Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 13:43 pm

Zdravím...tak mam doma akvárium - jeho objem je 50 litrov. Mám tam pár rastlín (dve väčšie + nejaké malé), na spodku asi 5cm štrku a kamienkov, filter, vzduchovanie, svetlo (zatiaľ riešené po svojom, ale to skúsim doriešiť). Mám ho položené na polystyrénovej podložke na opačnej strane izby ako je okno - zatienenie zadnej steny (niečím tmavým) vyriešim - možno ešte dnes... no a "obsadenie" ... ja neviem ako sa tie ryby volajú - to je prvé akvárium (nechal som ho zabehnúť - 12dní [na 5 deň som tam dal rastliny]) - vodu som ešte nemenil (15dní to mám) rýb tam mám dokopy 10 + nejaký jeden prísavník (ryby = 5 neoniek + 3 nejaké ďalšie malé + 2 väčšie - 5-6cm)
akvárium som fotil ale na fotkách nič nevidno lebo sa v stene odráža svetlo z okna (keďže to je presne oproti), večer tu skúsim hodiť nejaké foto + chcel by som tam vysadiť nejaké ďalšie rybky - neviem aké a neviem čo je to ešte vôbec možné (ale myslím, že áno - 50litrov vody - neonky majú tak po 3-4cm + tie ďalšie malé tiež a tie väčšie dve tak po 5-6)...
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Reklama

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod sudd9 » 26 Sep 2010 14:34 pm

zatial tam nic viac nedavaj, na 50 litrov je toho dost, hod sem neskor foto, tak sa da lepsie poradit....
ocenujem, ze si mal trpezlivost akva bez rybiek zabehnut!
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 14:40 pm

no...to akvarko mal predtym brat tak mi to vysvetli ze ak nepockam ze mi ho ani neda :D
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod ranko » 26 Sep 2010 14:44 pm

caf, skor ako ti to tu zamknu, dam len zakladne rady:
1. ryby tam mas moc skoro, bolo treba zabiehat aspon 4 tyzdne kludne aj viac
2.vodu si mal menit uz po tyzdni asi tretinu, takze mozes uz dnes aspon za kybel a pokracuj pravidelne kazdy tyzden
3. !zisti si nazvy rastlin a ryb ktore tam mas a podla toho si najdi ake maju naroky na a snaz sa ich splnit!
4. tip filtra, vataz svetla
5. hod foto nech vieme o com je rec
6. do vyhladavaca napis zabeh alebo zabehnutie a studuj vysledky
lock plus bin
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod Trencin » 26 Sep 2010 14:44 pm

som zvedavy na tie nepomenovane rybky a aj na foto:D
Obrázok používateľa
Trencin
 
Príspevky: 249
Obrázky: 1
Založený: 08 Máj 2010 00:52 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 15:00 pm

ranko: ... neviem ci je uzivatel ktory svoej prve akvarium zabehaval 4 tyzdne na 98% vravim ze NIE - nikto nechce "zbytocne" cakat... a "rady" ktore si oznacil cislami 1 a 2 niesu rady...lebo to co som mal urobit a neurobil to nieje rada a predsa teraz nevyberiem ryby a nehodim ich do hrnca s vodou a nebudem cakat dalsie 2 tyzdne - "len" aby sa vytvorili vhodne bakterie a prefiltrofala a vycistila sa voda
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod ranko » 26 Sep 2010 15:16 pm

nuz ked mas pocit ze som ti neporadil, tak ako myslis, a na cakanie si pri akvaristike bud zvyknes, alebo s nou uplne skoncis, hura system sa tu nevyplaca. vela uzitocnych rad mozes najst v casopise akva za predpokladu ze budes mat cas si ho precitat http://www.klub.akva.sk/akvarium.php OFFol.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 15:30 pm

no mam tam 5x toto:
Obrázok
1x toto
Obrázok
3x taketo nieco:
Obrázok
a 2x taketo daco:
Obrázok

myslim ze takuto rastlinu - niesom si ale isty
Obrázok

potom tam mam este dalsiu taku vacsiu rastlinu - tu som nikde nenasiel a este nejake male "travy"...ked bude moznost fotit pridam foto
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 15:35 pm

ranko: ... prepac s tou reakciou som to trochu prehnal...vdaka...a tie casaky uz taham...nataham ich vsetky a budem citat...v skole :)
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod sudd9 » 26 Sep 2010 16:29 pm

no myslim, ze na 50 litrov vody je tip filtra a vataz svetla nepodstatna
no tipujem to na tetry ziarive alebo na cierna neonky, co budes mat v akva, kedze toto nie su tvoje fotky, ked to odfotis daj to sem...
ostatne je v podstate jasne, ta rastlinka bude nejaky anubias
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 21:17 pm

Tuto je foto...najskor som nahodil vsetky foto a potom budem popisovat jednotlive fotky.

FOTO 01
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/01.jpg

FOTO 02
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/02.jpg

FOTO 03
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/03.jpg

FOTO 04
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/04.jpg

FOTO 05
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/05.jpg

FOTO 06
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/06.jpg

FOTO 07
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/07.jpg

FOTO 08
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/08.jpg

FOTO 09
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/09.jpg

FOTO 10
http://www.emitor.tym.sk/akva_foto/10.jpg

______________________

Tak na FOTO 01 vidite cele akvarium - prosim nekritizujte ma za tu igelitku ktoru som pouzil na zatienenie zadnej steny - je to docasne kym nezozeniem daco lepsie

FOTO 02
tu vidite rastlinu

FOTO 03
toto je ta druha rastlina

FOTO 04
takychto rastlin mam asi 2-3

FOTO 05
vsetky druhy ryb co mam (5 neoniek + 3 tie dalsie male + 2 tie vacsie)

FOTO 08
tu je prisavnik - ale nejak extra dobre ho nevidno

FOTO 09, 10
tu je filter spolu so vzduchovanim


a este ak ste sa pytali na osvetlenie...mam tam len obycajnu stolovu lampu - viem nieje to vhodne ale toto su zaciatky...filter bezi NON-STOP a svetlo mam nastavene aby svietilo od 7:30 do 19:30 (cital som ze to ma svietit 12hod a ze v akvariu ma byt zachovana "noc")
s fotiek filtra sa asi moc nedozviete...takmer nic tam nevidno...ked bude cas a bude to potrebne tak ho vytiahnem a skusim nieco o nom zistit
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod sudd9 » 26 Sep 2010 22:25 pm

ta rastlina vlavo je anubias, strk dost hruby, nieco jemnozrnejsie by bolo lepsie
ta druha vyzera na hydropfylu, ta ti asi pri tom svetle nepojde ...
vidim tam dve SAE (tie s tym ciernym pruhom) obr. 5, na nich je 50 litrov malo...
k tym ostatnym, okrem neoniek je tam mozno cierna neonka alebo dokonca zelena :) netrufam si s tych fotiek presne povedat
v kazdom pripade su to hufove rybky, cize 50 litrov je dost kritickych
no je co zlepsovat ...., ale nevzdavaj to
vymenil by som substrat, rastliny menej narocne na svetlo, ak chces ostat pri lampe, a posadku ak nie vymenit, tak aspon sae daruj niekomu a nic nedoplnaj....
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 22:55 pm

vdaka no co...cakal som podobnu reakciu. lebo som cital vela e-bookov venovanych akvaristike a 50l je fakt vela...no co uz...uvidime co sa da s tym robit...keby boli financie preco nevrazit aj do novej sustavy...ale to by chcelo naozaj dost penazi...ako som zistil...keby som chcel nejake riadne akvarko - napr 150-180l... teda nadrz...kolko by ma to mohlo vyjst ? tak priemerne...ako pochybujem ze by som do toho vrazil...momentalne som vrazil do inych veci...a na toto mam tak 100€ ... dalo by sa za tolko nieco "obstarat" - nadrz a rastliny do nej ?...lebo ako ma to velmi zacalo bavit...a o techniku by som sa postaral postupne...osvetlenie je velmi podstatne...ako som zistil...dalej filter a vzduchovanie co tam mam je tiez nieco "amaterske" a dost hlucne...kurenie tam nemam ziadne...mam tam dost studenu vodu myslim...22stupnov...dakujem :)
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod sudd9 » 26 Sep 2010 23:01 pm

aj 50 litrov sa da na zaciatok pouzit...
nepotrebujes vela investovat do noveho, prave s tymto mozes ziskavat skusenosti a niekedy neskor mozno nieco vacsie
ide o to, aby si tych 50 litrov spravne vyuzil. urcite je dostatok rybiek , ktorym staci aj taketo akvarko
teplomer by nebola zla investicia, aby si mal aspon prehlad v akych podmienkach ti rybky ziju, 22 stupnov nie je az tak malo....
hlavne nevzdavat! a zlepsovat (nie nezmyselnym investovanim!)
;)
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 26 Sep 2010 23:09 pm

vdaka...rozumna rada...o teplomer sa postaram...to nieje nejak extra drahe...ako vravis fakt je zbytocne investovat do toho...lebo co ak ma to po 3mesiacoch prejde...bude to zbytocne...tak vravis ze by tam mohlo zit aj viac ryb...ale vhodnych na taky "priestor"...to si ma potesil...a s tym osvetlenim...co by rastliny povedali na LED diody ?...u nas sa nachadza par elektrotechnikov...takze by som vedel nieco poskladat...ale ako to umiestnit/upevnit a spravit na to nejaky kryt aby sa svetlo odrazalo pekne do vnutra akvaria...no nic...ja idem...rano do skoly :D
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 27 Sep 2010 00:06 am

hmm foto zaujimave, rady rozne. Aj tak myslim ze si to zalozil urychlene a zbrklo. Keby si si precital aspon par clankov na zaciatok bolo by to pre teba plus.Spytam sa, nemas niekoho v okoli akvaristu? nejaky znami, ci rodinny prislusnik ci kamarat? To by bolo taktiez k nezaplateniu.AQ fajn litrazou,50 na zaciatok kludne, ako bolo spomenute, strk hruby, svetlo slabe, teplota nizka, rastliny nevhodne tak ako aj osatka.No na rychlo zbuchane.Mohol si skor zacat s zivorotkami,mlade tetrovite ryby by mali mat vodu aspon 26-28 stupnou no keby si mal 25 dobre by bolo. A co tamn mas myslim neonka cierna a tetra neonova asko bolo spomenute su hufovite rby, jednak sa necita dobre su v strese necita sa bezpecne, tam by ich chcelo aspon 20 ale nie do 50ky AQ.SEA tiez nie.A tie neonky ti ani neukazu pekne v takom mnozstve.Co tu poradit, asi nic kedze to uz je zrealizovane, no chce to zmenu a OHRIEVAC.nech tam uz bude cokolvek. Stabilnu teplotu 24 aspon udrzat, inak zacina obdobie krupiciek cize by som to neriskoval bez ohrievaca.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 27 Sep 2010 00:08 am

A ozaj ten filter ma urcenu polohu- ZVISLU !!! odporucam dodrat. Kvoli vlastnej bezpecnosti.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod emitor » 27 Sep 2010 14:54 pm

mozem sa spytat preco filter zvislo ? - mozno hlupa otazka ale ni pre mna...nie akvaristu v okoli nemam som z ORAVY (okres Tvrdošín - ak by náaahodou niekto), ohrievac mam k dispozicii ale ma vykon 5W a to zbytocne...skoro zbytocne...a dalej...teplomer zozeniem - vo stvrtok budem to mat po ceste...ta choroba "krupička"...z coho to vznika ? - vdedukoval som nevhodnu teplotu...este nieco ine ?
emitor
 
Príspevky: 24
Založený: 26 Sep 2010 12:16 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod martin_s » 27 Sep 2010 15:22 pm

Ked si precitas temu o krupicke tak sa dozvies nie len preco vznika, ale aj co je jej povodcom a ako ju liecit... nema zmysel to tu zas dokola rozpisovat, staci ze je to v tej danej teme x-krat dokola pisane... Rovnako v teme o LED osvetleni najdes aj odpoved na tvoju otazku "co by rastliny povedali na LED diody ?".
Na bezne zaciatocnicke otazky tu uz odpovede su, staci len pouzit vyhladavanie :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod petriik » 27 Sep 2010 15:57 pm

ta tapeta je ozaj originálna... filter ma byť preto zvislo, lebo tak ma byt a prečo sa už nepýtaj lebo je to na dlho...
na tých 50L sú počiatočné investície mizivé a tých 100e čo si spomínal ti na základne vybavenie bohato postačí...
tak ako ti už písali, tak by si mal investovat do tohto kým nenazbieraš skúsenosti...
čo by si chcel ešte vedieť..?
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod boss941 » 27 Sep 2010 16:54 pm

emitor napísal:Zdravím...tak mam doma akvárium - jeho objem je 50 litrov. Mám tam pár rastlín (dve väčšie + nejaké malé), na spodku asi 5cm štrku a kamienkov, filter, vzduchovanie, svetlo (zatiaľ riešené po svojom, ale to skúsim doriešiť). Mám ho položené na polystyrénovej podložke na opačnej strane izby ako je okno - zatienenie zadnej steny (niečím tmavým) vyriešim - možno ešte dnes... no a "obsadenie" ... ja neviem ako sa tie ryby volajú - to je prvé akvárium (nechal som ho zabehnúť - 12dní [na 5 deň som tam dal rastliny]) - vodu som ešte nemenil (15dní to mám) rýb tam mám dokopy 10 + nejaký jeden prísavník (ryby = 5 neoniek + 3 nejaké ďalšie malé + 2 väčšie - 5-6cm)
akvárium som fotil ale na fotkách nič nevidno lebo sa v stene odráža svetlo z okna (keďže to je presne oproti), večer tu skúsim hodiť nejaké foto + chcel by som tam vysadiť nejaké ďalšie rybky - neviem aké a neviem čo je to ešte vôbec možné (ale myslím, že áno - 50litrov vody - neonky majú tak po 3-4cm + tie ďalšie malé tiež a tie väčšie dve tak po 5-6)...



a preco zacinas bez toho aby si si nieco precital ved ani nevies ake tam mas rastliny a ryby si si kupovat nemal do vtedy do kedy sa ti nezabehne akva ..no teraz ti len zbytocne skapu.

tie dve ryby s ciernim pruhom vyzeraju na SAE
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 27 Sep 2010 17:47 pm

takze ako vidim , mohli by sme to zhrnut. Vela studovat vela si citat a zaujimat sa o AQ. Ako spomenuli vyssie ale i ja, ohrievac traba, ak je kolisava teplota+ stres+zle krnenie+ este nezabehnute AQ+ chemizmus vody nie v 100% stave, krupicka ti vyslkoci ako nic,cize nepodcenuj to. Pytal si sa preco filter nie vodorovbne,som si 100% isty ze nemal na obale napisane ze je dvojpolohovy,kazda ina poloha ako na aku je urceny je zla. to sa ti ukaze skor ci neskor ako porucha, polamane lopatky, vylamane loziska(i ked tamten nema ziadne) a to nevravim o zlej cirkulacii vody.Je to to iste preco aj bezny HDD ci DVD romka musia byt tak ako musia. Vies co, fakt skus to este raz a neponahlaj sa, to sa ti neoplati len rychlo a rychlo..fakt toto forum je krasne zaliate mnozstvom uzitocnych informacii ani ja neviem vsetko a myslel som si ze viem toho dost ale aj mne tato stranka pomohla informacne a najma skusenostami a praxou druhych akvaristov, nieje to ako bezna literatura, toto je uz vacsinou vsetko vyskusane :-) co je skvele :-) tak vela zdaru a trpezlivosti.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 27 Sep 2010 18:02 pm

A co sa tyka investicie, na tu 50ku.
strk - sa da zohnat ale i kupit myslim ze 5kg balenie cca.2-3Eura
ohrievac - 75W alebo 100W mas od 15Eur
filter od 14 Eur
mozno nejaky upravovac vody od 2 eur (nieco co odstranuje tazke kovy z vodovodnej vody)ci uz od Seri, JBL, ci Rataja, nejaky biotopol a nejake nitrifikacne bakterie v tekutej forme ci kapsulovej forme.Tam je cena od 2Eur :-) (JBL-14Eur ale to je na 40 000litrov vody)
vzduchovy kompresor ti nieje za potreby a svetlo ti odporucam daj spravit nejakemu zrucnemu elektrikarovi, bo to je asi najdrahsie.Neviem ako dlhe je tv. AQ ale tak 60cm asi nie. cize by bolo dobre dat tam 2x15W (T8)trubice a ked ani to nie tak aspon 2X10 W trubice ale to asi ani nie.A to je co sa tyka techniky vsetko. a je tam trosku chemie aby si to rozbehol skor.ale i tak mesiac by som tomu dal.A fajne sa ti zabehne a uvidis rybam potom bude skvele.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Moje prvé akvárium - čo robiť, aby som nič "nepokazil"

Odoslaťod boss941 » 27 Sep 2010 18:12 pm

strk si mozes kupit alebo aj nazbierat ale dalej od ciest..tak ako pise HASEMANIA_NANA osvetlenie je najdrahsie ...Akvaristike neje lacny špas
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.