Holubnik - 330 L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 01 Okt 2010 10:56 am

noiseless: vdaka :)

boss941: pri znovuzakladani som dosypal dalsich 15 kg strku, cize dokopy je ho tam asi 100 kg, Vpredu to robi asi 7 cm vrstvu, vzadu 13 cm.

Odmeral som NO3 pre kohut a akvarium dva dni po vymene vody. Obe hodnoty su podla farby viac menej rovnake a na stupnici testu od Tetra zodpovedaju hodnote 12.5 mg/L.

pH sa po nocnom vypnuti CO2 zvysilo o 0.1
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Reklama

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 03 Okt 2010 12:23 pm

mas vybornu vodu, az sa to trochu rozrastie budes musiet "dokrmovat" N....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 03 Okt 2010 21:48 pm

Dnes som sa vratil po vikende a cakalo ma neprijemne prekvapenie. Na korenoch bolo nachytanych dost rias (tie co boli na alternanthere), takisto na kameni v strede a aj na strku okolo kryptokoryn v strednej casti. Kryptokoryny som vyhodil, odsal vsetok zeleny strk, takisto riasy z korenov, ktore sli, vymenil som asi stvrtinu vody. Alternanthery som vyhodil este minuly tyzden. Kamen som vybral a tvrdou kefou mechanicky ocistil.

V piatok pred odchodom som menil polku vody, a kedze to dost zatriaslo s CO2 a pH, nechal som CO2 bezat v kuse. Svietim cca 8 hodin, teplota 25 stupnov, pH cca 6.5. Skla cistim pri kazdej vymene vody, teda kazdy druhy - treti den.

Mal by som prosti tym riasam spravit nejaky razantny zakrok okrem priebezneho odstranovania?
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 03 Okt 2010 22:46 pm

Daj mi foto pozrem na to...+ foto tych rias, detail...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 03 Okt 2010 23:16 pm

Nejake detailnejsie foto rias sa mi dnes spravit nepodarilo, ale celkom dobre je ich vidiet na jednej z fotiek alternanthery na predoslej stranke.

Vsetky rastlinky z prednej casti su uz prec. ostal iba anubias.
Prílohy
riasa2.JPG
riasa1.JPG
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 04 Okt 2010 08:31 am

Holubar ake tam mas teraz svetlo? (chromaticnost).
Predpokladam, ze mas tam jednu rampu posunutu skor v zadnej casti akva, je tak? Ta hneda riasa sa ti robi vpredu...pridal by som dalsie svetlo, chromaticnost som ti pisal. V predu svietil teraz tou rampou max. polovicu toho co vzadu..i.e. nejake 4h. Ten anubias daj do jemneho roztoku sava..1 vrchnak na 10l vody, ponor na 30-40s, uplne staci...jemne iba rukou/prstom prejdi okraje tych starych listov...nasledne do citej vody odstatej (napr. az budes cistit akva tak v tej vode ho poriadne vyplachnut a naspat do akva...
Ta riasa z tej foto je jednoznacne z vela zivin a malo CO2...musis fakt poriadne bublat...a dodavaj poctivo mikro. To co mas teraz je uplne v pohode, nie je to ziadna zkaza, neboj. Riasa z kamena a strku by mala zmiznut sama po pridani svetla.
Zatial nekupuj (ak si chcel) ziaden mach ani nic podobne...
Este mi odfot rampu z filtra ako mas vyvedenu tak aby som videl celkovo ako to tam vyzera...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Peter Lupták » 04 Okt 2010 10:21 am

Velmi zaujimava tema. Pravdu povediac vzor pre zakladanie akvaria-paci sa mi to. Pozeram a porovnavam co som robil inak. Som zvedavy ako zvladnete tie riasy, ja som pri zakladani riasy riesil cca.1/2 roka a potom to uz bolo dobre, mozno keby som cital vtedy tuto temu, mal by som po problemoch skor.Uvidime. Vela zdaru prajem.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 04 Okt 2010 12:17 pm

trinitysk: Ziarivky su teraz dve v jednej rampe, jedna je 840, druha 865.

Aktivna rampa sice bola umiestnena v prednej casti, ale bola naklonena tak, aby svietila hlavne na zadnu stenu, kde je momentalne vacsina rastlin. V druhej rampe je pripravena tretia trubica 865. Ak by som teda zasvietil na 4 hod tretiu trubicu, asi by bolo dobre doplnit dopredu zase aj nejake rastliny. Teraz tam ostal iba anubias a po krajoch echinodory. Co by sa hodilo dopredu? Kryptokoryny ma neoslovili, asi by som tam chcel nieco maloliste.

Este stale cakam na rampu na filter, teraz je to zapojene bez rampy, vytokova trubica je umiestnena v pravom prednom rohu a tok smeruje popri prednej stene v hornej casti nadrze, da sa povedat, ze nad "postihnutymi" miestami je ten tok najsilnejsi. Tento tyzden by malo prist k naprave a rampa bude v lavej casti na zadnej stene v takej dlzke, aby vytok nebol prilis silny.

Trochu si ma zmiatol s mikro: pisal si, ze prvych 4 - 5 tyzdnov do akva nic nedavat a toho sa drzim. Ide tam iba CO2, svetlo a cerstva voda 2-3x do tyzdna. Treba okrem toho aj hnojit?

Vymenu vody asi budem robit castejsie a v mensich davkach. Pri vymene 50 % to vyzenie vela CO2, pH vystupi nad 7 a potom trva niekolko hodin sytenia, kym sa vrati do normalu.

Pridavam aj aktualnu foto, vyvod filtra vidiet vpravo hore. Z rastliniek pojde von este Limnophila - ta nezvladla druhe zakladanie a odvtedy pomaly odumiera. :(
Prílohy
aktualna.JPG
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 04 Okt 2010 14:52 pm

:-) tak miast ta nechcem..:-) Nie, ide o to, ze mikro vtedy ked zapojis aj tu druhu lampu..a celkovo mas uz v akva dost svetla...v tej druhej lampe tam by mali byt tiez dve trubice, nakombinuj to tak ako tu zadnu rampu a aby svietili kolmo pod seba. Svietenie dopredu neznamena, ze tam musis mat aj rastliny, ide hlavne o to, aby sa tam teraz nerobila ta hneda riasa.
Dopredu by som dal rastliny trochu neskor. Dalo by sa samozrejme aj teraz ale sa bojim kedze s tym nemas skusenost aby ak sa vyskytne problem nieco "nepokazil" ak mi rozumies. Chce to este cas na rastliny dopredu...Ja by som dal HC.., ostatne rastliny do popredia sa mi tam nehodia do tohto akva (mozno by som vyskusal este sagittariu ale ak ma ostat mala tak musis vela svietit, to by si mohol vyskusat uz aj teraz na nejakom kusku, kupit par trsov, zasadit dopredu a pozorovat ako velka vyrastie...v tom pripade uz ale musis vpredu svietit dlhsie ako tie 4h.). Na korene tak asi po 4 tyzdnoch mozes skusit obycajny bezny mach, prehlad machov mas v jednom z poslednych cisel cas. Akvaria.
Vyvod z filtru smeruj do oblasti kde mas flipper-a, a samozrejme najlepsie dozadu. Privod do filtra mas fajn kde je ohrev, vypust urob k flipperu. Nezastyuploval by som cely ten koniec rampy ale skus tam urobit do toho stupla nejaku dierku (trochu vacsiu ako tie v rampe) aby aspon trochu prudu smerovalo aj k Co-cku.
Layout by som tiez upravil, posobi to velmi symetricky...(ale je to samozrejme na tebe, tebe sa to musi pacit..)
1. Korene su viacmenej v jednej linii, to neposobi prirodzene, mal by si ich dat bud vsetky k sebe alebo ich umiestnit kazdy z nich v inej casti akva, nie vsetky v strede hlbky tak ako teraz, robi ssi tam stenu...
2. Tie bocne echace vyzeraju ako dvaja straznici pri vstupnej brane na hrad...nehovoriac o tom ze to nie je rastlina do popredia...posun ten lavy (podla tejto foto z mojho pohladu) viacej dozadu a doprava k tomu korenu...
3. Tu limnophilu vzadu kludne vysad (az budes mnozit) tak aby akoby zarastala do toho korena pred nou...podobne aj tu bacopu
4. Urcite by sa mi tam posadil nejaky pogostemon h. niekde medzi tie korene na ozivenie (ale ten neskor spolu s HC)
5. Tie zadne rastliny celkovo tahaj jemne aj blizsie do stredu nadrze, teraz to vyzera ako taka zaclona na okne, malo by opticky zvacsovat hlbku akva, teraz je tomu naopak. Kludne nech ta limnophila a bacopa ide viacej do stredu...
6. Namiesto anubiasu by som dal skor nejaky mensi druh echaca, anubias mi tam vobec nejde...
7. Do strednej casti blyxu (tu mozes uz aj teraz) taktiez ku korenom ako prechod z prednej casti do strednej.....skombinovat s HM
8. Nevidim tam nejako rotalu, mne by sa hodila indica (namiesto tej limnophily ktora tam teraz chudera aj dost trpi...) a par trsov rot. wallichii (neskor spolu s HC) ako prechod od terajsej limno (prip.indfici) k bacope...
takze mas tam par napadov odo mna, pozri na net o com pisem ak nie je jasne...skoda ze nie si blizsie inak by som to ukazal nazorne v nadrzi..:-)
este k tomu pH...ake mas pH vodovodnej vody? Ako dlho ti trva kym dobubles na pH ake potrebujes po vymene vody?
Permanentny pH test daj diagonalne od flippera...aj teraz sa mi zda ze mas malo Co-cka podla toho co ukazuje (mozno sa mi len zda z tej foto),musi to byt jemne zelene, aj ked bude teraz jemne do zlta, nevadi kym nebudu ryby..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 04 Okt 2010 22:30 pm

Rampy som teda dnes prvy krat zapol na par hodin obe. Slo tam 4x54W a teraz po par hodinach je to celkom zaujimavy pohlad. Egeria, Valisneria a Cabomba su obalene bublinkami, Hygrophila vyhana nove listky, hladina je zabalena v bublinach...

V bublinach su zial aj riasove porasty na korenoch, teda asi tiez dost syntetizuju :(

Aby teda bolo jasne s mikro: mam ho pridavat uz teraz, ked ide druha rampa na polovicu, alebo az ked pojde naplno? Pod mikro sa mysli sucast PMDD alebo komercne hnojiva? Do tejto problematiky som este velmi nepozeral.

Vdaka za tipy k layoutu, urcite sa v tom budem este sto krat rypat, tak sa ich postupne pokusim uplatnit.

Rotalu som zatial netrafil v ziadnom obchode, urcite vsak casom pribudne. K rastlinkam este otazka - co je pod skratkou HC? :)

pH este nemam dobre odsledovane. S farebnym testom sa to da merat len ci je pod alebo nad 7 a tomu digitalnemu uz nejako prestavam verit. Ukazuje pH menej ako 7, aj ked oba farebne testy hovoria inak. Dalsia investicia bude do kvalitneho meradla, tu si vsak aspon o mesiac odlozim, teraz treba zimne pneu :)

Dnes po zapnuti svetla stuplo pH stuplo, povolil som teda trochu viac ihlovy ventil, aby sa to kompenzovalo.

Z kohuta tecie voda o pH vyssom ako 7.5, co je dost, kedze v akva sa to snazim drzat o jeden stupen nizsie, preto by som radsej menil menej a castejsie, nech nevytvaram skokove zmeny.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Michal1987 » 04 Okt 2010 22:39 pm

Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 05 Okt 2010 10:11 am

-> Mikro mozes ale jemne, staci ti teraz 30% doporucenej davky, postupne budeme zvysovat, potrebujem kazdy tyzden jednu foto na akva a short report ako riasy a rastliny (komercne hnojiva ti teraz uplne vystacia, neskor sa mozes hrat s PMDD) uz teraz ked pouzivas aj tu prednu lampu, po case by ti mal zmiznut ten hnedy povlak/riasa co mas vpredu.
-> Niektore rastliny ti z toho mnozstva pravdepodobne odidu a nemusi sa im darit (tipujem uz teraz limno...ta az do velmi zabehnutej nadrze), nebud z toho smutny, je to bezne...nahradis ich niecim inym...pripadne neskor ich mozes skusit zase...
-> Layout este teraz nemen, nechaj to tak, az bude akva zabehnute (este tak cca 4T) tak potom mozes pomaly presuvat a vymyslat + zasadit koberec HC...(kvoli tymto "sachom" som nechcel to hnojivo do dna..). Ked budes presadzat tak rastliny nevyberaj komplet z dna/strku ale len jemne presun, vopchaj ruku jemne pod korene a len presunut v ramci strku, co najmenej vytahovat...velmi jemne...
-> pH je teraz uplne zbytocne kupovat digital (staci ti na Vianoce, ale nie je to vseliek..-))..staci ti obycajna tetra,sera pH test...do 10e by si ho mal dostat kupit, oba su spolahlive...bolo by fajn vediet ako je to s tym pH v akva a v kohute (ale spolahlivo, nie dohady..)
-> riasy co sa v akva robia sa snaz pri odkalovani co mozno najviac vyzbierat, z korenov ale aj rastlin...ked je na liste rastlin naozaj mnoho, bez milosti odstrihnut, koren jemne ked budes odkalovat kefkou a pod, bez vytahovania z akva..proste ako sa bude dat, rovnako aj zelena riasa na sklach ktora ti jemne nabehne (ak sa uz nestalo)
-> Vymena vody...suhlas ak je to s tym pH tak ako pises (suvisi s tym bodom predtym), radsej menej kvoli tym hroznym vykyvom pH...medzi 2-3 tyzdnom po zalozeni men vodu kazdy 2.den...30% staci...(vodu do akva davaj zasadne studenu...neviem ci som spominal)
-> HC http://www.aquapage.cz/akvarijni-rostli ... -cuba.html
-> HM http://www.akvarko.cz/atlasrostlindetai ... nthemoides
-> Pogo http://rybicky.net/atlasrostlin/Pogostemon_helferi
O vode neviem ci som ti daval, prestuduj si toto...http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm (vsetky clanky o chemie vody...je to napisane jasne a strucne...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Caiman » 05 Okt 2010 19:12 pm

co sa tyka vzhladu akva tazko zatial hodnotit a komentovat...urcite by som tie korene v strede posunul viac nalavo a dozadu,teraz to vyzera velmi symetricky.Co sa tyka kamenov tak tie dva tmavsie vpravo prec,ked tak nech su vsetky rovnake/podobne.Rastliny zatila ok,ale tie echinace vpredu to naozaj kazia.Dal by som ich do laveho zadneho rohu aby aspon prekryli CO2 rebrik.Uz teraz su to riadny mackovia,co neskor?

Inak pri takychto prezentaciach uz od pripravy akvaria jasne vidiet ze kazde akva je ine a neexistuje ziadny univerzalny postup zalozenia novej nadrze.Riesite tu detaily kolko a cim svietit,kolko CO2,kedy a kolko hnojiva atd.
Ja som 250tku zalozil,komplet osadil rastlinami a hned som svietil 6x36W,COckoval a hnojil naplno a po celu existenciu akvaria som nemal problem s riasami (okrem klasiky jemnej zelenej na celnom skle) a to som nepouzival ziadne testy na vodu,ziadny ph meter,dokonca ani len teplotu som nemeral...jediny rozdiel oproti tejto nadrzi je,ze som na dno pouzil substrat pre rastliny ale neverim ze by bol az tak zazracny :)
Ako som uz pisal kazde akva je ine ale obcas mam pocit,ze sa az velmi riadime "navodmi a novodobou technikou" a riesit ci stuplo ph o 0,1,kleslo N z 8 na 5mg/l je uz moc...asi to treba niekedy nechat na samotnu prirodu :)
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod astro » 05 Okt 2010 19:36 pm

Caiman napísal:Ako som uz pisal kazde akva je ine ale obcas mam pocit,ze sa az velmi riadime "navodmi a novodobou technikou" a riesit ci stuplo ph o 0,1,kleslo N z 8 na 5mg/l je uz moc...asi to treba niekedy nechat na samotnu prirodu :)

Caiman jemne naznačil čo mne na tejto téme prekáža - a Holubar ako majiteľ je v tom nevinne. Holubar začal od piky, úplne od začiatku kedy nemal nič, takmer žiadne vedomosti, len si niečo pamätal z dávnych čias spred 10 rokov keď mal nejaké rady a potreboval poradiť ako si zariadiť nové akvárium. a tak dostával rady zariadenie-pre-300-l-akvarium-detailne-t11293.html . mne sa jeho prístup veľmi páčil, aj som to komentoval na prvej strane a dostával rady až sa pustil do založenia akvária. možno je to len môj dojem ale Holubar si neurobil akvárium podľa svojho ale podľa toho ako mu to niekto nalinkoval a niekto ho dotlačil až do extrémnej starostlivosti, merania, prehodnocovania, porovnávania veličín s takmer mikrochirurgickou presnosťou čo by priznám sa mňa absolútne odradilo od akvaristiky. Spomenutá téma hore v linku ale najmä následne táto sa stala dialógom medzi Holubárom a jedným radcom, nik iný už nemal náladu reagovať a chudák Holubár sa teraz trápi s meraním všetkého možného - čo je pre akvaristiku samozrejme dôležité, to nepopieram - ale myslím si, že takáto prehnaná citlivosť je pre začiatočníka ako on zbytočná. Netvrdím, že moje akvárium je vzorom pre všetkých, ani sa nepasujem do úlohy odborníka na všetko ale myslím, že našim nádržiam by sme mali dopriať trochu prirodzeného života, nechať prírodu nech pracuje sama a nestresovať kvôli poskočeniu ph o 0,1 a pod tak ako Caiman. Ja sám meriam vo svojej nádrži jedinú veličinu - teplotu. priznávam, že mám "lakmusové" papieriky, ktorými sa merajú rôzne hodnoty z istej ľudským telom vylučovanej tekutiny, medziiným aj ph, použil som to asi 2x. či týmto svojim prístupom nedávam nádrži to čo si zasluhuje posúďte sami v mojom albume alebo v téme astroakvarium-570-l-t10663-96.html . je nepopierateľné, že Holubárov radca je odborníkom naslovovzatým, jeho akvárium aj príspevky sú toho dôkazom ale myslím si, že nútiť Holubára k takým extrémom hneď v začiatkoch jeho akvaristickej kariéry je zbytočnosť. ... som sa nejako rozpísal ale nedalo mi to a dovolím si ešte podporiť svoje slová linkom na jeden úžasný článok, ktorý by ste si mali prečítať všetci http://rybicky.net/clanky/483
veľmi držím Holubárovi prsty v jeho štarte a nech to pláva :pivo:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 05 Okt 2010 23:37 pm

Caiman napísal:Riesite tu detaily kolko a cim svietit,kolko CO2,kedy a kolko hnojiva atd.

Tak ked su toto akoze detaily, necham sa rad poucit co je potom podstatne u akvaria...myslim, ze 90% tohto portalu tvoria neustale otazky na tieto a suvisiace temy a su zakladom na fungovanie kazdeho rastlinneho akvaria, co je aj konecny ciel majitela/holubara. Pre mna nie su zase podstatne nozicky na stoliku a rozmiestnenie interieru stolika a pod. (aj ked je to, samozrejme, dolezite)...pre mna je podstatne vyhnut sa pri zakladani akvaria kalamite tak ako sa to zvykne casto stavat...Nemyslim si, ze sa tu zhodneme, ale tvoj nazor beriem.

Astro - message z tvojho prispevku som pochopil, nemyslim ze by som prirodu znasilnoval a diktoval jej ako a kedy ma napr. prebiehat N cyklus a podobne. Cielom je vyhnut sa tomu comu si sa napr.ty nevedel vyhnut ked si zakladal svoje akva...bude fajn ak holubar nebude musiet riesit a placat sa v sinici, bielych zakaloch a pod. tak ako ty. A mozno sa aj bude, kazda akvarium je ine, ale aspon bude vediet ze urobil maximum pre to, aby sa tomu vyhol.
Celkovo sa mi vobec nepaci prespikovanie tvojho prispevku "nenapadnymi" narazkami na moju osobu. Bolo by fajn aby si svoju energiu smeroval na pozitivne veci a radil tym ludom co to tu potrebuju...a pokial to vobec vies, tak konkretne, pretoze tych tvojich konkretnych rad (ak si odmyslim ich kvalitu) je tu naozaj velmi, velmi malo. Bol by som velmi rad aby si nabuduce na moje prispevky reagoval len vecne a jasne a zdrzal sa svojich "nenapadnych" a nejapnych narazok... :wink:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod martin_s » 06 Okt 2010 13:57 pm

Tema precistena. Poprosim drzat sa temy, ktora je o Holubarovom akvariu a nezachadzat do osobnych sporov.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 07 Okt 2010 20:29 pm

Aby som teda zareagoval aj ja:

Astro: je mi luto, ze si nadobudol dojem, ze som sa stal "obetou". Ja taky pocit totiz vobec nemam. Ako si spravne napisal, uz tema o zariadovani a nakupe sa stala viac menej dialogom, vtedy ma trosku mrzelo, ze sa tam nepridalo viac ludi, mohla z toho byt plodna diskusia, no v konecnom dosledku som maximalne spokojny a s nakupom som mohol dopadnut lepsie iba v pripade, ze by som aj pocuval a nenechal sa ovladnut netrpezlivostou. Tym myslim hlavne kupu pouzitej nadrze s mnohymi skrabancami, s cim som sa uz vsak zmieril a vzal si ponaucenie.

To ze aj tato tema pokracuje dialogom ma vsak nemrzi vobec. Aj pri postovych holuboch plati, ze chovny material a rady je dobre brat iba od jedneho chovatela, inak to vacsinou konci kolotocom podpriemernych vysledkov a vseobecnym sklamanim...No a trinitysk, ako si sam napisal je skutocny profesional, co dokazuju jednak jeho prispevky na fore, rovnako aj obrazky v galerii. Za seba mozem napisat jedine, ze som rad a som vdacny, ze sa ma takto "ujal" a nenechal ma tapat na vlastnu past, pretoze az potom by pravdepodobne nasledovalo skutocne znechutenie z mnozstva informacii, ktore si casto navzajom aj odporuju a nie vzdy dovedu tam, kde by to clovek chcel. Mohol som kludne dopadnut, ako mnoho ostatnych, ktorym niekto len napise do temy odkaz na 15 sto stranovych tem, v ktorych sa isto vela dozvedia. Aj ked je to mnoho krat opodstatnene, som rad, ze som tak neskoncil.

Myslim, ze zakladanie akvaria je skutocne kriticka doba, kedy zalezi naozaj na kazdom zakroku a reakcii no a ja ako zaciatocnik naozaj neviem, ako reagovat na jednotlive podnety, preto sa potesim kazdej dobrej rade a ked este pochadza od ostrielaneho akvaristu, co uz ma za sebou nejednu zalozenu nadrz, tak si to naozaj velmi cenim.

K meraniu velicin: neviem, ci je stastne pisat tak prehnane o vykonanych meraniach, ved som len jednorazovo zmeral dusicnany, tvrdost vody a priebezne kontrolujem pH. Myslim, ze na zaciatku je dobre vediet s cim clovek pracuje, aby tomu vedel prisposobit dalsie kroky.

Ako absolvent chemickeho inzinierstva som v prvych rokoch studia preskakal mnohymi chemiami, medzi nimi bola aj analytika, takze urcity vztah k meraniam mam vytvoreny, aj ked sa s tym uz v zivote velmi nepotykam. Zo skoly som zvyknuty a osobne preferujem exaktne hodnoty, nemam rad priblizne vysledky, odcitavanie z grafov toboz nie kolorimetricke merania. Ak si vsimnes, trinitysk sam pisal, ze mi uplne staci sledovat pH podla farby, takze vykyvy o 0.1 su uz len vyplodmi mojej "choroby" a ked si aj zadovazim digitalny pH meter, bude to skor pre moju psychicku pohodu, nie ako nevyhnutna potreba pre chod akvaria.

Vseobecne sa mi vsak takyto pristup paci - ak dosiahnem nejake vysledky, budem rad, ak budem vediet ako som k nim prisiel a co sa o ne pricinilo.

Tiez si nemyslim, ze by prichadzalo v mojom pripade k nejakemu "znasilnovaniu prirody". Este pred zalozenim som sa snazil prejst si co najviac tem tu na fore a vstrebat co najviac informacii. Mnoho pripadov je tu takych, ze chlapec nevydrzal ani preckat biely zakal a nalial tam dobre ze nie polku chemie z hornbachu, pripadne ak niekto nevie vydrzat zabeh a leje tam bakterie, nech je to co najskor, ani nevravim o chemickych zakrokoch proti riasam...Oproti tomu sa mi kontrola parametrov vody a snaha o vytvorenie dobrych podmienok pre rast rastlin a tlmenie rias zda naozaj nevinna.

A nakoniec snad len napisem, ze povodny ciel - prinasat radost - akvarium uz plni. Teraz sa v nom sice viac rypem, ako nan pozeram, ale kazdy vecer si doprajem hodinku v kresle a cumim na bublinkujuci svet za sklom, ktory je pre mna uzasny a fascinujuci zatial aj bez ryb. Som velmi rad, ze som sa na to dal a ze mi toto forum pomohlo.

Takto to vidim ja. :)
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod astro » 07 Okt 2010 21:15 pm

Holubar ak ti akvárium robí radosť a vyhovuje ti postup, ktorý ti 3nity poradil tak ma to teší a ospravedlňujem sa za svoje "nejapné" a "nenápadné" narážky ako aj tebe za to, že som ti takto sprznil tému. Nechám vás oboch pracovať spolu a budem hlavne tebe držať prsty. Ako som už napísal v úvode tvoje prvej témy - tvoj prístup sa mi páčil. howgh
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 13 Apr 2011 22:16 pm

Tak po dlhsej odmlke by sa patrilo opat nieco napisat. Od januara som mal podstatne menej casu ako tomu bolo minuly rok, ked som akva zakladal, nedostal som sa do ziadnej akvaristiky, nechodil som poriadne ani na forum a zmeskla som aj kosicke stretka.

O akvarko som sa vsak podla moznosti vzorne staral, vodu som menil v priemere 3x za 2 tyzdne, z toho raz s odkalovanim a udrzbou rastlin. Snaha bola vymenit vodu 2x do tyzdna, kedze nepridavam ziadne hnojiva a rastliny pomerne rychlo vycerpali NO3, no nie vzdy sa darilo. Rastlinam som aspon ku korenom dal starter tabs, no iba ktym, ktore casto nepresadzam (napr rotalu pomerne casto omladzujem s tym, ze opatovne sadim vrsky a spoddna cast s korenom ide do kosa)

Za ten cas som musel vyhodit par rastlin kvoli cladophore (Mayaca a rotala green), vytrhal som uz konecne aj egeriu a agresivnu ludwigiu repens, ktora chcela mat cele akva pre seba. Z lavej strany som vytrhal hygrophilu, ktora ma vzhladom velmi neoslovila.

S riasami som zviedol vcelku uspesny boj, okrem spominanej cladophory, ktora sa po odstraneni napadnutych rastlin uz velmi neobjavuje ma trapi akurat trochu sinice medzi strkom a prednym sklom (zrejme vdaka dennemu svetlu) a na korenoch sa objavila zelena stetka, ale nie v takej miere aby mi vadila. Na listoch ktore su tesne pod hladinou priamo pod svetlom sa zvykne ukazat aj zabiak, ale tiez v znesitelnej miere.

Z rastlin, ktore su v akva teraz mi velmi nejde ceratopteris. Vyssim rastlinam opadavaju spodne listky a vrsky zozltnu, tipujem kvoli neodstatku makro. Starosti mi robi aj staurogyne. Nie som si isty, ci su to len povodne emerzne casti, ale celkovy vzhlad kazia hnede bodky, postupne zltnutie az odhnivanie casti rastlin.

Naopak krasne mi idu pogo helferi aj erectus, rotala, po starter tabs ozil aj echinodorus, ktory pustil aj slahun a vedla neho uz idu dcerske rastlinky.

Zachranil som aj par stoniek didiplisu, ktory tie velmi dobre zareagoval na tablety ku korienkom. teraz sa snazim dozicit mu svetlo a rozmnozit tych par stoniek, ktore mi ostali.

Tento tyzden som konecne bol aj v obchode, tak som priniesol dva kosiky l.aromatica (v minulosti som ju skusal, no kvoli riasam odisla), na lavu stranu som vysadi kosik Samolus-u a tiez peruansku ludwigiu, ktora ma vzhladom priam ocarila.

Rybkam sa vcelku tiez dari, za ten cas mi odisli dve tetry krvave (podozrivo v ramci jedneho tyzdna), neonky sa tvaria ako nesmrtelne - z povodneho poctu nechyba ani jeden kus, otici su tiez v povodnom pocte. Menej mam zial SAE, ktore zjavne rady skacu a kvoli nim rozmyslam aj o krycom skle.

Problemy mi sposobuje vymena vody - vodu pustam s tudenu priamo z vodovodu a pri vacsej vymene je dost velky pokles teploty, rybky to zjavne dost zle znasaju, SAE su vtedy vsetky pri ohrievaci. Preto zvazujem napustanie vlaznej vody.

Nedarilo sa mi velmi s pandakmi, ktori sa obracali na chrbat hned po nakupe, ostali mi 4 kusy, ktore uz ale bez problemov brazdia dno uz dlhsi cas a vyzeraju spokojne. Z obchodu som im priniesol poily dalsie 4 kusy, ktore vyzeraju zatial vyborne, ziadny pociatocny sok a hned sa aktivne pridali do skupiny.

Tiez som sa nechal nahovorit na gupky (2 samci, 4 samicky), ktore dost ozivili hornu cast akva, su to celkom mile rybky, dobre sa na ne pozera. No a ako hlavna dominanta pribudol parik dlho ocakavanych modrych ramireziek, z ktorych sa nesmierne tesim a tazko sa mi z nich spustaju oci. :)

Prikladam aj aktualnu foto
Prílohy
akva2.jpg
akva.jpg
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Dusky » 13 Apr 2011 23:37 pm

nazdar Holubar, pekne akvarko, chcem sa spytat funguje ti permanentny test na co2? ja ho mam tiez, ake mas s nim skusenosti, a tiez sa mi lubi dno, kde si kupil taky strk? v akvaristike? opravil som prispevok lebo uz som zistil aky je to strk :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Peter Lupták » 14 Apr 2011 07:34 am

Mas to naozaj pekne-gratulujem.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Michal1987 » 14 Apr 2011 11:44 am

Konečne niečo o tebe počuť Dušan, už som sa zľakol, že si to s akvaristikou zabalil... Akvárium vyzerá k svetu. :)
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod trinitysk » 14 Apr 2011 16:31 pm

Holubar velmi pekne akvarium, som rad ze to splnilo (aspon mam z toho taky pocit) tvoje pociatocne ciele a nadeje ktore si do toho vkladal ked si s tym minuly rok zacinal. Myslim, ze uz to bude chciet len trochu casu na utvrdenie si svojich vlastnych skusenosti a coskoro budeme o tebe aj viacej pocut..evidentne mas na akvaristiku talent, rozvahu a cit. Nech sa ti dari!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik - 330 L

Odoslaťod Holubar » 14 Apr 2011 22:46 pm

trinity, ako pises, akvarko prinieslo presne to, co som cakal a to uvodne narocne obdobie (ktorym si ma mimochodom uspesne previedol :) ) bolo len malou cenou za vsetko to pozitivne, co prislo casom.

Vdaka vsetkym za pochvaly, Michal Tebe aj za krevetky, ktore spestruju pogo helferi (volame ho krevetovy salat :) ).

Dusky - ten test na CO2 mam od JBL, mozem povedat ze je fajn, spolahlivo indikuje zmenu pH, napr po vymene vody. Ked som este nemal ryby, tak som si dovolil nechat pustene CO2 aj v noci a vtedy zozltol, takze naozaj funguje :) Vedel by som si to uz predstavit aj bez neho, ale mam rad ten pocit istoty, ked vidim zelenu farbu a viem, ze otrava CO2 rybkam nehrozi a rastlinkam sa predsa nejake dostane

No a este mi neda nespomenut dnesne mile prekvapenie, ktore ma cakalo vecer :roll:
Prílohy
ramirezky.jpg
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.