ADA Brighty



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: ADA Brighty

Odoslaťod krto » 03 Nov 2010 15:23 pm

... tiež by som bol vďačný za tvoje poznatky, priznám sa nepochopil som načo v noci vzduchuje a ďalšou vecou je tá distribúcia CO2 - myslíš že techniku (čerpadlá-pumpy) potrebnú pre rovnomernú distribúciu pri fotení vyťahuje alebo nejakým iným šikovným technickým spôsobom to zabezpečuje?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: ADA Brighty

Odoslaťod pha » 03 Nov 2010 16:06 pm

krto: odpovede na vsetky tieto otazky plus kopec dalsich vysvetleni najdes na http://ukaps.org/forum/index.php
treba sa nalogovat, fakt su to machri, dobre to vysvetluje moderator ,,ceg4048,, :pivo:
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod krto » 03 Nov 2010 16:19 pm

Ď. Síce nevládnem takou angličtinou aby som si to bez problémov prečítal, ale pokúsim sa :pivo: .
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: ADA Brighty

Odoslaťod pha » 03 Nov 2010 16:56 pm

:) tiez pouzivam prekladac google, ide to pomalsie, ale fakt sa to oplati. Potom to mozeme dat niekedy na stretku dokopy :?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 03 Nov 2010 20:43 pm

krto napísal:... tiež by som bol vďačný za tvoje poznatky, priznám sa nepochopil som načo v noci vzduchuje a ďalšou vecou je tá distribúcia CO2 - myslíš že techniku (čerpadlá-pumpy) potrebnú pre rovnomernú distribúciu pri fotení vyťahuje alebo nejakým iným šikovným technickým spôsobom to zabezpečuje?


V noci vzduchuje spousta rostlinkářů. Jde v podstatě o takové odlehčení živým organismům, které jsou přes den vystaveny vyšším dávkám CO2. Jak známo rostliny v noci CO2 nepotřebují a naopak spotřebovávají kyslík, který potřebují i ryby raci a ostatní havěť. Účelem je, po zhasnutí světel vytěsnit zbytečné CO2 z vody, tím ho dostat z krve havěti, dodat kytkám a všechny připravit na další pořádnou dávku CO2 následujícího dne.

To pha: Jo Clive (ceg4048) je takovej EI fanatik a dokáže to pěkně podat. Dobrej zdroj informací na ukaps.org je i Mark "saintly" Evans, George Farmer ale i ostatní. Navíc nedělají z ničeho tajnosti a nemají problém fundovaně odpovědět na cokoli.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod smik » 03 Nov 2010 20:54 pm

krto napísal: ďalšou vecou je tá distribúcia CO2 - myslíš že techniku (čerpadlá-pumpy) potrebnú pre rovnomernú distribúciu pri fotení vyťahuje alebo nejakým iným šikovným technickým spôsobom to zabezpečuje?


Na focení se běžně technika vytahuje.
Na druhou stranu je možno na youtube shlédnout videa z Niigaty kde je možné vidět, to co píše salik. Proud v nádržích není nikterak velký (např. pokud srovnám s Evansovými nádržemi) a CO2 je převážně distribuováno přes keramické kapsle, které jsou umístěny v horní polovině vodního sloupce nádrže. Nicméně filtry má Amano celkem výkonné. Tuším na nějaké fotce jsem viděl, že měl ve skříňce pod akvárkem 2 filtry a reaktor na CO2, ale jestli to tak má u všech? To by chtělo se vypravit do Japonska :D
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: ADA Brighty

Odoslaťod azet » 04 Nov 2010 12:56 pm

tak, tak. ja este doplnim svoj nazor, ze prudenie v amanovych nadrziach povazujem za dostacujuce. ani nie prehnane, ani prislabe. za normalnych okolnosti staci na akvaria do dajme tomu 90cm dlzky jeden vhodne dimenzovany externy filter - amano pri svojich najmensich akvariach pouziva eheim classic a u vyssich litrazach svoje super jet filtre (princip precerpania vody filtrom ála eheim classic a vie preco).

su potom extremy, ale samozrejme aj nadrze ktore to vyzaduju, kde majitelia pouzivaju externe filtre 2 a viacere, pustene paralelne, do serie, pridavne hlavice, koralie a obdobne cerpadla. zavisi od okolnosti a aj od filozofie. pri hnojeni do vodneho stlpca, cize zjednodusene dajme tomu EI je otazka prudenia a dostatocneho co2 v celom stlpci uplne najkritickejsim parametrom. v pripade vyzivneho substratu AS a hnojenia relativne malymi "doporucenymi" davkami brighty vodiciek hraje prudenie rovnako nemalu rolu - tekute hnojivo sa musi dostat ku vsetkym rastlinam, ktorym stvoritel nedal mohutny korenovy system (vacsina stonkatych, paprade, machy...) kedze makra tu uz niesu natolko zastupene vo vode a su ihned skonzumovane (za predpokladu ze to rastie a akva je pod kontrolou) nieje nasytenie co2 az natolko kriticke. ale nesmie sa podcenit.

osobne to mam uz skoro v kazdom akva vyriesene tak, ze sa nevyhnutne nesnazim keramicky difuzer umiestnit tak, aby bol co najhlbsie a bublinka prekonala co mozno najdlhsiu cestu smerom k hladine. mam ich bezne ani nie 10cm pod hladinou, avsak pekne v priamom prude z filtra, ktory je nasmerovany tak, ze voda spravi svoje kolecko po celom akva.

@salik: tak aj s ADA hnojivom opatrne. aj ked je ich koncentracia pomerne mala (s vynimkou brighty K) je mozne ho predavkovat v pripade, ze odber zivin viazne. mozu byt apaticke ryby, ale aj uhyn kreviet a pod. pisal si o tychto priznakoch pri hnojeni DIY mixu N a P. nahodou si tieto hodnoty v tom danom momente nemeral? je to stale pre mna nezodpovedana vec - jasne, ze zavisi od citlivosti zivocicha - ake su iste bezpecnostne mantinely pri hnojeni s makro a mikro, co2...

pre mna krasa amanovych akvarii a jeho systemu, mimo toho ze su to pre mna stale top akvaria, je v nameranych hodnotach. byt rybou, tak sa v takej vode citim urcite super :D ajtak, docielit to v normalnych (nasich) podmienkach je nielen o reverzke.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ADA Brighty

Odoslaťod chnuro » 12 Apr 2011 11:49 am

Tuto temu som nasiel uplne nahodou a zapacila sa mi rovnako ako "metody provozu rostlinnych akvarii". Niektore suvislosti mi dochadzaju az casom a pocas citania mi zneju ako "bla-bla-bla-blabla, blabla". Pre mna - nevyskusas, nevies :-), som vdacny za takuto uroven fora.

smik napísal:...
V noci vzduchuje spousta rostlinkářů. Jde v podstatě o takové odlehčení živým organismům, které jsou přes den vystaveny vyšším dávkám CO2. Jak známo rostliny v noci CO2 nepotřebují a naopak spotřebovávají kyslík, který potřebují i ryby raci a ostatní havěť. Účelem je, po zhasnutí světel vytěsnit zbytečné CO2 z vody, tím ho dostat z krve havěti, dodat kytkám a všechny připravit na další pořádnou dávku CO2 následujícího dne.
...

toto ma celkom zauima, akurat si to neviem nejako racionalne vysvetlit a tu na akve sa spomina castejsie dolezitost CO2 vo vode, ako kysliku. Pritom bez O2 by v akva nebol ani ten nami podporovaný život, čo tam je.

Moje chapanie je, ze vyssie mnozstvo O2 v noci dodávané napriklad vzduchovaním môže pomôcť napr. nitrifikacnym bakteriam, ktore z vysokeho CO2 cez den nejako extra neprosperuju. Dodávaním O2 podporím nitrifikačné procesy, odľahčím "háveď" :-), ktorá bude cez deň po "dobrom odpočinku" aktívnejšia a menej stresovaná. Ale čo rastlinky? U nich si nejaký praktický dopad predstaviť neviem.

Alebo to preháňam?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: ADA Brighty

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 12 Apr 2011 12:17 pm

No aj mňa toto dosť zaujalo, nad vzduchovaním cez noc som vôbec neuvažoval a asi ani nebudem lebo pre mňa je to technicky dosť obtiažne. Odradzuje ma aj to, že dosť často skočím na plantedtank.net a sú tam fakt niektorí borci s krásnymi rastlinnými akváriami a tí zastávajú metodu pridávania Co2 24/7. Čiže 24 hodín denne 7 dní v týždni. Samozrejme treba si uvedomiť že rastlinné akva nie je žiadna spoločenská nádrž s milion rybami. Ja idem na tento spôsob už asi 2 týždne a veľmi sa mi to osvedčilo, hlavný výhodu vidím v tom, že Co2 dobre drží hladinu Ph a keďže ho nevypínam Ph je dosť stála, čo by pri vypínaní Co2 na noc a tobôž už pri vzduchovaní spôsobilo riadne výkyvy. A z vlastných skúseností viem, že veľké výkyvy Ph=riasa.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Gogi » 12 Apr 2011 13:13 pm

ja som len teoretik v tychto veciach ale nerozumiem comu nerozumies chnuro :lol:
o O2 sa nepise lebo neni co pisat, prosto musi byt vo vode, cim je vyssia teplota tym je ho menej(preto je v oceanoch cim blizsie k polom ty viac zivota)... obsah O2 a CO2 vo vode je na sebe nezavysly, ovsem vzduchovanim dojde k pohybu vody, a hlavne hladiny, co sposobuje "vytesnanie" CO2(akvaristi tu tomu tak zvyknu hovorit, ide o samovolny unik CO2 z vody, ktory je tym vecsi cim vecsia je plocha hladiny a cim viac sa hladina hybe)
CO2 otravuje zive organizmy(co sa pametam, vzdy sa tu hovorilo o rybickach, krevetkach a spol, nie o nitrifikacnych bakteriach, aj ked aj tie potrebuju kyslik na aerobne procesy), sam som si to par krat vyskusal, nechtiac
rastlinky bez svetla tiez spotrebovavaju O2 a produkuju CO2(toto musi vediet snad kazdy koho rastlinky zaujimaju co i len okrajovo), takze v noci moze prichadzat k rozladeniu zivych organizmov, kedze rastlinky zacnu tiez spotrebovavat O2 a produkovat CO2(co ti vyriesi regulacia CO2 pH sondou),
predstav si situaciu ze cez den tlacis CO2 nadoraz(z pohladu zivocichov), ze si si vyladil davkovanie na maximum a tlacis do akva aj dostatok zivin, ak budes toto iste mnozstvo CO2 pridavat aj v noci tak uz sa asi dostanes za hranicu unosnosti pre zivocichov(kedze rastlinky ti uz nebudu odoberat CO2 z vody a navyse ho sami produkovat)

hmmm, tak neviem ci z tohto mojho balastu nieco pochopis, ked tak nech to daky admin zmaze aby som len neplietol ostatnych
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: ADA Brighty

Odoslaťod chnuro » 12 Apr 2011 13:32 pm

46_Lubo_46 napísal:...A z vlastných skúseností viem, že veľké výkyvy Ph=riasa.

Áno, ale to platí iba počas doby svietenia, kedy funguje fotosyntéza. Už v dobe rozsvietenia svetiel by si mal mať "pracovný" obsah CO2 vo vode a udržiavať ho konštantný počas celého dňa - teda aj konštantné Ph.

Mne to okysličovanie v noci príde zauímavý nípad, aj keď to nerobím. Vyvoláva to vo mne pocit, že robím dobre živošístvu a prispieva to k jeho celkovej kondícii. To sa môže odzrkadliť na ich aktivite v akváriu. Potácajúca sa rybička nie je dobrou vyzitkou, a po pravde, mňa by hrýzlo svedomie, že jej ubližujem. Veď je to živý tvor! Preto ma zaujíma názor na dodatočné okysličovanie v noci.

Osobne púšťam CO2 do akva až 4h pred rozsvietením, aby som dosiahol želaného efektu (začínal som na 1h pred..). Toto je ale individuálne, rovnako ako množstvo bubl./min. S dropcheckerom a samostatným riadením, nezávislým od svetla, to ide odsledovať za víkend.

Gogi napísal:ja som len teoretik v tychto veciach ale nerozumiem comu nerozumies chnuro :lol:
o O2 sa nepise lebo neni co pisat, prosto musi byt vo vode, cim je vyssia teplota tym je ho menej(preto je v oceanoch cim blizsie k polom ty viac zivota)... obsah O2 a CO2 vo vode je na sebe nezavysly, ovsem vzduchovanim dojde k pohybu vody, a hlavne hladiny, co sposobuje "vytesnanie" CO2(akvaristi tu tomu tak zvyknu hovorit, ide o samovolny unik CO2 z vody, ktory je tym vecsi cim vecsia je plocha hladiny a cim viac sa hladina hybe)
CO2 otravuje zive organizmy(co sa pametam, vzdy sa tu hovorilo o rybickach, krevetkach a spol, nie o nitrifikacnych bakteriach, aj ked aj tie potrebuju kyslik na aerobne procesy), sam som si to par krat vyskusal, nechtiac
rastlinky bez svetla tiez spotrebovavaju O2 a produkuju CO2(toto musi vediet snad kazdy koho rastlinky zaujimaju co i len okrajovo), takze v noci moze prichadzat k rozladeniu zivych organizmov, kedze rastlinky zacnu tiez spotrebovavat O2 a produkovat CO2(co ti vyriesi regulacia CO2 pH sondou),
predstav si situaciu ze cez den tlacis CO2 nadoraz(z pohladu zivocichov), ze si si vyladil davkovanie na maximum a tlacis do akva aj dostatok zivin, ak budes toto iste mnozstvo CO2 pridavat aj v noci tak uz sa asi dostanes za hranicu unosnosti pre zivocichov(kedze rastlinky ti uz nebudu odoberat CO2 z vody a navyse ho sami produkovat)

hmmm, tak neviem ci z tohto mojho balastu nieco pochopis, ked tak nech to daky admin zmaze aby som len neplietol ostatnych

@Gogi - teoretik som v tomto aj ja a v podstate si len zopakoval zakladne veci z prirodovedy ;-) a tvojim prispevkom si mi odpovedal na otazku:
chnuro napísal:...
Alebo to preháňam?

Takze ja: :-D :-D :-D a dalej to uz nebudem komentovat :-P, lebo sme poriadne off-topic.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: ADA Brighty

Odoslaťod Gogi » 12 Apr 2011 17:14 pm

a v podstate si len zopakoval zakladne veci z prirodovedy
sak prave, asi som nepochopil na co sa pytas, resp. o com je tato debata,

jednu vec ktoru som zabudol v napisat - treba skusit pohladat info o tom ako vplyvaju vykyvy pH(den/noc) na rybicky, tento problem sa kedysi preberal a boli tu aj take nazory ze vykyvy pH(vytesnovanie CO2 cez noc) sposobuju rybickam viac problemov ako osohu
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.