CO2 v miniakváriách



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 16 Sep 2010 17:56 pm

nikde som nenašil podobnú tému, v ktorej by sa rozoberalo pridávanie CO2 do miniakvárií ... ak už taká je, tak sa ospravedlňujem.
Mám hneď zopár otázok.
1.) Váš názor na CO2 v miniakváriách ? Nenarobí skôr viac škody ako úžitku ???
2.) V akom pomere pridávate cukor/droždie do miniakvárií ?
3.) Ak chcem znížiť intenzitu bublania Co2 tak sa mi čo oplatí viac ?
- priškrtiť hadičku takýmto škrtidlom (http://i55.tinypic.com/xbwrgp.jpg)
- alebo napojiť na hadičku takúto "rozdvojku" a jeden koniec pustiť do akva a druhý pomimo
ktorý spôsob je lepší ??? to škrtidlo vôbec pomôže ??? Veď keď to priškrtím, tak sa vo fľaši vytvorí vysoký tlak a aj cez tú malú
škáru bude tlačiť veľa CO2 ... Či ?
4.) Aký difuzor použiť ? Skúšal som to so vzduchovacím kamienkom ale bublinky mi išli dosť veľké ... existuje nejaká iná varianta ?

Ak máte skúsenosti s CO2 v miniakváriách, prosím podeľte sa o ne :)
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod crypto231 » 16 Sep 2010 18:11 pm

1. ak sa pouzije spravne skodu nenarobi , v tak malom objeme sa vsak da za maly cas s co2 lahko prestrelit
2. do 12l davam 1 kav. lyzicku sus.kvasnic , 5-6 pol. lyzic cukru , 2l vody par cm pod vrchnak ...zalezi vsak aj na UT tvojej vody
3. ja to mam pustene volne , no radsej rozdvojku/2 vyvody , pokial skrtidlo nezarazis uplne nadoraz co2 ide stale
4. ja pouzivam cig.filter , vyvedene to ma do filtra kde sa mi co2 rozbija na velmi drobne bublinky. pokial to bolo uchytene na stene akvarka po case sa tvorili velke bubliny. mozes pouzit aj orig.difuzor , to som neskusal no vraj burciak (v pomere pre male akvarko) nevytvori dostatocny tlak aby to pretlacil.

mozes skusit aj zvon , napr. takto http://rybicky.net/nadrze/6763
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod matoo.s.w.at » 19 Okt 2010 14:13 pm

Ja bi som sa chcel spitat nema tu dakto recept na burciak(výroba co2 z drozdia)
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod jose » 19 Okt 2010 14:16 pm

jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod hongi » 19 Okt 2010 15:12 pm

matoo.s.w.at , nic v zlom ale: pyta sa s y nie s i :wink: a po druhe keby si otvoril oci tak by si o par centimetrov vyssie nasiel to co hladas... :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 19 Okt 2010 15:18 pm

okej tak sa vrátim k tejto téme .. rozmýšľam o pridávaní CO2, len sa bojím o osadenstvo...
mám filter aquael fan mini, a chcel by som to pustiť nejako cez ten filter ... neviete aká by bola možnosť ? ...
Bolo by to účinné ak by som hadičku s CO2 zapojil tam, kde sa zapája hadička na vzduchovanie na tom filtri ? Teda tesne pred výpust ... alebo nejaká iná možnosť skombinovať to s tým filtrom ??
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Giftzahn » 19 Okt 2010 15:22 pm

noiseless napísal:okej tak sa vrátim k tejto téme .. rozmýšľam o pridávaní CO2, len sa bojím o osadenstvo...
mám filter aquael fan mini, a chcel by som to pustiť nejako cez ten filter ... neviete aká by bola možnosť ? ...
Bolo by to účinné ak by som hadičku s CO2 zapojil tam, kde sa zapája hadička na vzduchovanie na tom filtri ? Teda tesne pred výpust ... alebo nejaká iná možnosť skombinovať to s tým filtrom ??


jj, presne ako pise je mozne hadicku zapojit ... co sa tyka Co2 nemal by s tym byt problem pokial to nebudes prehanat ... samozrejme pokial mas obavy ze pridavanie Co2 ti vyzabija osadenstvo ...moze napr. skusit davat EasyCarbo ...samozrejme ze do minicka opatrne ... ale tak je to zo vsetkym ze ano :wink: .... alebo za "iny peniaz" si zaobstarat Co2 set urceny pre minicka ... ale ani ten nebude nikdy 100% zarukou uspechu :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 19 Okt 2010 15:35 pm

a tú hadičku z CO2 tam mám len tak zapojiť, alebo mám dať do tej hadičky ešte niečo (filter?) ... počul som že sa tam dúfajú cigaretové filtre, no my sme celá rodina nefajčiarska a kupovať krabičku cigariet pre jeden filter nemienim :D ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Ajven » 19 Okt 2010 15:52 pm

cig. filtre sa daju aj samostatne
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Giftzahn » 19 Okt 2010 16:04 pm

noiseless napísal:a tú hadičku z CO2 tam mám len tak zapojiť, alebo mám dať do tej hadičky ešte niečo (filter?) ... počul som že sa tam dúfajú cigaretové filtre, no my sme celá rodina nefajčiarska a kupovať krabičku cigariet pre jeden filter nemienim :D ...


jj, len tak zapojit ..... nic do nej "preboha" nedavaj inak to cele ucpes ten tvoj burciak a potom .... bum a bude sa nanovo malovat stena :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 19 Okt 2010 16:19 pm

okej tak to teda skúsim tak ... nad tým cigaretvým filtrom som rozmýšľal, aby mi to tir bublinky trochu zmenšilo, aby sa dobre rozpustili v akva .. takže naozaj ho nemám použiť ?
Ešte som rozmýšľal dať hadičku nejako do vstupu do filtra, nech prejde cez celý filter to CO2 nech sa dobre rozpusti .. len nemám ako ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Raviolka » 19 Okt 2010 19:55 pm

noiseless, podle mě je zbytečné si lámat hlavu nad cigaretovým filtrem a jinými vychytávkami na co nejlepší rozpuštění, když nevíš, jestli to budeš vůbec potřebovat. Každá voda se chová jinak, takže si kup kostku droždí a prostě vyzkoušej (samozřejmě opatrně), co to udělá s tvojí vodou. Třeba pak budeš řešit úplně opačné problémy... (v tom případě je nejjednodušší dát vývod blíž k hladině, hlavně nic neškrť)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 19 Okt 2010 20:07 pm

lenže ja škrtiť musím .. zatiaľ mám aquael fan mini, a keď by som v mojom 16l akváriu dal prietok na 260l/h tak by to tam vyzeralo ako na sahare počas púštnej búrky ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod marlo » 19 Okt 2010 20:44 pm

Osobne si myslim ze v 16l akvariu nepotrebujes filter.
Neprerybnit a pravidelna vymena vody a mas to v pohode funkcne.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Giftzahn » 20 Okt 2010 07:36 am

noiseless napísal:lenže ja škrtiť musím .. zatiaľ mám aquael fan mini, a keď by som v mojom 16l akváriu dal prietok na 260l/h tak by to tam vyzeralo ako na sahare počas púštnej búrky ...


njn, ten Aquael moze byt skutocne silny na to tvoje 16L minicko ... njn, osobne mam celkom dobru skusenost s malinkatymi zavesnymi filtrikmi co som onehda bral od Clarkiho ... cinska vyroba, 3,5W spotreba .... njn, trosku hlucnejsie nakolko nedolieha presne kryt na filtrik ale to sa lahko vyriesilo ... odhlidnuc od tej zvysenej hlucnosti je to vhodny filtrik do minicka :wink: a hlavne nic nemusis sktrit ....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod matoo.s.w.at » 20 Okt 2010 14:12 pm

Ja viem som hlúpy a ešte aj slepí.
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod martin_s » 20 Okt 2010 14:42 pm

noiseless a ak chces predsalen uplne rozbit tie bublinky tak mozes priviest hadicku mensimi upravami filtra do nasavania, t.j. medzi filtracne medium a rotor filtra...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod trinitysk » 20 Okt 2010 15:49 pm

Noiseless...mam pocit, ze Raviolka mala na mysli neskrtenie privodu CO2 a radi ti rozumne, jedine ze by si hladal dovod na malovanie izby kde to cele prevadzkujes, ak mi rozumies..;-)
Martin_s: Ja by som to takto nerobil ako navrhujes. Niekde som to aj cital (nieco v anglictine alebo nemcine to bolo), ze to nie je vraj najlepsie riesenie pre usidlene bakterie. V podstate si robis z filtra taky CO2 reaktor a vraj akekolvek bakterie co tam su (plati hlavne o normalnych, serioznych "nefenovych" vonkajsich filtroch) nejako trpia pri svojom mnozeni sa.
Neviem ci to je pravda, ale uplne nelogicke sa mi to vobec nezda. Sam som mal napad urobit na vstupnej hadici do ext. filtra rozbocku na hadicku a privadzat tam CO2 -> 100% rozpustnost, vyrobene zadarmo a ziaden nepekny difuzor v akvarku. Takze ziaden CO2 priamo do filtra, hlavne ak je tam aj nejaka bio filtracia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod martin_s » 20 Okt 2010 15:58 pm

trinity nepochopil si ako som to myslel... Ide o vnutorny filter a nemal som na mysli privadzat CO2 k samotnemu vstupu do filtra (teda pred filtracnu napln) ale az za nu. Cize bakteriam vo filtri by to nevadilo, kedze CO2 by sa vlastne privadzalo k uz prefiltrovanej vode a vrtulka rotora by urobila pracu reaktora. Neviem ci je to uz zrozumitelnejsie ako som to myslel.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod trinitysk » 20 Okt 2010 16:04 pm

Ale pochopil som...:-) Fen mini, je samozrejme vnutorny..:-) Napokon, je jedno aky je..ci vnutorny alebo externy (tie externe som naschval uviedol, ze tam je to este "akutnejsie").
Podstatne je, ze by sa nemal pridavat CO2 do filtra ako takeho a je jedno ci to bude pred alebo za (kde sice moze byt a zrejme aj bude menisa koncentracia CO2 ako pred, ale zvysena bude urcite) filtracnymi naplnami...to bol hlavny message...nerobit z filtra CO2 reaktor...nechat filter filtrom..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Poly » 20 Okt 2010 16:47 pm

Privadzam CO2 do nasavania filtra, nemam ziadny problem, dokonca mi vo filtri ziju aj krevety a nevadi im to. Raz za mesiac az dva tam najdem 30-40 kreviet spokojne si nazivajucich. Paradne likviduju kal nasaty filtrom. 3 mesiace som necistil filter a nebola tam ziadna hruba spina, len najjemnejsi kal zachyteny vo vate :D pH vo filtri nebude vyrazne nizsie od pH v akvariu uz len kvoli silnemu prietoku a tiez krevety by vyssiu konc. CO2 uz asi neprezili. Siporaxove valceky su pekne obalene koloniami (su zhnednute). Myslim, ze pri nie prilis velkych akvariach a tvrdsich vodach to netreba zbytocne prezivat. :P
EDIT:
Este som pokoumal o nitrobacter a nitrosomonas (pravdepodobne najhojnejsie zastupene nitrifikacne bakterie v rastlinnych akvariach)
Nitrosomonas - oxidacia NH3 na NO2- - optimalne pH 6-9, teplota 20-30°C (neni o com)
Nitrobacter - oxidacia NO2- na NO3- - optimalne pH 7,6-7,8, teplota 28, resp. 38°C (v rastlinnom akvariu neprijatelne hodnoty), rastu ale aj pri pH 5,8-8,5
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosomonas
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrobacter
Je zrejme, ze tak nizke pH sa vo filtri neda dosiahnut, pretoze ak by voda s takymto pH vytekala z filtra do akva, tak za hodinku by sa take pH dosiahlo aj v akva :P Dovolim si teda tvrdit, ze vplyv rozpustajuceho sa CO2 vo filtri na bakterie v nom mozno zanedbat.
Ak sa najde niekto, kto skusal davkovat CO2 do filtra a mal kvoli tomu problem s hodnotami NH3 a NO2-, tak by mohol dat vediet, aby sme v tom mali jasno, pretoze toto je len teoria, podstatna je experimentalna skusenost :) U mna CO2 do filtra funguje a nemam problem s nitrifikaciou.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 10 Dec 2010 16:18 pm

píšem opäť .... od obeda si lámem hlavu s tým, ako púšťať CO2 v mojom akváriú, no stále som sa nedopracoval k dobrému výsledku ...
čo by ste mi odporúčali ?
k dispozícii Mám filter aquael fan mini, hadičku, cig. filter ...
ako aby sa mi to účinne rozpúšťalo ? Vedeli by ste mi niečo poradiť? .... skúšal som cez filter, ale nepozdávalo sa mi to ...
najlepšie by pre mňa bole nejak napevno, aby sa mi to neuvoľňovalo ... prerazí burčiak klasický sklenený CO2 difuzer ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod Giftzahn » 10 Dec 2010 16:31 pm

noiseless napísal:... prerazí burčiak klasický sklenený CO2 difuzer ?


ano ... istotne to bude fungovat :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 v miniakváriách

Odoslaťod noiseless » 15 Dec 2010 20:49 pm

ak som si spravil burčiak a bublá mi to strašne silno, ak teraz pridám cukor, zoslabí to reakciu, alebo to bude zbytočné ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.