300l u krta



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 300l u krta

Odoslaťod Kubo » 19 Apr 2010 13:36 pm

Hmmm tak asi viem na koho sa mam obratit ak budem zakladat novu nadrz s machmi. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: 300l u krta

Odoslaťod azet » 20 Apr 2010 10:21 am

pekne sa to cele rozvija, vyzera to nadalej uplne "super-natural" :)

jedina poznamka na okraj: tie mrenky mi tam nepasuju, radsej by som miesto nich este doplnil razborky...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 20 Apr 2010 15:57 pm

hmm, aj mne to tak prislo, ale ked som ich videl nazivo, aj mne by ich bolo luto dat prec, tak vyfarbene som este nevidel, mozno ich len odlovit koli foteniu, ale v takom pralese, asi tazkoooo...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod Kubo » 20 Apr 2010 18:11 pm

No tieto mrenky odlovit jedine tak v noci. Cez den nieje sanca a pri takom objeme , iba ze by same naskakali do sietky. :) Neviem ci aj u krta su take salene , no ked som ich mal ja jeden cas , tak som sa ich radsej zbavil , lebo stresovali ostatne ryby .
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 21 Apr 2010 09:08 am

... same veru dobrovoľne nenaskáču :o , ináč svojím vekom (majú cca 1,5 roka) sa postupne skľudnili, a teraz už nerobia taký "čurbes ako za mladi", samce si síce imponujú plutvami a "ďobú" sa papuľkami, ale nič katastrofálne :angel: ...

... keď v pokoji dožijú, poobzerám sa po iných razborách ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod Kubo » 21 Apr 2010 09:11 am

No neviem , ale podla mna sa nacakas este dlho. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 300l u krta

Odoslaťod blixo123 » 22 Apr 2010 14:01 pm

krasa...
blixo123
 
Príspevky: 25
Založený: 04 Mar 2010 22:57 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 14 Okt 2010 09:22 am

Po troch rokoch fungovania tejto nádrže, kedy sa takmer nič nemenilo (okrem rapídneho rastu rias cez leto :mrgreen: ), som sa rozhodol pre radikálny rez. Celá nádrž včera ráno pred "jemným" zásahom vyzerala nasledovne ...

Obrázok

... akurát povrch Fissidensu (naľavo, od stredu dolu) bol jemne pokrytý žabiakom - pozostatok mojej zaneprázdnenosti z leta :angel: ...


... no a keďže som včera ostal s chorou dcérou doma, odhodlal som sa na zásah, a výsledok tesne podvečer vidieť na nasledujúcej foto ...
Obrázok


... nič nové som nevymyslel - layout je známy, a z materiálu ktorý som mal doma som veľa nenavymýšľal. Voda je ešte zvírená detritom a aj na dne sú ešte sivasté kôpky z neho. Priznal som existenciu neritín, na skalných blokoch je to jasne vidieť :D - nechávam si ich aj do budúcna. Na najtmavšie miesta v "skalnom masíve" som do štrbín povkladal Milimeter moss (Barbula sp.) nakoľko v inej nádržke, kde vôbec nesvietim, je nádherne zelený po celej svojej výške. Z pôvodného množstva machov som v celosti použil len Flame a Milimeter, ostatné som zredukoval + celú volnú plochu dna ešte pokryje Fissidens vyviazaný na bridlici. Po nejakom mesiaci až dvoch pridám foto či zmena prospela.

Samozrejme mi po takejto redukcii zostala kopa rozličných rastlín, ktoré dávam na burzu 8)...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 14 Okt 2010 10:27 am

Mozno ma teraz nejaky machofil preklaje, ale podla mna je to zmena k lepsiemu. Ak by nebolo tych rias na starom tak o.k., ale tie riasy tam ja vidim takmer vsade, takze dobre rozhodnutie...nech sa dari!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 14 Okt 2010 10:53 am

Tak nakoniec to riadne zarastlo, veru trebalo poupratovat, uz sa tesim na riadne foto.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod hongi » 15 Okt 2010 08:22 am

nejdem sa tu rozpisovat, poviem to strucne: mas to ozaj pekne od zaciatku az po posledny stav. :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 300l u krta

Odoslaťod prasan » 15 Okt 2010 09:50 am

Tvoje vlastné V.I.P. Aj ja musím len a len pochváliť.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 15 Okt 2010 10:07 am

... ďakujem všetkým 8) , len túto zmenu si odnášajú ryby, pohýbalo sa z dnom, asi sa čosi nedobré uvolnilo + stres z prelovovania ta a späť a každý deň od prerabky vylovujem 2-3 razbory (heteromorpha, hengeli) ktoré už plávajú v iných vodách :( . Na ostatné osadenstvo (3xColisa chuna red , 10xDanio rerio, 2xOtocinclus affinis, 1xAphyo.bitaeniatum + dočasne 5xPopondeta furcata) to nemalo žiadny vplyv sú čulé a živé. Už dva roky som nezaznamenal žiaden úhyn a teraz takéto obete :? . Dúfam že po dnešnej výmene vody a odkalení sa to zastaví, lebo mi z 30ks húfika razbor veľa neostane :angel: .
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 15 Okt 2010 11:09 am

Tak to je mi luto, na tvojom mieste by som akva po prerabke este parkrat jemne odkalil. Dovodom byva vysoky obsah usadeneho P prave v dne/substrate, na to bacha aby sa ti teraz nerozbehli riasy kvoli tomu. Nemusi to byt samozrejme tvoj pripad ale stava sa to...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 02 Nov 2010 08:35 am

Po vyše dvoch týždňov badať progres v raste. Hlavne P.helferi dosť výrazne narástol. Za toto obdobie som urobil 3 hĺbkové odkaľovania s následnou výmenou 40-50% objemu vody v akva. Neskutočne koľko sajrajtu sa za 3 roky do substrátu dostalo - neodkaľoval som vôbec a povrch vždy vyzeral čistý. Prvý týždeň som vôbec nehnojil, a keď bolo vidieť nové prírastky tak som začal denne pridávať zarobené PMDD (bez P) v množstve 1ml/100l. Už zopár dní dávam mierne zvýšenú dávku 5ml/270l vody. Zatiaľ som nič nevymyslel na zakrytie hadičky k difúzoru CO2, a na ľavej strane plánujem s vysokou pravdepodobnosťou nejaké "červené pozadie" z rastlín, ktoré sa mi podarí zohnať na najbližšej burze v ZA. V úzkom okruhu výberu sú R.walichii, P.stellata, L.aromatica a L.arcuata. Vedeli by ste mi niečo odoporučiť ? Konečne začal nové výhonky rašiť aj Fissidens priviazaný na andezite. Z osadenstva akva som sa "po krátkej a rýchlej chorobe" rozlúčil takmer s kompletným húfikom (32ks) T.heteromorpha :( , ostali mi z neho len dva kúsky, a tak isto 2ks P.tetrazona dostali nejakú chorobu na oči, takže ostal len jeden zástupca. Ostatné osadenstvo ignorovalo všetko čo sa dialo v akva, takže momentálne sa rozhodujem aký húfik si obstarám. Do úvahy prichádza rozšírenie húfika P.furcatus alebo pridanie P.gertrudae http://members.optusnet.com.au/rainbowf ... ertrud.htm

10/2010
Obrázok
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod prasan » 02 Nov 2010 09:05 am

www.akvaportal.cz/index.php?id=59 Naozaj pekné rybky ale u nás dosť ťažko zohnateľné. Jedným časom ich mal clarkii, skús ss.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 07 Dec 2010 14:38 pm

Nabehli mi riasy typu GSA a Staghorn (tie nevyrastajú z dna) + stará známa Cladophora - myslím že "pha" písal, že sa jej zbavil pridaním čerpadla do akva (Koralia). Po prečítaní viacerých diskusií mi vyšlo, že by som mal pridať P, ktorého mám stále 0mg/l (Sera test).

Parametre vody vstup:
celk.tvrdosť 9dGH, KNK=3, ph=7, NO3=10, PO4=0
Parametre vody akvárko:
celk.tvrdosť 6,5-7dGH, KNK=4, ph=6,5-7, NO3=0-10, PO4=0. CO2 cez bombu počas doby svietenia cez sklenený difúzor, v hornej polovici aq indikátor CO2 ukazuje žltkastozelenú farbu,v dolnej polovici zelenkastú. Svieti sa denne 12hod, max. výkonu počas 5hod (3xT8 830, 865, 950 + 2x T5 840, 965). Výmena vody 1x10-14dní 30-40% objemu. Hnojenie sporadicky (1x2-3dni) PMDD s KNO3 bez P. Takže čo zlepšiť okrem častejšej výmeny vody 1x5-7dní , aby som sa zbavil neželanej flóry?

filtrácia cez klasiku E-2215 (2,5l siporaxu, molitan, 2dcl rašeliny, vata)...

POZN: cca 1hod od začiatku maximálneho svietenia sa všetko rastlinstvo obalí kyslíkovými bublinkami, a dokonca aj filter začne produkovať kyslíkové bublinky.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 07 Dec 2010 15:30 pm

Clado som sa zbavil zvysenim CO2 (zlta uroven, ryby ale o.k.) a hlavne pridanim 2. filtra ktory mi zvysil cirkulaciu v akva tak, ze sa jednotlive rastlinky teraz jemne vlnia vo vode...
Pri staghorn ktore som mal hlavne v dne ale aj na niektorych rastlinkach a skalach som vynechal akekolvek hnojenie makro a zvysil vymeny vody (v podtstate mam vodu ako ty, len jemne kyselsiu a este makksiu, PO4 mi ukazuje nieco okolo 0,05mg/l a No3 <10mg/l a ziadne riasy).
Akva cistit jednoznacne castejsie, 2x tyzdenne teraz, neskor ked si to sadne a rozbehnu sa aj rastlinky tak 1x tyzdenne, taktiez svetlo by som tiez urcite ubral a s tymto zacal robit pokusy. Teraz je tam nejakych cca 220W na 280l netto objemu pri netto vyske akva cca 45cm, a to pri rastlinach ktore mas a su z 80% pomaly rastuce, je hodne svetla podla mna.
Taktiez doporucujem dosadit este viacej rotaly vzadu (ak spravne vidim teda), bude to vyzerat krajsie a hlavne je to vyborna stonkovka na "cistenie" vody...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 07 Dec 2010 16:11 pm

OK. Takže pokiaľ si obstarám new filter(čerpadlo) začnem s častejšou výmenou vody a uberem svetlo v maxime tak na 1hod. Vedľa rotaly napravo je Pogostemon stellata, čerstvo zrezaný, vrcholky zasadené naľavej strane akva za skalou. Rastie dosť rýchlo, len sa nenaplnili moje očakávania čo sa týka farby listov - zospodu sú lístočky síce doružova až červenkasta, ale zvrchu okrem navrchnejšieho vrcholu zelenkasté :| . Celá pravá strana má byť dočervena, rotala zabezpečí jemný prechod. Dosť som prekvapený ako rýchlo rastie P.helferi, raz za 3týždne ho musím zostrihať a zasadiť, lebo akosi opticky zruší výšku akva.

Obrázok


... len vrcholky P.stellata sú červenooranžové
Obrázok
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 07 Dec 2010 17:04 pm

Tiez si myslim ze na 300l pridat dalsi filter, nie koraliu, ani cerpadlo. Svetlo by som teraz na maxime vobec nepustal, mas cas a dost ti to pomoze.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 07 Dec 2010 18:36 pm

Pokial pogo rastie tak ako si napisal tak rozhodne je v tom akva dost zivin a netreba nic pridavat. Svetlo by som kludne zredukoval o 1/3 az 1/2 toho co ma akva teraz, neviem ako to mas rozvrhnute ale si dost dobry akvarista na to aby si zaznamenal zmeny k lepsiemu/horsiemu a vedel podla toho zakrocit....treba proste skusat a sam si najdes spravnu intenzitu...
Aj ked znizenie svetla rozhodne ku krase neprida stellate (pogo by mohlo byt o.k.), to akva nie je podla mna teraz na tolko svetla este pripravene.
K farbe: u mna sa zacala naozaj cervenat stellata ked dosiahla poslednu tretinu vysky akvaria a to rastla priamo/kolmo pod 250W HQI. Svoj rast postupne spomalovala tak, ako sa blizila k hladine a zacala sa pekne cervenat najprv na vrcholci a postupne postupovala cervena smerom dolu, farba bola stale intenzivnejsia a postupne prechadzala az do cca poslednej tretiny dlzky rastliny.Na stellatu to chce vela svetla a vyzivu hlavne do dna. Ma mohutne korene a rastie hlavne do hlbky a nie do sirky ako echace...Ak chces naozaj cervenu rastlinku velmi podobnu eusteralisu mozes pripadne skusit L.aromaticu, rastie trochu menej rychlo, je v zasade rovnako narocna ako P(E)s ale je cervensia a farebnost je na vacsej hornej ploche listov.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 07 Dec 2010 18:45 pm

Ubrání světla může dost pomoct. Jde o to, že světlo slouží jakoplynový pedál u auta, když ubereš auto taky míň žere. Tak stejně míň žerou i rostliny. Pokud jsou v akva nějaké potíže s CO2 nebo nedostatkem živin je ubrání světla dobrá volba.
Co se týče proudění v akva. Patřím k zastáncům vyššího proudění a umím si to logicky zdůvodnit (aspoň pro mě). Musím ale říct, že pořád obdivuju i ten typ akvaristiky kterou provozuje nap. Pet u svého Mazlíka. Proudění minimální, s hnojením to myslím taky moc nepřehání, osvětlení průměrné a akva vypadá nádherně :).
Co se týče proudění u tvého akva tak samozřejmě 2. filtr není špatná volba, ale ani použití pouze čerpadla bych se nebál. Je to na tobě a tvých možnostech (hlavně finančních).

to all: v souvislosti s CO2 by mě zajímalo kolik bublin za sekundu musíte dodávat do nádrží aby jste dosáhli optimální úrovně?
Já do své 500 litrovky dodávám ze 2 bomb odhadem (dohromady) tak kolem 8b/s a to skoro vůbec nečeřím hladinu a alkalitu mám 4°KNK. No a někdy mi to přijde i málo.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 07 Dec 2010 19:05 pm

Smik ja mam cca 50-60bubbles/min...a mam Ut 3dKH, pH 6,3-6,4...a nadrz cca 520l Brutto a aj v case najvacsieho rastlinneho boomu to absolutne stacilo ba niekedy az presytilo...takze to sa mi nejako nezda 8b/s. A ako vobec vnimas tych 8b/s, ved to je uz suvisla vrstva plynu a nie bublinky, alebo sa mylim? No ved ma oprav..:-) A radsej sa ani nepytam kolko ti tie bomby vydrzia pri tejto spotrebe a ake su velke...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 07 Dec 2010 19:23 pm

No právě že to nevnímám je to kadence ratatatata a možná ještě větší. Je to tak zhruba na jednom bublecounteru cca 3b/s a na druhém tak 5b/s. Spočítat přesně se to fakt nedá :).
jednu bombu mám 6kg druhou 1,5kg a vydrží tak 3 - 4 měsíce. Mě se to zdá taky hafo moc, ale všechno těsní nic nikde neutíká a předpokládám, že by se to i mohlo celkem dobře rozpouštět při těch 4°dKH. Ryby se nedusí krevetky v poho. pH snížím tak na 6,5. CO2 zapínám tak 4 hodiny před světlama a vypínám 1 hodinu před zhasnutím světel.
Těch tvých 50-60 bubl/min mi přijde jak z říše snů, to je fakt zajímavé :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.