""Odriasenie""



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 28 Máj 2010 19:21 pm

Nikto presne nevie, ako to s tou slamou funguje. Nie je to este doskumane a je viacero teorii, cize kludne moze byt pravda aj to, co pise JBL.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod bright_green » 28 Máj 2010 22:33 pm

hej, to maju v JBL sice pravdu, ale len polovicnu. Bakterie zapricinuju tvorbu peroxidu vodika, ktory urobi vsetku pracu. Kompletny proces tam samozrejme nepisu z marketingovych dovodov, lebo peroxid vodika je dost lacny... A samozrejme slova 'prirodny', 'bio' a pod. vzbudzuju vacsiu doveru, takze cenu mozu nafuknut.

Tuto maju rozpisane do detailu, ako ten jacmen funguje.
http://www.clearpond.com/docs/barley_article.html

Takze poly ma v podstate pravdu, aj ked podla vsetkeho ten peroxid by mal vo vode vydrzat dlhsie ako par hodin...
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod pha » 29 Máj 2010 00:38 am

to co tu pisete, je prinos pre akva...vedu, zevraj ani profaci na skolach nevedia viac....aspom to tak vidim.....
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MAUceu » 09 Jún 2010 15:24 pm

Asi tyzden mam vo vrchnom kosiku vo filtry raselinu (nie kvoli riasam) a do akva som dal do pancuchy cca 2 hrste slamy jacmennej.
Najviac mam problem so zabim vlasom v jednom akva a v druhom zabi vlas + stetka.
Necham sa prekvapit. Za pokus to stoji.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MaximusSk » 18 Júl 2010 21:17 pm

Ahojte.. mám otazocku aky koncentrovany peroxid vodíka používate do akvarii...moja známa lekarnicka mi priniesla tusim 5 alebo3% uz presne neviem...má aj 40% ale to sa mi uz zdalo dost silné. a este jedna otazka..ako ho pouzivate na nicenie rias??..Ja ked som zakladal 300L akva tak som kazdu rastlinku vykupal v save a v peroxide a aj tak sa mi tam ta svinska vlasovita ruducha objavila a neviem sa jej zbavit.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MAUceu » 18 Júl 2010 21:31 pm

MaximusSK - Riasa sa vytvori v akva ak ma na to podmienky. Cize nepomaha ze rastlinky predtym vydenzifikujes nech ich davas do akva.
Inak peroxidom by som zrovna nenazyval liecenie riasy. :) Riasu vyliecis ak jej nevytvoris vhodne podmienky. Riasa je prirodzenou sucastou vsetkych prirodnych vodnych nadrzi. I v akvariu ma svoje miesto. Samozrejme v rozumnej miere. Ak nam prerastie cez hlavu, tak ma velmi dobre podmienky pre jej rast a treba dane podmienky regulovat.
Peroxid sice znici riasu v akva, ale neznici podmienky pre jej znovuvytvaranie.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 19 Júl 2010 11:36 am

MAUceu napísal:MaximusSK. Cize nepomaha ze rastlinky predtym vydenzifikujes nech ich davas do akva.

Samozrejme ze pomaha a bezne sa to aj robi, podobne ako nove rybky nedas hned do novej nadrze ale mas ich v karantene (teda mal by si...), tak je to aj s rastlinami...ved napriklad Cladophoru si castejsie dovleces novymi infikovanymi rastlinami ako si ju vypestujes sam...takze urcite pri kupe akejkolvek rastliny ocistit od viditelnych rias manualne (ak su), pripadne ostrihat listy) a vydezinfikovat vo velmi, velmi slabom roztoku hypemanganu (jemnulilinko ruzova voda...podla druhu, vacsinou staci cca 1min.)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MaximusSk » 19 Júl 2010 13:21 pm

MAUceu napísal:MaximusSK - Riasa sa vytvori v akva ak ma na to podmienky. Cize nepomaha ze rastlinky predtym vydenzifikujes nech ich davas do akva.
Inak peroxidom by som zrovna nenazyval liecenie riasy. :) Riasu vyliecis ak jej nevytvoris vhodne podmienky. Riasa je prirodzenou sucastou vsetkych prirodnych vodnych nadrzi. I v akvariu ma svoje miesto. Samozrejme v rozumnej miere. Ak nam prerastie cez hlavu, tak ma velmi dobre podmienky pre jej rast a treba dane podmienky regulovat.
Peroxid sice znici riasu v akva, ale neznici podmienky pre jej znovuvytvaranie.


Pokial viem tak ruducha alebo aj vlasovita cierna riasa je uz viacbunkovy organizmus a ten sa uz nici tahsie ako jednobunkove riasy. Teda nepomoze ani nejak moc zmena prostredia..pravidelne odkalujem menim vodu uz som zmenil aj prudenie vody a znizil prietok filtra ale stale nic nepomaha..svetlo mam zatial len provizorne 2x18W trubice co si myslim ze na 300l je dost malo. Ale nikto mi neodpovedal na otazku ze kolko % peroxid vodika mam pouzit..a ci ho aplikujete v akvariu striekackou priamo na napadnute listy riasou alebo to len vylejete do akva do prudu vody??
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MAUceu » 19 Júl 2010 13:31 pm

trinitysk - No ako vidis, MaximusSk vsetky rastlinky vykupal v savovom roztoku a peroxide a nepomohlo. Tak potom kde je pravda?
Svine su to tie riasy... :))))
MaximusSk - O peroxide a koncentracii tu bolo pisane. Niekde som to cital, ale neviem nazov temy. Skus vo vyhladavani, snad budes mat stastie.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 19 Júl 2010 13:34 pm

Akvarium c.13 - mas tam vsetko
inak 3% (nejaku skusenost s peroxidom tu opisoval uz Kubo ak sa spravne pamatam, tak si to najdi)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 19 Júl 2010 14:00 pm

Ale ono to pomaha..:-) Druha vec je co sa potom deje v akva a ake su tam podmienky, to si potom tu riasu vytvoris sam. Kto mal cladophoru (zabi vlas) tak vie, ze zbavit sa jej je nesmierne tazke kedze funguje podobne ako rastliny a najcastejsie sa zavlecie prave inou rastlinou (alebo aj vodou) a nie "vypestovanim" ako u inych druhov rias...takze prevencia je potrebna.
maximus sk: K ciernej riase, vyzberaj vsetko co sa da (odstrihnut napadnute listy), komponenty, hadice a pod vybrat a savo, kamene korene vybrat a vycistit...Zvys si CO2 aspon na 30mg/l (neviem aku presne mas vodu..) a ak rybky dovolia aj viacej...kontroluj si najma obsah P vo vode...to by malo pomoct aby sa nevratila...U mna inak vzdy rastla ak som robil co som chcel na driftwoode,ale iba na tomto druhu dreva a nikde inde v akva...drevo som teda vybral a mal v akva pokoj, kedze som ale chcel vediet preco je to tak tak som ho nechal v inom akva cca 3dni a zmeral vodu...vela P, jednoducho to drevo bolo nejako zamorene, takze ak mas v akva drevo, aj to moze byt mozna pricina tiez....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod MaximusSk » 19 Júl 2010 17:05 pm

trinitysk napísal:Ale ono to pomaha..:-) Druha vec je co sa potom deje v akva a ake su tam podmienky, to si potom tu riasu vytvoris sam. Kto mal cladophoru (zabi vlas) tak vie, ze zbavit sa jej je nesmierne tazke kedze funguje podobne ako rastliny a najcastejsie sa zavlecie prave inou rastlinou (alebo aj vodou) a nie "vypestovanim" ako u inych druhov rias...takze prevencia je potrebna.
maximus sk: K ciernej riase, vyzberaj vsetko co sa da (odstrihnut napadnute listy), komponenty, hadice a pod vybrat a savo, kamene korene vybrat a vycistit...Zvys si CO2 aspon na 30mg/l (neviem aku presne mas vodu..) a ak rybky dovolia aj viacej...kontroluj si najma obsah P vo vode...to by malo pomoct aby sa nevratila...U mna inak vzdy rastla ak som robil co som chcel na driftwoode,ale iba na tomto druhu dreva a nikde inde v akva...drevo som teda vybral a mal v akva pokoj, kedze som ale chcel vediet preco je to tak tak som ho nechal v inom akva cca 3dni a zmeral vodu...vela P, jednoducho to drevo bolo nejako zamorene, takze ak mas v akva drevo, aj to moze byt mozna pricina tiez....


No tak co2 mozem momentalne pridavat cez burciak a v 300l akva to asi moc nepomoze...obmedzil som aj krmenie cize sa snazim aby toho P bolo co najmenej. Hnojim PMDD teraz som ho obmedzil, ale moc to nepomohlo...skusim pridat do filtra jacmennu slamu namiesto biofermu od JBL ale velku nadej tomu nedávam.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 19 Júl 2010 20:03 pm

Slama ani JBL Bioferm a ani kuzlenie s PMDD ti na ciernu stetku nepomozu, mam to vyskusane, je to tak (iba strata penazi a casu). JBL Bioferm dokonca nepotlaci ani Cladophoru (teda nie u mna a u inych akvaristov co poznam, mozno niekto iny ma inu skusenost...)
Urob to s tou stetkou ako som ti pisal, ak chces seriozne pouzivat CO2 v takejto nadrzi tak rozhodne flasa kde mozes aj davkovat tak aby si nemal velke vykyvy...burciak je v takto velkej nadrzi nedostatocny. K tomu P, bolo by vhodne aby si si ho aj zmeral, neviem ake (kolko) tam mas rastliny ale P sa nerobi len zo stravy, staci ze ti nieco bude v akva hnit, nejake listy rastlin ci korene alebo ako u mna ten koren co to vyluhoval...Pripadne co ti tecie z kohuta (mna takto raz prekvapila v Prahe voda...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod hitmanius » 11 Aug 2010 22:52 pm

Ake mate skusenosti so Sera Algovec?Pomaha tento pripravok na kontrolu vytvarania rias? :)
Obrázok používateľa
hitmanius
 
Príspevky: 305
Obrázky: 0
Založený: 20 Okt 2009 00:23 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod pha » 11 Aug 2010 23:30 pm

hitmanius: chces to tam liat aby si kontroloval riasy, aby sa ti nevytvarali, ci ako to myslis?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod hitmanius » 12 Aug 2010 23:29 pm

pha napísal:hitmanius: chces to tam liat aby si kontroloval riasy, aby sa ti nevytvarali, ci ako to myslis?



ano aby sa nevytvarali :)
Obrázok používateľa
hitmanius
 
Príspevky: 305
Obrázky: 0
Založený: 20 Okt 2009 00:23 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod trinitysk » 13 Aug 2010 09:11 am

hitmanius: to je ako keby si sa dopoval preventivne nejakymi liekmi aby si neochorel...Najprv ries pricinu ak nejake riasy mas a nie hned chemiu. Ak riasy nemas tak nic neries a pokracuj v tom, asi chybu nerobis ked riasy nerastu..:-)
Inak na riasy je najlepsi Tetra Algizid tablety, od Sery je Algovec prilis silny a zvykne poskodit rastliny.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod Poly » 20 Aug 2010 11:15 am

Mne sa na akekolvek riasy osvedcilo:
1. Stabilne prostredie - plynule dodavanie CO2 z tlakovej flase pocas svietenia, tym padom aj +-stabilna hodnota pH okolo 6,7-7,0 pri kH 12
2. Dostatok zivin, ich vyvazeny pomer - NO3- udrziavam na 15-25mg/l obcas aj viac, P okolo 2,5mg/l, adekvatne k tomu pridavam aj mikroprvky. Teraz hnojim pomenej, lebo som doma len raz za tyzden. Akvariu sa dari este lepsie ako ked som pravidelne hnojil :D Raz za mesiac vytrham za kybel burin, ktore nemam cas strihat priebezne a rastu dost nadivoko.
3. Biologicke "zbrane" - krevetky neocaridina denticulata + SAE - radi zeru zelene riasy. Stetinu a zabiaka pomenej. Okrem toho maju ale velky vyznam pri redukcii odpadu na mensie ciastocky (ludovo povedane zozeru velky hnijuci list a vylucia vela malych bobkov :D ), tym sa zvacsi plocha a rychlejsie sa odbura bakteriami - mensie organicke znecistenie = mensia zataz pre ryby a rastliny = mensia sanca pre riasy.
4. Vela roznych rastlin - prosperujuce rastliny su klucove pre vytlacenie rias z akvaria - u mna s bujnym rastom rastlin mizli riasy.
5. Mam silne svetlo, takmer 0,91W na liter hrubeho objemu - neviem, ci to pomohlo v boji s riasami, take podmienky u mna boli a zabralo to.
6. Dobra filtracia - nikde v akva sa nesmie nad substratom hromadit kal a hnijuce listy.
7. Riasy nesmu byt na rastlinach! Ak su riasy aj na rastlinach, tie treba mechanicky odstranit, rastliny potrebuju dychat. Najlahsie to ide po niekolkodnovom zatemneni akva.
Vysledok sa dostavoval postupne asi 2 mesiace. Po mechanickom odstraneni vacsiny rias, ktore som mal po celom akvariu som nastolil uvedene podmienky - zo zaciatku som svietil jednou trubicou a len 5-6 hod. denne. Rastliny sa rozrastli, ale rastla aj cierna stetina, ale omnoho pomalsie a nastastie len na osvetlenych kamenoch. Na dne mi rastol sem tam zabi vlas prepleteny cez vsetky rastliny, chytal sa aj na vypusti ext. filra. Pravidelne som ho vytrhaval. Po rozrasteni rastlin a ustaleni podmienok vacsina rias postupne zmizla - poodumierali, krevety ich zozrali. Casom som zacal svietit oboma trubicami a 10-11 hod. denne. Teraz sa uz drzia len velmi lokalne co mi nevadi, pretoze prave na tychto miestach mozem sledovat, ci mam riasy pod kontrolou. Cierna stetina sa objavuje len na vypusti filtra a zabiak zase v uplnom rohu akvaria pri hladine. Nerozrastaju sa dalej, raz za cas ich odtrhnem, su dost slabo prichytene, co svedci o tom, ze sa im u mna moc nedari :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod boss941 » 25 Sep 2010 09:15 am

remusator napísal:Zdravim, chcel by som sa spytat, ci je nejako mozne "odriasit" anubiasy. Ide o to, ze prerabam akva, nove miesto, odzaciatku, ale mam jeden anubias uz asi tristvrte roka. Krasne rastol, uz som ho aj rozdelil na 2 polovice podzemok. Su z neho 2, a stale pekne rastu. Moj problem je ale s tym, ze je zariaseny. Na listoch ma take tmave riasy, ktore nejdu rukou zmyt. Existuje nejaky sposob, alebo racej komplet novy anubias ?
Este otazocka, popripada ako sa rozmnozuju ? Kebyze najdem nejaky 1 2 listy nezariasene, viem ho rozmnozit ? V minulosti som to skusal tak, ze som odstrihol list, zasadil do strku, avsak nerozrastol sa...

Ak duplikujem temy, vopred sa ospravedlnujem. Som tu na fore relativne novy a este tu tu nepoznam...

ked ho chces odriasit tak zober ziletku a cuchaj po listoch...alebo z kefkou na zuby :roll:
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod TTjopo » 25 Sep 2010 09:38 am

S kefkou na zubi to funguje mam to odskusane aj ja no treba na to ist s citom
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod tomas1 » 25 Sep 2010 15:04 pm

ahojte ja mam teraz iba jednu 18w trubicu ale dalsi vikend chcem pridat a to dost vela z terasich 0,18w na 2w na liter
nebude to velky sok pre rastlini v akva su teraz iba rastlini akva ma 80x40x40 cize 150l co na to poviete?
tomas1
 
Príspevky: 312
Obrázky: 17
Založený: 21 Feb 2010 08:18 am
Bydlisko: bratislava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod TTjopo » 25 Sep 2010 16:55 pm

Treba skusit len aby toho nevyuzila aj riasa niekedy je menej viac.Tazko povedat tie W/l su vzdy len orijentacne hodnoty nie vzdy sa da podla toho riadit.Hlavne nie u mensich alebo extra velkych nadrziach.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: ""Odriasenie""

Odoslaťod PETER+ » 27 Sep 2010 09:01 am

Prosím o radu ohladom rias v akváriu.
Akvárium 91l, osvetlenie 3x15W, hnojenie PMDD iba mikroprvky, CO2 z TIBI kryštálov. Osádka živorodky, bojovnice, prísavníky, neonky. Odkalujem pravidelne každých 14dní + výmena vody cca 1/4 až 1/3. Rastlinky: Alternanthera ´Reineckii´, Anubias barteri var.nana, Bacopa caroliniana, Cladophora aegagropila, Cryptocoryne affinis, Cryptocoryne aponogetifolia, Echinodorus - ide kvitnúť, Hygrophila difformis, Hygrophila siamensis, Sagittaria subulata, Vallisneria gigantea, Vallisneria spiralis. Rastlinkám sa darí dobre rozrastajú sa, echinodorus pustil kvetnú stonky a ide kvitnúť busú ďalšie tri kusy, vallisneria sa rozrastá , len Hygrophila siamensis stráca spodné listy ale vrchol bujnie a rozrastá sa. V popredí akvária sa mi rozmohla zelená plošná riasa na anubiasoch, sagittarii na skalkách, riasa je aj na listoch Cryptocoryne aponogetifolia v tých priehlbinkách. Okrem nej sa vytvára aj čierna štetinková riasa nie vela ale jedna rastlinka sagittaria je dosť ňou porastená a rôzne po akváriu so malé štetinky v trsoch. N aj P som nikdy nemeral odkalujem pravidelne skúsil som aj nejaké prípravky na potlačenie rias ale nič nepomohlo. CO2 zvýšiť nemôžem ide mi z TIBI kryštálikov. Rybkám sa darý výborne viac rastlín viac skríší darí sa vychovať viac potomstva najmä živorodky. Najviac ma trápi tá zelená riasa na prednom skle sú bodočky a niektoré rastlinky majú až doslova tuho zelené flaky na listoch a kde je táto zelená riasa tam sa pridala aj čierna štetinková. Už som prečítal viac článkov ale stále nič nepomáha.
Prílohy
Snímka0263.jpg
Snímka0261.jpg
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.