Svetlo a hnede riasy



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Svetlo a hnede riasy

Odoslaťod sajner » 26 Máj 2004 15:12 pm

Rad by som poprosil o radu,tykajucu sa osvetlenia.Pred dvomi mesiacmi som zalozil akvarko o rozmeroch 80x50x50.V predajni mi poradili osvetlovacie teleso s dvomi 60 cm trubicami, z ktorych kazda ma vykon 20W.Jedna je AQUA GLO a druha SUN GLO.Stale mam vsak pocit, ze svetla je tam malo.Napriklad ryby skoro vobec nevidiet.Rastlinam sa podla mna dari, maju dost hustu korenovu sustavu,co som zistil pri presadzani troch kusov.A nevyzeraju, ze by sa chystali vykapat.Mohli by ste mi poradit,ako by som to osvetlenie mal doladit?A nerozumiem este jednej veci.Cital som, ze hnede riasy sa tvoria pri nedostatku svetla.Ako je potom mozne, ze ich mam len na miestach, kam svetlo dopada?Miesta v tieni su uplne bez rias!Vdaka za rady.
sajner
 
Príspevky: 2
Založený: 25 Máj 2004 15:49 pm

Reklama

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod marlo » 26 Máj 2004 15:21 pm

Neviem ci si presiel dostatocne toto forum ale o osvetleni je tu popisaneho dost.

Ale v rychlosti

Pokial tam chces mat pekne rastlinky treba viacej svetla

U teba by som to videl tak na min. 3ks 18w a ak je moznost tak kludne aj 4x18w.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 15:26 pm

sajner, informacie mas spravne, ale u teba sa este jedna o fazu tesne po zalozeni. ta trva asi tak pol roka. A hnede riasy su akoby nosicmi jari v akvariu. Su jednymi z prvych obyvatelov akvaria, ktore nekupujes. Po case ti zmiznu. na dno 50*50 cm ti odporucim 75 - 100 W ziarivkovych, na to, aby ti rastliny rastli poriadne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Raviolka » 26 Máj 2004 20:05 pm

sajner napísal:A nerozumiem este jednej veci.Cital som, ze hnede riasy sa tvoria pri nedostatku svetla.Ako je potom mozne, ze ich mam len na miestach, kam svetlo dopada?Miesta v tieni su uplne bez rias!Vdaka za rady.

Hnědé řasy (správně rozsivky) se sice tvoří při nedostatku světla, ale aspoň určitou intenzitu vyžadují. To znamená, že tam kde je podle tebe světlo, je pro ně příjemný stín, zatímco to, co ty nazýváš stínem, už považují za tmu :P
Jak psal skala, tyhle řasy jsou pro nově založená akvária typickým problémem. časem zmizí, obzvlášť jestli přidáš světlo. A to bys měl :wink: - je zajímavé, že se rostlinám u tebe daří. Co máš za druhy?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Peter » 26 Máj 2004 21:44 pm

Ja mam v 240l dve ziarivky po 40W takze na tvoje treba viac svetla ako 2x20W. Nerozumiem vsak rozmeru 80x... a tvoje trubice maju 60 cm? Co je teda tych 80 cm? Zeby vyska? Ako pre skalare? Kombinaciu Sun Glo a Aqua Glo mi tiez odporucali, ale ryby boli cervene. Zrusil som ju...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod marlo » 26 Máj 2004 21:53 pm

80 je dlzka akvaria ...
60cm je dlzka 18w trubic
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod gabriela » 27 Máj 2004 08:51 am

Neda sa vymenit to osvetlovacie teleso za ine ktore bude mat trubice 75cm dlhe?
Hned by sa ti to tam presvietilo.A potom mozes este experimentovat s trubicami. Urcite ti tu poradia nejake s vyssou svietivostou.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod salik » 27 Máj 2004 09:32 am

vsetko tu uz bolo 100x rozoberane, staci si to precitat :evil:
- 40W na 200L rastlinkove akva je zalostne malo
- AQUA GLO a SUN GLO je asi najslabsie a najdrahsie svetlo na trhu
- hnedu riasu som nikdy nemal ani pri zalozeni akvaria, pri dostatocnom osvetleni nevidim dovod jej vyskytu v akvariu
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Rori » 27 Máj 2004 10:43 am

Pridam sa k Salikovi - ale napisem to trosku inac ;)
Zase nejaky predajca dobehol doverciveho kupujuceho. Tie trubice su nic moc - ja mam podobne akvarko 90x45x55 (55 je vyska - ale stlpec vody je cca 40-45) - svietim 3x Phillips TLD 830 (36SKK jedna) a aj 1x Aqua glo ( cena dost vysoka tak som si ju radsej nezapamatal :) ) co som si mohol odpustit a asi tam dam nejaku Phillipsku ale uz menej do cervena. Alebo tam nedam ziadnu, pretoze moje rastliny besneju (nepridavam CO2) a nechce sa mi to pretrhat kazde 1-2 tyzdne :) A mozna mam zatial stastie, lebo moje akva ma sice cca 3 a pol mesiaca a zatial okrem zelenej a ciernej (tu som si preniesol z maleho akvarka a je iba na anubiase) ziadnu inu riasu nemal (mozna pretoze mam asi milion ampularii ale po burze sa to zmeni - tak uvidim :) ).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod sajner » 27 Máj 2004 16:12 pm

Vdaka ze reakcie,situacia u mna je takato.Asi som naozaj naletel obchodnikovi,ale co uz.On sa ma spytal na dlzku akvaria, ja som povedal 80 cm a on mi podal osvetlovacie teleso, ktore malo dlzku 70cm-trubice tam vojdu 60 cm.Ze vraj potom su uz len telesa dlhe 90 cm a to je pre mna vela.A este k tomu, mam nadrz siroku 50 cm, cize podla mna teleso s dvomi trubicami je prilis "nahusto".Asi by bolo lepsie mat dve telesa po jednej trubici.A tie trubice by som rad zohnal ine, nez mam, ale uz som presiel celu Nitru a nikde nemaju a ani nemavaju napr. Osram Lumilux, ktora je vraj vyborna.Takze ak mi viete poradit, kde mam zohnat alternativu k mojim trubiciam, budem rad.Co sa tyka rastlin, v podstate ani neviem, ake druhy mam, pretoze obchodnik mi ich nazvy povedat nevedel, a ani v knizkach, ktore mam, ich nevidim.Ale skutocne rastu v pohode, maju pekne farby a nadrz vyzera vyborne. Len ma stvu tie hnede riasy na krasnych zelenych listoch...
sajner
 
Príspevky: 2
Založený: 25 Máj 2004 15:49 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod sokkyp » 28 Máj 2004 07:23 am

V Nitre predavaju tie trubice Phillips pod Kalvariou. Neviem, ako sa vola ten obchod, ale je to tesne za nemocnicou smerom od stareho vchodu dalej na Kalvariu.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod gabriela » 28 Máj 2004 08:28 am

Urcite dostat svietidla s trubicami 75cm (konkretne atman)
Ak chces experimentovat s osvetlenim, je lepsie urobit si vlastnu svetelnu rampu.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod rado1121 » 29 Máj 2004 18:55 pm

v Trnave dostanes kupit za celkom slusnu cenu v DOM SVETLA v Nitre Baumaxe maju len PHILPSI 8)
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod martin 1 » 03 Jún 2004 11:37 am

Chcel by som sa spýtať? Obavil som v Košiciach firmu kde majú žiarivkové trubice philips 965 a 950.( asi 200sk).Teraz neviem ktorú má, kúpiť. Salík ty ich používaš. Jaký je medzi nimi rozdiel?
martin 1
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 08 Apr 2004 20:26 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod salik » 04 Jún 2004 12:11 pm

martin 1 napísal:Chcel by som sa spýtať? Obavil som v Košiciach firmu kde majú žiarivkové trubice philips 965 a 950.( asi 200sk).Teraz neviem ktorú má, kúpiť. Salík ty ich používaš. Jaký je medzi nimi rozdiel?

rozdiel je v spektre a lm
par obrazkov
viewtopic.php?p=17340#17340
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod lacko.mi » 19 Okt 2010 09:32 am

dobry den. ja mam 54l akva a mam tam 48w osvetlenia a hnedym riasam sa aj napriek tomu dari. je pravda ze akva je v zabehu tak snad po tych paru mesiacoch zmiznu.
lacko.mi
 
Príspevky: 31
Obrázky: 0
Založený: 09 Okt 2010 21:11 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Vlado21 » 19 Okt 2010 10:25 am

ja mam naopak necelych 40W (Philips 865 + Aqua Glo) na 100l v zabehu, a nejake hnede riasy som zatial nepozoroval, ani v svetlejsich, ani v tmavsich castiach akvarka. Par malych hnedych tyciniek (do 1 mm) som neplanovane preniesol z Nano na eggeriach, ale tie rychlo oholili SAE. Bol to (?) asi iny druh, o akom sa tu diskutuje...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod trinitysk » 19 Okt 2010 11:05 am

lacko.mi
1. daj tu foto tej riasy + akvaria nech je jasne ze je to naozaj "bezna" hneda riasa
2. info akym svetlom svietis -> presny nazov a chromaticnost...
3. info o akvariu (kedy zalozene a ked vies tak aj nejake zakladne parametre vody vratane teploty)
4. druh filtracie
Az na zaklade tychto info mozes dostat relevenatnu info aj od nas, inak to bude len dohad a v konecnom dosledku bla bla a nic konkretne, ak mi rozumies. Pri zabehu akva byva hneda riasa niekedy (a pomerne aj casto) bezna na strku, kamenoch a obcas aj na rastlinkach (ten horsi pripad). Mizne ale do 2-3 tyzdnov od zalozenia...ak nie, je nieco v akva zle a treba to napravit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod lacko.mi » 19 Okt 2010 11:20 am

trinitysk
1. foto uz mam v zamknutej teme ---- nech sa paci odkaz podivna-riasa-t11559.html
2. svietim 2*24w trubice sylvania luxline a sylvania aquastar. svietim 4 , 4 , 3 hod medzi tym su hodinove pauzy
3. akva zalozene 1.10.2010, tvrdost vody je 18° a teplota sa pohybuje od 24,5 po 26
4. filtrujem filtrom aquael s prietokom 260 l /hod
5. velmi pekne ti dakujem za tvoju ochotu pomoct
lacko.mi
 
Príspevky: 31
Obrázky: 0
Založený: 09 Okt 2010 21:11 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod trinitysk » 19 Okt 2010 12:45 pm

Ok, videl som, nie je to nic strasne..;-) V prvom rade svetlo sa mi nepaci, ani trubice ani ako svietis...Ja tieto specialy nemusim a ani sa mi neosvedcili a su zbytocne drahe...
1. Budes svietit na zaciatok 8h dokopy...doobeda 4h, 2,5h pauza okolo obeda, poobede dalsie 4h. Nasledne podla stavu rastlin budes pridavat svetlo poobede postupne o 1h kazdy 2 tyzden tak aby si sa dostal na cca 10h celkovo...
2. Ziarivky das ine, kup si trubice (philips, osram, tungsram a pod.) v beznom obchode so svietidlami (tu je dobry Hornbach neviem ako u teba) s oznacenim 840 a 860...
3. Zo skla odstranis riasy, velmi napadnute listy (minimalne ten co bol na foto je uz o nicom) odstrihnes, kamene nie su extra velke takze JEMNE vybrat a umyt kefou pod vodou, ak nepojde pouzit savo, aj neriedene, len to oblej nechaj par minut a kefou znovu, nasledne poriadne vyumyvat...(savo pouzit classic na bazeny a vodu v studniach, nie tie navonane "specialy"..)
4. Neviem ako casto to cistis ale prave v tejto faze je velmi dolezita vymena vody...takze ju men nasledujuce este 2 tyzdne 2x tyzdenne cca 50% vody, vodu kludne dolej z vodovodu, pozor aby ti voda v akvariu neklesla ani jednorazovo pod 23st...Nasledne po tych 2-3 tyzdnoch cistit akva poctivo kazdy tyzden, sam dojdes neskor k zaveru z eje to najlepsia prevencia problemov s rybkami (choroby) a rastlinami (riasy). Ta 1h tyzdenne ti uspori kopec casu do buducna a penazi...v tomto si daj naozaj poradit.. :wink:
5. Skontroluj si filter ci nie je zaneseny a pod., ak je, jemne vyprat pod tecucou vodou...
6. Do akvaria nedavaj ziadne chemikalie proti riasam, to co mas je bezne a zbavis sa toho behom par dni...max tych 2 tyzdnov, zbytocne si rozhodis akva chemikaliami...snaz sa vsetko riesit bez nich, iba v nevyhnutnych pripadoch ich pouzivaj...
7. Rastlinky strihaj, vsetko co sa vytiahne do cca 7cm pod hladinu (samozrejme orientacne) zostrihni noznicami a zasad vrsok nanovo...podporis tym lepsi rast...
8. Pre tvoju vodu sa bude dobre darit Vallisnerii, Sagittarii, Egerii...zozen si co mozno najskor par kuskov a doprava k filtru ako aj dolava vysad zo 20-30 ks. Pomozu ti v zabehu ako aj neskor ustat akva. Taktiez nejaky mensi echinodorus si mozes kupit, stale tam mas malo rastlin aj ked sa ti mozno zda opak...
9. Asi sa nezbavim mojho prekliatia fenov..:-) Zase Aquael...pre tvoje akva je velmi silny a nevhodny...ak to budes mysliet s akvaristikou vazne tak ho predaj a napis jeziskovi nech ti zaobstara vonkajsi filter ...najdi si tu temu o nich...
Az vsetko horeuvedene dodrzis (body 1-8)tak si myslim, ze nie je dovod preco by si nemal uspiet...vela zdaru!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Holubar » 19 Okt 2010 13:02 pm

To co pise trinitysk mozem potvrdit vlastnou skusenostou. Takyto navod som od neho dostal pred necelymi dvoma tyzdnami a dnes su uz riasy pod kontrolou. Velmi tomu pomohlo zvysenie poctu rastlin, hlavne burin ako je egeria spolu s tym planom svietenia.

Dokonca na tu samotnu prestavku v svieteni velmi pozitivne reagovali same rastlinky. Hygrophila sa po zhasnuti zvykne uplne otvorit a vsetky stonky sa jemne naklonia smerom k oknu, aby nachytala aspon dake denne svetlo.

No a vacsina rias, ktore som nepozbieral pri vymenach vody, alebo nechceli ist z listov dole ako keby odumrela a teraz su z nich len akesi zbytky a necistoty bez dalsieho rastu.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod Vlado21 » 19 Okt 2010 13:42 pm

K tym rastlinam sa prihovaram aj ja: sagittaria a eggeria mi rastu ako buriny, vallisneria (spiralis) rastie do sirky, stare listy u nej musim zostrihavat pred dosiahnutim hladiny, kedze spriesvitneju a chyta ich akoby jemna hniloba, asi preto ze plachtia prilis blizko prudeniu z filtra (dost silny: Eheim 2010), co dlhym a krehkym listom neprospieva (hnojit viac kvoli nim zas nechcem a zostrihnutie starych listov nepovazujem za problem). Chyta sa aj Hygrophila guianensis (costata), minule doporucenia trinity a CO-ckovanie asi zacali ucinkovat. Narocnejsie a efektnejsie rastliny by som vyskusal az neskor, po zabehu akvarka...
Svietim rano 2h a vecer 6h. Vodu (20%) som zatial menil po 2 tyzdnoch 2x. Po nieco vyse mesiaci u mna riasy sarapatu nerobia (klop-klop), len pred vymenou vody este magnetickou skrabkou zotriem predne sklo, tam su male zelene ostrovceky, asi z ranneho slnka, ktore tu dosvieti cca 1 hod. denne.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod lacko.mi » 19 Okt 2010 15:20 pm

super :) trinitysk velmi velmi velmi pekne ti dakujem za tvoje rady. ospravedlnujem sa za ovberanie o cas ale rady urcite pomozu. naozaj veeeeelmi pekne ti dakujem. vazim si tvoje rady a tvoju ochotu. tak snad to svteko pomoze
lacko.mi
 
Príspevky: 31
Obrázky: 0
Založený: 09 Okt 2010 21:11 pm

Re: SVETLO A HNEDE RIASY

Odoslaťod trinitysk » 19 Okt 2010 16:00 pm

pomoze neboj..:-) a daj vediet ako si dopadol..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.