denitrifikator



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

denitrifikator

Odoslaťod haacik » 13 Apr 2004 23:00 pm

mate niekto skusenosti s denitrifikatorom od aqua-medic?
potreboval by som vediet, ze ako mam vymenit tie biele gulicky, myslim, ze sa to vola deniballs
v manualy som cital, ze to treba kazdy rok doplnit (pretoze po roku sa spotrebuju) a ked sa nespotrebuju, tak je dobre ich vymenit. avsak, dnu v denitrifikatore su predsa bakterie, neznicim ich? pretoze na tych bielych gulickach je taky povlak a ked ich vymenim, tak s nimi vyberiem aj ten povlak a teraz neviem, ci to nahodou nie su tie bakterie.
na druhej strane je tam uz aj nanosena spina, ktoru by som rad vymyl ... ale tym na 100% vymyjem aj bakterie :|
a vobec, mam to menit, alebo to mam nechat az kym sa nespotrebuju celkom a potom len doplnit? ... zatial denitrifikator funguje dobre a deniballs su spotrebovane tak na polovicu
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: denitrifikator

Odoslaťod Roman » 14 Apr 2004 06:57 am

Rocne staci doplnit cca 10 deniballov a denitrifikator ti pobezi dalej. Hlavne ho zbytocne neotvaraj, lebo zakazdym ked sa dovnutra dostane kyslik znicis rovnovahu denitrifikacnych bakterii. Dopln deniballs a nehrab sa v nom.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: denitrifikator

Odoslaťod gabriela » 14 Apr 2004 08:46 am

Co su to za zazracne gulicky?
Pouzivaju sa iba v mori alebo aj v sladkovodnej akvaristike?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod haacik » 14 Apr 2004 10:19 am

otvarat to zbytocne neotvaram, pretoze to fajne smrdi :o
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod haacik » 14 Apr 2004 10:23 am

gabriela napísal:Co su to za zazracne gulicky?
Pouzivaju sa iba v mori alebo aj v sladkovodnej akvaristike?


je to na odstranovanie NO3 a da sa to pouzit aj v sladkovodnej, len neviem na kolko je v sladkovodnej problem s NO3
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod gabriela » 14 Apr 2004 14:54 pm

no to mi je jasne uz z nazvu. skor ma zaujima princip. ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod Ceco » 14 Apr 2004 15:09 pm

gabriela napísal:no to mi je jasne uz z nazvu. skor ma zaujima princip. ;)


Skratka, denitrifikacny proces je opak nitrifikacneho. Ked k nitrifikacii dochadza v aerobnom prostredi (za pristupu vzduchu), k denitrifikacii dochadza v anaerobnom prostredi (bez pristupu vzduchu). Bakterie, zijuce v anaerobnom prostredi su nutene pre svoj zivot dostat sa nejako ku kysliku, ktory si vedia "vziat" z NO3. Postupne dochadza k odburaniu kysliku z NO3, az vznikne cisty N, ktory z vody vyprcha. Takto vlastne dochadza k redukcii NO3 vo vode.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: denitrifikator

Odoslaťod gabriela » 14 Apr 2004 15:13 pm

ceco, Ok, mas to nastudovane, a co tam robia tie biele gulicky a z coho su a preco sa minaju? haaa? :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod kubrt » 14 Apr 2004 15:37 pm

Ak sa nemylim bakterie by mali za redukcnych podmienok z NO3 ziskat kyslik: NO3-NO2-NO-N2O-N2, ale je to dej vratny v ktorejkolvek faze a do AQ sa mozu dostat naspat dusitany, ktore su jedovate. Tie male biele gulicky by mali sluzit ako potrava pre tieto denitrifikacne bakterie a mali by obsahovat nejaku zlozku na baze uhliku. Ak sa mylim, prosim opravte ma, takto chapem denitrifikator ja.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: denitrifikator

Odoslaťod Roman » 14 Apr 2004 15:38 pm

denitrifikacne bakterie potrebuju k zivotu kyslik a uhlik. Kyslik odoberaju z molekul NO3 , to uz Ceco napisal a uhlik ziskaju z alkoholu, cukru, skrobu atd. Do niektorych denitratorov sa leje metylalkohol, niektore sa napajaju cukrom a deniballsy na mna posobili ako nejaky vysuseny zlisovany skrob alebo take nieco. Vo vode sa velmi pomaly rozpustaju a zabezpecuju tak vyzivu bakterii.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: denitrifikator

Odoslaťod haacik » 14 Apr 2004 19:50 pm

ja funkciu denitrifikatora chapem asi takto:
su tam male potvorky, ktore mi z vody odstranuju NO3 a ked ich tam chcem mat, tak ich musim krmit ... a na to mi sluzia tie biele gulicky :D

tak, a je to 'polopate' :)
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod gabriela » 15 Apr 2004 08:33 am

Takze krmenie by bolo, aj ked presne nevieme co tie granule obsahuju, asi ako sa vravi pri psich granuliach - vyvazenu stravu ;)
A ako sa zabezpecuje, aby v tom denitrifikatore bolo dost malo volneho kysilika rozpusteneho vo vode, aby ho boli nutene bakterie cerpat z NO3?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod majko » 15 Apr 2004 09:08 am

gabriela napísal:Takze krmenie by bolo, aj ked presne nevieme co tie granule obsahuju, asi ako sa vravi pri psich granuliach - vyvazenu stravu ;)
A ako sa zabezpecuje, aby v tom denitrifikatore bolo dost malo volneho kysilika rozpusteneho vo vode, aby ho boli nutene bakterie cerpat z NO3?

Maly obsah kyslika sa zabezpeci velmi malym prietokom vody. Tym sa kyslik spotrebuje rychlejsie ako je jeho prisun. Inak existuje aj iny sposob denitrifikacie (autotrophic) kde sa bakterie "krmia" sirou.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: denitrifikator

Odoslaťod Roman » 15 Apr 2004 11:59 am

Este by ma zaujimalo aky mas model od AquaMedic ? (400, 1000, 5000?)
A ako ho mas nastaveny ? (prietok , ake mas NO3 na vystupe , ako dlho ti nabiehal a tak...)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: denitrifikator

Odoslaťod yansen » 16 Apr 2004 23:48 pm

poculi ste uz o zariadeni s nazvom oxidator
ja hej len neviem ako je to technicky riesene a zaujimalo by ma to
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: denitrifikator

Odoslaťod haacik » 17 Apr 2004 01:32 am

Roman napísal:Este by ma zaujimalo aky mas model od AquaMedic ? (400, 1000, 5000?)
A ako ho mas nastaveny ? (prietok , ake mas NO3 na vystupe , ako dlho ti nabiehal a tak...)


mam AquaMedic 1000 na 460l AQ (ako rozmermi, vody je tam asi menej, ale neviem presne kolko)
co sa tyka prietoku, tak ... tak to musim zmerat :D
no uz som to zmeral :) ... je to ale taky hruby odhad ... a jak tak pocitam, vychadza mi to na 9l/h, co je sice dost vela. nikdy som si to nemeral, len som to odhadom nastavoval, aby som mal NO3 na 0.0 a aby nevychadzal smrad (co signalizuje slaby prietok).

co sa tyka toho, ze ako dlho nabiehal ... neviem povedat. AQ som nezostavoval ja, ale ludia od ktorych sme to kupili (ja som vtedy nemal ani sajnu o akvaristike). ale s akvarkom to prvy rok vobec nevyzeralo dobre (to som sa este nie velmi staral, ze ako to ma fungovat, to mali ti, co nam ho robili) a tak som zacal zistovat, ze co a ako a nakoniec som zistil, ze denyballs, ktore maju byt v denitrifikatore boli uplne inde. dal som ich tam, kde maju byt. no NO3 som mal po roku strasne vysoke ... ked som urobil sera test, tak mi to vychadzalo az cez 80 a urcite bolo aj vacsie :?
to je od vtedy dalsi rok a momentalne mam NO3 na 0.0 uz niekolko mesiacov, ale neviem presne kolko.
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod gabriela » 19 Apr 2004 08:23 am

Mas akvarium niekde ako vystavne akvarko vo firme? Alebo tak nieco?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod haacik » 19 Apr 2004 10:31 am

nie nie, doma
len kedze my (ako clenovia rodiny :D ) sme o akvaristike nic nevedeli, tak sa na zaciatku dohodlo, ze sa o to postaraju predajcovia. no resp. neskor to bolo tak, ze oni mi hovorili, co mam robit aby to dobre fungovalo ... a tak po roku, ked to slo dolu vodou som zacal zistovat aj po nete a tak, a prisiel som na to, ze nie vo vsetkom mali pravdu
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: denitrifikator

Odoslaťod Roman » 19 Apr 2004 10:43 am

Prezrad co to bolo za predajcu ...
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: denitrifikator

Odoslaťod Alexander » 29 Apr 2004 10:56 am

Caute, je dentrifikator pre morske akva nevyhnutny, ked budem mat bahenny filter???? :) Aky treba na 130l akva? a co to stoji?? (dentrifikator)
Alexander
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Apr 2004 10:14 am
Bydlisko: NMnV

Re: denitrifikator

Odoslaťod kyslík » 29 Apr 2004 12:22 pm

Alexander napísal:Caute, je dentrifikator pre morske akva nevyhnutny, ked budem mat bahenny filter???? :) Aky treba na 130l akva? a co to stoji?? (dentrifikator)


Nie , ked máš bahno nepotrebuješ denitrifikátor, ani odpeňovač.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: denitrifikator

Odoslaťod laomedon » 01 Apr 2005 12:03 pm

Nic vzlom o tom bahne, ale "nepotrebuješ denitrifikátor, ani odpeňovač" je riadna hlupost, keby ste sa tym bahnom radsej natierali, mozno by ste pomohly sebe ale rybam a zivocichom je to skoro jedno :-)
laomedon
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 31 Mar 2005 22:03 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: denitrifikator

Odoslaťod Pepa » 01 Apr 2005 14:22 pm

Ani v jednom ze dvou morskejch akvarii denitrifikator nemam, a u nove zalozeneho (pul roku) nemam ani odpenovac a nefiltruju Bahnem (Miracle Mud). Potreba te ci one filtrace zavisi predevsim na osazenstvu akvaria.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: denitrifikator

Odoslaťod kyslík » 04 Apr 2005 06:33 am

laomedon napísal:Nic vzlom o tom bahne, ale "nepotrebuješ denitrifikátor, ani odpeňovač" je riadna hlupost, keby ste sa tym bahnom radsej natierali, mozno by ste pomohly sebe ale rybam a zivocichom je to skoro jedno :-)


Tak to si prehnal, ked tak súdiš už si to skúšal ? Mám bahno vyše roka a NO3 sú na nule, tak načo denitrifikátor ?Nemám ani odpeňovač.
Na Morave bežia na české bahno a tak isto netreba odpeňovač ani denitrifikátor. Boli sa u mna pozrieť aj z BB a videli to naživo...
Pri dodržaní zásad, ktoré bahno vyžaduje , tak nie je problém.
A nechci aby som Ti odpovedal , na to natieranie...
Namiesto takýchto príspevkov radšej príd na stretnutie morských akvaristov na Morave a uvidíš a budeš počuť...
Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Ďalšia

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.