Pleseň v kryte



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 11 Okt 2010 14:14 pm

Zdravím
V kryte s osvetlením sa mi objavila pleseň.
O mojom kryte viac tu: gallery/technika-a4/kryt-s-osvetlenim-p35990.html
objavuje sa v medzerách medzi jednotlivými doskami, v spojoch, v rohoch, už sa začína objavovať skoro všade ...
predpokladám že to bude tým, že kryt nie je vetraný ... vedeli by ste mi poradiť ako tento problém odstrániť ?
Môže neskôr pleseň spôsobiť úhyn živočíchov ?
Myslíte si že by pomohlo keby som na zadnú stenu krytu vyvŕtal nejaké otvory ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod ASUSKO » 11 Okt 2010 14:18 pm

pouzival si i kricie skla ? ... no najlepise je urobit si tam nejku vetracku z ventilatorou na 240W z pc .. na forume je tu toho plno
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 11 Okt 2010 14:22 pm

nie krycie sklo nebolo
viem že príčinou je to, že tam bolo stračne vlhko a nebolo to vetrané .. otázkou však je či sa toho nejako zbavím ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod boss941 » 11 Okt 2010 14:22 pm

1.ano je to tym ze kryt nieje vetrany
2.no ja som ho odstranil brusnym papierom tak ze som plesen cuchal neviem sice aku mas plesen ale ja som mal taku ako keby stetinkovu a s tym som som to cuchal
3.zivocichom by nemala ublizit ale pre istotu to cim skor odvetraj
4.ano pomohlo byto takze tam vyvrtaj otvory
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Giftzahn » 11 Okt 2010 14:48 pm

@noiseless :
njn, teplo a vlhko ...nuz idealne to prostredie pre plesen ...ak dobre vidim tvoj kryt je z dreva ... njn, predpokladam ze ta plesen je asi cierna ? njn, urcite kryt odvetrat, skusit pouzit krycie sklo .... ale u tychto ciernych plesni jeden nikdy nevie...moze to byt nejak mrcha karcinogenna a navyse sice mozes ju mat napriklad na kusku povedzne 5x5 cm ale to je len na povrchu ... to co clovek vidi ... kludne ti mohla "prezrat aj polku krytu o com ani nevies .... njn, ja by som neriskoval ...radsej drevo rovno vyhodit a spravit kryt novy .... :wink:

njn, a ja by som tu plesen rozhodne "nenuchtil" .... aj ked ako adrenalinovy sport sa moze "onuchavanie" plesni rozhodne vyuzit .... :dead:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Aquanaut » 11 Okt 2010 17:16 pm

kryt taktiež odporúčam už vyhodiť, ďalší kryt namoriť niečim neškodným, a poprípade jemne prelakovať, urobiť odvetranie :wink:

to je to isté ako keď ľudia plačú že majú v kuchyni pleseň a nevetrajú, hlavne, že sa várí aj celý deň.. :|
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 11 Okt 2010 17:35 pm

toľko ma to stálo námahy a teraz to celé vyhodiť ? :(
Ešte, máme doma savo proti plesniam, čím sme kedysi striekali steny keď nás to napadlo, ale to tam moch nechcem dávať lebo to je taká chémia že by to mohlo kryt rozožrať nie to ku rybičkám ... či myslíte že by to mohlo byť ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 11 Okt 2010 18:34 pm

foto tej plesne

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod aughostino » 11 Okt 2010 21:34 pm

nevyhadzuj ho, bola by ho skoda...

daj kryt dole z akva a plesen odstran ho tym savom proti plesni, co si spominal vyssie... nechaj ho den - dva poriadne vyvetrat a vysusit, natri ho nejakym lakom na drevo alebo moridlom (najlepsie 3-4 vrstvy, kazda vrstva po 12 alebo 24hodinach, presnejsie sa docitas na etikete a tiez ho nechaj poriadne vyschnut a vyvetrat) aby si do buducna plesni predisiel.

neviem ako mas ten kryt rieseny, ale niekde na zadnu stenu krytu by som spravil aspon 2 diery na cirkulaciu vzduchu, ventilatory nie su az take potrebne, pokial nemas nejaky velky odpar vody. vzduch tam bude prudit aj bez ventilatorov.

vela stastia :)
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Mariok » 11 Okt 2010 22:13 pm

Presne tak, nič vyhadzovať netreba. Vydezinfikovať, poriadne umyť, nechať poriadne vysušiť a nalakovať vodou riediteľným lakom, alebo časovo náročnejšie epoxydom. Na odvetranie by možno stačilo aj navŕtanie otvorov cca 5mm v rozostupe 5cm/nie je kritické na zadnom čele krytu tesne pod lištou.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Giftzahn » 13 Okt 2010 09:40 am

noiseless napísal:toľko ma to stálo námahy a teraz to celé vyhodiť ? :(
Ešte, máme doma savo proti plesniam, čím sme kedysi striekali steny keď nás to napadlo, ale to tam moch nechcem dávať lebo to je taká chémia že by to mohlo kryt rozožrať nie to ku rybičkám ... či myslíte že by to mohlo byť ?



njn, je to na tvojom rozhodnuti ...otazka je co je bezpecnejsie a rychlejsie ... aby si sa plesne zbavil musis pouzit chemiu .. nejako savo alebo ineho jedovito besneho previta ... cely kryt tam poriadne vymacat aby si skutocne celu plesen znicil ( to co mas na fotke je len maly kusok tej plesne,podla mna ti hnusoba "prezrala" cely dreveny kryt, co samozrejme nevidis) ... ked to nespravis poriadne tak sa plesen vrati a velmi rychlo :oops: ...po poriadnom "macani" krytu je ho treba poriadne vysusit, potom namorit ,nalakovat atd. cize ak to chces spravit poriadne urcite sa namakas a casu ti to tiez fuzik zozerie ... a najhorsie na tom nikdy nevies kedy plesen znovu pride ... jj, je to s nou skor ako s Bratislavskou MHD :mrgreen: ....

ono, si myslim vyhodenie a vyroba noveho krytu bude asi rychlejsia a menej frustrujuca ( a okrem toho uz nejaku tu skusenost s vyrobou krytu mas :mrgreen:, cize tentokrat ti to pojde o kusok rychlesie :wink: )... plus volil by som urcite iny material ... napr nejaku umelu hmotu, hlinik, plech atd .... s nimi to bude mat ta plesen rozhodne tazsie :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Mariok » 13 Okt 2010 10:02 am

to noiseless: Ak to neodvetráš, pleseň sa ti bude tvoriť stále aj na lamine! Zatiaľ by som sa s novým krytom neponáhľal, to čistenie a lakovanie sa týka len predtým neošetrených rezných plôch, takže to tak rozsiahle nebude. Skôr by som skúsil tie vetracie otvory, aspoň by si odskúšal, či to bude stačiť. Potom máš tak rok času na rozhodovanie, či nový kryt, alebo tak 1x ročne vyumývať kryt Savom a čistou vodou.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Mariok » 13 Okt 2010 10:03 am

Sorry, nabehlo mi dvakrát to isté...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod trinitysk » 13 Okt 2010 10:13 am

Mariok, presne tak..daj tam mriezku, nieco si vyhliadni v Hornbachu a pod. pripadne sa porad s nejakym stolarom. Pokial tam nebudes mat aspon tu mriezku tak plesen sa tam bude drzat stale. Navrtavat tam diery len tak by som uz len z estetickeho hladiska nerobil, ved nech to aj nejako vyzera...mriezku daj kludne tak aby ju nebolo vidno ale aby zase bolo okolo nej dost priestoru na odvod vlhkosti, teda nech to nie je nejakych 5cm od steny a pod.
Uplne najlepsie by bolo mat tam aj nejaky ventilator napr. z PC ktory ti nielen bude hybat vzduchom pod krytom ale aj zabezpeci odvod tepleho vzduchu a hlavne v lete teplo zo svetl. zdroja nebude prispievat takou mierou k oteplovaniu vody (resp. udrzovaniu jej vyssej teploty)...O tom napade s ventilatorom si myslim ze tu uz nieco bolo, neviem ci Kubo nahodou to nema nejako podobne riesene...pripadne pozri aj na ine portaly, nie je to nic nove a po technickej stranke ani zlozite...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 17 Okt 2010 17:33 pm

tak dnes som kryt vystriekal tým savom, ešte ho musím vysprchovať a nalakovať ...
taktiež som spravil krycie sklo .. sklenár mi do vnútra akva na krajoch prilepil 1,5cm široké pásiky asi 1cm pod vrchom, a na to mi vyrezal krycie sklo .. s otvorom na kŕmenie a káble ...
takže snáď sa už pleseň nevráti ....
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod Giftzahn » 20 Okt 2010 07:41 am

noiseless napísal:tak dnes som kryt vystriekal tým savom, ešte ho musím vysprchovať a nalakovať ...
taktiež som spravil krycie sklo .. sklenár mi do vnútra akva na krajoch prilepil 1,5cm široké pásiky asi 1cm pod vrchom, a na to mi vyrezal krycie sklo .. s otvorom na kŕmenie a káble ...
takže snáď sa už pleseň nevráti ....


no ako si dopadol? podarilo sa ti plesen definitivne vykynozit ? :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pleseň v kryte

Odoslaťod noiseless » 20 Okt 2010 15:44 pm

no vystriekal som to tým savom, umyl vodou, ešte to musím niečím natrieť ...
nemám momentálne moc času, ale snažím sa :D
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.