možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod zlatovlaska » 05 Okt 2010 10:41 am

zdravím,chcem sa opýtať, kedže mám akva na intráku a nemám všetky veci čo by som potreboval, takže musím si z domu doniesť, chcem sa opýtať či prežije a či sa nič nestane rastlinke ak by som nechal 3 dni vkuse svietit svetlo, lebo nemám časový spínač, a nechcel by som nechat rastlinku tri dni bez svetla, a ked potom po tych troch dnoch by som všetko zapojil, aj spinac aj co2, ide o rastlinku glossostigma elatinoides, vdaka za rady
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod jose » 05 Okt 2010 11:45 am

veď tie hodiny niesú také drahé, nonstop svietenie nieje dobrý nápad
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Aquanaut » 05 Okt 2010 11:49 am

videl som digitálny časovač už za 3,90eur. to sa snáď dá, ak nie popros kolegu nech to postráži
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod BarbarOSA » 05 Okt 2010 11:53 am

Aquanaut napísal:videl som digitálny časovač už za 3,90eur. to sa snáď dá, ak nie popros kolegu nech to postráži


Taky lacny som este nevidel, kde ho maju, ak tu najdem taky obchod??
A akva by som veru nezveroval nikomu..

Sice tri dni je veru dost, ale kvoli riasam ludia nechavaju zakryte akva aj tyzden a jedine jemne rastlinky to nerozdychaju, je to ako z rybkami, par dni by im nemalo uskodit..Ak su v dobrej kondicii samozrejme..

Mimochodm, byval som dlho na intraku..
Neviem ci ste taky slusny, alebo co, ale u nas by asi dlho nevydrzalo..
Preto aj ked mam rad rybky a chodil som na taku skolu, nemali sme akvarko v izbe iba na chodbe, pekne zakrytovane :o

Drzim palce..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Aquanaut » 05 Okt 2010 11:58 am

tak časovač hľadaj v Baumaxe, Hornbachu a pod. bežná cena je tuším okolo 7eur ale mne sa pošťastilo presne to isté kúpiť v Lidl za 3.90eur občas aj motyka vystrelí, potom sú lacnejšie mechanické, ale neviem ako dlho majú časovanie, treba to obehať alebo ak je neváhať a kúpiť, občas sa mi stane, že som to videl a neviem kde to bolo, no prúser :mrgreen:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod BarbarOSA » 05 Okt 2010 12:04 pm

Trosku OT - ja som kupoval v Baumaxe ale mechanicky, chcem digitalne, lebo toto cvaka a podobne discipliny..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Gogi » 05 Okt 2010 13:23 pm

len doplnim k barbarosovi ze som si kupil dva naraz, ze vymenim stare mechanicke, a oba pekne krasne odisli do nebicka rovnakym sposobom :dead:
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod marlo » 05 Okt 2010 13:33 pm

A nie je jednoduchsie ak sa jedna naozaj len o 3dni ..ze svietit nebudes ?
Nemusis nic riesit a ak su rastliny v dobrej forme tak to v pohode preziju...ved urcite tam nemas absolutnu tmu.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod zlatovlaska » 05 Okt 2010 13:49 pm

no ved ide o to ze ja ten casovac budem mat, ale az po tych troch dnoch co sa vratim z domu, takze otazka je co je lepsie svietit ci nesvietit, a kolegu tu momentalne nemam, asi je chory,keby som nevyskusal vsetky moznosti ktore sa dali nepytal by som co je lepsie
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod astro » 05 Okt 2010 14:03 pm

zlatovlasok mám tu pri sebe v práci na stole guľu s krevetkami a v nej Anubias barteri var. nana, Samolus valerandii, Lemnu minor a Pistiu na hladine a nejaké machy. zasvietim vždy keď prídem do práce a zase zhasnem keď z práce odchádzam. pracujem iba v pracovné dni, ergo po - pi 7,30-15,30, cez víkendy teda nesvietim a poviem ti že to tam rastie ako besné. takto to funguje už od marca ak sa nemýlim. takže no worry, nechaj zhasnuté, nič sa nedeje. aj v prírode je občas zamračené aj celý týždeň
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod zlatovlaska » 05 Okt 2010 14:13 pm

dakujem pekne za tuto odpoved, urobim to presne takto, a ako to dopadne, dam vediet v nedelu :-)
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod ASUSKO » 05 Okt 2010 15:06 pm

zlatovlaska napísal:dakujem pekne za tuto odpoved, urobim to presne takto, a ako to dopadne, dam vediet v nedelu :-)


skus tento link sa aspon zorientujes v cenach ohladom spinovacou
:arrow:


http://www.pricemania.sk/katalog/casove ... -material/
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Richard Tokušev » 05 Okt 2010 15:43 pm

astro napísal:.... aj v prírode je občas zamračené aj celý týždeň


Hmm. Keď je v prírode zamračené, je tam viac svetla ako v najlepšie osvetlenom akváriu. Zvlášť v tropoch.
V prírode je istý kolobeh a ten treba bezprostredne dodržať. Jednoducho rastliny potrebujú deň a noc. Cez deň dýchajú oxid uhličitý a v noci kyslík. V trópoch je dĺžka dňa a noci rovnaká, t.j. 12 hod.
V pripade, že nie je do akva dodávaný co2, rastliny sa už v poobedňajších hodinách začínajú dusiť.
Časovač určite treba. 3 dni bez svetla raz za čas nie sú katastrofou, ale na druhej strane glosa je veľmi svetlomilná a môže to znášať dosť zle.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Aaron » 05 Okt 2010 16:07 pm

Richard Tokušev napísal:[
Hmm. Keď je v prírode zamračené, je tam viac svetla ako v najlepšie osvetlenom akváriu...

uplny suhlas. na cvikach sme merali intenzitu svetelneho ziarenia ci ako to nazvat :angel: vysledok bol ze pod osvetlenim miestnosti (trubice) bolo o polovicu menej namerane ako vonku a to bolo zamracene
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod schw1 » 05 Okt 2010 16:25 pm

Škoda, že nevieme o aké akva ide. Na intráku predpokladám niečo okolo 15-30 litrov. Možno sa mýlim. Položím na parapet, alebo posuniem stojan, alebo preložím stôl k oknu a mám vyriešené. Ak ti nemá kto shasínať, tak to zrejme ani nikomu prekážať nebude. Ja keď som býval na Dunajskom nábreží, tam boli stropy možno 4,5 metra a okná 3,5 vysoké. Tolko svetla sa tam dostane, aby to za tri dni neskapalo. Samozrejme súhlasím aj s tým, že tam nebude ani zlomok svetla najzachmúrenejšej oblohy exteriéru.
Obrázok používateľa
schw1
 
Príspevky: 28
Obrázky: 13
Založený: 20 Dec 2007 12:58 pm
Bydlisko: Trstice

Re: možem nechať svietiť svetlo 24 h denne?

Odoslaťod Aquanaut » 05 Okt 2010 16:37 pm

nerobme z toho vedu, tri dni je nič, príroda si isto poradí :wink:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.