ADA Brighty



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

ADA Brighty

Odoslaťod salik » 03 Okt 2010 15:40 pm

nasiel som analizu hnojiv serie ADA Brighty,
myslim ze pojde o "Analysis of Liquid Fertilizers: the ADA Brighty Series™ Tom Barr"
pravdu povediac som trochu prekvapeny z tych vysledkov
microprvky Green Brigty Step 1/2/3, minimalny rozdiel, viac K az v trojke
Brighty K je len ciste K, co sa moze hodit na pripravu macro prvkov NPK
Green Brighty Special "Shade" je ako hnojivo pre pomaly rastuce rastliny ale je skoro rovnako nadupane ako Green Brighty Special "Lights" pre rychlo rastuce rastliny ???

ak by chcel clovek davat macro aj micro, musel by pouzit
Green Brighty Special "Lights" + Green Brigty Step 3 napriklad a podla stavu doplnat Brighty K
ale ratio N a P je pri Special "Lights" 1:1 (!) a pri Special "Shade" je okolo 2:1
N a P ratio sa vsak pri miesani NPK hnojiv odporuca okolo 10:1

ak niekto uz testoval doma tieto hnojiva, napiste vase postrehy
Prílohy
ada_brighty.gif
ada_brighty.gif (10.94 KiB) Zobrazená 18407 krát
ada_brighty_20l.gif
ada_brighty_20l.gif (10.8 KiB) Zobrazená 18407 krát
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: ADA Brighty

Odoslaťod trinitysk » 03 Okt 2010 15:51 pm

Ja ako aj par znamych akvaristov sme to "testovali" v domneni ze to bude nieco extra ...a vsetci sme sa nakoniec zhodli ze nie su nic moc (hlavne vzhladom na tu cenu)...v podstate ziaden zazrak sa nekonal a keby som hnojil cimkolvek inym komercne znackovym tak je efekt ten isty...Ja som mal konkretne GBl ako aj step 1,2,3...naozaj ziaden efekt, ziadne lepsie vyfarbene rastliny, lepsie prirastky, lepsi rast a pod. proste naozaj nic...klasika hnojivo ktore nic nepokazi ale ani nic nevylepsi (myslim naozaj doslovne)...za tu cenu su to vyslovene zle "investovane" peniaze (iba skor pre image ak si na to niekto potrpi, ale nie pre ucel..).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Kubo » 03 Okt 2010 16:46 pm

Pozeram , ze to su dost riedke vyvary. Neviem si predstavit , ze by som mal hnojit tymto. Minimalne by som musel mat vysoky tlak v penazenke. Ked sa pozriem na zasobu mojich chemikalii doma , tak takychto flasticiek by som spravil mraky. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: ADA Brighty

Odoslaťod salik » 03 Okt 2010 22:47 pm

Kubo, nemas tam vsetko, rada STEP 1/STEP 2/STEP 3 + LIGHTS a SHADE obsahuju este stopove prvky (magnesium, mangan, molybden, atd…), inak, ratal si si niekedy tvoj pomer, aky davas do akvaria, NPK mg/l /den ?
ja som si skusil azetove davky z 12l akvaria N+P na moje 67l a musel som ubrat..
tu este tabulka z katalogu ´08
Prílohy
ada_liquid.jpg
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Kubo » 04 Okt 2010 07:34 am

salik : Ubral som aj ja asi na polovicu ;) . Presiel som na system PPS Pro a ten funfuje v pohodicke , akurat mam pre istotu rozrobene 2 makro roztoky jeden s fosforom a jeden bez. Ked vidim aj minimalne priznaky sinice automaticky fosfor vynechavam a dodavam makro bez fosforu. Ak ustupi a aspon cca tyzden sinicu vobec nevidim , znova prejdem aj k fosforu. Takto som maximalne spokojny. Samozrejme davam aj Plantex a menim ovela menej vody ako pri EI , kde to bolo 50% tyzdenne. Teraz je to tak 1/4. Zistil som , ze starsia a odstatejsia voda rastlinam chuti viac. Napriklad taka Nesaea pedicellata mi pri tych velkych vymenach vody nerastla vobec a teraz ju mamm celkom peknu aj ked jej este nieco chyba. Zacnem asi s pridavanim hnojiva aj do dna a zvolim tablety od Dennerle na odporucanie trinity-ho.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: ADA Brighty

Odoslaťod trinitysk » 04 Okt 2010 09:12 am

S tou vodou to moze byt aj zhoda nahod, ja mam presne opacnu skusenost ako ty. Nesaea ma rada hlavne bodove svetlo, nehovorim ze pod ziarivkami to nepojde, ale pod bodovym svetlom je to o niecom inom...viditelne. Pozor na vyssie davky K, nema to rada a trva velmi dlho kym ju dostanes do povodnej podoby. Z makra hlavne vela N.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 04 Okt 2010 14:32 pm

@salik: chcel som odpovedat v skratke, ale nedokazem - bolo by to nefer voci amanovmu konceptu a voci akvaforistom - sa posnazim trochu rozpisat.

pretestoval som komplet celu paletu ADA hnojiv, pripravkov a flasticiek, s vynimkou green bacteru, green gainu a phytonu, tak snad mam mandat vyjadrit sa. koncentracie zivin v ADA tekutych hnojivach su uplne minimalne. tie rozbory koluju netom uz dlhsie. tu je potrebne vsak poznamenat, ze koncentracie su viac ako pravdepodobne odladene na akvarium, v ktorom je pouzity silne "nabity" substrat alias AS. (vid rozbor napr. http://aquascaping.flowgrow.de/aquascaping/naehrstoffe/111-ada-aqua-soil-analyse)
amano razi liniu vyzivneho substratu, minimalnej koncentracii zivin vo vodnom stlpci, nie prilisnej koncentracie co2 a priemernej intenzity svetla - to je na samostatnu debatu.

takto sa na to musis pozerat a prilis sa nepozastavovat nad pomermi a porovnaniami napr. medzi special lights a special shade vs. EI a pod.
takto ja vnimam amanov recept:
green brighty 1,2,3 a brighty K
akvarium zariadene podla konceptu amana s cerstvym AS takmer vzdy musi prejst fazou zariasenia, castych vymen vody a nehnojenia prvych par tyzdnov/mesiacov tekutym hnojivom, s istym rizikom pre zivocichy pri nedodrzani vymien vody. je to sposobene AS a prip. PS, ktory uvolnuje svoje “baterky” do vodneho stlpca. akonahle sa nastartuje rast rastlin, a AS si "sadne" vodny stlpec je takp. cisty, to zn. ze skoro nic nenameras. vtedy pridu na rad jeho tekute hnojiva. pozri si amanove knihy a analyzu vody v nich - vo vodnom stlpci takmer nic nieje obsiahnute, aby som bol presnejsi, makroprvky su takmer nemeratelne - jeho rastliny ale napriek tomu nevykazuju ziadne znamky nedostatku zivin a su krasne vyfarbene. staci im totiz jemne a denne dodavat mikroprvky vo forme green brighty, sucasne vsak pride na rad brighty K, kedze AS sposobuje viazanie a nie vylucovanie K a je ptrebne ho dodavat - inak mas uplne jasne priznaky nedostatku K. kvoli tomu amano natolko tlaci brighty K a je naflaskovane separatne na cielene doplnanie K. brighty K sa odporuca aj ako neutralizacia chloru. ok...treba si uvedomit, ze v amanovych koncinach ma pouzita voda z kohutika ine zlozenie hlavne co sa tyka tvrdosti. pridavanim K je prijemny vedlajsi efekt, ze sa voda trochu nabufferuje proti vykyvom ph sposobenym pridavanim co2.

ostatne makroprvky si rastliny tahaju zo substratu, (ktory sa vsak dokaze za istych predpokladov istym sposobom "recyklovat") a mikra plus K si ihned stiahnu z vodneho stlpca. verim tomu, ze merania amanovych akvarii su vykonavane niekolko hodin po nastartovani osvetlenia, cize vo faze, ked si hladne rastliny naviazu mikro a K. odstupnovanie 1,2,3 je mile a mozno az usmevne, rozdiel medzi 1 a 2 je z mojho pohladu uplne nepatrny, hlavnym rozdielom je 3, kde sa vychadza z toho, ze v starsom akva AS viac K naväzuje, ako pusta.

green brighty special lights a prip. brighty K
toto modre hnojivko prichadza do hry v pripade, ze akvarium je silnejsie osvetlene (cize zvysene naroky a odber zivin) a nachadzaju sa v nom rychlorastuce a hlavne stonkate rastliny – aj ked amano v letaciku spomina hlavne glossu, prip. ricciu – ide jednoducho o rastliny, ktore nemaju az natolko vyvinuty korenovy system a uvolnene makra z AS nestacia na zdravy rast. krasny priklad su napr. amanove akvarka plne eusteralisu a inych stonkatych, ktore dokazu naviazat neuveritelne mnozstva makroprvkov. avsak namerane rozpustene hodnoty su znovu skoro nulove.

green brighty special shade
aj amano si vsimol, ze machy a paprade rastu najkrajsie, pokial maju dostatok NPK rozpustenych vo vode (jasne, kedze im chyba korenovy system rozrasteny v AS) je az neuveritelne, co spravi poctive hnojenie NPK s pakorenmi papradi a so strukturou a kondiciou machov. aj z mojho pozorovania mozem povedat, ze hlavne paprade velmi pozitivne reaguju na N. zrejme preto aj ten trochu iny pomer voci special lights.

amano pre gbs lights a shade uvadza, ze sa jedna o plnohodnotne hnojivo – ano, pokial vozis amanov koncept s AS. u mna to jednoducho nechcelo fungovat, necudo, kedze som mal v danom akvarku cistu akadamu miesto AS a musel by som do akvarka naliat mozno pol flase, aby som sa s P a N trosku odrazil od zeme.

ECA
co to ma robit, sa docitas v letacikoch a katalogoch. testoval som ho vo viacerych nadrziach a ak som aj nieco spozoroval, tak to bolo niekde medzi placebom a zhodou okolnosti prip. zareagovalo mozno nieco uplne ine...vonia to pekne po vyudenej klobaske, inak nic. pri prehnanom davkovani sa dostavil skor efekt opacny a nechceny.

este aby sme si naliali cisteho vina, to, co tu dnes riesime my, mal amano zmaknute uz pred min. 20 rokmi a je uplne legitimne, ze ponuka takto uceleny system – ktory za dodrzania istych zasad funguje – dokazom su nielen “jeho” nadrze, ale aj mnoho nadhernych akvarii (prevazne azijskych), ktore su nam vzorom a vidime ich kde tu na sutaziach svetoveho formatu. 100% uspech to samozrejme nezaruci a zazraky sa nedeju. je to o pozorovani, experimentovani, skusenostiach a v pripade ADA vyrobkov o peniazoch. nemam rad silacke vyjadrenia, ktore sa clovek moze docitat na zahranicnych forach, typu “amano predava predrazenu vodu obohatenu o min. mnozstvo zivin, atd.”

amano ma nadalej svoj princip a je nadalej uplne top co sa tyka vyrobkov. ma svoje zasady pre vodu a hnojiva, filtraciu...zivocichy schvalne nevystavuje vyssim hodnotam NO3, atd, atd.

ked sa vsak na to pozriem spätne cim som presiel a kam ma moj dufam zdravy sedliacky rozum dostal, tak momentalne mam asi najkrajsie akvarka vo svojom zivote a hnojim praskami, ktorych cena je smiesna. za ADA hnojiva som vyhodil nemale peniaze a nikdy som nedocielil stav, ktory by som potreboval. urcite, mohol by som si povedat, ze nedodrzal som uceleny princip s AS, s tym a tamtym a kupoval dalej a dalej.
treba si uvedomit, do akeho akvarka idem ADA liat a ci na to dlhodobo mam peniaze a chut. pokial mas AS, je to OK. pokial nie, su to “vyliate” peniaze do kanala, kedze pri takto nizkej koncentracii latok by si musel do nadrze liat diesatky ml!!! okrem toho pokial AS je uz vyprahnuta z dosledku dlhorocne silneho svetla, rychlych rastlin a malych doplnovacich davok N a P, je dost pravdepodobne, ze neuspejes a bude potrebovat novy AS.

pises Kubovi, ze:
Kubo, nemas tam vsetko, rada STEP 1/STEP 2/STEP 3 + LIGHTS a SHADE obsahuju este stopove prvky (magnesium, mangan, molybden, atd…)

mikroprvky su podla mojho nazoru v “starej” rastlinnej akvaristike brutalne precenovane. Kubo doda rastlinam dostatok mikroprvkov vo forme Plantexu, ja davam uplne najobycajnejsie Tenso. jasne – mikra su dolezite, bez debaty, ale vies ich dodat aj lacnejsie, ako gb 1,2,3.

pises ze:
ja som si skusil azetove davky z 12l akvaria N+P na moje 67l a musel som ubrat..


jasne, ak bezis s AS, tak to by bolo uz prisilne kafe. a zavisi to samozrejme aj od inych faktorov: svetlo, co2, prudenie, druhy rastlin. tie pomery som daval specificky k akvarku, urcite nie ako do-it-all recept. v tej nadrzke to vsak funguje zatial stale.

ta moja kratka odpoved mala byt: je to otazka filozofie a hlavne penazi. ak na to niekto ma, ADA je jednou z ciest k peknemu akvarku – avsak nieco to stoji. podla mna rovnako pekne akvaria sa daju docielit “neznackovym” substratom a vlastnym mixom hnojiv, za zlomkovu cenu voci ADA.

osobne ADA hnojiva uz nepouzivam, ak mas zaujem, mam este zopar nacatych flias, ktore mozes otestovat sam.

@Kubo: PPS Pro je pre mna vlastne trochu umiernenejsie davkovanie ako EI s mensimi vymenami vody - podla mna uplne logicke vyustenie do kompromisu a na niektorych akvariach praktizujem uspesne - 50% vymena vody (ktora vsak vzdy je len odporucanim) mi bola prilis pracna a zbytocna. k tym tabletkam, ktore odporucil trinity: vzdy su rastliny, ktore preferuju bohatsi substrat a hnojenie len do vodneho stlpca im nestaci.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod trinitysk » 04 Okt 2010 15:27 pm

mno azet..:-) velmi, velmi pekny a fundovany comment, som velmi rad ze si ho napisal...;-)
K mojmu prvemu prispevku v tejto teme, len dodam, ze "testovanie" ADA hnojiv prebiehalo aj u akvarii (nie u mna) amanovskeho stylu a len s jeho vyrobkami (doslovne od A do Z, pocnuc skrinkou, konciac filtrom a svetlom az po hnojiva...) a u kazdeho z nich (je ich celkovo 14) bolo docielenych rovnakych, alebo aj lepsich vysledkov pri hnojeni inymi hnojivami (klasika sera, jbl a pod.) ako hnojivami ADA...Neviem cim to je, taky expert nie som, ale je to naozaj tak. Sucasny stav je taky, ze do akva sa leju ine hnojiva z ADA flasky (aby to teda akoze vsetko bola ADA...ak si rozumieme..:-))
Nespochybnujem Amana a jeho vysledky prace uz vobec nie, o tom zadna...ale ked som videl aj tie eheimy u neho (youtube a pod.), pricom sam predava filtre (x nasobne drahsie) na baze eheimu, tak mi to prijde prinajmensom divne.
Rovnako aj s hnojivami po tych vysledkoch ktore mame, mam trochu pocit ze je to dost aj o businesse (nakoniec preco nie..)...
To je proste skusenost ktoru mam ja (bez AS v akva) a kolegovia z Drazdan (all in ADA)...(btw. je to "ADA klub" a to cim hnoja sa tam rozhodne nikdo velmi nechvali a keby som sa tu nehlasil pod anonymnym nickom tak to tu ani nenaznacujem kto ako a cim hnoji...).
V kazdom pripade je to o prirode a umeni...u niekoho funguje to a u druheho nieco ine...nemusim tu pisat co tym myslim...takze aj ten pohlad na ADA hnojiva je subjektivny...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: ADA Brighty

Odoslaťod salik » 04 Okt 2010 19:15 pm

som rad, ze si sa rozpisal chlape, kde inde ako v tejto teme ;)

AS v akva je, ale len 1/3 dna, takze neviem ako sa to bude spravat
chcem skusit este gb 2 a popri tom menit davky N a P, ale uz podla doterajsich pozorovani, cim dalej davam mensie mnozstva, preto by mi mozno decentne zlozenie green brighty special shade vyhovovalo viac (ten nemas nacaty? gb 2 budem brat urcite novy, ale taky gb shade alebo lights by som skusil pred kupou)
s brighty K som zacal az teraz, neviem posudit
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: ADA Brighty

Odoslaťod salik » 05 Okt 2010 16:34 pm

Kubo napísal:salik : Ubral som aj ja asi na polovicu ;) . Presiel som na system PPS Pro a ten funfuje v pohodicke , akurat mam pre istotu rozrobene 2 makro roztoky jeden s fosforom a jeden bez. Ked vidim aj minimalne priznaky sinice automaticky fosfor vynechavam a dodavam makro bez fosforu. Ak ustupi a aspon cca tyzden sinicu vobec nevidim , znova prejdem aj k fosforu. Takto som maximalne spokojny. Samozrejme davam aj Plantex a menim ovela menej vody ako pri EI , kde to bolo 50% tyzdenne. Teraz je to tak 1/4..

miesas presne podla tabulky http://sites.google.com/site/aquaticpla ... me/pps-pro
alebo si si to casom upravil, lebo PPS Pro ja beriem ako hnojenie do akvaria kde su ryby ako "doplnok", co u teba nie je, tak s P budes stale na hrane
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Kubo » 06 Okt 2010 07:34 am

salik : ano miesam presne na desatinky gramu , no ako som vravel mam spravene 2 roztoky , jeden bez fosforu a druhy s fosforom. ;) V lete som fosfor nedaval vobec. Akoby bol v tych horucavach menej prijmatelny . akonahle klesla teplota , rastliny sa rozbehli dvojnasobne a fosfor klesol na nulu. Hned som ho zacal pridavat (uz asi mesiac) . Akonahle vidis len miniaturny naznak sinice vynechas fosfor. Pre lenivych ako som ja je to najlepsi sposob hnojenia a navyse uz nemusim merat tak casto hodnoty vody ako pri EI. :) Vzdy sa mi NO3 pohybuje niekde okolo 10-15mg/l a PO4 0.8-1mg/l .
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 06 Okt 2010 16:57 pm

@ salik: co presne myslis tym
tak s P budes stale na hrane
?

@ kubo: ale ved prave pri EI je pekne to, ze merat de facto ani nieje treba - teda pokial vsetko rastie a funguje. :D :?:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Kubo » 06 Okt 2010 19:18 pm

azet : jo , pri EI nemusis merat , no plati to prave iba vtedy ak v akvarku mas male rybky. Ked tam mas skalarov ako dlan a ine ryby , co zozeru 2deci nitenky a ine chutovky za tyzden , tak to je ine. :) S dusikom som zatial nemal problem vobec , vzdy som ho mal menej jak som chcel , ale fosfor kolisa vdaka krmivam a vykalom. ;)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 06 Okt 2010 20:48 pm

hmm, to odbacam od brighty, ale aka namerana hodnota P Ta vyplasila, resp. si pozoroval problem na chovancoch? su to 2 filozofie (amano - skoro nemeratelne "odpady", EI - voda presytena P a N), kde sa na nete docitas barsco - od "v zivote nebol problem ani s precitlivelymi rybami" az po problemy a uhyny. tom barr ma nadrze, kde nechova len zopar tetriciek, ale uz celkom citlive ryby a aj vacsie kusky, co nieco spapkaju. na druhej strane ma amano nadrze, z pohladu klasickej akvaristiky X-nasobne prerybnene. mozno prave preto a pre AS/PS nieje vobec odkazany na prisun P a N (zavisi od nadrze samozrejme).

osobne som pri pokusoch problem mal, presytil som vodu a odnieslo si to niekolko bezobratlych (slimaky, krevety) - dnes viem, ze som zanedbal prisun co2...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 01 Nov 2010 14:31 pm

1. Nějak jsem přehlédl tuhle tému, ale v podstatě už ani nemám co bych napsal :).
2. Je zvláštní, že do této debyty se zapojí pouze 4 diskutéři. Chtělo by to masivní nárust hardcore rostlinkářů nejen v SR ale i v ČR :)
3. Azetuv příspěvek by měla být povinná četba všech rostlinářů a plně podepisuji


Stejně mi to nedá :). Strašně mám pocit, že Barrova metoda EI je těžce nepochopená. Ono když se řekne EI, většina která si při těch písmenkách vůbec něco vybaví, má představu vodního sloupce naládovaného hnojivy. Což tak principielně nemusí být.
Při této metodě je doporučený rozsah NO3 od 5mg-30mg/L, P od 1-3mg/L atd. Pokud si vezmu spodní hranice těch hodnot, tak jsou poměrně nízké. Proto všechny metody (PPSPro, PMDD, TPN+) můžou být s principem EI v souladu. Jak udržet jednotlivé hodnoty na patřičných úrovních je druhořadé.
Pokud někdo svítí 1W/L, má dobré CO2 bude s největší pravděpodobností přidávat větší dávky P než někdo s nižším osvětlením a horší úrovní CO2. Vliv samozřejmě má také četnost a množství vyměňované vody, filtrace, rybí osádka atd.

Dávkování EI bylo určené převážně pro začátečníky. Bylo prokázané, že vyšší koncentrace makro a mikroprvků nezpůsobí, žádné potíže živočišstvu (možná vyjma některých velice choulostivích) a nejsou za určitých podmínek primárním spouštěčem řas.
Zjednodušeně. Hele nasyp tam lžičku toho a toho, vyměň tolik a tolik vody a nic nemusíš měřit. Starej se o CO2 a jeho distribuci.
Se získáním zkušeností si pak každý může hrát jak umí. Někomu nevyhovuje velké proudění, někomu vysoký obsah CO2 a začne experimentovat. Pokud ale nemá super výživné dno aka Amano AS, Colombo, TPN+, Knottuv substrát, tak se stejně nevyhne hnojení do vody.

Tak jak tady někde Azet psal, že nemá rád výkřiky typu , že Amano prodává jan předražené obarvené vodičky nazvané hnojivy. Tak já musím konstatovat, že to tak je a prodává. Tím nemám vůbec nic proti Amanovské politice. Jeho systém je perfektní a ač jsem ho nevyzkoušel tak si myslím, že fungovat bude. Je nutno zdůraznit, že bez AS nikoli, bez jeho světel nikoliv (né že by byla bůhví jak dobrá ale..) atd. Někde jsem četl, že v Japonsku mají údajně obsah P ve vodě až 4mg/L, ale co já vím.

Právě Tom Barr použil ve své nádrži ADA AS + hnojení EI a rychlost růstu rostlin úžasná.

A poďte plkat tohle téma mě baví :)


Ještě vsuvka. Já momentálně moje akvárko provozuji na systému urob si doma TPN+ (ale vlastně EI). Jelikož mám málo času tak pohnojím a vodu jsem neměnil dobré 2 měsíce, jen dolil odpařenou. Udržuju menší dávku hnojiva a tím, že neměním vodu mám pořád koncentraci na doporučených hodnotách. No a ono to taky pěkně funguje. Jenom rotalu nemusím stříhat 1x týdně, ale 1x za 14 dní. Jediné co mi neroste je E. tenellus. Má tenké listy a hodně křehké. Koberec tak nějak skomírá.
Kdo ví kterého prvku nedostatek to způsobuje má u mě pivo :). Typuju P a K
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 02 Nov 2010 12:39 pm

:D ciao smik, tak este stastie, ze si si temu vsimol a pocet diskutujucich sa rozrastol, hehe. ono je to cele take zvlastne s tym rastlinkarenim v nasich koncinach...

osobne poznam viacerych akvaristov, ktori ficia s AS, avsak len velmi malo takych, ktori pouzivaju ADA hnojiva. asi hlavnym dovodom bude cena a fakt, ze s AS to moze pekne dlho rast aj bez pridavneho hnojenia. okrem toho je rastlinna akvaristika este stale u nas opradena ruskom tajomstiev, zauzivanych polopravd a uplne nespravnych pozorovaniach, atd. atd. napriek tomu su ludia ochotni (vratane mna donedavna) vyhadzovat nemale peniaze za hnojiva vsetkych moznych a nemoznych znaciek a skusat znovu a znovu. dostal som sa do kolotoca - "nefunguje? mozno este musim dokupit zazracnu vodicku X, aha nefunguje, bude to urcite zazracnou vodickou Y ktoru nemam...tu som videl jedno akvarko na fore, hnoji vodickou Z, musim rychlo kupit a vyskusat..."

cele to bez spravneho pochopenia co sa v akvarku deje nevedie nikam. su u nas zarucene ludia, ktori vyskusali celu paletu ADA. cele je to vsak o skusenostiach a sikovnosti. len malokto to dotiahne do "konca", cize do pohladneho akvaria (napr. tu na akve take mal blade163) a odprezentuje to a podeli sa o skusenosti, zopar borcov forum len cita, ale vysledkom a skusenostami sa nikdy na fore nepodelia, ostatni (vacsina) to asi frustrovane jedneho dna zabalia.

@salik: ako to funguje? je nieco badat? do kedy si naplanoval, ze tomu (ADA) das sancu?

@smik: s EI mas uplnu pravdu. je to dalsia dogma, ktora tu vladne ohladne P a N a dodavania do vodneho stlpca, strach z toho, co to urobi, atd. ale je to pochopitelne - doteraz/donedavna to tu nikdy nebolo na fore v nejakom dedikovanom vlakne do detailov rozoberane, tri x prekopane, odskusane, podlozene fotkami atd. vzdy len tu jedno akvarecko a trocha info o hnojeni, tam nieco podebatovane vo fotogalerii... pri pokusoch pred par rokmi si pamätam jednu temu o EI a hnojeni - to stroskotalo na prispevkoch nie uplne konstruktivnych...by som to nazval. pritom tych informacii je kvantum. na tolkych forach a pod. dnes uz to nemoze byt predsa ani jazykovou barierou?! aj napriek tomu peknych akvarii tu na akve naratas na prstoch dvoch ruk mozno? stale nechapem, taki poliaci, nemcuri, briti, amici, cinania, japonci, rusi, ale aj male krajiny...

s tymi svetlami ADA si to myslel ako?

alfa a omega pekneho rastlinneho akvaria je zvladnut "techniku" hnojenia a pochopenia zakladnych principov. je prijemne sa spolahnut na renomovaneho vyrobcu aka ADA, ale napriek tomu je mnoho faktorov, ktore mozu zlyhat. po mojich skusenostiach je omnoho bezpecnejsia a uspesnejsia cesta - nazvime to EI a jeho obdoby a odnoze :wink: pre mna to bolo logicky, empiricky a v neposlednom rade financne jasne riesenie a posun v rastlinnej akvaristike o level vyssie.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 02 Nov 2010 13:15 pm

@smik: sice je to odbocenie od ADA hnojiv - este k tomu pivu a tenellusu: bez fotky je to tazke. ale pokial si zmeral P a N a je to v norme, mozno sa to cele da vyriesit zlepsenim prudenia a tym padom aj distribuciou CO2 ku dnu akvarka. okrem toho tenellus ma rad ziviny zo dna. aj to sa da suplovat lepsim prudenim. bude :pivo: ?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod salik » 02 Nov 2010 14:11 pm

rastlinkarenie u nas..niekedy sa zda, ze uz sa to "slusne" rozbieha, a potom zrazu sem cela partia ludi neda ani ciarku jak je rok dlhy, ak sa tomu niekto zacne novy venovat, zakonite s tym niekto iny skonci..
realitu clovek zisti, az ked zacne nieco ponukat a predavat, bud nikto, alebo sa opakuju tie iste mena, moj odhad je do 10ludi
co sa tyka zahranicia, vidim velky posun vpred, ak sa toho chyti nejaka firma, co zacne ponukat novy tovar (hnojiva, substraty, kamene, korene atd.), ale nie len predaj a vybavene, zorganizuje seminare, prezentacie, sutaze, foto navody na webe, zahranicny host atd., tam je potom pekna odozva

@hnojenie; zacina sa zelenat co sa pred tym nezelenelo, neriasia sa skla a ryby nie su ku koncu tyzdna apaticke, tam vidim predchadzajuce prestrelenie N+P homemade riesenim, takze zatial ada brighty vyhovuje, ale je este skoro na celkove hodnotenie
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: ADA Brighty

Odoslaťod krto » 02 Nov 2010 15:11 pm

trošku off topic:

Ono by to chcelo na osvetu otvoriť témy nielen s hnojením PMDD a teraz ADA Brighty, ale aj metódou Toma Barra (EI)-smik, kubo, PPS Pro-kubo,...., a v nich rozobrať aj prepojenia na substráty (obohatené, pórovité, klasika), silu osvetlenia a dodávania CO2. Podstatné je ale to, že väčšina prispievateľov na akva.sk používa klasiku (neobohatené a nepórovité substráty), kde málokto skúša len tak rôzne typy hnojení (komerčné, PMDD, EI, PPS Pro,...) a referuje o nich. Samozrejmosťou je nutné mať "sadu testov" aby sa dosiahnuté výsledky dali nejako interpretovať, lebo všetko sa len na základe rastu rastlín a rias nedá. :angel:

Tato téma je peknou ukážkou tohoto spojenia a patrí k mojím TOP témam na tejto web stránke. Možno by to bol námet na ďalšie tematické číslo časopisu - akási nadstavba základu z čísiel 2, 4 a 11 a Raviolkinej stránky o základných pochodoch a chémii v akva :wink: .
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 02 Nov 2010 19:17 pm

To azet: samozřejmě pivo bude. P a N jsem neměřil ani nepamatuju :). a že nevíš co se mi v akvárku změnilo a tenelus jde tak nějak do kopru?
1. Snížil jsem průtok vody v akva.
2. Došla mi jedna CO2 bomba (používám dvě na dva filtry). No a došla samo ta která byla napojena na vývod z filtru, který CO2 tlačil ke dnu na tenelus.
3. Akvárko mi zarostlo tak že o nějakém proudění vody nemůže být ani řeč.
Takže příčina je myslím jasná :). Tak to dopadá když se pořád člověk nedokáže odprostit od dogmat :)

Ještě k těm ADA světlům. Nejsem takovej boháč abych všechno vyzkoušel na vlastní kůži :)
Tom Barr měřil intenzitu světla PARmetrem na tomto akvárku
http://www.adana-usa.com/images/gallery03/11.jpg
Měřil u dna i u hladiny (na různých místech). Akva je nasvíceno 3 x 150W ADA solar. Intenzita světla se v porovnání s T5 trubicemi rovnala zhruba výkonu 0,5 W/L. Takže se dá usoudit, že udávaná watáž se nerovná odpovídající svítivosti při jiných zdrojích světla. Navíc Amano svoje světla dává poměrně vysoko nad nádrže.

To salik: zajímalo by mě jak by fungovaly ADA hnojiva bez jejich (nebo jiného) obohaceného substrátu. (to nemyslím jako ironii, ale fak by mě to zajímalo)

Nevím jestli znáte. Ať tady nejsem úplně za zaslepeného propagátora EI :). Tady je takové malé subjektivní porovnání. Použij googlepřekladač.
http://viktorlantos.com/wordpress/2009/ ... ronajaert/

to Krto: tak jak jsem psal výše, ono v podstatě každá z uvedených metod se dá nazvat EI. Ať použiju jakoukoli metodu hnojení nebo systém hnojení, vždy musím dát rostlinám to co potřebují k růstu. EI jenom vychází z toho, že všechno co rostliny potřebují k rychlému růstu se dá celkem v pohodě změřit, případně nadávkovat hnojivo tak abych věděl kolik ho tam leju. Jedinej problém je s CO2 a na něm to pak celé stojí a padá.
Proto volám NEBOJTE SE P a N PŘI DOBRÉM CO2 NEMÁ ŘASA ŠANCI :)
Jinak ať žije Liebiguv zákon :).
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod salik » 03 Nov 2010 11:06 am

smik napísal:Ještě k těm ADA světlům. Nejsem takovej boháč abych všechno vyzkoušel na vlastní kůži :)
Tom Barr měřil intenzitu světla PARmetrem na tomto akvárku..
myslim ze HID a T5 sa neda takto porovnavat, otvoreny priestor nad nadrzou, hru tienov ktore s T5 nedosiahnes, rozne K pri pouziti jedneho zdroja
vela w/l sa nahanal pri holandanoch, pri "nature" akvariach to vobec neplati
ada_solar.jpg


smik napísal:To salik: zajímalo by mě jak by fungovaly ADA hnojiva bez jejich (nebo jiného) obohaceného substrátu. (to nemyslím jako ironii, ale fak by mě to zajímalo)..
neskusal som, ale celkovo su nastavene na ovela nizsie koncentracie ako u PMDD/PPS Pro/EI atd.

azet napísal:@smik: sice je to odbocenie od ADA hnojiv - este k tomu pivu a tenellusu: bez fotky je to tazke. ale pokial si zmeral P a N a je to v norme, mozno sa to cele da vyriesit zlepsenim prudenia a tym padom aj distribuciou CO2 ku dnu akvarka.

distribucia co2 ku dnu akvaria?
neviem ci ste si vsimli ako dava ada co2 do akvaria, sup na jednu stenu, kludne aj 10cm od hladiny...
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 03 Nov 2010 14:28 pm

salik napísal:vela w/l sa nahanal pri holandanoch, pri "nature" akvariach to vobec neplati


To já nerozporuji. PAR jednotka je PAR jednotka je jedno pod čím je naměřená. Já jen tvrdím, že obecná představa je asi taková. Amano do 500 L nádrže svítí 450 W, tak já dám taky 450W do své pětistovky. Jenže nekoupí Amanovy lampy, ale dá T5 nebo HQI a ono není 450W jako 450W. Já tím chtěl říct tolik, že Amano do svých nádrží nepraží tolik světla jak by se mohlo zdát. Když mrkneme na poslední nádrže Olivera Knotta tak ve svých 540L používá 0,4W/L T5.
To tvrdí i Tom Barr. Dej rostlinám dostatek všeho co potřebují k růstu a dle Liebigova zákona je omezuj pouze světlem. Lépe se dá ovládat akva kde je 0,5W/L než akva s 1W/L. Drtivé většině rostlin těch 0,5W stačí (zjednodušeně).
Někde jsem kdysi viděl nějakou stránku kde byla statistika intenzity světla u Amanových nádrží a vycházelo z ní, že nejčastěji používá intenzitu 0,5W/L



salik napísal:distribucia co2 ku dnu akvaria?
neviem ci ste si vsimli ako dava ada co2 do akvaria, sup na jednu stenu, kludne aj 10cm od hladiny...


Všiml. A na noc zvedá svoje lilly výtoky a provzdušňuje vodu což je super, ale komu by se to chtělo furt dělat.

To je právě o zvoleném systému provozování "amanovského" akvárka. Systémy jako je ADA, PPS, PMDD jsou založené na nízkých koncentracích živin ve vodním sloupci a fungují převážně na principu omezení rostlin fosforem. Tím si můžou dovolit používat nižší koncentrace CO2. Pokud chci rostliny donutit k raketovému růstu a dám jim všeho dostatek včetně P. Pak mají zvýšené nároky na CO2 jeho dostatečně vysokou hodnotu a jeho distribuci po nádrži. Proto je lepší natlačit CO2 ke dnu aby se dostal i k nižším rostlinám a do všech koutů.
I např Knott používá celkem nízké koncentrace CO2.
Je to všechno o souvislostech. Ano můžu používat nízké CO2 (a ještě blbě rozpuštěné), ale musím balancovat na té hraně dostatku nedostatku makro mikro prvků. Rostliny porostou, ale né tak jak by mohli. Prostě priority. A vůbec netvrdím, že je tento přístup špatný. Jen pro začátečníka možná moc obtížný.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 03 Nov 2010 14:55 pm

salik napísal:
azet napísal:@smik: sice je to odbocenie od ADA hnojiv - este k tomu pivu a tenellusu: bez fotky je to tazke. ale pokial si zmeral P a N a je to v norme, mozno sa to cele da vyriesit zlepsenim prudenia a tym padom aj distribuciou CO2 ku dnu akvarka.

distribucia co2 ku dnu akvaria?
neviem ci ste si vsimli ako dava ada co2 do akvaria, sup na jednu stenu, kludne aj 10cm od hladiny...


:) znie to mozno neuveritelne, ale toto je uplne najvyssi level mojich poznatkov a som na seba hrdy, ze mi konecne svitlo po mnohych rokoch pokusov a omylov - prudenie a distribucia co2. alfa a omega. tuto to stoji takto jednoducho, ako dve facky - to je ta nadhera, ale uplne seriozne: vedel by som o tom zapisat min. dve strany a poslali by ste na mna panov v bielych plastoch. ked sa tieto dve facky zvladnu, uz to len pekne udrzujes hnojivkom.

amano toto ma uz prekuknute roky rokuce :idea: . nenechaj sa pomylit, to, ze je difuzor v niektorych jeho instalaciach 10cm pod hladinou neznamena, ze prud vody bublinky neroznesie dokladne po celej nadrzi, v pripade kobercov az uplne ku dnu. samozrejme, ze prospieva porozny substrat, ktory umozni ake-take prudenie, atd. atd. na druhej strane, amano ma nadrze, kde su difuzory v kazdom rohu. prepadove filtre a silne pumpy, vzduchovanie cez noc, a a a... vsetko ostatne, ci osvetlenie, ci step1 alebo 2, ci vodicky alebo nie, to je niekde uplne na chvoste.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 03 Nov 2010 15:07 pm

azet napísal: vedel by som o tom zapisat min. dve strany


Piš prosím. Já bych si je s chutí rád přečetl.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.