinky - tým vytvoríš oporu, ktorá bude váhu nádrže rozkladať na nosné dosky .... ale musí byť prišrobovaná, tak totiž vytvorí s pôvodnou vrchnou doskou skrinky "sendvič" ktorý bude veľmi pevný
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 19 Sep 2010 23:13 pm

vyskusam asi tu dvojitu vrchnu dosku
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 26 Sep 2010 21:03 pm

Dnes odisla 250tka novemu majitelovi (by ste neverili ako sa komplet 140x45x40 so skrinkou,svetlom,strkom atd da napchat do Chryslera 300C sedan) takze riesim definitivne rozhodnutia :)
Dlho som vahal medzi dlzkou 200,120 a 90cm.Teraz je na predaj v Symbioze pozivane more 200x50x55 aj so stojanom za dobru cenu ale kedze byvam v historickom baraku s tramovou podlahou netrufam si na taku vahu.Povodne som chcel 200x40x40 ale v "imitacii aquascapingu s holandanom" viac vyuzijem vacsiu sirku ako dlzku.Tazko si to predstavit ked nemam akvaria predsebou ale po dohode so zenou vyhrava 120tka.
Takze definitivny rozmer
120x60sirkax45vyska 324L
Predbezne dam nadrz urobit u najakvaria.sk (nase akvaristiky maju cca dvojnasobnu cenu,z akvashopu ani po tyzdni neposlali cenovu ponuku a tu bol ochotny pan,cena priazniva.Volal som tam tusim vo stvrtok a uz buduci tyzden by mi ho mohli doviest)Zatial som ale este neobjednal kedze stale riesim akva s prednou stenou s optiwite skla ale asi skoncim u klasickeho floatu.Zit aspon v AT hned by to bolo lahsie :)

Zvazil som umiestneie akva aby som si nemusel zbytocne komplikovat zivot so skrinkou takze bude klasickej konstrukcie v style ADA.Chcel by som v striebornej farbe ale neviem ci zozeniem formicu a obycajnou samolepiacou foliou asi nedosiahnem "profi vzhlad",este zvazujem obklad 1mm hrubou plastovou doskou.
Skrinka
Bocne a zadna stena z 18mm MDF,dve priecky v strede z hranolu 40x40mm
Obrázok
vychadzal som z nakresu ADA stolikov na tejto stranke kde dali len jednu priecku do stredu,dam ale pre istotu dve

Komplet s dvierkami
Obrázok

Osvetlenie
Povedne som chcel neony,potom som sa zacal obzerat po HQI ale ked som zbadal tu cenu :) tak chcem objednat 6x54W tu http://www.reefshops.com/t5-ho-light-fi ... -1-2m.html
cena viac nez fantasticka,uz len ten Paypal a doprava(Nemam zatial skusenosti s vacsou a drahsou zalezitostou tak sa trochu bojim,inak eshop je prevereny-moriaci z reef.sk sa nestazovali).Ale aj pri expresnej doprave to vychdaza dva krat lacnejsie ako nieco podobne (Arcadia,Giessmannn) v nasich eshopoch .Svetlo bude asi zavesene,nie na "nozickach".Uvidime podla uhla rozptylu svetla ci to bude stacit na 60cm sirku inak 1W/1L

Filter bude utrcite externy.Chcel som zobrat teraz na burze ale asi nebude v ponuke tak si pockam na nejake vianocne akcie a vezmem (jedine Eheim) 2215,2217 alebo termo 2324

Zatial prajem pekne citanie :)
Kedze rozpocet na nove akva znacne prevysuje cenu predaja stareho chvilku to asi potrva.V prvom rade budem kupovat techniku a "sklo" az nakoniec lebo verim tomu,ze by som nevydrzal a zalozil akva za provizornych podmienok a potom riesil jeden problem za druhym.
Takze uvidim co mi ponukne buduci vikend burza,potom poriesim dalsie zalezitosti...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 03 Okt 2010 14:26 pm

nieco noveho...
ako to uz byva-clovek mieni,pan boh meni...
Nezhodol som sa s ujom stolarom a uz sa mi nechcelo zhanat dalsieho takze prislo na rad nudzove riesenie-Hornbach
Kedze neboli schopny napilit dosky ako som potreboval musel som cely stolik znovu prekreslit a zaroven som sa rozhodol pre sirku akvaria 90cm.
V sobotu rano som zbehol kupit dosky,cestou na burzu do Ruzinova a hura do prace...
A takto vyzera vysledok
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Z burzy som si doniesol zaklad celeho akvaria - 2x 5L balenie Tropica plant substrat a 500ml Tropica hnojivo, vdaka pan Tokusev :)

Teraz ma caka objednavka akvaria,stale sa rozhodujem kde a co...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod trinitysk » 03 Okt 2010 15:07 pm

Z tych filrov co si pisal vyssie tak 2217, ostatne su poddimenzovane, hlavne u holandana potrebujes vyssi vykon, takze tie nedoporucujem na toto konkretne akva. Ak 2217 tak musis poriesit ohrev (prietokovo alebo interne ale to nie je u holandana stastne riesenie). Najlepsie riesenie je prof II 2128 (alebo teda 2217 s dodatocne kupenym prietokovym ohrevom...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 03 Okt 2010 15:48 pm

filter budem riesit asi az ako poslednu vec,takze potom sa uvidi
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Darsilius » 03 Okt 2010 16:30 pm

Skšínka je pěkná, uchytky bych volil jiné, vím že je to jen malý detail a hlavní bude nádrž, ale i tak sem si musel rejpnout :D
Darsilius
 
Príspevky: 109
Obrázky: 21
Založený: 23 Apr 2010 10:12 am

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod jiri sajar » 03 Okt 2010 20:02 pm

tá skrinka má nejaké nožičky? ak áno, tak koľko ich je a kde sú umiestnené ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 03 Okt 2010 21:42 pm

nozicky su...musel som vyrovnat krivu podlahu aj po dlzke aj po sirke takze som pouzil retifikacne nozicky.Je ich tam tusim 36 a su umiestnene podla vsetkych kolmych dosiek.Zaistene dvojitou maticou
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod jiri sajar » 04 Okt 2010 07:50 am

vidím, že presne vieš, čo treba u skrinky riešiť .... odo mňa máš za 10 +++
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod ranko » 04 Okt 2010 10:29 am

najprv nechcel som komentovat taku drobnost,ale ked uz Darsilius zacal, tak mne sa prave tie uchyty zapacili hned ako som ich zbadal takze asi to bude vec vkusu:)
inak neak mi unika vyznam tych noziciek, teda vyznam ani tak nie, len dost sobre nechapem tu fotku, teda kam presne ich umiestnis, bo toto je zrejme len neaka priprava. nech aj ja viem co presne treba u skrinky riesit.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Zrodenie noveho holandana

Odoslaťod Caiman » 04 Okt 2010 12:24 pm

urcite madla ci uz prevedenie celej skrinky je vec vkusu,hlavne aby plnila svoj ucel.Tie nozicky na fotke su na spodnej strane spodnej zakladnej dosky.Umiestnene su podla kolmych dosiek ktore drzia celu vahu akvaria
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.