'Štetinková riasa'



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re:

Odoslaťod canart » 11 Apr 2004 22:44 pm

petlo napísal:poradili mi hlavne pouzit kys. H3PO4 myslim a toho sa moc bojim tak ma napadlo ci nie je nejaka prirodnejsia moznost 8)

No, neviem, s tou kyselinou ti tam pojde fosfor... zivina, ktoru urcite riasy ocenia. Takze asi takto nie.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re:

Odoslaťod nino_q » 11 Apr 2004 22:57 pm

ktosi (myslim ze skala) tusim spominal ze H2SO4 sa na to da pouzit... ale odporucam zriedit pred liatim do akvaria ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re:

Odoslaťod duri » 12 Apr 2004 00:35 am

petlo napísal:vela ludi tu odporuca znizit ph vody. rad by som to skusil ale som tak trochu zaciatocnik . byvam v petrzalke / BA kde je sakramentsky tvrda voda. prosim o radu :) dik

Teda neviem, ake vysoke mas to pH, ale ked pises, ze mas aj tvrdu vodu, tak ta ma vysoku pufracnu schopnost, inak povedane - budes to mat so znizovanim pH tazke. Moznym riesenim je znizit tvrdost (aj pH) demineralizovanou vodou, ta ma nulovu tvrdost a pH 7. Mozes napriklad miesat demi vodu s vodovodnou v pomere 50 : 50. Demi vodu "akvaci" kupuju v nejakom fotolabe, to by si musel pozriet forum, pripadne niekto poradi aj tu (?). Tak by si znizil tvrdost vody na polovicu a o nieco by islo dolu aj pH. Ak by si chcel potom znizit pH este viac, tak najlepsie raselinou. Viaceri maju dobru skusenost s jej pouzitim v boji proti riasam - vlastne by si ju mohol vyskusat este pred demi vodou, je to logisticky jednoduchsie a mozno to zaberie samo osebe. V tom pripade pozor na vyber raseliny - ta od Sery (granulat Super Peat) okyseluje dost prudko (vlastna skusenost), asi by bolo lepsie pouzit tu, co pouziva salik - Aqua Exotic.
viewtopic.php?t=366
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod petlo » 12 Apr 2004 20:30 pm

waw dakujem za vela podnetov . pokusim sa ich aplikovat v akva snad to pomoze rozlucit sa so zlou :D riasou. peto
Obrázok používateľa
petlo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 01 Nov 2003 23:48 pm

Re:

Odoslaťod Peter » 12 Apr 2004 21:48 pm

nino_q napísal:ktosi (myslim ze skala) tusim spominal ze H2SO4 sa na to da pouzit... ale odporucam zriedit pred liatim do akvaria ;-)


Dufam, ze tie kyseliny v akejkolvek koncetracii sa do aqa neleju. Pripada mi to ako riadny drastak. len ty s nimi nespekuluj. Skusaj tu raselinu, znizuj ph, neprekrmuj, obmedz prudenie atd. Nechaj rybky vyhladovat, mnohe sa do nej pustia, ale ju len spasu, ostane aj tak travnaty porast. Najlepsie je cele akvarium precistit, t.j. vybrat korene, skaly atd, vymenit strk aj napadnute rastlinky (mozno staci len orezat, ale tomu uz neverim). A uz v novom akva dohliadnut, aby tie riasotvorne podmienky neexistovali, t.j. nizka ph, nenechat velmi prudit vodu, neprekrmovat atd. Mam take skusenosti, ze ked uz v aqa je, nezmizne... Je tu niekto kto pouzil nejake opatrenia a z povodneho aqa zmizli docista docista?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Stuka » 12 Apr 2004 23:49 pm

No ja som kupil uz rastliny dve valisnerie s touto "riasou" mam ju tam od pociatku a teraz sa rozsirila, ale ako som uz pisal zatial nic hrozne...jak sa proti tomu da branit? Nekupovat chlpate rastliny, lebo ona tak vyzerala a vobec som nevedel ci je riasa alebo sucast tej rastliny lebo sak aj niektore kvety maju chlpy...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re:

Odoslaťod skala » 13 Apr 2004 08:09 am

bran sa tym, ze vodne rastliny ti budu rast lepsie ako riasy. jednoducho zlepsi podmienky pre rast vyssich vodnych rastlin.
inak, mimochodom, teraz budes mat situaciu tazsiu, kedze den sa neuprosne predlzuje.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re:

Odoslaťod Stuka » 13 Apr 2004 10:59 am

skala napísal:bran sa tym, ze vodne rastliny ti budu rast lepsie ako riasy. jednoducho zlepsi podmienky pre rast vyssich vodnych rastlin.
inak, mimochodom, teraz budes mat situaciu tazsiu, kedze den sa neuprosne predlzuje.


O to sa snazim uz od zaciatku...inak to ze den je dlhsi by snad nemalo az tak vadit kedze udrzujem v miestnosti maximalnu tmu aj cez den
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re:

Odoslaťod nino_q » 13 Apr 2004 11:30 am

to tam udrzujes tmu kvoli akvariu? dufam ze nie...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Stuka » 13 Apr 2004 12:12 pm

veru tak, kvoli akvariu som ako v jaskyni
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re:

Odoslaťod skala » 13 Apr 2004 12:19 pm

aky velky mas otvor? :) alebo schadzas dolu schodmi ako do pivnice?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re:

Odoslaťod nino_q » 13 Apr 2004 13:56 pm

myslim ze sa tym zbytocne zatazujes, ak nemas akva uplne pri okne, mozes odtemnit...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re:

Odoslaťod Raviolka » 13 Apr 2004 16:50 pm

Peter napísal:Mam take skusenosti, ze ked uz v aqa je, nezmizne... Je tu niekto kto pouzil nejake opatrenia a z povodneho aqa zmizli docista docista?


:D
Konkrétně jsem měla směs hnědých řas, obyčejných (né vláknitých) zelených a černou potvoru. Hlavněr ty hnědé u dna řádily, tak jsem zkusila přidat světlo, změnit proudění vody, odstranit železo... fakticky nevím co zabralo, ale ZABRALO. Momentálně jsou tam jen malinké zelené, s kterými si hravě poradí přísavníci a slimáci. 8)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re:

Odoslaťod Peter » 13 Apr 2004 17:35 pm

Urcite myslis stetinku? Ja mam v akvariu malo zeleza, aj tak sa vytvarala. Teraz obcas zelezo pridavam, ostatnym rastlinam sa dari a stetinke tiez.... Ale tomu zelezu neverim, dlhy cas, ked som ho nepridaval stetinka si veselo zila. V sucasnosti som v stadiu, ze si myslim, ze ked bude aqa bohato zarastene zelenymi rastlinami, tak tu stetinku vytlacia... Ale aj tak ti gratulujem...Inak neviem preco je ta ista tema v dvoch temach, ale co uz, rozhodujuci je obsah...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Raviolka » 13 Apr 2004 17:48 pm

To železo jsem ubrala kvůli té hnědé potvoře a na tí to zřejmě platilo. Černá štětinková se odporoučela poté, so se trochu snížil proud vody z filtru a nejspíš definitivně odešla potom, co se filtr rozbil. Ale přesně si to nepamatuju, jsou to tak 4 roky a měnila jsem víc věcí.
Jenom jsem tě chtěla povzbudit, že to jde. Předělávat kvůli řasám celé akvárium, no děkuju pěkně :x
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Stuka » 13 Apr 2004 21:33 pm

Kdo chce hleda zpusob,
kdo nechce hleda duvod

8)
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Peter » 14 Apr 2004 06:05 am

Raviolka napísal: Jenom jsem tě chtěla povzbudit, že to jde. Předělávat kvůli řasám celé akvárium, no děkuju pěkně :x


Dakujem... :D potesila si ma, uz som si na tu stetinku trochu hadam aj zvykol... snazim sa ju brat ako sucast aqa.. :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod petlo » 15 Apr 2004 11:33 am

Raviolka napísal:To železo jsem ubrala kvůli té hnědé potvoře a na tí to zřejmě platilo. Černá štětinková se odporoučela poté, so se trochu snížil proud vody z filtru a nejspíš definitivně odešla potom, co se filtr rozbil. Ale přesně si to nepamatuju, jsou to tak 4 roky a měnila jsem víc věcí.
Jenom jsem tě chtěla povzbudit, že to jde. Předělávat kvůli řasám celé akvárium, no děkuju pěkně :x


len tak btw, to ti ten filter isty cas vobec nesile, hmm a za aky si ho vymenila :?:
Obrázok používateľa
petlo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 01 Nov 2003 23:48 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Raviolka » 15 Apr 2004 11:49 am

petlo napísal:len tak btw, to ti ten filter isty cas vobec nesile, hmm a za aky si ho vymenila :?:

Ten filtr už nefunguje skoro 3 roky. Neměla jsem peníze na nový, tak jsem to nechala tak. Je to 300l akvárium hlavně s americkými cichlidami, veeeeelmi hustě zarostlé, prakticky bez řas :)
O akváriu bez filtrace se mimochodem diskutovalo někde jinde.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 16 Apr 2004 11:43 am

Pretoze aj ja mam uz aku taku skusenost so stetinkovou riasou, tak sa podelim o moje doterajsie postrehy.

V akvarku mi prebyvala cierna stetinkova riasa, ktora dost vo velkom rozsahu napadala listy vsetkych rastlin. Najprv na okraji a potom celoplosne. Bez riasy boli prakticky iba rychlo rastuce valisnerie a mlade listy rastlin. Nikde inde sa tato riasa nevyskytovala (strk, pozadie, korene). Skusal som aj castejsie menit vodu (20% / tyzden). Kupil som aj testy na NO2,3. Hodnoty boli nulove. Neslo mi do hlavy, preco teda problem s riasou.

Uz ma zacalo chytat mensie zufalstvo a tak som zacal experimentovat so svetlom, vymenou vody a filtrom. Vodu menim cca 1x za 2 tyzdne cca 1/3 a to tak, ze dopustam priamo s kohutika studenu (vsetkym rybkam sa to paci a panciernicky sa idu zblaznit). Voda ma taketo parametre: pH 7.2, KH 8°, GH 12°. CO2 uz nemam, lebo v tom momentalne nevidim ziaden prinos. Pri jeho aplikacii som mal velmi rozsirenu zelenu riasu. Viem nie je to chyba CO2 ale prostredia akvarka, ale naco mu pritazovat - zatial.
Co sa tyka osvetlenia, zmenil som casovanie ziariviek. SRAM Flora (odtien 77) bezi 3 hodiny rano a 4 hodiny vecer pred vypnutim. SRAM (11-860) bezi cely cas tak ze akurat sa doplna s Florou. No a cez obed cca od 11:00 do 16:00 svietia zvysne dve SRAM (21-840).
No a do filtra - do kosickov (FLUVAL 304) som aplikoval jemny molitan a to tak ze som ho nastrihal na kocky cca 10x10x10 mm. Molitan nie je akvaristicky. Pred dvoma tyzdnami som tam mal nieco vyse mesiaca raselinu. Teraz som ju odstranil, lebo je tam uz spominany molitan.

No a vysledok? Cierna stetinkova riasa prakticky zmyzla zo vsetkych listov, je uz iba na velmi starych prakticky mrtvych listoch rastlin - sem tam ich vytrham. Znizenim osvetlenia sa redukovala aj zelena riasa, ale jej uplnu eliminaciu podpori asi az UV sterilizator (samozrejme aj s prerobenim akvarka). Stetinkova cierna sa vsak zacala vytvarat v malych chumacikoch prave v miestach kde je prudenie z filtra (akurat v mieste vypustu filtra spoza pozadia hore, vobec nie je) a to hlavne na korenoch.
Je to pre mna ovela viac prijatelnejsie, pretoze tie male stetinky vyzeraju celkom esteticky. Uz to vobec nie je take apokaliptycke.

Na pozadi sa mi ale vytvorili (iba na cca 5-tich miestach lokalne) dlhe zelene vlasy. Najdlhsi ma priblizne 35 cm. Mam ich ususene na krycom skle, ale neviem ci sa mi ich podari odfotit. Ich odstranenie trvalo cca 5 min. takze zatial mi to nevadi resp. budem menit pozadie, takze to uz tak necham.

SKUSENOSTI: Aspon moje skusenosti su zatial take, ze som zmenil prostredie, pH sice ostalo na 7.2 ale dole isla KH na 5,5 az 6°. Raselina urobila svoje. Zvecsil som plochu filtra pre bakterie, takze biologicka filtracia sa zlepsila tiez. Inak biologickej filtracii by som na stabilitu prostredia pripisoval velmi velky vyznam - prakticky je to zaklad akvarka s velkym poctom ryb (mam ich cca 50). Momentalne pracujem na cca 11 litrovom externom pretlakovom biofiltri. Zada sa mi, ze aj zmena osvetlenia ma urcity vpliv na globalnu tvorbu rias, pretoze uz asi dva tyzdne s mi moje akvarko zda byt cistejsie - kristalovejsie ako zvycajne.
Akva je 300-vka, momentalne 52cm vyska hladiny.

CO VY NA TO???
Ak Ste niekto docitali az sem a este zijete, prosim o Vas nazor na vec. :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re:

Odoslaťod skala » 16 Apr 2004 12:19 pm

tazko povedat, ale zrejme raselina dost zafungovala ako ad/ab sorbent. Zrejme prilis velke mnozstvo zivin ktore bolo rozpustene vo vode naviazalo. Svoje iste urobilo aj mensia dlzka slnecneho denneho svetla v sezone zima - jar. (ja viem, uz je po rovnodennosti)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re:

Odoslaťod Peter » 16 Apr 2004 20:05 pm

hmmm, mne raselina nepomohla...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod gabriela » 19 Apr 2004 08:17 am

ja skusam na dlhu vlaknitu riasu raselinu aj slamu, zatial s nie velmi valnymi vysledkami. Asi bude treba urobit este nieco.
Mam niekolko akvarii a riasa si vybera podla mna celkom nelogicky.
Rastie v lepsom aj horsom svetle, v cistejsich aj v spinavsich nadrziach.
Zatial nieje tam, kde je koren, kde je velmi vela rastlin, kde je najvacsi prietok cez dostatocnu filtracnu vrstvu.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 19 Apr 2004 09:04 am

A este som si spomenul. Krmim menej ako doteraz cca o 30 az 50%, ako ktory den. Az sa niekedy bojim, ze mi panciernicky nepreziju.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.