Náhly úhyn prísavníkov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod hooligansfc » 13 Júl 2008 12:02 pm

Chcel by som sa opytat, ci niekto nevie posudit alebo odhadnut dovod nahleho umrtia prisavnikov.Akva je dost male cca 25 litrov, teplota kolise medzi 23 - 26 stupnami.Ide o to ze minuly tyzden nahle zdochol parik albinov ancitrusov,boli culy a nahle boli rano mrtvy.Medzitym sa ale doniesol a zaviedol do akvaia druhy parik prisavnikov klasickych tmavych.Tie zdochli zhruba po tyzdni takisto z neznamych pricin.V akva su este akvarijne zabky,skalare a karasy.Tie su v poriadku akurat karasom sa na hrdle akokeby spravili zltozelene skvrny.Treba tomu venovat nejaku osobitu pozornost?Myslim prisavnikom.Za kazdu odpoved vopred diky.Este chcem podotknut, ze sme pouzili do vody pripravok ALGIN na potlacenie sirenia rias.Bolo to ale podla navodu na pouzitie.[/b]
hooligansfc
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Júl 2008 20:10 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Odoslaťod Mariok » 13 Júl 2008 15:45 pm

Otrávili ste ich! V 25l vody udržať tú osádku nažive dlhodobo by dokázal profesionál cez akvária a to len vtedy, keby si chcel dokázať, že na to má!!! Inak by to nerobil, lebo vie, že je to blbosť. Nemienim k tomu nič ďalšie vysvetľovať ignorantom. :evil:
Ak nimi nieste, bude vás zaujímať táto stránka, venujete jej čas a nájdete odpovede prečo Vaše akva s tým osadenstvom nemôže fungovať.
P.S. : 1. Rybky umierajú pri vyskokom obsahu dusíkatých látok v napohľad krištáľovo čistej vode (každý druh má rôznu toleranciu).
P.S. 2: Vytvoriť a udržať biologickú rovnováhu v tak malom akva je skoro nemožné (v domácich podmienkach).
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: nahly uhyn prisavnikov

Odoslaťod hooligansfc » 13 Júl 2008 17:08 pm

daikujem za odpoved, ide o to ze mesiac a pol to fungovalo v pohode boli tam 2 karasy , 2 zabky a 2 ancitrusy...Akonahlen sme doviezli dalsie rybky, ktore boli kupene v Hornbachu, zacali sa problemy.O 2 dni skapali prve ancitrusy a dnes sme spozorovali aj cerveny povlak, akokeby zilky na plutvach karasov.Myslite ze sa mohla do akvaria dostat nejaka choroba alebo pliesen?Dakujem
hooligansfc
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Júl 2008 20:10 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Mariok » 13 Júl 2008 17:47 pm

Kúpte si napr. AZOTAN a AZOTIN a zmerajte si koncentráciu NO2 a NO3.
Uvidíte, že na 99% hodnoty budú vysoko nad odporúčanými.

Jednoduché riešenia a odpovede v akvaristike nejestvujú, s tým sa musíte zmieriť.
V tej súvislosti si dovolím typnúť, že problém na 80% nenastal preto, že ste si doniesli chorobu z Hornbachu, ale preto, že ste si priniesli ĎALŠIE RYBIČKY (z Hornbachu) - jednoducho ste prerybnili akvárium so všetkým, čo k tomu patrí.
Ako prvú pomoc by som dal do čistého vedra do čerstvej odstátej vody rybičky so vzduchovaním a sledoval, či sa ich stav nezlepší.

A najhoršie na tom je, že nemusím mať vôbec pravdu, ako to vyplýva z predošlého.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: nahly uhyn prisavnikov

Odoslaťod hooligansfc » 15 Júl 2008 20:34 pm

za odpoved velmi pekne dakujem, tak to vyzera ze ste mal nakoniec aj pravdu, aj ked hornbachu aj tak velmi neverim.Vycistili sme im cele akvarko, pustili nonstop vzduchovanie, a rybky su uz zdrave, ten povlak z plutiev im uz zmizol.Skusim ale aj pouzit tie pripravky , ktore ste mi napisali a uvidime , co nam to ukaze.ne bolo najviac podozrive to, ze kapali po druhoch, mal som tam pariky a stale mi zdochol parik rybyciek.Pekny den prajem
hooligansfc
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Júl 2008 20:10 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Mariok » 15 Júl 2008 23:25 pm

Som rád, že Vám to vyšlo! Teraz sa skúste už "len" znova nedostať do tej istej šlamastiky. Tie testy Vám veľa napovedia o tom, ako často budete musieť robiť (pri danej osádke rýb a vašom spôsobe kŕmenia) čiastočnú výmenu vody. Typujem, že sa budete musieť naučiť aj striedmemu kŕmeniu - v 25l vody jedno prekŕmenie môže privodiť katastrofu, a neplatí v ňom že stačí výmena 1/4 vody týždenne (ale častejšie) - to uvidíte pri tých testoch. :P
Ak máte akvaristiku radi, určite nájdete priestor a financie a vrhnete sa aspoň na nejaké 100litríkové "miničko" :D , pretože tam sa už dá skôr nejaká tá rovnováha udržať! :roll:
Držím Vám palce! :wink: 8)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Peter Lupták » 16 Júl 2008 06:44 am

Dobry den. Aj ja Vam drzim palce, hoci som skoro presvedceny ze Vam zdochnu vsetky ryby co tam mate. To co tam mate neudrzite dlhsie pri zivote a som si isty ze ich trapite. Karas a skalar nepatria spolu a uz vobec nie do 25 litroveho akvaria. Do 25 litroveho akvaria podla mna nepatri ani jedna ryba. Ak chcete mat akvarium, urcite si zaobstarajte vacsie (naozaj tych 100 litrov ako radili) a precital by som si aspon tu najzakladnejsiu knizocku o zakladani akvaria- co viem tak stoja do 200Sk. Urcite menej ako ryby co Vam podochnu. Prajem vela akvaristickych uspechov. :)
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Mirco » 16 Júl 2008 08:58 am

peter do 25l by mohla ist napr bojovnica a mozno aj parik :)...
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Odoslaťod osnica » 16 Júl 2008 10:50 am

Mirco napísal:peter do 25l by mohla ist napr bojovnica a mozno aj parik :)...


...alebo húfik Mikrorazbor, prípadne malé krevetky. Určite sú tu ľudia, ktorí dokážu oponovať, že aj v 25l sa dá udržať rovnováha, len to chce trpezlivosť a skúsenosti, a hlavné vhodné zloženie, rozhodne nie veľké ryby.

Ja mám 28l kde mám 8ks Celestichthys margaritatus (mikrorazbora "galaxy") čo sú maličké rybky, a akvárium funguje bez problémov, no nedarí sa mi v ňom rastlinkám tak ako by som chcel. V druhom 25l som mal iba rastliny a krevetky, rastlinkám sa zo začiatku darilo oveľa viac ale prepadla ho sinicová kalamita nad ktorou som dodnes nezvíťazil.

Takže - tiež držím palce. :roll:
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: nahly uhyn prisavnikov

Odoslaťod xDodox » 16 Júl 2008 12:51 pm

hooligansfc napísal:... boli tam 2 karasy , 2 zabky a 2 ancitrusy....

To nemyslíš vážne. 25 litrov je úplne nevhodné pre tvoje zloženie osádky akvária. Karasy sú dosť "špinavé" ryby (tvoria veľa "špiny"). Tam by bola potrebná výmena vody každé dva dni, ak nie každý deň.

Treba si i niečo preštudovať. Tu sú "vhodné" témy:
Karas zlatý [Carassius auratus] - voda a kŕmenie
Karas zlatý [Carassius auratus]
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 16 Júl 2008 14:35 pm

Pridávam sa k predošlému, kolegovia Vám to napísali ešte viac "polopate" ako ja. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod holenda » 17 Júl 2008 09:34 am

mna akurat zaujalo, ze prisavniky by podla mna z uvedenych ryb vydrzali najdlhsie pri zlej kvalite vody. skor by ma zaujimalo, ci ten pripravok ALGIN neobsahoval med, alebo jej zluceniny, lebo ta je pre ryby toxicka a najchulostivejsie na to su prisavniky a sumcovite rybky...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod hooligansfc » 17 Júl 2008 21:37 pm

dakujeme vsetkym , ze sa tejto teme aj venuju, predsa len sme zaciatocnici,takze chceli by sme aj v tomto poradit, ake rybky su vhodne do takeho maleho akvaria...a su rybky ktore ste nam radili bezne dostupne v akvachovoch??A ten test na zmerianie vody si hned zabezpecime a vysledky zverejnime nech prideme na to na com sme :)
hooligansfc
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Júl 2008 20:10 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod xDodox » 17 Júl 2008 21:40 pm

Aké ryby? Pre začiatok niečo naštudovať z časopisu Akvárium (formát: PDF a zadarmo). Hlavne číslo 3 a číslo 9.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod hooligansfc » 18 Júl 2008 22:50 pm

dakujem,ten akvarium si uz tlacim a zacinam citat....dnes sme spravili testy vody.No2 mame v pohode, voda v skumavke sa zafarbila na zlto, Ph mame okolo 7 co je myslim ze neutral.Zaujima ma ale uhlicitanova tvrdost vody a celkova tvrdost vody.Ake su vhodne vysledky ???Nam vyslo v teste uhlicitanova tvrdost vody 4 stupne.
hooligansfc
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Júl 2008 20:10 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Mariok » 19 Júl 2008 10:47 am

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 19 Júl 2008 10:55 am

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod lenka_1705 » 09 Nov 2010 14:21 pm

Mam rovnaky problem, zomreli mi uz traja prisavnici za velmi kratku dobu a mam pocit ze stvrty sa chysta za nimi, a nemozem odhalit pricinu. Asi mesiac a pol mam nove akvarium (stare v noci prasklo). Cca 80l, teplota 25-26, vzduchovanie, filter obycajny molitan, mam tam dost vela rastlin (asi 30ks), par kamenov, dva male korene. Osadka: 11 ks 3 cm molinezie, 5 ks neonka, 5 ks roznych druhov mecoviek a asi 10 ks par tyzdnovych + 1 ancistrus. Krmim vlockami od JBL, susenymi dafniami, spirulinovymi tabletami od serry, sem-tam varena kuracina a prisavnikov cipsami od sery. Kedze som mala len 1 prisavnika, dokupili sme este jedneho maleho. Tak po 3 dnoch mi skapal ten velky, mal 7 rokov, tak som myslela ze na starobu, za tri dni skapal aj ten maly. Kupili sme dvoch velkych cca 10 cm a za dva tyzdne mi jeden zas skapal. Vecer bol ok, rano mrtvy. Neviem co by im mohlo v tom akvariu vadit, tie novonarodene mecunky su v pohode, aj ostatne ryby. predtym sme mali prisavnikov bez akejkolvek starostlivosti, zrali len zbytky, nikdy nemali ziadne choroby a boli aj v extremne znecistenom akva. zrazu mi len tak skapinaju pritom sa v akvariu nic nezmenilo
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod prasan » 09 Nov 2010 16:23 pm

Odporúčam pozrieť www.catfish.cz/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod lenka_1705 » 10 Nov 2010 14:22 pm

no pozrela som si to ale nic nove som sa nedozvedela. napadol ma akurat ten vysoky obsah dusicnanov, ale mam tam aj plodik a neskapal mi ani jeden kus. no skusim vymenit vodu. neviem no prisavnikov sme vzdy mali ale nejak sme im nevenovali pozornost. a nikdy im nic nebolo :lol: inak ten prisavnik co mi zostal zacal casto trepat plutvami, je to normalne? predtym to nerobil
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod prasan » 10 Nov 2010 14:54 pm

pozri temu ancistrus je tam o nich dost popisane. Moze ist aj o parazity
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod lenka_1705 » 10 Nov 2010 15:04 pm

No ved som pozrela ale ziadne z tych priznakov som neobjavila. zomreli nahle, mozno im nieco bolo uz ked sme ich kupili co ja viem. aj tak pre istotu vymenim tu vodu :)
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod prasan » 10 Nov 2010 16:46 pm

Bol tam plôdik iných rýb.Ten je v poriadku? Žiadne príznaky ochorenia? Žiadne vonkajšie parazity? Vysoký obsah dusitanov môže u ancistrusov spôsobiť poškodenie nervového systemu, čo by mohlo vysvetliť to trasenie. Zväčša potom začnú problémy s trávením a jedinca nafúkne. Niekedy ani nafúknuť nemusí a uhynie. Najmä mladé jedince sú na kvalitu vody citlivé.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Náhly úhyn prísavníkov

Odoslaťod lenka_1705 » 11 Nov 2010 22:02 pm

No mam tam asi 10 mecuniek niekolko tyzdnovych a su v pohode. aj ostatne ryby. akurat ti prisavnici mi pokazde skapu. teraz mi zostal jeden hnedy samec asi 10 cm, zatial zere normalne. no moze byt, ten maly mal prepadnute brucho jak keby nezral ale to bol krpec mal nejake 3 cm, a ten velky druhy sa mi zda ze nekadil a nezral
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.