Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom



Všetko okolo akvarijných rýb

Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom

Odoslaťod fero hora » 14 Apr 2004 18:23 pm

Dobry den som zacinajuci chovatel skalarov a mam z odchovom par problemov prvy ze ked sa par vytiera na zelenu plastovu tabulku asi polovica ikier popada a pri ich pokusoch hlavne samice pozberat ich a vyplutim prilepit aj tak vsetky znovu padnu az ich pri tom postupne pozeru
a druhy ze mi par dni po rozplavani vela poteru uhynie odchovavam ho ziabronozkou krmim 2-3 X denne snazim sa opatrne aby som neprekrmil lebo pri pokusoch o odchov planktonom mi uhynulo takmer vsetko dakujem[/quote]
Obrázok používateľa
fero hora
 
Príspevky: 5
Založený: 15 Mar 2004 15:02 pm
Bydlisko: senica

Reklama

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod nino_q » 14 Apr 2004 18:55 pm

hmm, zrejme im to na ten plast nelepi... skusal si im tam dat nieco ine? vraj sa na listy rastlin celkom radi vytieraju; alebo mozno staci iba tu plastovu tabulku dat vodorovne
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod salik » 15 Apr 2004 07:36 am

...o skalaroch sa tu uz popisalo velmi vela, hladaj

Liahnutie skalárov
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1081

Skalare:Splesnivenie ikier
www.akva.sk/viewtopic.php?t=210

Skaláre - vyvoj ikier
www.akva.sk/viewtopic.php?p=9136

Problem s ikrami skalarov
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=218

Skalar:problem s krmenim
www.akva.sk/viewtopic.php?t=381
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod barky » 15 Apr 2004 08:54 am

Hm, to je zaujimave, s takymto problemom som sa este nestretol, tak ako uz povedal nino, skus im dat do vytieracej nadrze listy nejakych rastlin s tvrdsimi listami aby ti hned nezhnili, popripade ak mas moznost vloz do nadrze kvetinac s nejakym vacsim echinodorom na ktoreho listy by sa treli a po dalsie by si mohol vyskusat vytieracie keramicke kuzele ktore sa pouzivaju pri treti tercovcov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod Raviolka » 15 Apr 2004 09:07 am

nino_q napísal:alebo mozno staci iba tu plastovu tabulku dat vodorovne

nino když dáš tabulku vodorovně, nevytřou se na ní.

Mojim skalárám taky padaly jikry, ale jen asi 5%. Sbírat je nestihly, protože tam čakala hladová smečka spolbydlících :? Podle mě ideální podklad jsou živé rostliny, echinodory nebo vallisnerie.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod Ceco » 15 Apr 2004 13:16 pm

Raviolka napísal:
nino_q napísal:alebo mozno staci iba tu plastovu tabulku dat vodorovne

nino když dáš tabulku vodorovně, nevytřou se na ní...


Omyl. u mna sa v pohode vytierali na stenu filtra, ktora je kolma na dno akvaria. To este vtedy nemali k dispozicii sirokoliste rastliny. Podla mna zavisi tak trochu aj od samice. Aj u mna som pozoroval, ze jedna bola v pohode, bola dokonca schopna naklast aj na teplomer. A ta druha bola dost nemotorna. Nedokazala ich poriadne prilepit ani na kolmo orientovany list echinodora...
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod nino_q » 15 Apr 2004 13:33 pm

ceco, stena filtra kolma na dno akvaria nie je vodorovne... ;-) alebo mas nejako divne orientovane akva? ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod fero hora » 15 Apr 2004 15:23 pm

dakujem za vsetky prispevky s tou tabulkou vodorovne som to neskusal z rastlinami to bude horsie mam totiz pre celu chovnu spolocne neonove osvetlenie zavesene na strope takze je v nadrziach malo svetla a rastliny mi tam rychlo hynu skusal som umele rastliny a na tie sa nevytreli uprednostnili zvyslu tabulku
a vie mi niekto poradit viac aj o odchove poteru ? hlavny problem mam z odchovom do 7 dni potom uz ten zvysok poteru odchovavam vcelku bez problemov
Obrázok používateľa
fero hora
 
Príspevky: 5
Založený: 15 Mar 2004 15:02 pm
Bydlisko: senica

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod skala » 15 Apr 2004 15:55 pm

ceco, mna si tiez zarazil. nezijes dako privelmi 3D?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod akwa » 15 Apr 2004 16:42 pm

Odchov počas prvého týždňa nie je problematický, nie viac ako počas dalších. Treba udržať čistotu vody (ak ich odchovávaš vo veľkom akva, prvý týždeň čistiť ani nemusíš) a dôležitá je teplota - nechoď pod 26 °C. Píšeš, že nechceš prekŕmiť - pri žiabronôžke sa toho neboj, vydrží živá min. 5 hodín, dovtedy ju požerú. Skôr aby nebol poter hladný. Malé skaláre sú stále pri chuti, dobre nažraté žiabronôžkou majú bruchá ako malé oranžové špendlíkové hlavičky (skôr loptičky). Pri odchove planktonom (nauplie cyclopa) môže dôjsť k uštípaniu poteru. Ja som skaláre kŕmil prvý týždeň len žiabronôžkou, neskôr treba potravu spestriť. Ak máš čistú vodu bez dusitanov, vhodnú teplotu, vzduchuješ, dostatočne kŕmiš a predsa Ti kapú, skús zmeniť žiabronôžku (úplne inú dávku, najlepšie od iného dodávateľa). Môžu obsahovať spóry plesní, ktoré niektorému poteru vadia.
Obrázok používateľa
akwa
 
Príspevky: 33
Založený: 02 Okt 2003 09:26 am

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod Ceco » 15 Apr 2004 16:44 pm

Daaky som prepracovany ? :mrgreen:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod skala » 15 Apr 2004 17:05 pm

join ceco to slofik - fajront a pasli igrat slovakia handball
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod fero hora » 16 Apr 2004 13:57 pm

prosim chovatelov skalarov o rady ci robim dobre ked davam ikry skalarov do akva 15X30X50 pripadne ako dlho ich tam mozem odchovavat alebo ci ich mozem dat hned do velkeho 30X50X60 myslim si ze tam tazko najdu potravu a vysilene hladanim jej pokapu je mi ich luto a nechcem to skusat bez poradenia sa a ak ich tam mozem dat aky vodny stlpec maju mat a kolko ich do takeho 100l akva mozem dat aby v pohode odrastli
Obrázok používateľa
fero hora
 
Príspevky: 5
Založený: 15 Mar 2004 15:02 pm
Bydlisko: senica

Re: Skalare a problemy s poterom

Odoslaťod Martin » 10 Jún 2004 10:37 am

Ja im nedávam žiadne tabuľky, mne sa vytierajú na rastliny, alebo keď majú svoj deň tak to prsknú na ohrievač vody. Ešte ma nenapadlo dávať im tam cudzie predmety, vlastne ani nemusím, lebo sú spokojné s tým čo majú. A je vidieť že im to vyhovuje. Starajú sa o maličke ako o vlastné :D . To som sám prekvapený ako im to rodičovstvo ide. Párik čo som mal predtým si svoje ikry požral, ale týto....To je balada sa na nich pozerať. A k tomu plesniveniu. Mojich prvých 20 znášok bolo úplne neúspešných. Je to dosť ale kým som došiel na to čo všetko treba vedieť a mať po ruke tak to trvalo. Teraz sa mi síce stane že mi pár splesnivie ale prevažná väčšina sa vyliahne. Ak budeš chcieť niečo viac tak sa ozvi. Nehovorí že som super odborník ale dačo som už preskákal :roll:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Skalar odchov

Odoslaťod JanoM » 20 Jún 2011 21:44 pm

Dobry den, som úplný začiatočník. Skaláre sa vytreli na list. Postupoval som podla rad na internete. Zriadil samostatne male akvarium s ohrievacom a prevzdusnovanim. Vydezinfikoval vodu z akvaria acriflavinom a presunul list aj s ikrami. Vyliahli sa male skalare. ked sa da tak odsajem nevyliahnute ikry. Teraz lezia na dne, trepu sa a jeden uz aj vyplaval. ostatne su v skupnach na dne. Niektore by aj vyplavali ale su zlepene v drbnych chuchvalcekoch s ostatnymi. Ked som zviril vodu aj sa rozplavali ale skoro kazdy je prilepeny k inemu alebo zamotany s viacerimi v jemnych chuchvalcekoch (jemnych vlaknach). Co s tym, mam cakat az sa sami vyslobodia, odlepia alebo im treba pomoct ? Su vyliahnute druhy den.
JanoM
 
Príspevky: 8
Založený: 20 Jún 2011 21:28 pm

Re: Skalar odchov

Odoslaťod paulo11 » 20 Jún 2011 21:48 pm

No asi ťa nepoteším ale spojené by nemali byť. A podľa tvojho popisu to vyzerá na pleseň. Ale sám som skaláre nerozmnožoval tak sa možno mýlim.
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Re: Skalar odchov

Odoslaťod JanoM » 20 Jún 2011 21:52 pm

Diki za odpoved. Snazil som sa odsavat kusky ikier. Asi ti nepomohlo. Mlade sa zatial pohybuju vcelku svizne a nevyzeraju byt zaplesne aj ked nevem ako o vyzera. Mam skusit este acriflavin ?
JanoM
 
Príspevky: 8
Založený: 20 Jún 2011 21:28 pm

Re: Skalar odchov

Odoslaťod vlasto1984 » 20 Jún 2011 22:09 pm

preco nepises do temy o skalaroch ale vytvaras novu je tam pekne poppisane ako ich odchovat
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Skalar odchov

Odoslaťod paulo11 » 20 Jún 2011 22:11 pm

Môžeš skúsiť ale opatrne lebo sú to maličké rybičky. A meň pravidelne vodu a hlavne mäkkú lebo nemajú moc v láske tvrdú vodu.
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Re: Skalar odchov

Odoslaťod JanoM » 20 Jún 2011 22:24 pm

Diki za radu, ospravedlnujem sa, nenasiel som temu.
JanoM
 
Príspevky: 8
Založený: 20 Jún 2011 21:28 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom

Odoslaťod JanoM » 23 Jún 2011 19:37 pm

Odsaval som necistoty a skalare uz plavaju. Teraz este musim najst sposob na krmenie :-) zatial skusam Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp
JanoM
 
Príspevky: 8
Založený: 20 Jún 2011 21:28 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom

Odoslaťod JanoM » 23 Jún 2011 20:09 pm

Zatial im moc nechuti
JanoM
 
Príspevky: 8
Založený: 20 Jún 2011 21:28 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom

Odoslaťod Drack » 23 Jún 2011 20:55 pm

No super.
(Vlado)
Obrázok používateľa
Drack
 
Príspevky: 90
Obrázky: 12
Založený: 13 Máj 2008 22:16 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalár [Pterophyllum scalare] problemy s poterom

Odoslaťod paulo11 » 23 Jún 2011 20:59 pm

Skús si v akvaristike kúpiť set na liahnutie artemie a s tým kŕmiť. Poprípade mrazené cyclopy alebo rozdrvené vaječné žĺtko,... možností je veľa ale osobne by som uprednostnil tú artémiu :)
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.