Agresor - ublíženie neónke



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod remusator » 19 Sep 2010 19:42 pm

Čaute, neviem kam som to mal dať, tak som to dal sem...
Začal som s rekonštrukciou môjho akva.. Prednedávnom som kúpil nejaké rastliny, lepší filter, s dobrým objemom a nemetá to všetkým v akva, to je ale teraz jedno...
V akva bol len 1xAncistrus, 1xLabeo Bicolor, 1xCorydoras... to stará osádka..

Tak som kúpil 10 neóniek, presnejšie Neónka Červená - tá ktorá má celé bruško červené..

Druhý večer mi 1 pošla, resp. ukončil som jej trápenie. Neviem či sa jej niečo stalo pri prevoze, alebo mi takú dali už v obchode. Na hlave mala taký výstupok, zúžený chvost, rýchlo dýchala, obracalu ju na brucho, bola vyvalená pri filtri... Od 1. dňa mám pocit že nebola okej, lebo 9 plávalo spolu a skúmalo akva, a táto jedna hneď pri filtri. Možno jej poblížil ten pre mňa neznámy agresor..

A dnes, čo je tretí večer čo sú doma, resp. všimol som si to už ráno, jednej neónke chýba chvost :( Trčí jej tam také červené, resp. ružové mäso... Dorastie jej to ? Utratiť ju ? V podstate teraz ani nemá silu plávať, keď sa chce pohnúť tak musí šklbať celým telom, najnovšie už je pri hladine, necháva sa točiť prúdom z filtra a len dýcha, nič nerobí.. :( Je mi jej strašne ľúto..

Preto sa chcem spýtať, kto by mohol byť ten agresor. Nič iné okrem týchto troch rýb a neóniek tam nie je. Ancistrus už má 3 roky. Teda u mňa v akvárku je 3 roky... Je celkom velký, je to samec, už som ho videl zjesť nejakú mršinu (ak som rybku náhodou nestihol vytiahnuť, všimol som že sa pasie na nej..). Ale na živú že by si trúfol ? Naviac neónka švihne chvostom a je v momente preč, neverím že by ju ancistrus chytil.. Corydoras, na toho by som to nepovedal, ten si spokojne rýpe dno, alebo lieta popri skle. Labeo mi pažre rastliny, len čo som doniesol nové, tak už ich šiel obkusávať :o . Na ryby je síce mám pocit agresor. Dovoluje si. Keď som mal ešte Guramu, tak chodil popri nej a akoby ju obžieral (on tak trase ústami) a chodil tak popri gurame.. Občas sa aj labeo rozbehne do húfu neóniek, tie sa rozpŕchnu do každého kútu akvárka, ale vyslovene, že by hrýzlo do nich, som si nevšimol..

Kto je teda podľa vás záhadný agresor, a mal by som sa ho zbaviť ? Dostane sa tá poškodená neónka z toho ? ) :(
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Reklama

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod jiri sajar » 19 Sep 2010 19:50 pm

jednoznačne labeo - ..... labea sú od prírody pomerne agresívne voči iným rybám.... a ak je to starší kus tobôž väčších rozmerov a vo vode je naviac viac rozpustených metabolitov, jeho agresivita bude ešte väčšia .... ja osobne by som sa na tvojom mieste labea zbavil.
ancistrus sa priživí väčšinou už na mŕtvych rybách ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod remusator » 19 Sep 2010 19:52 pm

No, toto labeo mám od začiatku akvárka, čiže tiež má 3 roky už..
Čo je to metabolit ?
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod prasan » 19 Sep 2010 20:34 pm

Metabolit je produkt látkové
přeměny (metabolismu).
Metabolity jsou obvykle malé
molekuly nebo ligandy bílkovin.
Dělí se na primární a sekundární
metabolity. Toť wiki. Podľa mňa je to taktiež labeo, od mala by si sa ako tak znášalo aj s tetrami. Ty máš dospelý kus a dal si k nemu neonky to je tá osudná chyba.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod remusator » 19 Sep 2010 20:44 pm

takže musí ísť preč on alebo neonky, čo ?
Dúfam, že si ho niekto zoberie.. Nemôžem si dovoliť zakladať nádrž kvôli jednému labeu..

A neonky sú tiež tetričky nie ?
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod prasan » 19 Sep 2010 21:30 pm

Labeo je teritoriálne. A najmä vekom. Cez deň na neonky nemá, horšie je to v noci keď spia pri dne. Možno by pomohlo čiastočné rozdelenie akva dekoráciou aby labeo považovalo jednu časť za svoje teritórium. Na margo tej zasiahnutej rybky- ak prišla o chvost až na mäso tak neviem neviem. Ak je to len chvostová plutva tak dorastie.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod remusator » 19 Sep 2010 21:59 pm

Asi ma ukameňujete, Labeo je už preč..
Strašná zlosť do mńa vošla, keď som to zbadal, chuderka neónka ju tlačil prúd vody, došiel Labeák a hryzol si donej, som klopol prstom na sklo, urobil otočku a zas sa vrátil.. Neónka celá ohryzená, iba telo bez plutiev mlela z posledného, už ledva dýchala.. :cry:

Dekorácie tam boli, aj dosť vela rastlín po dne, velký filter, bolo to dosť členité podla môjho názoru..
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod jiri sajar » 19 Sep 2010 22:58 pm

labeo je mrenka .... a neónky sú tetry...
a je mi ľúto, že si sa na vlastné oči musel presvedčiť ako vedia byť mrenky - nie len labea - voči drobným, alebo ľahko zraniteľným druhom rýb (napríklad aj skaláre) devastujúcim elementom ....
u mňa sú jedinými mrenkami, ktoré som ochotný vziať na milosť len SAE a mrenka žraločia ... ostatné mrenky podľa môjho názoru nemajú v nádrži s inými druhmi rýb čo robiť - okrem výnimiek ako sú iné druhy mreniek alebo ocelátusy, či pirane...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod Richard Tokušev » 20 Sep 2010 09:11 am

Ja by som to prirovnal k neonkam, ktoré źijú v symbióze s čerstvo vyliahnutými gupkami, ktorým neubližia, nakoľko vyrastajú v spoločnom akváriu. Ale vpustite malé narodené gupky k neonkam a tie ich rýchlo pochytajú ako potravu.
Už sme to spomenuli pri chove skalárov s neonkami. Ak dáme skaláre k neonkám je zvyčajne všetko ok. Ak dáme neonky ku skalárom - sú automaticky ich potravou. Rozumiete?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod prasan » 20 Sep 2010 11:34 am

Presne ako napísal Richard. Kto je pánom domu (akva) ten je šéf. ;-) Ani ja by som netoleroval cudzieho čo by sa mi chcel nasáčkovať do bytu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod jiri sajar » 20 Sep 2010 11:54 am

Richard Tokušev napísal:Ja by som to prirovnal k neonkam, ktoré źijú v symbióze s čerstvo vyliahnutými gupkami, ktorým neubližia, nakoľko vyrastajú v spoločnom akváriu. Ale vpustite malé narodené gupky k neonkam a tie ich rýchlo pochytajú ako potravu.
Už sme to spomenuli pri chove skalárov s neonkami. Ak dáme skaláre k neonkám je zvyčajne všetko ok. Ak dáme neonky ku skalárom - sú automaticky ich potravou. Rozumiete?


to je sice pravda, no (z vlastnej skúsenosti) mám odskúšané, že napríklad skaláre ak dorastú do určitej veľkosti si napríklad na neonkách (ale aj na iných menších druhoch rybiek) radi pochutia a je úplne jedno či do nádrže prišli neskôr ako tie neonky alebo naopak .....
a taktiež mrenky - konkrétne labea - s narastajúcou veľkosťou a vekom sú agresívne voči ostatným obyvateľom nádrže.... je to už potom len o tom, či druhá ryba je schopná ich agresii čeliť, alebo nie, a ako je vzhľadom na svoju telesnú stavbu zraniteľná ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod Richard Tokušev » 20 Sep 2010 12:18 pm

Presne som čakal, že toto tu niekto začne rozvíjať do podrobností. Bol by som za, aby sme sa držali témy, nakoľko v akváriu sa deje vecíííí. Dá sa o tom napísať kniha, ako sa ktorá ryba správa. A začiatočník...hmm.. zrejme sa musí najkôr popáliť aby zistil. Alebo v tých nových knihách naozaj už nič nepíšu k veci?

Ked som pred 30 rokmi začal s akvaristikou, tak som popri tom študoval rôzne knihy, ay som sa do akvaristiky dostal. Chdil som do vedeckej knižnice, čítal som staršie časopisy.. Dnes to tak už nefunguje?

Tendencia začiatočníkov ktorú vidím u mňa v obchode je. "..túto jednu rybku mi dajte, aj táto je pekná, a aj túto jednu..." hmm Ved pancierníčky žijú v prírode v kŕdľoch o počte niekoľko sto kusov.. a teraz má byť sám v akváriu.

Ak pôjdem do podrobností, tak základom akvária by mohla byť snaha boja s riasami. Ryby druhov Otocinclus, Crossocheilus, gyrinocheilus, slimáky napr. Neritina, krevetky (aspoň tie najjednoduchšie C. denticulata) by mali mať zastúpenie v každom rastlinkovom akváriu. Az potom sa prechádza na rybky, "ktoré sa vám páčia" (neonky).
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Agresor - ublíženie neónke

Odoslaťod prasan » 20 Sep 2010 13:00 pm

O tomto by sa dalo rozprávať. Niektorí chovajú labeo s neonkami v pohode a opačne. Je veľa vecí ktoré môžu zaťažiť. Napr.vek, pohlavie, agresivita konkrétneho jedinca a pod. Myslím, že o tom viac netreba básniť. Problém sa našiel, labeo je preč tak len veľa úspechov s chodom akva.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.