biela bodkky na zreničke



Akvarijné ryby - choroby, liečba

biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 15 Okt 2010 06:51 am

Dnes som skoro odpadol...u ryb som zbadal na oku bielu bodku...maju to dve cichlidky kakadu..neviem co to je...hrozi aj dalsim rybym nakaza..??..skapu na to,,alebo sa to da liecit...

dakujem za odpoved
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 11:49 am

Bielu bodku akoby zakal, ta bodka tvori akoby lokalny zakal na zrenicke...je to tak?
Moj tip zase len bakterka (takmer vzdy zacina ocami)...hlavne tieto male druhy cichlidiek su na kvalitu vody narocnejsie a ak ju nemaju, tak nabieha v 90% pripadov bakterka...
Je dolezite teraz zacat liecbu cim skor (Sera bact. direct- tablety), cichlidky nemaju radi chemiu a nie su ani z tych odolnejsich pri liecbe, mozes cakat aj umrtia..(ale nechcem ta strasit, mozno je choroba len na zaciatku). Ak ale nezacnes liecit cim skor tak ten zakal im ostane navzdy, aj ked uz budu zdrave.
Najdi si tu pomerne nedavnu temu o bakterke (mystka,raviolka), tam je to podrobne rozpisane, pozri na to...posli foto pre potvrdenie mojej domnienky...tak aby bolo vidno oko ale aj telo rybky, minimalne 2 ostre foto.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 15 Okt 2010 17:32 pm

a skapu mi na to ryby..??...rozsiruje sa to rychlo..??
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 18:17 pm

foto prosim, nebudem tu teraz fabulovat ked som to oko a rybku stale nevidel....co som hore pisal je moj prvy dojem ale potrebujem to vidiet...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 15 Okt 2010 18:46 pm

foto nemozem teraz spravit...ma to na oku a uz aj na hlave...ako keby to bol hlyst alebo take nieco...mam to liecit bactopurom alebo niecim inym..prosim porad aj bez foto je to strasne nutne...moc dakujem..
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod Aquanaut » 15 Okt 2010 20:38 pm

ako ti má pan Dr.trinitysk :wink: určiť diagnózu pri rybke, keď nevie čo presne to je? :?
ako keď ideš k lekárovi a ( ako asi každý tretí, nič to nie je - predpíšem penicilín ) strieľať od boka? veď, možno niečo trafíme, tak rátaj, že úspešnosť liečby je nízka a rybka poplave do veľkej rieky na onen svet... :dead:

ale zvýšenou teplotou a prevzdušnením, nič nezkazíš, vymeniť 50% vody, nekŕmiť aspoň 2-3 dni (aj keď nám je ľúto nedať :roll: )
a skús tu fotku, inak je toho plno: http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks ... TEL_CZ.pdf

http://www.sera.de/cz/sera-sluzby/downloads.html študovať.. prevencia čistota, hygiena, častejšia výmena vody, karanténa nových rýb a pod.. :pivo:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 15 Okt 2010 20:58 pm

no tak ja mam presny popis biedla bodka na oku...oci niesu zvetcene....jedna ryby to ma aj na tele..vyzera to jak hlist...mozem davat bactopur..??
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 23:14 pm

ostriezu moj,..:-) daj mi aspon 1 foto, nebudem ti radit svinstva na liecenie, mozno je to nieco jednoduche...tvoj popis je tak presny ako ked moja zena povie cervene auto...a poznam len farbu a neviem nic o aute...chapes ma?
Vezmi aspon mobil a nafot to nejako...si mi ty ale pripad chlape..:-)
Dr. Aquanaut - mal by si "natocit" svoj fotoserial o postupe ako poslat popis choroby rybky a ako to nafotit..co ty na to?..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod Aquanaut » 15 Okt 2010 23:55 pm

:mrgreen: operácia sa podarila, pacient zomrel a márnica bude toaleta :dead: hudba z modrej lagúny na poslednú cestu..dal som sa uniesť :cry:

no nevravim, že nie ale mnohým sa naozaj nechce čítať..to tých cca 80str. pri krevetách a pod. ok vidím, že obrázky budú lepšie
takže ďalší Akva príbeh bude trochu k fóru ale už som veľmi ot.

ostriežik: - zober rodičom mobil ak nemas s dig.foťák, rybku cvak, ak sa skryla vybrať, cvak, kablom do pc presunieš foto alebo blu.t.
pri písaní odpovede, je dole pod priestorom do ktorého píšeš text ikonka Možnosti a Pripojiť prílohu, stisni na pripojiť prílohu, potom stlač v Názve súboru na - vybrať súbor, keď to stlačíš, otvorí sa ti okno do tvojho pc a stiahneš podľa umiestnenia - obyčajne v dokumentoch, alebo si daj foto na plochu - daj otvoriť - fotka sa presunie na forum/net /laicky/ a dáš odoslať, tadá :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 07:35 am

no foto s mobilom...ale je to tam videt...skus mi poradit...a nakazi to aj ostatne ryby..??..dal by som ju do karanteny...
Prílohy
chra ryba .jpg
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 07:35 am

ked kliknes pre zvatsenie je to dobre vidiet...
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod Mariok » 16 Okt 2010 09:23 am

Stačí pridať humíny a jemne zvýšiť teplotu vody. V tej nádrži s umelými rastlinami a hrubým substrátom sa ti cichlidky nebudú cítiť dobre NIKDY.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 09:27 am

a nemam ich dat do karanteny..??..viem ze piesok neni dobry...a umele rastliny uz pomaly vymienam...cele akva tak trochu prerabam...chcem aby sa co najskor vyliecili....a co su to tie huminy.:??
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 16 Okt 2010 09:47 am

Dik ostriezik, vylakala ma vcera ta sprava ze to vyzera ako hlista, tu ja tam na tomto obrazku nevidim. Ja tam vidim zacinajuci zakal na ocku. Ak je to teda naozaj tak a vidim spravne, tak si myslim ze je to bakterka a este v zaciatku, dobre ze si napisal. Postupne sa choroba rozsiruje a viacej prejavuje, je to vidiet uz aj na chvostovej plutve ktorej okraje nie su uz pekne ukoncene, su roztrapkane a cela plutva uz pomaly ztraca na koncoch medzi jednotlivymi lucmi "vypln". Nie je to ale este nic tragicke. Pokial by tam niekde boli este nejake "hlistice" pripadne ine znaky, a nie je tam len ten zakal na ocku, tak mi to odfot a hned posli!
Ak je tam teda "len" ten zakal, zacni okamzite liecit Sbd podla navodu, nie je potrebna ta zvysena davka a specialny kupel. Kedze je to len v zaciatku a na ostatnych rybkach nic nevidis, liecil by som len tuto konkretnu rybku. Ak to vidis este na nejakej rybke, ale nie na celom osadenstve tak vyber aj tu do karenteny na liecbu...
1. Prichystaj si nejaku nadrzku, okolo 10L, napusti ju cistou vodou z akva do 2/3 a 1/3 z vodovodu, nechaj premiesat vzduchovacom cca 30 min...daj si tam teplomer a ohrev na 26 st)
2. akva umiestni na kludne a radsej tmavsie miesto, kde nie je vela pohybu okolo akva, svetlo nepotrebujes...daj tam nejaky ukryt, ktory ma rybka rada (skrupinka, kvetinac, skalky a pod. pripadne aj par plavajucich rastlin, ohrievacom udrzuj stabilnu teplotu.
3. Jemne vzduchuj v rohu akva a to po cely cas liecby, rybku nekrm pocas celej doby liecby. Tablety Sbd najprv rozmackat (vypoicitaj si kolko potrebujes, na 10l to bude cca 1/5 tabletky, mozes ale kludne aj 1/4 nic sa nestane..) v nejakom maziariku, pripadne valcekom na cesto, kladivkom a pod, zlty prasok co ti vznikne dat do cca 1dcl vody z karantenneho akvaria a dobre lyzickou premiesat...miesat cca 1 minutu, poriadne aby sa co najviac rozpustilo.
4. Opatrne vlej do karant. akvaria v mieste kde vzduchujes, nechaj akva nech sa to poriadne rozptyli cca 30 min
5. Opatrne tam teraz mozes prelozit rybku
6. Akvarium z vrchu niecim prikry
7. Dalsi postup ako davkovanie a cistenie vody podla navodu, nic nezanedbat!Nezabudni ked budes v akvarku menit vodu tak doplnit liecivo aby si mal stale rovnaku koncentraciu...
8. Liecba potrva cca 7 dni...rybku nechaj odpocivat, co najmenej vyrusovat, vymeny vody robit opatrne, s citom, vodu dolievat uz len z akvaria...
Daj vediet ako sa rybke dari, drzim/e palce!

P.S. Vo svojom akvariu zvys hygienu, poriadne ho poodkaluj hlbkovo, nasledne este 2-3x v rozmedzi 7-9 dni ho poriadne ale s citom odkalit!...Nasledne kazdy tyzden menit MINIMALNE 30% vody, inak mozes mat problem so zdravykm u rybiek stale....Rybky to samozrejme mohli mat latentne v sebe a u teba sa to prejavilo, mohli ale ochoriet aj u teba.
Naposledy upravil trinitysk dňa 16 Okt 2010 10:00 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 09:58 am

Dakujem trinitysk moc si mi pomohol. Moc sa ale bojim aby mi rybky nepokapali. zatial to maju dve ryby.. dam ich do karanteny a dnes vycistim vodu vo velkom akva. odkalim a dam tam preventin. rybky su zatial ciperne...a rozsiruje sa rychlo tato choroba.??..dufam ze sa vyliecia a nechitia to moji pulcheri v akva, teraz je pre mna liecba mimoriadne dolezita lebo pulchery sa chystaju na vyter..
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 16 Okt 2010 10:06 am

Do akvaria preventin nedavaj, je to zbytocne, ba az neziaduce. Ak su rybky ostatne zdrave a nic im nechyba, nedostanu to. Najprv si urob to liecebne akvarko a az potom odkal to velke...Vymeny vody vo velkom pulcherom len prospeju v chuti k treniu...
U chorych rybiek sa tato choroba taha dlhsie, ake presne su to bakterie by vedel urcit len doktor po steroch nasledujucich po pitve...precitaj si temu o bakterke ako som ti uz pisal, tam sme o tom diskutovali s mystkou a raviolkou...
Este dodatok k tomu krmeniu....mozes skusit im dat vo velmi, velmi malo mnozstve to co rybkam najviac chutilo ale najskor az na 4 den. liecby. Vzdy vyskusaj krmenie v den, kedy budes menit v akvariu vodu, teda tak ako ti to vychadza podla navodu ze treba menit vodu. Dovod je ten, ze ked to rybka/y nezje, aby si to mohol hned odkalit a drzat liecebne akva v absolutnej cistote...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 10:14 am

diky...cize pulchery by chorobu nemali chitit ze..??.
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 10:36 am

prosim das mi log de ste to preberali s mystkov..??
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 16 Okt 2010 10:43 am

flavobacterium-columnare-a-ine-bakterialne-ochorenia-t11281.html
Ja dufam, ze ked urobis tie vycistenia akvaria (hlavne vsetko v klude a s rozvahou) tak bude vsetko o.k., dolezite je aj do buducna cistit akva minimalne kazdy tyzden, tak ako som ti uz pisal. Az to budes robit je velka sanca, ze to bude vsetko o.k.
Skus pripadne zmenit krmivo/znacku, neviem co si im daval...ak mrazene tak lepsie vymyvaj/roztapaj v troche vody v hrnceku...radsej nech sa aj viacej vyplavi ako im davat zrat sajrajt...Proste celkovo zlepsit podmienky v akva, chyba bola zrejme u teba nie u rybiek, to si treba uvedomit...
Pozoruj ale aj ostatne rybky, ich ocka, konce plutiev, spravanie, farby tela, dychanie, ci papaju atd atd...ak by sa to malo rozsirovat tak budes liecit v hlavnom akva a vsetky, tomu sa chcem ale vyhnut, tie lieky su silne svinstvo a rozhodi to celu nadrz, vyzabija vsetky bakterie (aj tie "dobre", takze mozes "zabiehat" akva nanovo). Ale ako pisem nemyslim, ze by to takto bolo, uvidime co prinesu najblizsie dni a pootm budeme riesit...v kazdom pripade daj vediet, sameho ma to zaujima...
Naposledy upravil trinitysk dňa 16 Okt 2010 10:51 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 10:50 am

ok..ja ich krmim mrazenou potravou...velmi im chuti...sak teda uvidime...diky potom napisem SS
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 16 Okt 2010 10:53 am

Napis to kludne aj tu, tieto choroby su pomerne caste tak nech si ludia vedia najst co a ako s tym, ake su priznaky bakterialneho ochorenia atd...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 18:23 pm

rybam vo velkom akva sa zrychlilo dychanie...dal som im tam tabletu baktopur...bolo pisane ze sa moze dat aj preventivne...dufam ze mi ziadne ryby neskapu...moze to ovplyvnit trenie pulcherov..??
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod trinitysk » 16 Okt 2010 18:40 pm

Ostriezik napisal som ti v bodoch co mas robit a ze mas chore rybky dat mimo hlavneho akvaria...a takto liecit.
Preventivne nikde nic nedavaj hlavne nie Sbd! Si vyresetujes cele svoje akvarium aj s bakteriami...a zbytocne. Tvoje chore rybky boli vystresovane lebo si ich nedavno kupil, ostatne su v pohode a netreba im nic davat, nemas tam ziadnu epidemiu len u dvoch rybiek sa objavil zaciatok bakterky. Dokonca sa ti mozno budu dalsie rybky (pulcheri) vytierat.
Ak dodrzis co som ti napisal a nebudes "iniciativne" robit ine veci (citaj blbosti) tak bude vsetko o.k., inak si narobis viacej skody ako uzitku...
Ak si dal do hlavneho akva Sbd tak fakt nemam slov.... :x
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: biela bodkky na zreničke

Odoslaťod ostriezik » 16 Okt 2010 18:50 pm

a to zrychlene dychanie..neviem co to je ..aky je to priznak...
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 2 hostí.