Brakicke akvarium+mangrovy



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Odoslaťod atiles » 19 Dec 2008 13:21 pm

Ja mám /mal som ked som naposledy meral/ vodu 15 a vyššie, ale mával som aj redšiu vtedy sa darilo Micrám ozaj dobre, bohužiaľ rybám nie až tak. Nepamätám sa či to bola priamo Ciliata ale asi ano, bola to určite odporúčaná do B. vody. Skúšal som ju zasadiť aj do substrátu aj v košíku som nechal čosi obe s tabletami pre Ckyptá, žiadny progres nebol a listy sa rozpadli, nové nenarástli. Cerato som neskúšal, Lemna prežíva ked sa tam dostane aj mesiac ale nemnoží sa. Teraz mám už ale iné ryby , tak si to idem zopáknuť pri menšej hustote. Dikes za ajdiu.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Reklama

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod lukáš » 19 Dec 2008 15:20 pm

zulu napísal: Ako substrat je pouzity koralovy piesok, teda skor jemna drt, zrnitost 1-2mm.


Mangrovy: .......su jednym z najlepsich prirodnych filtrov, ake akvarium moze mat. Casto sa pouzivaju vo filtracnych nadrziach v morskej akvaristike. Okrem toho vsetkeho este aj obohacuju vodu zivinami.


Substrat pre mangrove ma byt zabehnuty, nie cisty biely piesok. Pri cerstvo zalozenej nadrzi by mala byt aspon cast povodom z inej, starsej nadrze. Vacsina jedincov (okrem cerstvo naklicenych) zle reaguje na presadzanie - porusenie korenoveho systemu (resp. celkovo zle regeneruju, ani zostrihavanie vyhonkov im nerobi dobre).
Netusim akymi latkami vo vyznamnej miere obohacuju vodu - mozno by to stalo za zmienku.

Neviem kde si vzala info o ich filtracnej ucinnosti v AQ - je totiz uplne miziva (vzhladom na rychlost prirastkov). Maju skor esteticku hodnotu.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Odoslaťod Roman » 19 Dec 2008 15:38 pm

hh tu poznamku o filtracii som si predtym ani nevsimol :)

pravdou je, ze tych morskych akvarii s mangrove zasa nie je az tak vela, osobne si spominam na JEDNU fotku pekneho akvarka kde boli 3 mangrovniky ako esteticky doplnok, myslim ze to bolo akva Juliana Sprunga..ale mozem sa mylit.

Mangrovniky rastu strasne pomaly, a z toho vyplyva ich minimalna spotreba organickych latok na prirastok biohmoty. Takisto rast korenoveho systemu je strasne pomaly a pocas prveho roka kym sa semenac pevne uchyti v substrate je strasne chulostivy na akekolvek mechanicke narusenie. Co sa tyka listov, tak tie su este haklivejsie nez korene. Na floride je dokonca zriadeny specialny urad na dohlad a udrzbu nad porastmi mangrove a listy smu odstanovat iba skoleni pracovnici, pretoze neodborny zasah moze znicit cely strom.

pestovaniu mangrove v mori sa venoval Anthony Calfo v knihe "The book of coral propagation" celkom detailne , je tam o nich cca 10 stran vratane nakresov ako sa maju sadenice uchytavat a pod...
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod zulu » 19 Dec 2008 16:48 pm

To Khanh: Salinita je okolo 1.005, takze menej ako spominas ty, mozno aj preto sa rastlinam dari. Pre rybku by to malo byt ok. Vacsinu info, ked som zakladala nadrz som cerpal odtialto. Myslim, ze ludia tam su naozaj odbornici a co to uz maju v tejto oblasti za sebou. http://www.wetwebmedia.com/brackishsubw ... bIndex.htm
Da sa na nich aj priamo nakontaktovat, maju tam mail.
Co sa tyka mangrov, ono to bol skor taky pokus. Sesterka robila v podobnom centre ako spominate, ze je na Floride, ale ona bola na Biminach, co je v podstate nedaleko. Od nej mam aj mangrovy, hoci som ich povodne neplanovala, lebo mi to cele prislo narocne a zlozite. Ale tak zatial rastu v poriadku, nestazujem sa. Ani nie pomaly. zakorenuju sa normalne.
Co sa tyka informaci o mangrovach, uz som to aj spominala, ale pre niektorych este raz teda, tie su odtialto:
http://www.mangrove.de/mangrove/english ... &le=1&re=0
Konkretne teda info o filtraci vody, ktora zda sa pobavila...(Mangrove forests are among other things the ocean’s filtering system, individual mangroves are partial filters in an aquarium!!!)
Dalsie info o mangrovach:
http://www.advancedaquarist.com/issues/ ... eature.htm
http://www6.miami.edu/sharklab/aboutbim ... roves.html
http://www.wetwebmedia.com/mangrovetrees.htm
Niekde medzi tymito linkami urcite najdete aj akymi zivinami obohacuju vodu, ak to niekoho zaujima, ja uz si napamatam, kde som to presne videla.
Tak snad som odpovedala na vsetko;)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Khanh » 19 Dec 2008 19:09 pm

Jeste pokud neznas tohle, tak tady je skvele forum o Tetraodonech.
http://www.thepufferforum.com/forum/
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Roman » 19 Dec 2008 20:43 pm

ten clanok pod poslednym linkom ( http://www.wetwebmedia.com/mangrovetrees.htm ) pisal prave Anthony, myslim ze je to asi najvacsia autorita pokial ide o pestovanie mangrove v morskych akvariach.
Je to uplne pohodovy chlapik, kludne mu mozes priamo napisat a velmi rad poradi
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod zulu » 21 Dec 2008 14:26 pm

s ludmi z wetwebmedie.com mam aj ja velmi dobre skusenosti.vyzera ze naozaj maju skusenosti, vedia o com hovoria a su velmi ochotni poradit. Velmi sa mi tam paci aj to, ze ked pride nejaky zaciatocnik, nikdy ho nikto nevysmeje a maju trpezlivost 100 zopakovat to iste 100 ludom. Nikdy som si pri citani nevsimla, ze by niekto niekoho vysmieval. Skor to byvaju ti, co sa pytaju, kto je agresivy. Velmi slusny pristup. Aspon sa potom nehanbite opytat cokolvek. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Roman » 21 Dec 2008 16:07 pm

inak, musim sa priznat ze si ma nakopla aby som zasa po 5 rokoch skusil mangrove :)

nad akvarkom mam este dost miesta , asi skusim tzv upstream regugium, take mensie akva cca 40x40x30cm umiestnene nad hlavnou nadrzou s 15cm vrstvou jemneho aragonitu a jednou sadenicou cerveneho mangrove. Bude to vlastne externy DSB filter a zaroven zdroj planktonu pre koraly
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod zulu » 20 Jan 2009 12:50 pm

tak bojujem so sinicou. po prestudovani vsetkych receptov a nereceptov, som sa rozhodla pre mechanicke narusanie kazdy druhy den, skratila som cas svietenia, zvysila sg a neviem co este mozem urobit, dufam, ze to zmyzne. Mate niekto skusenost s niecim podobnym bratickom akvariu?
tu je fotka:

Obrázok
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Khanh » 20 Jan 2009 18:05 pm

Bohuzel mame taky. Salinitu mame 1,015 a ono tam skoro nic neroste, takze pro rasy a sinice je tam zivin az az. Nutna velmi casta vymena vody a svitit opravdu malinko a kratce.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod zulu » 22 Jan 2009 15:52 pm

"svitit opravdu malinko a kratce", ale kolko toho znesu mangrovy? :(
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod mk » 22 Jan 2009 21:04 pm

Já jsem rovněž (bohužel neúspěšně ) bojoval se sinicemi. Zkoušel jsem zatemnění, pravidelnou výměnu vody, mechanické odstraňování, přípravky na snížení P, ale nebylo to vždy stoprocentní. Většinou pomohlo až zaběhnutí akva a růst rostlin. Jeden kolega "krevetkář" mi jako radu poslal následující:

"na odstranenie sinic a rias som s uspechom pouzival zvazok raznej slamy, ktory staci hodit na hladinu, vyssim rastlinam (ci uz su jedno, alebo dvojklicnoliste)neublizi, ale sinice a riasy nici spolahlivo, to zatemnenie akva ti ktora dobra dusa poradila"

P.S. Díky za radu Dušane :-)
mk
 
Príspevky: 11
Obrázky: 27
Založený: 05 Júl 2007 16:39 pm

Odoslaťod clarkii » 10 Mar 2009 09:51 am

Do brakické vody bych na sinici skusil Faunus ater,já je sice mám ve sladké vode,ale bezne se chovaj v brakické.Sou to vegetariáni.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Odoslaťod zulu » 10 Mar 2009 16:02 pm

Faunus ater... No tak s tymi by Viktor - cistic urobil kratky proces. On totiz vegetarian nie je. (tetraodon nigroviridis)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod clarkii » 10 Mar 2009 18:28 pm

To jo,u mne Tetraodonti sezerou dospelého raka za 2-3 minuty.Nejdrív mu utrhnou klepeta,ty rozlouskaj a sezerou.Pak si podaj zbytek,maso jim ani tak nejede,vetsinou neco nechaj,ale pancír sezerou celej.
Necet sem ten príspevek celej tak sem si nevsim co ti tam plave.
Reagoval sem jen na to ze ti tam roste sinice..
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Apr 2009 23:17 pm

Moje fotografie z videnske zoo:
http://scobak.blog.sme.sk/c/190715/Zaji ... e-zoo.html
Jedna je s akvariem z mangrovy (a na jine je ryba arowana :)).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod zulu » 08 Nov 2010 11:05 am

Kedze ma akvarium nieco cez dva roky, chcem sa pre rozsirenie tejto temy podelit o par skusenosti.
Mangrovy rastli ako dive. Napriek tomu, ze na vacsine for pisali, ze rastu velmi pomaly a tomu, ze podmienky, ktore mali u mna v akvariu sa daju len stazka nazvat idealnymi sa po roku nezmestili do akvaria a darovala som ich.
Co sa rastlin tyka, ciliata je moj jednoznacny favorit. V akvariu je od zaciatku a vyrastla za tie dva roky asi 5cm.
Sinice sme porazili takym "bizarnym" sposobom, ktory viac zariadila priroda ako ja sama. Raz som doniesla z akvastretka slimaky, ktore mali spiralovitu ulitu, no nie stihlu a vysoku, ale skor primeranu svojmu telu (ospravedlnujem sa za neexaktne pomenovanie, dufam, ze ma niekto doplni). Ulita bola zjavne dost silna, kedze ryba slimaka nezlikvidovala a ten sa zavrtal do substratu. Tam sa rozmnozil a odkedy ziju v substrate po siniciach neostalo ani chyru ani slychu. Navyse je to idealny obivatel, ktoremu dakujeme za to, ze mozme odist aj na tyzden a ryba neostane hladna. Staci totiz prestavit casovy spinac na svetlo, ktore sa zopne na pol hodinu uprostred noci, kedy su slimaky vylezene. Ryba sa zobudi, rozkuka, naje a ide spat. Sama by som to lepsie nevymyslela. :)
Toto cele beriem ako dvokaz toho, ze v akvaristike sa najdalej zajde casto najprirodzenejsimi rieseniami.
Opravte ma ak sa mylim. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Dedo » 10 Nov 2010 15:54 pm

ZULU : neskúsiš presnejší názov toho slimáka? Sinica je pliaga a skúša sa všetko na boj s ňou.
Je aj tu niečo: clanky/sinica.php
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod jose » 10 Nov 2010 16:07 pm

melanoides granifera?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Dedo » 10 Nov 2010 17:54 pm

???????
Diky.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod jose » 10 Nov 2010 18:04 pm

to bol tip, mám ich pár v jednej 45-ke od jedného pána z RK, inzeroval ich predaj aj na burze
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Dedo » 10 Nov 2010 21:04 pm

a pomáhajú?
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod zulu » 15 Nov 2010 12:21 pm

To je on! Jose uhadol. :) Kukla som obrazok a vyzera presne ako ten v akva. :) Fakt neviem, ci je to osvedceny sposob, ale pomohlo to ako kuzlo.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod jose » 15 Nov 2010 12:32 pm

ja zatial neviem posudiť, ale sinicu nemám, v podstate som ich odvtedy nevidel :D
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.