'Štetinková riasa'



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re:

Odoslaťod skala » 19 Apr 2004 09:58 am

ano, Iq, krm menej a uvidis
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re:

Odoslaťod Ig » 19 Apr 2004 10:03 am

skala napísal:ano, Iq, krm menej a uvidis

Co uvidim?
Ze zmizne riasa, alebo ze zmiznu panciernicky??? :o
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re:

Odoslaťod skala » 19 Apr 2004 10:12 am

ked krmis menej, budes mat menej rias - to uvidis. pancierniky si iste nieco najdu, napr. riasy :)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod salik » 19 Apr 2004 19:58 pm

gabriela napísal:ja skusam na dlhu vlaknitu riasu raselinu aj slamu...

...slamu? to si niekde citala ci pocula? uvazujem v com moze pomoct ale nic ma nenapada
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re:

Odoslaťod skala » 20 Apr 2004 06:59 am

ano, salik, slama sa pouziva. je to vsak povedal by som "liek starej matere". zrejme nejako suvisi s faktom, ze sucha slama obsahuje velmi vysoky aj 50:1 pomer C ku N. Je to velmi silne hnojivo, ktore sa vsak prejavi v pode az cca po 4 rokoch, kedze C je zakladna stavebna latka organizmov a slama ho ponuka extremne vela. normalny hno ma 30:1. Jeho nasledkom dochadza ku masivnemu rozvoju bakterii, avsak vsetko sa spotrebuva na dalsie narasty rozkladu, takze rastliny (plodiny) nerastu.

pisem tak, lebo som o tom rozmyslal uz davno, mozno slama "odobera" ziviny tym, ze vytvara vyzivny substrat pre mikroorganizmy. tym riasy stratia zdroj a zrejme potom chradnu.

avsak davkovanie, a vobec pouzite je otazne.

ak by to tak fakt bolo, je to len moja hypoteza, tak je to podobne ako s "normalnymi" zivinami - svetlo, CO2. Fe, stopove latky atd.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod gabriela » 20 Apr 2004 09:16 am

Okrem toho co vsetko porozpraval skala a comu nemusim rozumiet ;)
som to citala v nejakom starom AT cku, a ja si predstavujem ze by tam mohlo fungovat nieco ako pri raseline, alebo dreve, huminiove (a ine) kyseliny a tak. Neviem asi mi chyba svetlo, davkovanie je take ze do rybnicka hodis snop slamy zatazeny vo vreci a riasy (hlavne tie zelene vlaknite) sa zacnu samy rozpadavat. Inak farbi vodu tak trochu do zlta.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 20 Máj 2004 10:33 am

Takze opat som sa zadival po dlhsom case do akvarka a zistil som ze takto sa maju moje riasy.

Cierna stetinkova riasa je prec. Mam iba par chumacikov na korenoch, ale to je vsetko. Co sa ale tyka listov, tak uplne zmizla. Pred tyzdnom som kupil 4 mrenky siamske a teraz sa bojim aby mi nezahynuli od hladu :lol: .

Zelene riasy tiez skoro uplne vymizli. Jedine kde ich pozorujem, je anubias barteri var. nana. Nachadza sa iba na starych listoch a iba vo velmi jemnom povlaku. Dalej stetinky tejto selenej riasy badam este na listoch valisnerii a to iba na dlhych, ktore plavaju na hladine.

Co je vsak na zaplakanie je pozadie, kde mam uplne husty travnik zelenej riasy a aj zelenej stetinkovej riasy, ktora miestami dosahuje aj 30 cm ak ich necham dorast. To uz som ale vymyslel, ze cez pozadie prehodim na par tyzdnov ciernu PVC foliu.

Keby som mal zhodnotit dovody preco sa tak stalo s riasami, tak je to urcite sposobene zmenou osvetlenia a aj tym, ze sa mi stabilizovalo prostredie v akvarku a aj rastlinky sa poriadne zakorenili, takze naplno funguju. Pred tym som ich casto presadzal co im sposobovalo nemale stresy a nemohli sa dostatocne vyvijat.

Kedze specifikaciu akvarka som uz pisal, pridam este sposob svietenia:

1x Ziarivka OSRAM FLUORA L30/77, .............................. doba svietenia od 07:30 do 12:00 a od 18:30 do 22:30
2x Ziarivka OSRAM LUMILUX Cool White L30/21-840, ... doba svietenia od 11:00 do 14:00 a od 16:00 do 20:00
1x Ziarivka OSRAM LUMILUX DayLight L30/11-860, ....... doba svietenia od 09:30 do 21:00

Tymto sposobom vytvaram urcity denny svetelny rezim a na raslinkach a rybkach vidim, ze su v dobrej kondicii.


PS: Neaplikujem ani CO2 ani PMDD a nepouzivam UV-C.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re:

Odoslaťod barky » 20 Máj 2004 10:36 am

Myslim, ze co sa tyka toho pozadia - mal by si vyskusat par hladnych ampularii - mne krasne spasali zelenu stetinkovu riasu - ako take kravy :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re:

Odoslaťod nino_q » 20 Máj 2004 11:07 am

neboj sa, SAE ti od hladu nepokapu, vzdy si nieco najdu a nepohrdnu ani vlockami alebo patentkami
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 20 Máj 2004 14:49 pm

barky napísal:Myslim, ze co sa tyka toho pozadia - mal by si vyskusat par hladnych ampularii - mne krasne spasali zelenu stetinkovu riasu - ako take kravy :-)

No mal som jeneho z rodu ampularii, volal som ho pretekar, lebo neuveritelne rychlo "behal" po akvarku. Ibaze raz vopchal hlavu do kosicka od nasavania filtra a odvtedy sa stal legendou, pretoze uz nie je medzi nami. Bol to taky vsezrut a najviac mu chutila Glossostigma, vtedy som myslel, ze mu dam roubik do ust (alebo ak sa to da o slimakovi povedat). Behat po pozadi som ho videl len zriedkavo.

Inak co sa tyka pozadia som to nejak nerozoberal. Totizto je robene technikou epoxid + piesok. Uz som ho par krat aj mechanicky oskraboval srobovakom, pretoze to nejde dole ani kefkou. Je to taky dobre hunaty nepoddajny koberec. Inak povrch pozadia je uplne drsny -> idealny na prichytenie hocijakej riasy.
Jedneho casu som mal o pozadie oprety kus bridlice a ked som ju dal prec tak tam ostal svetly flak bez rias ( to ma inspirovalo k tej folii). Este je zaujimave to, ze tie riasy rastu iba v strednej casti pozadia( ma to taky elypsovity tvar). Dokonca aj hore, kde maju dostatok svetla sa nevyskytuju.

Este obrazky:

gallery/image_page.php?&image_id=1903
gallery/image_page.php?&image_id=1902
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Phantom » 21 Máj 2004 22:14 pm

Zajtra t.j. 22.5.2004 sa pustim do likvidacie a zamedzeniu dalsiemu rozvoju riasy stetenkovitej .Ako prve stiahnem vodu,strk som kupil novy a aj drevo...Rozhodol som sa prestat pouzivat hnojivo JBL zjemnim vytok z filtra,kupim Black Molly a Mrenku siamensis.Drzte mi palce
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re:

Odoslaťod azet » 22 Máj 2004 22:58 pm

nino_q napísal:neboj sa, SAE ti od hladu nepokapu, vzdy si nieco najdu a nepohrdnu ani vlockami alebo patentkami


:oops: no, mne sa to skoro stalo :roll: , SAE som prelovil o 5 min 12 do takeho "odpadoveho" akvarka, kde davam prebytok rastlin. musel som ju dobre vykrmit, bol to pohlad ako na anorekticku, proste kost a koza. :? ledva plavala. dnes, po par mesiacoch je uz uplne fit.

problem bol v tom, ze riasy, ktore som mal v akva, jej nechutili, zozrala takmer cely mach (ostali len hole stonky) a ked som krmil ryby, tak bola vzdy velmi placha (to bol aj hlavny problem, jednoducho som ju takmer nikdy nevidel a skoro posla). to co padlo na dno jej zozrali krevety...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re:

Odoslaťod nino_q » 23 Máj 2004 07:59 am

zaujimave, tie nase nie su vobec plache, ked strcime ruku do akvaria, zacnu ju 'obhryzat' - je to celkom sranda :)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re:

Odoslaťod salik » 23 Máj 2004 08:29 am

nino_q napísal:zaujimave, tie nase nie su vobec plache, ked strcime ruku do akvaria, zacnu ju 'obhryzat' - je to celkom sranda :)
to iste aj u mna, take spravanie som u inych ryb este nevidel, ale aj ty nino aj ja ich mame viacej kusov, mozno ze ked je sama tak je v strese a schovava sa..neviem
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re:

Odoslaťod Astrid » 23 Máj 2004 11:26 am

salik napísal:
nino_q napísal:zaujimave, tie nase nie su vobec plache, ked strcime ruku do akvaria, zacnu ju 'obhryzat' - je to celkom sranda :)
to iste aj u mna, take spravanie som u inych ryb este nevidel, ale aj ty nino aj ja ich mame viacej kusov, mozno ze ked je sama tak je v strese a schovava sa..neviem

Alebo by to mohlo byt aj velkostou akvarka... Celkovo sa mi zda, ze v mensej nadrzi su ryby viac stresovane, ako vo vacsich akvarkach. A azet ma to akva dost male...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re:

Odoslaťod Vai » 24 Máj 2004 08:11 am

salik napísal:
nino_q napísal:zaujimave, tie nase nie su vobec plache, ked strcime ruku do akvaria, zacnu ju 'obhryzat' - je to celkom sranda :)
to iste aj u mna, take spravanie som u inych ryb este nevidel...


Podobně mě ožužlává ruce ponořené v akváriu také parmička (labeo) červenoploutvá Epalzeorhynchus frenatum, oproti Crossocheilus siamensis má její okusování o něco slabší "sílu stisku". Jiný druh z kaprovitých ryb, parmička Garra rufa se používá s úspěchem při léčbě lupénky. Možná že SAE se dá použít nejen proti řasám :-)
Obrázok
http://www.psoriasisnet.cz/
http://sweb.cz/LZeman/
http://www.lazne-rybicky.cz/lazne.htm
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re:

Odoslaťod Ig » 24 Máj 2004 11:09 am

salik napísal:
nino_q napísal:zaujimave, tie nase nie su vobec plache, ked strcime ruku do akvaria, zacnu ju 'obhryzat' - je to celkom sranda :)
to iste aj u mna, take spravanie som u inych ryb este nevidel, ale aj ty nino aj ja ich mame viacej kusov, mozno ze ked je sama tak je v strese a schovava sa..neviem

U mna to mrenky nerobia i ked ocucuju co sa da. Ale tetry krvave a cervene mi zobkaju do znamienok na ruke, alebo potom do bubliniek, ktore sa zachytia na chlpoch, ked ponorim ruku do akvarka.

S poctom rybiek to mozno bude mat nejaky suvis, pretoze vsetky tieto mam v pocte nad 8, okrem SAE, tie su styri.


Od coho vznikla skratka SAE???
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re:

Odoslaťod nino_q » 24 Máj 2004 11:26 am

Siamese Algae Eater - siamsky pozierac rias
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 12:58 pm

Aj ked po nasom je to crosochelius siamensis :)
Alebo mrenka jednopruha ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re:

Odoslaťod Ceco » 24 Máj 2004 14:35 pm

... alebo Mrenka siamska
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod evzen » 07 Júl 2004 14:21 pm

Prehravam na celej ciare. Zatial bojuju 2x SAE, 3x Prisavka thajska, 5x Moly. Akva 260l. Vymena vody kazde dva tyzdne 30%. Udajne mam este skusit externy filter.
gallery/image_page.php?&image_id=2185
gallery/image_page.php?&image_id=2186
gallery/image_page.php?&image_id=2187
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re:

Odoslaťod Phantom » 07 Júl 2004 14:47 pm

Nic si z toho nerob ja som sa uz stym zmieril.Urobil od zakladu nove akvarium,prestal hnojit,znizil vytok z filtra no a kupil som 5 SAE no a objavila sa zase ta riasa.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re:

Odoslaťod skala » 07 Júl 2004 14:47 pm

evzen, skus Echinodor, nejaky vacsi. staci mozno jeden koren
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 07 Júl 2004 15:13 pm

evzen napísal:Prehravam na celej ciare. Zatial bojuju 2x SAE, 3x Prisavka thajska, 5x Moly. Akva 260l. Vymena vody kazde dva tyzdne 30%. Udajne mam este skusit externy filter.

No ako som tak videl Tvoje foto, tak si na tom upne v pohode a hned Ti poviem aj preco.
Z fotiek vidiet, ze stetinka nie je na zdravych listoch, ale iba na tych ktore su uz dlhy cas vyrastene (vid. foto 2187). Tiez som to mal takto presne ako Ty. Co som robil bolo, ze som pravidelne odstranoval vsetky mozne zdroje stetinky. To znamena, ze ked som mal takto zarastene listy, tak som ich odstrihol. Kamienky povyberal, koren vybral oskrabal, atd... . Ak napriklad Hygrophila zostala do polovicky ostrihana, tak som ju odstrihol a zasadil znova.

POZOR!!! nemozes vsak urobit narazove zostrihanie vsetkeho, lebo ak povedzme 80% rastlin bude nanovo zasadenych, tak sa Ti zase narusi rovnovaha v ekosysteme a nic nevyriesis (len poriesis - to je z toho vtipku, ze aky je rozdiel medzi poriesit a vyriesit -> taky ako medzi posrat a vysrat! ehm.)

Exteny biofilter by som len odporucal, pre Tvoje akva tak minimalne 6L naplne.

Dalsia vec: Nie som si isty, ci 30% vymeny vody naraz nie je vela, pretoze ak doplnas napriklad priamo z vodovodu, tak opat vyrazne narusujes ekosystem uz len zmenou chemizmu a teploty. Tym mozu trpiet prave uzitocne zivocichy - bakterie a zdrave casti rastlin.
POZNAMKA!!! Myslim 30% vymeny v tomto velmi citlivom stadiu, lebo 30% je uplne bezna vec.

Ak si dopre spominam, tak ja som mal viditelne pozitivne vysledky zhruba za 6 tyzdnov.

Doporucil by som Ti este zamysliet sa ci splnas vhodne podmienky pre rast rastlin (svetlo, teplota, chemizmus). Lebo ak sa dari rastlinkam, tak riasa bude vyrazne ustupovat (opakujem, ale aj Tvojim mechanickym zasahom), lebo uz nebude mat v akvarku tolko lozisk kde by sa mohla vyskytnut (napr. chore listy)

Prajem Ti preto vela trpezlivosti. :wink: :wink: :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.