Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 13 Sep 2010 10:23 am

Furanol 2 = nifurpirinol
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 13 Sep 2010 10:46 am

Cize rovnako ako Bactopur direct od Sery.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 13 Sep 2010 14:52 pm

Nie, nie je to to iste co Sbd. od Sery....Raviolka odkial mas tu info ze to je nifurpirinol?
Bud je to jazykova bariera (nemcina v mojom ostatnom prispevku), alebo tu necitate co tu pisem (ja dufam, ze to prve)...ucinna latka je Natrium-Nifurstyrenat (je to tam predsa v nemcine prilozene v mojom ostatnom prispevku...) Aj ked nie som chemik tak logika mi hovori, ze to nie je nifurpirinol...Pokial ja viem a mam nastudovane, tak nifurpirinol bol u Furanol-u ...(preto som pisal ze tam ta 2 je podstatna pretoze je tam uplna ina ucinna latka a nie nifurpirinol...). Precitajte si este raz ten moj prispevok... :wink:

Pre tych co vedia po nemecky pripajam link a oficialne vyjadrenie z JBL (H.Blessin), uplne dolu v diskusii...
http://www.crustawelt.de/wbb3/board17-g ... l-von-jbl/

A kratky uryvok z tohoto vyjadrenia:

"Zu JBL Furanol: Wir haben bisher keine Meldungen erhalten, dass es bei Garnelen problematisch war. Michael Wolfinger (Garnelenkrankheiten.de) und Carsten Logemann (Garnelenhaus.de) bestätigen dies.
Übrigens: Es gibt noch Bestände im Handel mit JBL Furanol (Wirkstoff Nifurpirinol), das jetzt einen Nachfolgermit JBL Furanol 2 erhalten hat, der einen neuen Wirkstoff besitzt (Natrium-Nifurstyrenat). Auch der Nachfolger scheint bei Garnelen gut verträglich zu sein!"
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 13 Sep 2010 15:37 pm

Uz som si to pozrel. "Chybicka se vloudila" pri hladani ucinnej latky a prezerani iba vypisu vyhladavaca (v niektorych odkazoch to vyznelo ako synonymum). Nasiel som to aj v ponuke jedneho SK predajcu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 13 Sep 2010 20:11 pm

trinitysk, já jsem před časem hledala něco u Furanolu (tom původním) a dočetla jsem se přitom, že existuje dvojka a že v té je nifurpirinol. Bylo to tady:
http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/j ... forbidden/ a jak píše Martin, i jeden SK prodejce to má na stránce a taky jeden britský a... je v tom zmatek. Máš ale pravdu, o tom není pochyb.
Mimochodem když už jsme v té "galerii" léčiv a účinných látek, já jsem se doslechla docela chválu na Terap AB od Aquaru - teď pod novým názvem Dezin AB. Obsahuje: benzodecinii bromidum, Methylthionini chloridum, Tris-pufr.

No a k mým piktám - OTC zabral, což bylo vidět už po 20 hodinách, jen jsem chtěla s optimistickými soudy počkat. Obě "testované" ryby jsou v pořádku - tím myslím skutečnost, že povrchové známky bakterky jsou pryč. Šupiny jako ježeček taky splaskly. Mám foto, tak někdy později... Zatím jsem neléčila ostatní, byla jsem mimo a nemám čas ani dnes na velké manévry, ale chystám se. Spíš teď ale řeším, jak to dotáhnout těch předepsaných sedm dní - nerada bych to zkracovala (resp. rozhodně nechci), ale buď OTC nebo pomocná látka se rozpadají a voda je hnědá a pění - rybky nevypadají šťastně. Měnila jsem včera polovinu a přidala znovu odpovídající množství OTC, jen už si to zase říká o výměnu. Je to pidinádrž, krmím je, 30 stupňů... Musí to vydržet do čtrvtku, spíš do pátku. Jak už na ně teď nemusím koukat, asi je dám do nějaké větší nádoby, tam by to nemuselo být tak ošemetné.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 14 Sep 2010 10:57 am

Je v tom zmatok hlavne preto, ze JBl nepochopitelne nechal povodny nazov a len dodal cislovku 2. Ak by to bola akakolvek ina firma tak tomu da uplne iny nazov a hlavne iny marketing...uz len preto, ze je to nieco uplne nove. Vcelku ma to aj prekvapilo lebo JBL ma marketing zvladnuty asi najlepsie (ak neratam ADA..:-)). Predpokladam, ze tomu nerobia extra velku osvetu prave kvoli tomu zakazanemu svinstvu co to obsahuje....
Terap AB - co ja viem o nom tak je dobry iba v rannych stadiach a je nutna dlhodobejsia liecba, navyse nezaberie vzdy je to tak 50:50...Je casto puzivany diskusarmi (ostatne ako takmer celu Aquar ktory je velmi oblubeny...) prave "preventivne" tak ako pise vyrobca. Ak ale nieco vypukne tak siahaju po Sbd alebo teraz uz aj po F2 resp. to daju hned na rozbor a liecia, podla priebehu choroby.
Dezin AB - Aquar na svojich strankach uvadza, ze je to prevencny pripravok k potlaceniu skodlivych vodnych bakterii....o liecbe sa tam (na rozdiel od Terap AB) nic nepise...takze neviem teraz ci je to nastupca alebo skor nieco v inej koncentracii len na prevenciu...zlozenie pripravkov a koncentracie na porovnanie som tam nenasiel.
K piktam...konecne dobre spravy..:-) Ta jezata ma naozaj milo prekvapila, tej som nedaval ziadnu sancu, som zvedavy ako budu pokracovat. Urcite neskracovat liecbu, musis pockat 7 dni...Neviem kolko l ma pidinadrz ale tych 10l (este lepsie 20l) by som videl ako povinne minimum, prave kvoli tomu co pises...Netreba pozerat len na velkost rybiciek ale aj na tie veci okolo toho...v konecnom dosledku ti ta vacsia nadrz usetri cas a namahu...To co popisujes (jemne nahnedla voda) je bezne u OTC (ci to sposobuje priamo on alebo nejaka pomocna latka neviem), penenie takmer ziadne (len par "bublin" po okraji nadrze), predpokladam, ze ak toho mas nejako viacej tak to moze byt aj z toho davkovania, ktore je podla mna prilis vysoke...(casto sa OTC dava priamo do krmiva tam je to pri velmi vaznych pripadoch od 40-50mg/kg vahy uzitkovych ryb, u akvarijnych sa vacsinou rozpusta vo vode tych 10mg/l max. 20mg/l .Pri vyssich koncentraciach to moze mat vplyv na vnutorne organy, hlavne pecen a ladviny ryb. U mensich druhov sa nedoporucuje prekrocenie 10mg/l, vacsie druhy mozu ist na max. tych 20 mg/l. To su informacie co mam ja z SVU Praha od dobreho znameho a kolegu akvaristu s ktorym som prave dotelefonoval...)
Teplotu vody by som drzal ak sa da okolo 28 a radsej menej ako viacej...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 14 Sep 2010 11:39 am

50 mg/l viz třeba citace Franka v tomto tématu, ale našla jsem to opakovaně i jinde. Není těžké googlit nebo prolistovat pár knih. Že to někdo používá úspěšně jinak je samozřejmě možné a jisté - mj. jsem našla i vyšší dávkování.

A z jakého důvodu je pro malé ryby 2krát nižší dávkování než pro velké? Myslím, že ta míra tolerance závisí na něčem úplně jiném, než je délka těla. No ale to nemusíme řešit, každý, kdo bude léčit ryby antibiotiky, si to stejně musí prolouskat a rozhodnout sám.

Zajímavost: injekčně se aplikuje jen jednorázově. Teda těm jehňatům a čuníkům, pro které je to určené :lol:


P.S. O víkendu jsem se na ten Terap AB ptala u prodejního stánku Aquaru a bylo mi řečeno, že Terap je staré balení a teď to bude Dezin. V Dezin provedení tam měli nejen AB, ale i ty ostatní prostředky; Terap balení už jen velké "zbytky". Chtěla jsem malé balení a to prý už jen Dezin. Prodávám, jak jsem nakoupila :wink: Pokud je to jinak a je tam třeba jiná účinná látka, tak bych se za takovou informaci zlobila.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 14 Sep 2010 12:34 pm

K Terapu AB vs. Dezin AB - ono si to naozaj staci len vygooglit (tak ako sama pises... :) )...info su z ich stranky... :idea:

K davkovaniu OTC - samozrejme ze zavisi davkovanie aj od inych faktorov a su podstatnejsie ako velkost. Ale ked vychadzam z toho, ze vsetky ostatne podmienky (ako napr. teplota, pH, alkalita, pokrocilost stadia choroby atd atd) su nemenne resp. rovnake (aby sme sa netocili v kruhu a neskocili zaverom vsetko so vsetkym suvisi, to ja teda nemusim) tak pre mensie rybky je to vraj preto, lebo v zasade maju o podstatne rychlejsi metabolizmus a su vo vseobecnosti citlivejsie na akekolvek lieciva ako take. Minimalne pre mna taketo vysvetlenie logiku ma. Nevylucujem, ze to nie je nejakym sposobom zjednodusene a zpausalizovane (a teda, ze sa najdu aj nejake vynimky), v kazdom pripade predavam ako som nakupil... :) Temu davkovanie OTC nech si teda kazdy riesi ako uzna za vhodne...Nasiel som aj ja vyssie davkovanie ako pises ty ale aj o dost nizsie ako som napisal ja....

P.S. Pre tych ktorych tema chorob zaujima vrelo doporucujem knizku Nemoci sladkovodnich a akvarijnich ryb (Citek,Svobodova,Tesarcik), jedna z kniziek povinnej literatury Strednej rybarskej skoly vo Vodnanoch. Ak si odmyslim knizky od D. Untergassera, je to to najlepsie co som kedy cital. Nie su to len ciste teoreticke uvahy a teoria ale aj dost prikladov a navodov ako postupovat v praxi.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 17 Sep 2010 11:19 am

Raviolka ako to vyzera s tymi rybkami liecenymi a ako s tym zbytkom? Dnes by mala koncit liecba, ze? Liecis aj ten zbytok, prerabas/dezinfikujes to akva? Nejake dodatocne postrehy pre ostatnych a zaver z toho?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 21 Sep 2010 10:38 am

Ostatní neléčím a akvárium nepředělávám, nemám momentálně ten potřebný čas. U některých v hlavním akváriu se stav vylepšil sám od sebe, u některých ne. Ta léčba OTC byla podle očekávání náročná a nechci, aby to podstupovaly zdravé ryby. Uvažuju nad krátkodobou lázní, to by myslím bylo nejlepší, protože účinné to je, jen těch sedm dní je vyčerpávajících. No a jsem zpátky u té první věty...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 21 Sep 2010 11:04 am

Rozumiem a dakujem za odpoved. Ze je to vycerpavajuce sme vedeli...ale mam pocit ze pre teba mozno este viacej ako pre tie rybicky..:-( Ja by som urcite neskracoval liecbu, predsa len je to antibiotikum a podobne ako u ludi ani tu sa nedoporucuje prerusovat/skracovat liecbu...Je to na tebe. Nech sa im dari...
Trochu OT: hladal som ta v Prahe v sobotu na vystave a nakoniec ked som ta nasiel na prednaske (tej prvej)...tak som v sebe nenasiel odvahu sa ti prihovorit ked som ta tam videl s tym prisnym pohladom... (mozno ale len sustredenym, neviem...:-))
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod barky » 21 Sep 2010 17:53 pm

Sorry za OT: ale ani nevies ako si ma pobavil :-) ten pohlad bol urcite sustredeny :-) Neboj Raviolka nehryzie :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 21 Sep 2010 19:28 pm

trinitysk... :roll: jsi se mohl přihlásit, pak je to o něčem jiném, než tu tlachat s anonymním nickem :wink: A jinak slovo "přísná" mě zrovna necharakterizuje, to má barky pravdu :lol:

K té krátkodobé koupeli - jak jsem zmiňovala, injekčně se to podává jednorázově :idea: Váhám, můj plán je oddělit ty naprosto zdravé a ostatní zkusit takhle přeléčit. Ale s tím, že bych je pak držela v přísné karanténě, nehodlám si tu pěstovat rezistentní baktérie. Zatím to rozmýšlím, akci nechystám - mimochodem zajímavé je, že tomu mému kamarádovi Baktopur Direkt zřejmě zabral. Ale až po několikerém opakování. Spíš se stále znovu dokola pokoušíme přijít na to, kde je příčina... :?:

Takže závěr nedělám žádný.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 21 Sep 2010 20:23 pm

1. tak sa ospravedlujem ze tu tlacham...su tu asi ini borci (mozno aj v sukni) co netlachaju...:-)
2. ze sa injekcne podava jednorazovo nic nevysvetluje ani nedokazuje..:-) rovnako ako konstatovanie "zrejme zabral". V kazdom pripade drzim palce a az bude nieco nove (podla mna bude uz coskoro...ale ci sa s tym nieco bude diat, bude zavisiet zrejme od tvojho volneho casu, ze?) tak daj nam vediet v tejto teme.
P.S. Az budes v Prahe tak sa uz urcite prihovorim, uz len tymi par poslednymi prispevkami (najma svojimi dnesnymi) si ma nabudila...:-) Budem rad, ak das vediet ze si tu, aby som nemusel browsovat vsetky akva stranky kde sa zapojujes...
Pekny vecer
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 21 Sep 2010 20:53 pm

trinitysk napísal:1. tak sa ospravedlujem ze tu tlacham...su tu asi ini borci (mozno aj v sukni) co netlachaju...:-)
Tlachám já, Ty jsi pro mě anonymní. Nějak mě nenapadlo, že by sis to mohl vyložit obráceně a taky pro mě slovo tlachat nemá žádný negativní výraz, aby se za to někdo omlouval.

A mohli bychom se vrátit k tématu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 21 Sep 2010 21:06 pm

Kedze v CR zijem nejaky ten patek tak viem dost dobre co znamena slovo tlachat...:-) ze ho niekto pouziva ako bezne slovo nie je moja chyba ani nedostatok....;-)
K tematu: Daj nam vediet co s tymi chorymi rybickami urobis/robis (az to bude aktualne) a ako sa im chudencam dari (su chore=chudence, aby si v tom nieco nehladala) ...to bude najlepsie...(btw. ty tu urcite netlachas..;-))
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Raviolka » 21 Sep 2010 21:27 pm

Nemám nejmenší chuť pokračovat v téhle debatě.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Aquanaut » 21 Sep 2010 22:33 pm

8) tenis :o

no tak ja som tu svoju neo preliečoval 36 hodín v Costapure, zvýšená dávka, potom som v lekárni kúpil Hypermangán, rybku som prelovil raz, do čistej nádoby, namiešal roztok ( prvá chyba ) ako to dávkovať - slabo ružový je to aké - slabo ružové??? :? rybka už v tej chvíli putovala na 60sek. do roztoku..A.. rybka začala rýchlo dýchať.. po vylovení som nabral pocit, že to ide dole vodou - šok, teplota vody bola rovnaká, z akva, po vylovení z roztoku druhý krát však už nereagovala na citreflex zo sieťkou od chvosta - rybka dotykom preskočí do sieťky :( už som vedel že je zle - asi poškodená nervova sústava, okamžite do nádrže..rybka padla na dno, divoko dýchala, nedokázala pohnúť telom, plutvami, krče, stuhla po cca 30 min na dne, exitus :( ..tu ju už objavila Gurama tak šla z nádrže von, asi som precenil silu roztoku, alebo 60s..nerozumiem len tomu reflexu keď stratila cit v tele..ale aspoň si snáď niekto zobere príklad, každy sa učíme, mal som ju tam dať na cca 10 - 12sek. :idea: aj to je moc, ale asi všetko záleží od koncentrácie zle od oka namiešaného roztoku...až fialová farba, moja farbosleposť?
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 22 Sep 2010 08:19 am

Astronaut, to co popisujes nesuvisi s bakterkou, teda minimalne pokial ide o postup liecby...ci je to bakterka tazko posudit ked nie su ani foto. S hypermanganom do buducna velmi, velmi opatrne, radsej ani neskusaj...(roztok musi byt len velmi slabo ruzovy, menej ako ruzove vino...ponor na max 60s, neskor mozes maximalne zopakovat ak rybka znasa...a pouziva sa pri pliesnach a ektoparazitoch...to zrychlene dychanie bolo sposobene tym, ze si jej rozleptal ziabre..:-()
OT: Kedy bude tvoj dalsi fotoserial? :) Mne sa to naozaj velmi pacilo ako take mile spestrenie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Aquanaut » 22 Sep 2010 09:29 am

Fotky neo čo už je vo " Veľkej mláke" sú niekde skôr..
Fotoseriál už bude čoskoro !!! :wink: len včera som nahodil novú MB dosku do PC a ostatné veci..dolaďujem stroj, ešte Photoshop..a pod.

čo sa týka baktérky, ja som musel pristúpiť k radikálnej zmene kŕmenia - iba raz denne, potom kedže si myslím, že pre 80L nádrž s Guramami je výmena 1x týždenne málo tak 2x, menej kŕmim, dnes -tj každú stredu budú mať hladný deň, potom to vidno aj na zelenom truse :? pustia sa to čistiť
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod trinitysk » 22 Sep 2010 12:28 pm

Spravne. Nevidim dovod krmit dospele rybky viacej ako raz denne (max. 2 pidi davky ale vcelku je to vzdy len jedna davka) a post raz do tyzdna je samozrejmost ktoru treba dodrziavat...2x tyzdenne vymenit nejakych 30% vody pri kazdej vymene je super, rybky budu len vitalnejsie...cistenie raz za 7 dni je len akesi zjednodusenie, v kazdom pripade cista kvalitna voda je zaklad vsetkeho...krmit mozes aj zlatom, ale ked mas raz spinavu, nekvalitnu vodu aj tak to ochorie a je to o nicom...Zaklad je voda ..az toto pochopia akvaristi tak 50% vsetkych tem ktore sa tu rozoberaju zmizne, vratane problemov s riasami (no a chorobami)...
Na fotoserial sa naozaj velmi tesim, do toho!..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 04 Máj 2011 17:26 pm

Takže asi spadám do klubu "nakazených".. Už mi to písali viacerí, že je to na 99% bakteriálne ochorenie a keďže je tu Mystkina téma, rád by som sa opýtal na Vaše skúsenosti, prípadne o bližšiu špecifikáciu. V priebehu 3 týždňov som prišiel asi o 5 rýb. Akva je založene mesiac aj pol cca, je to málo, viem, hneď tu sa stala prvá chyba, ale dal som na rady predajcu a po 48h od aplikácie Denitrolu som kúpil ryby a šup s nimi dnu. Taktiež som s nimi už prerábal akva, majú už iné prostredie kúsok, takže možno stres.. I keď netvrdím, že je to tým, ale pravdepodobne ešte nezabehnuté akva, a tak sa chcel spýtať, čo by sa s tým dalo robiť. Postihlo mi to prevažne Tetry cisárske čierne a Razbory klinoškrvné, Gupky, Sterbai, SAE, Krevetky a Neonky vyzerajú byť v poriadku. (až na jednu Neonku, ktorá mi tiež umrela, no nepozoroval som na nej žiadne príznaky, proste do rána bolo po nej, fotku bohužiaľ nemám)

Prvá tetra, pravdepodobne žiadny súvis s bakterkou, no počítam ju. Ako vidno na foto, strata kontroly plávania, plávanie hore hlavou na mieste, ťažký chvost, sledoval som ju 3 dni, 4 deň som ju utratil, aby sa netrápila, inak žiadne iné príznaky. Skúšal som aj pristrihnutie plutvy, nepomohlo.
Obrázok

Ďalšia tetra rovnakého druhu, najskôr biele výkaly, nechuť do žrania, neskôr už jemné odstávanie šupín, slabosť, strata farby, keď som videl, že už len "sedí" na rampe, utratil som ju.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Ďalšia tetra, ktorá ešte žije v akváriu má akýsi šedý zákal oka, vidno na fotke v strede oka, myslím, že je to jej ľavé oko, inak nijaké iné príznaky.
Obrázok

Razbora, čo som ju spláchol mala na sebe akýsi povlak na jednej časti tela, možno pleseň a možno len odstávajúce šupiny, ťažko povedať, keď som to videl, hneď som sa jej zbavil.
Obrázok
Obrázok

Ďalšiu Razboru som spozoroval dnes pri kŕmení, takisto chytená strana niečím bielym, ale trošku menej, no všimol som si divnú zadnú plutvu, normálne ešte žrala, no plávanie mala už trošku mimo.
Obrázok
Obrázok
Naposledy merané parametre vody:
pH - 7,5
kH - 7
gH - 9
NO3 - 10-25mg
NO2 - 0mg

Teplomer nemám, ale na ohrievači to bolo nastavené medzi 24-28, z čoho usudzujem, že to stabilne drží na cca 26,5 stupňa. CO2 nonstop cca 2 bubl. / sek, pretože sa snažím ešte znížiť pH, no ani v tom sa mi nedarí. Vodu sa snažím meniť každé 4 dni, cca 30-40%, no ale sa priznám, že parametre vstupnej vody som ešte nemeral. Pauzu v kŕmení majú utorok a piatok, striedam mrazené a vločky, ako kedy. Chcem sa poradiť, či radikálne liečiť celé akva alebo ešte čakať a je to choroba "jedincov", čítal som rady a postup ako ste tu radili, no u mňa je to snáď v začiatočnom štádiu a chyba ešte nezabehnutého akva alebo len zhoda okolností, preto tie fotky, snažil som sa čím lepšie.

Neviem ako sa pohybujú ceny liečiv, ale asi by to bolo dokopy viac ako celá osádka. Pripomeniem len, že zatiaľ nemám kúpené nič ani karanténne akva, ani vzduch. motorček, ani žiadne liečivá. Vďaka za každú pomoc, chcel by som toho zachrániť samozrejme čím viac, snáď ešte nepíšem neskoro.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Vlado21 » 04 Máj 2011 18:18 pm

Glitter, to mrazene krmivo mas z overeneho zdroja (kto to vyraba?)? Ja na Tvojom mieste by som okamzite izoloval jedince, ktore vykazuju priznaky choroby. Teplotu by som drzal stabilne aspon na 27-28 'C. Ak by choroba neustupovala a ochoreli by dalsie (doteraz zdrave) druhy, az potom by som nastupil s celoplosnou chemiou. Vtedy vsak musis ratat aj s rizikom nezelanych strat (krevetky, slimaky, rastliny,...). Na zvazenie je aj mrazene krmivo, minimalne na nejaky cas by som ho vynechal... Ked neratam zanesenie nakazy s chorymi rybickami priamo z predajne, dovodom problemov s nimi mohlo byt aj prilis rychle zarybnenie este nezabehnuteho akva, ked este nebola vytvorena krehka bio-rovnovaha (bakterie, rastliny, riasy,...) a zaroven dobiehal nitrifikacny cyklus, co viedlo k znizenej imunite citlivejsich rybiciek az ich naslednemu uhynu...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 04 Máj 2011 18:36 pm

Mrazené krmivo som si robil sám, je to zmixovaný zmrazený hrach, špenát a vločky, žiadne larvy, artémie a pod.. Teplotu teda zdvihnem na 28 stupňov. Ako som písal, nemám kde izolovať, s takýmto niečím som jednoducho nepočítal, nemám nič, kde by som ich mohol dať bez vzduchovania, ostala mi tam tá Tetra s tým zákalom a jedna Razbora s akokeby "prihryznutou" chrbt. plutvou. Mám ich dať do pohára, vedra, čo s nimi? S tými ostatnými som to riešil tak, že som sa ich jednoducho a kruto zbavil lebo už boli tie príznaky jasne viditeľné. Tieto som nechal, pretože tá plutva sa mi zdá ako kedy jej ju niekto fakt odhryzol. Ale to sa asi nemohlo stať.

Vlado21 napísal:Ked neratam zanesenie nakazy s chorymi rybickami priamo z predajne, dovodom problemov s nimi mohlo byt aj prilis rychle zarybnenie este nezabehnuteho akva, ked este nebola vytvorena krehka bio-rovnovaha (bakterie, rastliny, riasy,...) a zaroven dobiehal nitrifikacny cyklus, co viedlo k znizenej imunite citlivejsich rybiciek az ich naslednemu uhynu...


Pod tým mám rozumieť, že tie ktoré mali len jednoducho oslabenú imunitu odišli a ten "silnejší" ostatok by mohol prežiť?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.