Neonka strata farby ?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neonka strata farby ?

Odoslaťod Betta » 14 Okt 2010 19:13 pm

od chrbtovej plutvy smerom dozadu stralila farebnost prv na jednej strane ale teraz uz obojstranne..a je slaba nevie riadne plavat..priebeh bol rychly..mam ich dokopy 20ks.. o co moze ist ? ? ?
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Reklama

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod boss941 » 14 Okt 2010 19:15 pm

aka teplota vody v akva??pridaj foto
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 19:19 pm

Je to Pleistophora hyphessobryconis (tzv. neonkova choroba) a nepotrebujem ani foto...nastuduj si to tu, pripadne aj inde na nete...
Doporucujem precitat moj nazor na tvoje akva v inej teme, zamyslet sa co s nim, lebo takto ti odidu vsetky rybky postupne...voda v akva ma urcite velmi zlu kvalitu....hlavne vela N latok...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod misQa_CULLEN » 14 Okt 2010 19:22 pm

ano trinity ma pravdu ja túto chorobu sice podla mena nepoznam ale kamoska mala tiez problem s neonkou - stratila farbu a nechcela jesť a tak - a najprv jej zdochli neonky a potom vsetky ostatne tetry lebo mala v akvarku vselijake tetry. :(
misQa_CULLEN
 
Príspevky: 98
Obrázky: 7
Založený: 03 Aug 2010 20:48 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod prasan » 14 Okt 2010 23:03 pm

Nemusí sa jednať hneď o ochorenie. Neonky rovnako stratou farby reagujú aj na nízky obsah kyslíku vo vode. Keď ti ešte neumreli tak tam rýchlo hoď prídavné vzduchovanie, a mala by sa farba vrátiť. A pouvažuj čo a ako ďalej aby sa to neopakovalo.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod mystka » 15 Okt 2010 06:59 am

Mna by len zaujimalo, ci je mozne, aby Pleistophora prebiehala tak rychlo. Vsade som sa docitala, ze je to choroba vlecuca sa aj niekolko mesiacov. V konecnom stadiu je rybka zdeformovana a chudne. Teraz som citala na rybicky. net info o jednej nadrzi, kde mali takto choru neonku a ako pisali, tahalo sa to dlho. Rybku nechavali zit, lebo vedeli, co je to za chorobu a kym bola relativne OK, tak to neriesili. Mysleli si, ze rybka moze nakazit ine, az po smrti. Potom sa od niekoho dozvedeli, ze rybka je infekcna aj za ziva.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod prasan » 15 Okt 2010 08:12 am

Rýchlosť infekcie záleží od podmienok a množstva spór vo vode. Môže sa to ťahať dlho či naopak mať rapídny priebeh.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 10:49 am

ako pise prasan tak vela zavisi na podmienkach ale vraj je uz aj nejaka mutacia P.h. a ta je extremne rychla...Ked napisala ze to preslo z jednej strany na druhu, rybka je slaba a zle plava tak to nemoze byt nic ine...resp. by ma to nazoaj prekvapilo. Toto je totiz pre P.h. typicke, z jednej strany prechod na druhu...nie ako u plesne ze to ide v prvom stadiu len na jednej strane z 90% pripadov...a hlavne u plesni rybka nie je na zacitku nijako oslabena..plava relativne normalne...podobne aj u bakterky, ta ma slabsi, menej rychli priebeh...takz eked to spozorovala len teraz niekedy a uz to ma taketo priznaky tak som si isty na 99%....
Ved uvidime co nam napise...Betta dolu link s foto a nejaky popis k tomu...
http://www.akvaportal.cz/index.php?blog ... istoforoza
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod Betta » 15 Okt 2010 13:25 pm

trinitysk napísal:ako pise prasan tak vela zavisi na podmienkach ale vraj je uz aj nejaka mutacia P.h. a ta je extremne rychla...Ked napisala ze to preslo z jednej strany na druhu, rybka je slaba a zle plava tak to nemoze byt nic ine...resp. by ma to nazoaj prekvapilo. Toto je totiz pre P.h. typicke, z jednej strany prechod na druhu...nie ako u plesne ze to ide v prvom stadiu len na jednej strane z 90% pripadov...a hlavne u plesni rybka nie je na zacitku nijako oslabena..plava relativne normalne...podobne aj u bakterky, ta ma slabsi, menej rychli priebeh...takz eked to spozorovala len teraz niekedy a uz to ma taketo priznaky tak som si isty na 99%....
Ved uvidime co nam napise...Betta dolu link s foto a nejaky popis k tomu...
http://www.akvaportal.cz/index.php?blog ... istoforoza

mas pravdu ide o tuto chorobu..no kde bude problem netusim :(
voda ma zeplotu cca 25C mam tam skalare 6ks mrenky ruz.2ks,tetry krvave 6ks,2x ancistrus,no a uz spominane neonky momentalne 19ks ta jedna uz sla dolu WC :(
vsetky rastliny su zive mam ich tam cca 13ks..svietim 12hod..filtrujem aj so vzduchovou hadickou..
odkalujem pavidelne..naposledy som menil polku vody..?
nebude problem vtom ze je cele akva zakryte zcasti krycim sklom ..a potom je tam plastovy kryt a mam krytky stale na svojich miestach..
doteraz boli vsetky neonky ok a aj su az na vcerajsi den bolo to rychle :(
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 15:28 pm

Betta, zaklad o rastlinach som ti napisal v tej teme o tvojej 240l nadrzi, toho sa drz a to je zaklad. Pri tak malo rastlinach si myslim ze akva nie je este uplne zastabilizovane aj ked ho mas zalozene "uz" 5 tyzdnov...chyba sa stala uz na zaciatku ked si tam dala len par rastlin a supla ryby, nie zrovna nenarocne pre uplneho zaciatocnika (co evidentne si). Skalar ani neonka nie je pre uplnych beginnerov...
Si myslim, ze tam mas zvysene N...chyba je podla mna jednoznacne v hygiene aj ked ta rybka to mohla mat v sebe a u teba sa to "len" rozbehlo. Viem, ze si myslis a pravdepodobne robis aj vsetko preto aby to tak nebolo (vid. tvoja vymena 50% vody co je fajn) ale je to tak...Krytom ani nicim inym to nie je, je to o hygiene a kvalite rybiek, v krmeni nemas velmi co pokazit.
Chod do akva shopu, kup si tam dva velke echinodorusy (akekolvek velke co sa ti budu pozdavat) a zasad si ich do akva, pocitaj ze budu az po hladinu a v priemere aj nejakych 25-30cm, podla toho to aj zasad. Dokup si nejake rastlinky (Vallisneria, egeria,ceratopteris, hygrophila, sagittaria,rotala). Fajn by bolo zohnat nejaku salviniu natans, pripadne limnobium spongia (obe su plavajuce). Vsetky rastlinky su cenovo dostupne, nei je to ziaden veliky vydavok, tak sa nemusis bat.
Nadalej odkaluj a cisti akva pravidelne kazdych 5-7 dni, men aj nadalej 50% vody za vodu cistu priamo z vodovodu, dolievaj najlepsie hadicou a pomaly az 30 min a viac kym sa teploty postupne nevyrovnaju.... nech sa dari, daj vediet casom ako pokracujes a pripoj nove foto akvaria..ak by si mala nejaky problem ci otazku tak ti rad poradim/e.
O chorobe som ti psolal link, netreba myslim uz nic dodat ak si chces niekde inde este pozriet detaily tak si najdi je toho pomerne vela...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod Betta » 17 Okt 2010 17:04 pm

trinitysk napísal:Betta, zaklad o rastlinach som ti napisal v tej teme o tvojej 240l nadrzi, toho sa drz a to je zaklad. Pri tak malo rastlinach si myslim ze akva nie je este uplne zastabilizovane aj ked ho mas zalozene "uz" 5 tyzdnov...chyba sa stala uz na zaciatku ked si tam dala len par rastlin a supla ryby, nie zrovna nenarocne pre uplneho zaciatocnika (co evidentne si). Skalar ani neonka nie je pre uplnych beginnerov...
Si myslim, ze tam mas zvysene N...chyba je podla mna jednoznacne v hygiene aj ked ta rybka to mohla mat v sebe a u teba sa to "len" rozbehlo. Viem, ze si myslis a pravdepodobne robis aj vsetko preto aby to tak nebolo (vid. tvoja vymena 50% vody co je fajn) ale je to tak...Krytom ani nicim inym to nie je, je to o hygiene a kvalite rybiek, v krmeni nemas velmi co pokazit.
Chod do akva shopu, kup si tam dva velke echinodorusy (akekolvek velke co sa ti budu pozdavat) a zasad si ich do akva, pocitaj ze budu az po hladinu a v priemere aj nejakych 25-30cm, podla toho to aj zasad. Dokup si nejake rastlinky (Vallisneria, egeria,ceratopteris, hygrophila, sagittaria,rotala). Fajn by bolo zohnat nejaku salviniu natans, pripadne limnobium spongia (obe su plavajuce). Vsetky rastlinky su cenovo dostupne, nei je to ziaden veliky vydavok, tak sa nemusis bat.
Nadalej odkaluj a cisti akva pravidelne kazdych 5-7 dni, men aj nadalej 50% vody za vodu cistu priamo z vodovodu, dolievaj najlepsie hadicou a pomaly az 30 min a viac kym sa teploty postupne nevyrovnaju.... nech sa dari, daj vediet casom ako pokracujes a pripoj nove foto akvaria..ak by si mala nejaky problem ci otazku tak ti rad poradim/e.
O chorobe som ti psolal link, netreba myslim uz nic dodat ak si chces niekde inde este pozriet detaily tak si najdi je toho pomerne vela...

vdaka za info..ale akurat dnes sa mi neonky treli..pekne bolo vidiet ako pustaju ikry.. :) myslim ze sa o ne az tak zle nestaram a nemaju az tak zle podmienky ci..?
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: Neonka strata farby ?

Odoslaťod trinitysk » 17 Okt 2010 18:14 pm

to musis sama najlepsie vediet a vidiet, od stolu za PC je to predsalen nieco ine..:-) Hlavne nech ta P.h. neskonci aj u inych neoniek...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.