Menšie akvárium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:11 pm

čaute, prečítal som tu toho dosť ale aj tak si stále neviem nejako dať dokopy súvislosti. takže mám 26-30 l akvárium, na dne mám kamienky, rastlina echinodorus rubromaculatus, chovám tam neonky a gupky, mám tam filter aqua el fan mini, ale čítal som že by sa filter nemal čistiť ale po čase samozrejme nečistí vodu správne voda sa zafarbuje na žlto a nezožraná potrava ostáva na dne. chcel by som vedieť či je vhodné nečistiť filter ale vodu vymieňať ako časť vody vždy za novú? Alebo by bolo vhodnejšie aj vymeniť za výkonnejší a väčší filter?
po druhé chcem sa spýtať načo je vhodné čerpadlo napr. http://www.shopakva.sk/cerpadlo-do-akva ... -2649.html alebo vzduchovací motorček http://www.shopakva.sk/apr200-vzduchova ... -1236.html ..
tento vzduchovací motorček ak správne chápem by mal dodávať kyslík do vody? Bolo by dobré mať tam vzduchovač alebo čerpadlo alebo sa to vzhladom na velkosť akvária ani neoplatí?
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Reklama

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod boss941 » 11 Nov 2010 14:17 pm

no vo filtri by mal byt dnu molitan ten treba aspon 1 za mesiac vymenit alebo ho preplachnut vo vode...vodu musis menit raz za tyzden asi 1 tretinu odliat a doliat čistu vodu.
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:19 pm

vo filtri molitán je, ale niekde som čítal tu na fore že nie je dobré ho čistiť aby sa tam vytvorily nejaké mikroorganizmy či čo.
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod dodofix » 11 Nov 2010 14:21 pm

vodu menit, kludne 1/3, odstata (tak aby mala izbovu teplotu), raz za tyzden, resp. 2x za tyzden pri tak malom akva
filter cistit - vo vode ktoru odcerpas z akva vyplachnes naplne filtra (nie komplet naplne vydrhnut pod tecucou vodou!), zaneseny filter neplni ucel
pri odcerpani vody pouzi odkalovac - odstrani ti necistoty zo dna zaroven sa podla moznosti vyhni nezozranej potrave na dne, krm menej

kolko rybiek mas v akva ?
jedna rastlina ?

cerpadlo a vzduchovanie teraz neries ...

vsetko toto by si nasiel na fore, rozoberane je to vela krat, komplexnejsie a podrobnejsie ...

dlhy zivot tvojim rybkam :)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod maxxx01 » 11 Nov 2010 14:22 pm

samozrejme treba aj meniť vodu, aj čistiť filter. Veď filter sa časom vždy zanesie. Ak už prestáva ťahať, treba prečistiť molitanové náplne a podobne. Avšak fan mini je v podstate len paródia na filter, lebo jeho filtračný objem, tvorený jedným maličkým plátkom molitanu, je úplne zanedbateľný. Mám dojem z prečítaného, že ty aj hodne prekrmuješ. Taktiež sa mi nezdá najlepšia kombinácia chovať neónky so živorodkami. takže asi menej krmiť, a filter bude tiež treba poriešiť trochu inak...tu sa o biologickej filtrácii nedá veľmi hovoriť.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:26 pm

dokopy je tam 10 rybiek,
dodofix - "(nie komplet naplne vydrhnut pod tecucou vodou!)" toto si ako myslel? trošku som to nepochopil. odkalovač poslúži podomácky vyrobený zvon ako som už vo fore našiel aj?
maxxx01: snažím sa krmiť 3krát denne, prečo sa ti nezdá vhodná kombinácia živorodiek a neoniek?a ako by si teda poriešil filtráciu akým filtrom? poraď.
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod dodofix » 11 Nov 2010 14:33 pm

zoberies napln filtra a preplachnes ju vo vode, ktoru si odcerpal z akva ... keby si zobral naplne funkcneho filtra a riadne ich umyl pod tecucou vodou, sice by bol pekne cisty, ale aj pekne nefunkcny ... v naplni su pritomne uzitocne bakterie ...
odkalovac aky chces, hlavne nech vytaha bordel odo dna

ako spomina maxxx01 ten filter asi nebude nic moc ... bez dobrej filtracie tak male akva s takou osadkou a skoro ziadnymi rastlinami neprezije

rybiek tam mas vela, rastlin pravdepodobne malo, filtracia nic moc ...
daj pripadne nejake foto, ale daleko asi nebudeme :(
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod maxxx01 » 11 Nov 2010 14:33 pm

živorodky majú podstatne viac výkalov a nedokonalejšie trávenie, čiže vypúšťajú do vody podstatne viac dúsíkatých látok ako trebárs neónka, a na to je neónka citlivejšia. A filter, hlavne aby mal väčší filtračný objem, čiže aspoň väčší kus molitanu.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:40 pm

aha takže ak chápem tak je dobré ten molitán(nápln filtra) prepláchnuť práve v tej odliatej vody z akvária ale nie pod tečucou čistou vodou,takto áno?
dnes pripojím aj fotky akvária ok
už sa mi aj bohužiaľ stalo že som videl dve gupky ako pošli, ostali ležať na dne a len tak polkou tela sa snažili plávať alebo dole hlavou a stále ležali pri dne, neviem príčinu ich umrtia.
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod maxxx01 » 11 Nov 2010 14:44 pm

chápeš správne, v odliatej vode z akvária. Tečúca voda priamo z vodovodu by škodila užitočným baktériám, ktoré sú vo filtračnej náplni (ak je už filter zabehnutý), a ktoré sa "starajú" o biologickú filtráciu vody.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:47 pm

fajn, a ohladom toho filtra tak neviem napr taký AQUAEL FAN 1 Plus by postačoval, alebo do čoho by som mal ísť prípadne iného variantu?
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod maxxx01 » 11 Nov 2010 14:55 pm

tak FAN 1 je už aspoň o niečo lepšia alternatíva ako FAN mini. Ja som to v minulosti urobil aj tak, že som na hlavu FAN 1 napichol molitan z nejakého väčšieho filtra, už si presne nepamätám z akého. Ale bolo to len také núdzové dočasné riešenie. Treba ale brať do úvahy, aby to nezaberalo v tak malom akvárku priveľa priestoru. Ten FAN 1 by mohol stačiť, za predpokladu že sa nebude prerybňovať, prekrmovať a bude sa pravidelne odkaľovať a vymieňať voda. Predsa len, je to malé akvárko a biologická rovnováha dosť ľahko narušiteľná.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 11 Nov 2010 14:57 pm

čiže z toho aj vyplýva že vo väčšom akváriu sa ľahšie udržuje čistota vody a mikrobiologia v akváriu? tak skúsim ten fan1
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod boss941 » 11 Nov 2010 15:05 pm

no tak skus ten fan1lus..tie dve gupky ti pravdepodobne zdochli preto lebo v akvarku mas len 1rastlinu kup si viac zivych rastlin a rybam bude ovela lepsie
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod dodofix » 11 Nov 2010 15:18 pm

xMajOx napísal:čiže z toho aj vyplýva že vo väčšom akváriu sa ľahšie udržuje čistota vody a mikrobiologia v akváriu? tak skúsim ten fan1


neda sa jednoducho povedat, ze lahsie ... male akva vzhladom na maly objem vody je citlivejsie na znecistenie ovela viac, ako napr. 300L akva (v porovnani s tvojim 30L)

filter ti neporadim, ale je viac moznosti urcite
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod Barbora =) » 11 Nov 2010 16:41 pm

Základná chyba v tvojom akváriu je nedostatok rastlín a nevhodná rybia osádka. Ak si čítal fórum, ako píšeš, musel si sa dočítať aj to, že do takého (malého) objemu patria úplne iné rybky.
A k filtru - vnútorné filtre typu Fan majú malý molitan. Lepšie riešenie by bolo (ako už bolo spomínané) jednoducho na čerpaciu hlavicu filtra natiahnuť väčší molitan. Ak nechceš aby filter pôsobil rušivo, potom by si mal porozmýšľať nad závesným filtrom. Tu je článok, v ktorom máš jednoducho vysvetlenú filtráciu aj opísané výhody a nevýhody rôznych typov filtrov: clanky/filtracia.php .
Veľa užitočných informácii nájdeš okrem fóra aj v klubovom časopise Akvárium: http://klub.akva.sk/akvarium.php . :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2010 10:52 am

boss941 napísal:no vo filtri by mal byt dnu molitan ten treba aspon 1 za mesiac vymenit alebo ho preplachnut vo vode...vodu musis menit raz za tyzden asi 1 tretinu odliat a doliat čistu vodu.
To s vymenou raz za mesiac si nemyslel vazne, vsak? Ak ano tak koli comu by sa mal vymenit kazdy mesiac?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 12 Nov 2010 17:18 pm

zatiaľ dakujem za rady.
Barbora : teda podla teba žiadny filter typu FAN nie je vhodný do takéhoto akvária?
čo je podla teba/vás vhodnejšia alternatíva výkonnejšia a tým pádom účinejšia ? http://www..akvariumonline.sk/product.ph ... oduct=2482 , http://www..akvariumonline.sk/product.ph ... oduct=2485, alebo by ste šli do inej varianty?
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 12 Nov 2010 17:58 pm

Este spominas "potravu, ktora ostáva na dne". Ak je to tak: prekrmujes rybicky! Davaj im vzdy len tolko, kolko zvladnu sfutrovat do 2 min, nie viac! Ak by sa ti zdalo, ze su stale hladne, a cakaju pri hladine na duplu (pritom na dno im nic nepopadalo), este im mozes trochu prihodit, ale opat len s mierou, nic nesmie zostat nepovsimnute na dne alebo plavat na hladine. V opacnom pripade je to znak prekrmovania a zarabania si na pruser s pokazenou vodou. Na to ti nepomoze ani vykonnejsi filter...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 14 Nov 2010 20:41 pm

díky Vlado. 8)
takže dnes som si zohnal odkalovač, nový filter, nejakú tú rastlinu. takže pripojím zajtra fotky a budem rád ak sa vyjadríte s názormi a pripomienkami k môjmu akváriu.
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod xMajOx » 20 Nov 2010 13:01 pm

tu sú fotky pred úpravou a odkalením :
http://oi53.tinypic.com/vh3wqx.jpg
http://oi52.tinypic.com/2ip6o9.jpg
a toto je už po odkalení, výmene filtra, + nová rastlina
http://oi54.tinypic.com/e6eer5.jpg
http://oi52.tinypic.com/2ujjg1z.jpg
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod boss941 » 20 Nov 2010 15:07 pm

no ja by som tam dosypal strk je ho tam dost malo..tie rybky neonky by tam byt nemali potrebuju aspon 60-70l a dlzku akvaria aspon 60cm...tie musle daj prec tie do sladkovodneho akvarka nepatria lebo mozu obsahovat vapenec ktory zvysuje tvrdost vody ...ked tie musle vyberies tak ich polej octom a ked to bude sumiet to znamena ze obsahuju vapenec a uz ich tam nedavaj::-)
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod Aquanaut » 20 Nov 2010 17:50 pm

boss, všetci si želáme vidieť konečne tvoje akvárium a veľmi sa na neho tešíme :pivo:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Menšie akvárium

Odoslaťod boss941 » 20 Nov 2010 19:41 pm

este mi treba par rastlin a pozadie a este k tomu vymysliet stojan lebo ten na com je teraz je len docasny
boss941
 
Príspevky: 370
Obrázky: 0
Založený: 01 Aug 2010 20:09 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.