Riasy, žabí vlas JBL clearmec



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 13 Okt 2010 23:02 pm

Mám problémy s riasami hlavne žabím vlasom. Mám akva okolo 120l svietim 68w trubicami mám fluval 205. Žabí vlas mi stále rastie a nemám rady. Dnes som si kúpil náplń do filtra od JBL clearmec plus vložil som tam polovicu 300ml. Má niekto skúsenosti s touto problematikou? žabí vlas, jbl clearmec plus? ďakujem :D
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Reklama

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 01:06 am

Najprv by som rad:
1. videl tie riasy (vsetky druhy co tam mas) na foto nech viem ze mas so zabakom pravdu...
2. vedel hodnoty vody najma N a P ako aj pH a GH
3. foto akva a info k nemu (detailne), svetlo, filter, kedy zalozene, kolko ryb...proste max. info

schweiger ty ides s gulovnicou na muchu a vies dobre ako to v realite dopada....muchu aj tak netrafis, ale rozstrielas si polku obyvacky, ak ma chapes v tomto nejapnom symbolizme...JBL Clearmec je total guma co ti behom cca 7 dni zresetuje docasne cele akva a na vsetko mozu doplatit hlavne rastliny a vobec cely krehky biosystem v akvariu (ak tam teda nejaky je..)..

Spln mi body 1 -3 a ja ti na oplatku rad pomozem a poradim... az si ale myslis, ze JBL to za teba vyriesi (ved bol ale aj dost drahy, tak preco nie, ze?) tak nie, bohuzial nevyriesi...
(btw. je to asi tak zla investicia ako nasadit tuningovy remus vyfuk na trabanta, ktory bude hucat este viac.... vykon mu aj tak nepridas a kopu ludi len rozosmejes....).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Aquanaut » 14 Okt 2010 09:54 am

je pravdou, že ľudia v akva často riešia dôsledky a nie príčinu stavu, potom sa to vráti a zbesilo sa to rozrastie, chytí to imunitu a nič nepomáha..

napadla ma smiešna reklama na tlmenie bolesťi ružovými tabletkami, letuška si dá tabletku a už fičí :roll: to, že má napr. nádor na mozgu ( bože chráň ) to zistí až niekde hore nad mrakmi odpadne, ale čo, hlavne že to nebolí, je to rovnako aj s alergiou, tlmia sa príznaky a nerieši sa príčina..rovnako je to s akva, kolega správne uviedol, podmienky a stav vody sú príčina, foto veľa napovie :idea:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 10:08 am

Otazka lajka: na tie riasy (zabi vlas) by nepomohli nejake "biologicke zbrane" ako napr. SAE?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 10:15 am

vlado ked je to uz tak rozbehnute ze je z toho zufaly a kupi si clearmec tak tam nepomozu SAE. Navyse ak je to naozaj klasika zabak s tou pevnou nilonovou strukturou tak to SAE uz ani nezere... :x
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod gangboy » 14 Okt 2010 10:24 am

no biologickou zbranou je podla mna black molly, mne sa pred tyzdnom zabiak mohutne rozmohol v dvojtyzdnovom novozalozenom akvariu(predpokldam ze dosledkom bol nadbytok zivin v pode) tak som nasadil black molly a tie po troch dnoch zlikvidovali 50% zabiaka. Uz sa viac nerozrasta, resp. nestiha rozrastat. Ak by sa vsak objavoval stale, tak zacnem riesit preco.
Obrázok používateľa
gangboy
 
Príspevky: 29
Obrázky: 10
Založený: 10 Jún 2010 10:07 am
Bydlisko: Poprad

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 11:23 am

trinity, ja som si tak 2 tyzdne dozadu doniesol do akvarka s rastlinami nieco podozrive jemno-zeleno-stromcekove, trochu ma to vyplasilo, ale niekam to zmizlo (nestihol som ani spravit foto), tak to zatial neriesim, a len pozorne sledujem situaciu, ci sa niekde znovu neobjavi...
Na Egeriach boli zase po presadeni z Nano asi 1-mm tycinky hnedych rias, tiez som silne zvazoval ci ich radsej hned nevyhodim, ale za 1 den ich SAE stihli vyholit uplne do cista, pritom samotne, husto porastene listky, nechali neporusene... Preto som sa pytal.

Samozrejme, suhlasim s Tebou, ze rasy (a nielen) si treba vsimat hned od zaciatku, ked sa uz vymknu spod kontroly, asi skor ako chemia, pomoze iba znovuzalozenie celeho akva. Teda zalezi este od druhu rias, parametrov vody, osvetlenia, atd. ako pises vyssie...

Priznam sa, so zabym vlasom (resp. nejakymi jemnymi husto a rychlo rastucimi nitami) som mal kedysi problem aj ja. Bola to vtedy cisto moja chyba, doniesol som si ho z rieky spolu s neprevarenym dekor-kamenom, ale to bolo uz vyse 20 rokov dozadu, ked v lokalnej akvaristike ponukali zo slimakov iba kotulky a ampularie a o nejakych neritinach alebo SAE som ani netusil, ze existuju, a ani samotny zabi vlas som nepoznal, internet neexistoval, a v dostupnej literature som o nom nic nenasiel... no na druhej strane sa v nej hovorilo o prevarani prirodnych dekor-veci, ktore idu do akva, a to som vtedy podcenil... :( Ked uz bolo zle, chemiu som ani neskusal (teda neviem ci na toto vobec nejaka bola), cele akva som radsej zalozil nanovo.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 11:24 am

gangboy, presne nieco take som myslel...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 11:30 am

Treba tie foto, pretoze klasicky zabak ak je dobre rozbehnuty tak s tym nepohne nic...navyse ak tam ma aj ine druhy rias tak je zrejme ze je chyba niekde systemova v akva, tu treba odstranit, nasledne kupit SAE pripadne aj BM na odstranenie skod, ale nema zmysel pokracovat v kolotoci kde rybka bude papat a riasa bude aj tak rast...treba tomu najst zaciatok aby mohol byt aj koniec...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 12:36 pm

14102010519.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 12:36 pm

14102010520.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 12:37 pm

14102010521.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 12:37 pm

14102010522.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 12:38 pm

14102010524.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 13:06 pm

ďakujem za odpovede. Testy všetky nemám ale P je okolo 2,5 mg p/l , Ph 7,0. Rybky 12ks. 2 pancierničky, 3 labeá, 3 mrenky siamské a ostatné su gubky. 4 slimáky. Včera som bol v Blave zoodome tam mi pán odporúćal slimáky proti riasám nepoznám ich sú pásikaté šedo bielé. Osvetlenie 2x T5 24w 840 trubice a 1x T8 20w 830 trubicu a svietím od 8:00 do 13:00 a od 15:00 do 20:00. Filter mám fluval 205 vonkajší. Vymieňam vodu raz za 7 dni 1/5. Pridávam raz za 7 dni 40 ml Bioflor od rataja. A tiež burčiak. Akva bola založená cca pred rokom 120l.
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod schweiger » 14 Okt 2010 13:13 pm

14102010527.JPG
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 13:31 pm

Tie odporucane slimaky tipujem na neritini:

gallery/vlado21-a1651/neritina-natalensis-zebra-p36392.html

prip. aj:

gallery/vlado21-a1651/spiral-horn-snail-p36379.html
gallery/vlado21-a1651/red-spotted-neritina-p36458.html

alebo klasicke - "olivy".

Ja som "zebry" kupoval tiez v ZOO-dome. Ale ze by spasli ten zabi vlas, to som trochu skepticky (treba kazdopadne vyskusat, tym nic nepokazis). Ak to nechuti ani SAE (neskusal si obmedzit krmenie?), skusil by som to este s BM, ako tu pise gangboy.

P.S. Ale inac to Tvoje akva vyzera velmi pekne, skoda by ho bolo znicit chemiou! :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod marlo » 14 Okt 2010 14:41 pm

o tejto riase tu uz bolo co to popisane.Neviem mozno si to pozeral a mozno nie
tak pre istotu davam link : riasa-menom-zabi-vlas-t1448.html

Ja osobne som s nou dost dlho bojoval a neuspesne.

Ale su v tej teme spomenute rozne priravky a niektorym pomohli.
Ale ako uz spominal trinity.sk treba riesit pricinu a nie dosledky a ja som v tej dobe nevedel co bolo pricinou.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 14:42 pm

Ano schweiger,mas ich tam viacej druhov ale nie je to vobec zle. Skoda penazi do Clearmecu mohol si si to usetrit napr.na testy aby si vedel aku tam mas vodu a ked ti idu rastliny tak aby si vedel preco vlastne....+ investovat do ineho hnojiva.
Urob teraz toto a v tomto poradi...
1. Najviac napadnute casti rastlin odstrihnut a vyhodit, maximum riasy z akva vybrat a cele akva jemne odkalit....anubias a ak tam mas nieco tuholiste ponor na par sekund (do 30s) do roztoku sava (1vrchnak sava/10l vody.), nasledne dobre ale jemne umyt vodou...z akvaria odsat cca 60-70% vody, neboj sa toho...vodu doliat z kohuta, ak mozes najlespie odstatu alebo rovno studenu ale pozor na velke kolisanie teplot, pripadne ju dolievaj do akva postupne....
2. Vycisti filter...Clearmec daj prec....ak hmoty co tam mas uz dosluhuju vymenit za nove, poriadne to vsetko preper, ak tam mas nejake bio naplne, tak tie nepreplachuj...
3. Prestan hnojit bioflorom, kup si klasiku Sera Florena pripadne JBL Ferropol ci tetra plantamin...Bioflor od rataja OBSAHUJE P aj ked to nikde neuvadza...predpokladam, ze aj preto mas taku hodnotu P ako mas (=vysoku) a preto ti aj pekne zacali riasy rast...Najblizsie 2 tyzdne nebudes hnojit nicim..vsetko ostane avratane svetla filtrovania atd ide po starom ako si bol zvyknuty
4. O 2 dni po cisteni urobis hlbkove cistenie, vsade tam, kde je toaj vzhladom na rastliny mozne...vsetko jemne a s citom, nechcem aby si si rozbil akvarko a rozviril si detrit..t.j. hlbkovo az pokial sa ti bude odkalovacom dat ale jemne, co najmenej vyrit sajrajt...vymenit 60-70% vody
5. Kazdy nasledujuci tyzden budes robit vymeny vody ASPON 30%....
6. Budes sledovat riasy a kazdu jednu co sa bude dat bud odkalis alebo nejakym sposobom z akva odstranis....odkalovania sa neboj, mozes pripadne odkalit este aj treti krat 60%, akvarku to rozhodne len prospeje. Dolezite je aby ked skoncis odkalovanie si nemal usadeny kal na rastlinach, ten musis ihned dat prec...akva musi byt po vycisteni naozaj ciste, vratane rastlin a ich listov...
7. Hnojit teda zacnes cca o 2 tyzdne a to podla navodu, nacasuj si to poi vymene vody, ryby nekrm kludne aj par dni, nechaj ich trochu vyhladovat, po vymene vody im nabudis metabolizmus a zacnu zrat zbytky rias...

Predpokladam, ze najneskor do mesiaca by si mal mat po vacsine problemov a ze riasy viditelne ustupia..je dolezite ich ale teraz co najviac odstranovat a vytvorit rastlinam lepsie podmienky na zivot...


P.S. Akva nevyzera vobec hrozivo, pri trochu zvacsenej namahe a starostlivosti z neho mozes mat za par mesiacov pekne rastlinno/spolocneske akva...takze nech sa ti dari....ak by sa nieco vyskytlo alebo nejaka komplikacia, tak nam daj tu vediet (a vzdy aj s foto)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Peter Lupták » 14 Okt 2010 16:30 pm

Mozno by som si dovolil este z vlastnej skusenosti odporucit, ze momentalne v akvariu pravidelne meriam leN P- fosfor a NO3. Podľa mna najdolezitejsie testy pri boji s riasami.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 16:53 pm

Btw, je definovany nejaky bezpecny rozsah obsahu P vo vode, ktory este pomaha rastlinam, ale pritom nevypusti z uzdy riasy? Alebo jednoznacna odpoved neexistuje?
updated:
Ospravedlnujem sa za post, preluskam este fosfor-vo-vode-t2769.html alebo ine diskusie...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Peter Lupták » 14 Okt 2010 17:40 pm

Dostanes sa k viacerym cislam ja sa snazim drzat NO3- 10- 20mg/l, P -do 1mg/l. Ak mas vela rastlin a malo ryb musis pridat dodatocne-co je aj moj pripad. Nikdy by som neuveril co sa stane s prosperujucim akva, ked som vysadil vela stonkovych rastlin, ktore mi vysali tieto prvky z vody a mal som ich na nule. Odvtedy tieto prvky pravidelne kontrolujem, co som dovtedy nerobil. V tvojom pripade vsak budes musiet ten P znizit a NO3 zmerat.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 18:42 pm

Vlado tie pomery su rozne a nedaju sa nejako zovseobecnit. Ja len mam odskusane ze cim viac svetla tak tym vacsie hodnoty N a P si mozes dovolit (pri dobrom CO2) resp. ich aj potrebujes na mohutny rast rastlin. V mojom akva sa drzim v podstate tych hodnot co tu spomenul Peter, je to presne tak ako napisal, mozno s N este trochu nizsie ale inak tak.
Je dobre mat na zaciatku zmerane co tam davas (preto tie testy) a kolko ti tam toho ostane v akva po par dnoch a nasledne to doladit. Potom uz merat vobec netreba a je to o skusenosti, je fajn ale vediet, ze preco sa akvariu dari a kde tie hodnoty +/- maju pre to konkretne akva byt ...je dost vela akvaristov ktorym akva slape, ale ani nevedia preco, ked nastane problem tak nevedia kde a ako ho hladat aby sa dostali naspat tam kde boli....a poznam takych, ktorym das do ruky porisko od sekery a zajtra im to v ruke zacne vyhanat vyhonky...:-)
A vsetko zavisi aj od rastlin, ked som prvy krat zacal s HC tak som nevedel pochopit kde mi miznu makro v akvarku...po par dnoch som pochopil ze mi ich vyziera HC a to doslovne ako spongia...takze je to aj o rastlinach a celkovej suhre...neda sa teda presne povedat aky pomer..a to je fajn..lebo je to vacsia zabava..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Riasy, žabí vlas JBL clearmec

Odoslaťod Vlado21 » 14 Okt 2010 23:23 pm

Trinity, vdaka za poucenie. Ja som zacal s menej narocnejsimi rastlinami, nekor mozno trochu zaexperimentujem. Prvy challenge mam zachranit Hygrophilu. Idem podla Tvojho navodu. Nastartoval som co-ckovanie a aplikujem SystemSet od Dennerle (ktory bol s CO2 setom gratis). Ked mi vzorka od Dennerle dojde, dohnojim este Florenou. S riasami zatial problem nemam (uderka SAE ich likviduje uz v zarodku :mrgreen: ). Ale to je uz na inu temu...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.