Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 22 Okt 2010 17:38 pm

zdravím vás a žiadam o radu- aká je toto choroba a akoby sa dala liečiť, mojej bojovnici sa dnes v oblasti za chrbtovou plutvou objavil akokeby nádor (alebo skôr som si to dnes všimol, ale prisahal by som že to tam včera nemala, pretože je to dosť nápadné a udrelo by mi t do očí!), a je akási letargická a keď už, tak len podráždene reaguje na ostatné ryby, preženie gupky po akva a zase ide do rohu ku hladine. ani na zrkadielko nreaguje tak ako kedysi. prikladám fotky, posúdte sami. dakujem
Prílohy
DSC00233.JPG
DSC00243.JPG
asi najlepšia fotka
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Reklama

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 22 Okt 2010 18:05 pm

a ešte som zabudol dodať, že predvčerom som pišiel náhle o jedného panciernička, bol to asi 3/4 roka starý samček panciernička škvrnitého, bol krásne vyvinutý 6 cm dlhý a zo dňa na deň zdochol, ked som prišiel domov, tak dýchal pomaly, prevracal sa pri dne na bok, pár krát s ťažkosťami vyplával ku hladine na nádych a potom umrel :( navonok sa však nejavil chorý, ani sfarbením ani nejakými telesnými zmenami.
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod trinitysk » 22 Okt 2010 19:05 pm

Ma nejake dalsie zmeny na tele? Nema nieco aj na chrbte, alebo sa mi to len zda, ten bledy pas? Oci, usta, ziabre na pohlad nic? Len ten vred?
Nador rybky mavaju ale nie zo dna na den...navyse toto vyzera byt zapalove, nador vyzera skor ako deformacia tela a rastie aj ten najrychlejsi min tyzden, toto vyzera ako vred alebo cysta...
Daj este par foto zpredu, na hlavu, este viacej zboku aby bol vidiet chrbat a brucho...a este vacsi detail na tu cystu, cim blizsie tym lepsie...
Takto od PC tazko hodnotit, ale ja by som skusil bud co najskor Furanol 2 od JBL alebo od Sery, Sera baktopur direct (musi byt napis direct, nie iba Baktopur!). Rybku odlovit mimo hlavneho akva do 10 - 15l nadoby (predpokladam, ze ostatne ryby vyzeraju o.k.) a zacal liecit presne podla navodu...daj nadrzku na nejake tmavsie a kludne miesto, vzduchuj aby bola voda v pohybe a ohrevom udrzuj teplotu 25st. Dodaj ale este tie foto...sa mi nechce verit ze vyskocil len tento jeden vred...
Liecit uz mozes zacat (cim skor tym lepsie!), pretoze ine rozumne podla mna nic neexistuje co by si momentalne mohol urobit...(inak tie lieky su relativne drahe...) daj ale tie foto k dispo ja som si isty z etam nieco este musi byt...
Ako ostatne ryby, su naozaj o.k.? Spravanie?Farba?Zravost? vsetko o.k.? Ak mas nejakeho este panciernika tak ho sleduj ako sa sprava...Nerobil si nejaky zmeny s akvarkom (aj drobnosti) v poslednej dobe? Nove rybky, rastliny, teplota vody...vymeny vody robis? Hodnoty vody...vsetko o.k.? Zmena krmiva?
Bolo by fajn najst pricinu vzniku ochorenia....aj ked by si mal o tu bojovnicu prijst tak aby si vedel ako zachranit zbytok a coho sa nabuduce vyvarovat...zamysli sa nad vsetkym co si v poslednej dobe 2-3 tyzdne zmenil....alebo zanedbal...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 22 Okt 2010 21:45 pm

na tele nemá nijaké iné nádory, iba jeden, ako vidieť aj na fotkách, n jej pravej strane papulky má biele miesto, na plutvách má pár miest, kde ako keby vymizla farba a ostal len ten metalický odtieň (fotka 274), má taktiež dierku na chrbtovej plutve (fotka 263), na chrbte mala vždy také biele miesto (fotka 281), inak som si skutocne nic nevsimol.

ostatne rybky farba ok, zeru v normale, tak ako doteraz, sú čulé, správanie klasické, krevetku som už dlhšie nevidel, ale bude niekde zašitá v vallisnerii, druhý pancierniček- samička, tak tej sa objavili dve trhliny na chrbtovej plutve, dnes sa dajko vyplašila alebo čo, pretože som ju videl ako pláva skrz celé akva a s bruškom pritisnutá o čelné sklo (cca ako prísavník) ale potom zaliezla do jaskyne a potom uz ok (inak takéto správanie mal dosť často uhynutý samček)

zmeny v akva som nerobil žiadne (ešte sa len chystám umiestniť dva nové korene, ktoré zatial luhujem a vyváram), všetko rastlinstvo bujnie, aj keď od začiatku mám kde tu sinicu, ale stačím ju odstraňovať pri každotýždňovej výmene vody (nekazí vzhľad, takže s ňou nejak nebojujem)

no a co sy tyka liecby tak, tu budem musieť odloziť az na najskor pondelok, pretoze skor ako vtedy sa do poriadneho akva nedostanem :x ale aspon to budem pozorovat aj ostatne rybky.
velmi dakujem zatial za pomoc, prikladam este aj dalsie foto, no odfotiť betu cez den je ťažke a este aj detaili to je takmer nemozne, budem skusat, ked bude ospala.
Prílohy
DSC00281.JPG
DSC00263.JPG
DSC00303.JPG
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 22 Okt 2010 21:47 pm

tu sú ďalšie foto
Prílohy
DSC00274.JPG
DSC00269.JPG
DSC00257.JPG
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 22 Okt 2010 21:49 pm

a ďalšie
Prílohy
DSC00302.JPG
DSC00294.JPG
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Re: Bojovnica- nádor za chrbtovou plutvou

Odoslaťod trinitysk » 23 Okt 2010 14:46 pm

Ako som vravel, nieco tam este musi byt a naozaj je to tam. Presne ako si si aj ty vsimol na tej papulke. Je to urcite nieco bakterialne aj u teba...inak super foto, najviac pomohol detail tej hlavy a chrbta...
Liecenie ako som ti vravel Sera bakt.direct (Sbd) alebo JBL Furanol 2...+ k tomu este multimedikal/fmc/malachitova zelen/esha 2000 (nieco z tohto, davkovanie podla navoda).
Dolezite je ked rybku das do karant. akva, aby si tam mal z tych cca 15l objemu cca 50% vody z akvaria, zbytok odstatu vodu z vodovodu, a ustalenu teplotu 25st.
Nasledne nadavkujes lieciva podla navodu (Tabletky Sbd najprv niecim rozdrt na prasok a rozmiesaj v malom mnozstve vody a opatrne vlej do karantenneho akva v mieste vzduchovania). V pripade, ze by si nezohnal Sbd alebo Furanol 2, myslim ze by mohol stacit aj JBL Ektol Fluid...dolezite je ale zacat liecit cim skor...inak ju nemusis uz nikdy vyliecit...
Kazdy 3 den vymena cca 50% vody, vodu dolej POMALY (nie naraz) najlepsie odstatu a vytemperovanu (staci izbova teplota)..vsetko jemen, nie ze to tam hupsnes az rybku nadvihne..:-). Krmit kazdy 2-3 den, len susene a velmi, velmi malo, len par sust. Takto budes liecit 9 dni...
Taktiez si zakup JBL Atvitol pripadne Sera Fishtamin alebo Tetra Vital...az rybku vyliecis tak ju v tom 2-3 dni este vykupes...;-)
Az nieco konkretne nie je jasne napis...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.